Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 7:29 am

Pozdravljeni,

Trenutno se vozim z dizelskim Accordom 2.2 iCTDi (s katerim sem zelo zadovoljen) ki je bil še eden zadnjih ki še nima DPF filtra. Ko bom menjaval avto bom iskal kakšnega rangu letnika 2010-2012 in nisem fanatičen pripadnik nobene znamke. Problem ki ga vidim je da imajo novi dizelski motorji vsi DPF filtre, jaz pa vozim vsakodnevno načeloma precej kratke relacije (2x6KM) do službe in nazaj. Poleg tega je v teh 6km tudi cca. 400m višinske razlike. Naredim pa kljub temu skupaj z ostalimi vožnjami cca. 20.000 km letno. Slišem/berem o težavah z DPF filtri kjer je verjetno problem da se izpušni del ne segreje dovolj in se potem paca vse skupaj.

Moja vprašanja so tako naslednja:
- če bi izbral dizelski avto z DPF filtrom kakšne so razlike? Baje obstaja dosti različnih variant DPF-jev (za enkratno uporabo, ki jih je treba zamenjati, s pasivno regeneracijo, z aktivno regeneracijo) Kakšne so razlike med DPF-ji proizvajalcev npr. Honda, Mazda, BMW, Mercedez in tudi drugimi? Kateri imajo "najboljše" DPF filtre ki se jih da čistiti in da niso problematični?
- če pa nebi izbral dizelskega motorja vidim pa edino pametno alternativo v plinu, kako pa je tu? Kateri motorji so najbolj primerni za predelavo? Obstajajo že serijsko predelani na plin?

Parametri ciljenega avta so velikost limuzine/karavana, dovolj močen motor (cca. 140KM+), športno podvozje, letnik 2010-2012. Cenovno verjetno nekje v rangu 15k.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a EX-B Če apr 24, 2014 7:52 am

Tukaj ni debate, za 2 x 6km na dan je katerikoli dizel z DPF popolnoma nesmotrna izbira.. Tudi 20000km na leto je majhna kilometrina in jaz osebno o dizlu v takem primeru ne bi niti razmisljal. Vzel bi bencinarja, ce te skrbi poraba bi vzel nekaj z malo masino (kot je recimo Fordov tako hvaljeni 1.0 turbo motorcek), mogoce bi celo razmislil o plinu, ampak ne vem ce se ti splaca iti v kakrsnokoli tveganje s plinskim sistemom za tako kilometrino. Preracunaj si..
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 8:43 am

xxl je napisal/-a:http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=6747285&show=1&avto=Opel%20Astra%20Sports%20Tourer%201.4%20LPG%20Enjoy%20%20...
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=666 ... 0%205%20... ;)


Nov avto ne pride v poštev. Prav tako ciljam na malo višji rang kvalitete vozila. :)
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 9:08 am

EX-B je napisal/-a:Tukaj ni debate, za 2 x 6km na dan je katerikoli dizel z DPF popolnoma nesmotrna izbira.. Tudi 20000km na leto je majhna kilometrina in jaz osebno o dizlu v takem primeru ne bi niti razmisljal. Vzel bi bencinarja, ce te skrbi poraba bi vzel nekaj z malo masino (kot je recimo Fordov tako hvaljeni 1.0 turbo motorcek), mogoce bi celo razmislil o plinu, ampak ne vem ce se ti splaca iti v kakrsnokoli tveganje s plinskim sistemom za tako kilometrino. Preracunaj si..


Precej se vozim v hrib tega ne zanemarjat, prav tako na splošno ne vozim počasi, poraba tudi modernejšega bencinarja bo pri moji vožnji verjetno 9-10L. Pa rad bi mel dovolj močen motor da se avto kam premakne. 1.6 turbo bencinar recimo. Tu bo poraba bolj proti 10L pri meni verjetno. Zdaj Accorda pa recimo čez 7L porabe ne spravim. Tu si pa že hitro proti 1.000 EUR razlike v strošku goriva letno. Avto bi imel minimalno 4-5 let torej 4.000-5.000 EUR razlike v strošku goriva v tem obdobju.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a sonic Če apr 24, 2014 9:14 am

EX-B je napisal/-a:Tukaj ni debate, za 2 x 6km na dan je katerikoli dizel z DPF popolnoma nesmotrna izbira.. Tudi 20000km na leto je majhna kilometrina in jaz osebno o dizlu v takem primeru ne bi niti razmisljal.


Načeloma imaš prav, ampak glede na to, kakšen avto on išče in da bo kupil rabljenega, bo v praksi izbira bencinarjev slaba.
Je pa tako - s takole vožnjo 2 x 6km na dan res hitro zapacaš filter (na ta način je moji sodelavki ratalo narediti več kot 1000 EUR stroškov ko je zjebala DPF na 2.0 TDI). Ampak velika večina ostalih kilometrov se v tem bizijevem primeru naredi ma drugačen način, v prostem času/dopustu z daljšimi vožnjami in če so te dovolj pogoste, se morda tudi DPF potem redno prepuca?


Glavno vprašanje za avtorja teme pa je, zakaj v bistvu sploh menja sedanji avto, če mu odgovarja?
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a peroRS Če apr 24, 2014 9:21 am

Kolk ti pa pije zdaj avto s takimi vožnjami?Jaz bi kupil bencinarja. Osebno sem prej delal isto kratke fure, vendar na letni ravni 25-30.000km in sem imel bencinarja. Ne rečem, da bi imel z dizlom težave, vendar sem se vsaj pozimi vozil v toplem avtu in sem ga lahko po par kilometrih že pohodil.
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 9:35 am

sonic je napisal/-a:
EX-B je napisal/-a:Tukaj ni debate, za 2 x 6km na dan je katerikoli dizel z DPF popolnoma nesmotrna izbira.. Tudi 20000km na leto je majhna kilometrina in jaz osebno o dizlu v takem primeru ne bi niti razmisljal.


Načeloma imaš prav, ampak glede na to, kakšen avto on išče in da bo kupil rabljenega, bo v praksi izbira bencinarjev slaba.
Je pa tako - s takole vožnjo 2 x 6km na dan res hitro zapacaš filter (na ta način je moji sodelavki ratalo narediti več kot 1000 EUR stroškov ko je zjebala DPF na 2.0 TDI). Ampak velika večina ostalih kilometrov se v tem bizijevem primeru naredi ma drugačen način, v prostem času/dopustu z daljšimi vožnjami in če so te dovolj pogoste, se morda tudi DPF potem redno prepuca?

Glavno vprašanje za avtorja teme pa je, zakaj v bistvu sploh menja sedanji avto, če mu odgovarja?


Saj tu je dilema, ne poznam teh DPF-jev kolikor pa sem na hitro bral obstajajo različne variante. Mogoče so eni manj problematični? Če se zadeva da regenerirat in dela to kvalitetno bi bil tud kakšen dizel opcija (enkrat na mesec avtocesta). Ali pa kakšen bencinar z že izvedeno plinsko napeljavo iz nemčije.

Zakaj menjujem? Še ne menjujem zaenkrat zbiram informacije. Menjava mogoče jeseni, drugo leto bom videl. Na kakšne 4 leta rad menjam avto da je malo veselja. Sem pa seveda vedno v dilemi zakaj bi menjaval ko mi pa obstoječi tako lepo dela (srce hoče, glava noče). :)

Zato hočem tud poskrbet da bo z naslednjim tako.
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 9:36 am

peroRS je napisal/-a:Kolk ti pa pije zdaj avto s takimi vožnjami?Jaz bi kupil bencinarja. Osebno sem prej delal isto kratke fure, vendar na letni ravni 25-30.000km in sem imel bencinarja. Ne rečem, da bi imel z dizlom težave, vendar sem se vsaj pozimi vozil v toplem avtu in sem ga lahko po par kilometrih že pohodil.


Pije mi realnih 6.5-7L pa ni važno kako ga vozim. Če bi imel več ravninskih voženj bi bilo bližje 6L ali še kaj manj, zato me je strah bencinarja ko bo ob taki vožnji mel 10L porabe.
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a EX-B Če apr 24, 2014 9:40 am

sonic je napisal/-a:
EX-B je napisal/-a:Tukaj ni debate, za 2 x 6km na dan je katerikoli dizel z DPF popolnoma nesmotrna izbira.. Tudi 20000km na leto je majhna kilometrina in jaz osebno o dizlu v takem primeru ne bi niti razmisljal.


Načeloma imaš prav, ampak glede na to, kakšen avto on išče in da bo kupil rabljenega, bo v praksi izbira bencinarjev slaba.
Je pa tako - s takole vožnjo 2 x 6km na dan res hitro zapacaš filter (na ta način je moji sodelavki ratalo narediti več kot 1000 EUR stroškov ko je zjebala DPF na 2.0 TDI). Ampak velika večina ostalih kilometrov se v tem bizijevem primeru naredi ma drugačen način, v prostem času/dopustu z daljšimi vožnjami in če so te dovolj pogoste, se morda tudi DPF potem redno prepuca?

Izbira rabljenih bencinarjev bo definitivno slabsa, se strinjam. Imam pa tudi sam prijatelja z zelo podobnim primerom, isto se vozi vsak dan na siht tam dobrih 5, 6km in si je kupil najprej dizla, kjer je v 1 letu toliko stvari pozamenjal in zapacal, da ga je po 1 letu prodal in kupil enak avto, ampak z bencinskim motorjem. Prav tako dela letno nekih 20, 25 tisoc km, minimalno enkrat na teden je bila neka relacija, ki pa ocitno ni zadostovala za to, da bi se avto prepucal celotedenskega pacanja po kratki relaciji. Pac, samo kot opozorilo in potrditev splosno znane teorije, da take kratke razdalje in dizli niso najboljsa izbira :)
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a J.McLane Če apr 24, 2014 9:41 am

bizi10 je napisal/-a: jaz pa vozim vsakodnevno načeloma precej kratke relacije (2x6KM) do službe in nazaj. Poleg tega je v teh 6km tudi cca. 400m višinske razlike.

bizi10 je napisal/-a: Tu si pa že hitro proti 1.000 EUR razlike v strošku goriva letno.


6 km in 400 m višinske razlike? Motor je v tak klanec konkretno obremenjen pa tudi povprečna hitrost v tak klanec je majhna kar verjetno pomeni 15 minut vožnje. Teh 6 km v klanec je tako podobno kot 20 km relacijske vožnje.

Letno v službo pa narediš takih voženj zgolj za 3 do 4.000 km, tako da prihranek 1.000 EUR ni logičen, če ni veliko več ostalih voženj, tudi povprečna poraba 7 l na Accordu bi bila bistveno višja, če bi štel samo te vožnje v službo in nazaj.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
MadIggy
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Sr feb 04, 2009 8:57 pm

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a MadIggy Če apr 24, 2014 9:42 am

Mislim da Toyota Avensis D4-D 2.2 150KM z ročnim menjalnikom nima DPF filtra (pri Toyoti ima D-CAT oznako). Model s samodejnim menjalnikom ga ima, prav tako močnejša verzija tega motorja (177KM).
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a pskoda Če apr 24, 2014 10:06 am

Nekaj takega + dizel avto ;) ... drugače pa DPF ni neki baubau. Če delaš vsake toliko malo več km se stvar sama očisti oz prej te opozori, da ga je treba sčistit in greš samo na malo daljšo turco.
Priponke
peugeot-hymotion3-compressor-concept.jpg
peugeot-hymotion3-compressor-concept.jpg (26.93 KiB) Videno 2308 krat
Lp
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 10:32 am

pskoda je napisal/-a:Nekaj takega + dizel avto ;) ... drugače pa DPF ni neki baubau. Če delaš vsake toliko malo več km se stvar sama očisti oz prej te opozori, da ga je treba sčistit in greš samo na malo daljšo turco.


Heheh. Saj ko ne vem. Ko recimo Accord ni zamorjen, dostikrat ga malo pritisnem in avto prede kot nov. Mogoče so problemo z DPF-ji v tem da ljudje ne znajo na gas pritisnit in samo lovijo tiste 4,5 porabe?
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a EX-B Če apr 24, 2014 10:51 am

bizi10 je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Nekaj takega + dizel avto ;) ... drugače pa DPF ni neki baubau. Če delaš vsake toliko malo več km se stvar sama očisti oz prej te opozori, da ga je treba sčistit in greš samo na malo daljšo turco.


Heheh. Saj ko ne vem. Ko recimo Accord ni zamorjen, dostikrat ga malo pritisnem in avto prede kot nov. Mogoče so problemo z DPF-ji v tem da ljudje ne znajo na gas pritisnit in samo lovijo tiste 4,5 porabe?

Tudi to je problem, ampak skupno dejstvo vseh DPF sistemov je, da cistijo saje iz izpusnih plinov, ki jih obcasno "zakurijo" in unicijo, za kar morajo biti izpolnjeni vsi pogoji, ki ponavadi vkljucujejo polno ogret izpusni sistem. Zdaj, ce imas ti veliko daljsih vozenj, se DPF cisti sproti in ni nobenih problemov. Ce pa imas daljse voznje samo zelo obcasno, pa so znani primeri ko se DPF zapaca in ne pride do cikla ciscenja do te mere, ko mu obicajen cikel ciscenja ne pomaga vec, oz. ne scisti DPF-ja v celoti.
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 10:52 am

MadIggy je napisal/-a:Mislim da Toyota Avensis D4-D 2.2 150KM z ročnim menjalnikom nima DPF filtra (pri Toyoti ima D-CAT oznako). Model s samodejnim menjalnikom ga ima, prav tako močnejša verzija tega motorja (177KM).


Hvala za informacijo bom preveril.
 
bizi10
Novinec
 
Prispevkov: 296
Pridružen: Pe maj 23, 2003 2:20 pm
Kraj: Štajerska

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a bizi10 Če apr 24, 2014 10:57 am

EX-B je napisal/-a:
bizi10 je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Nekaj takega + dizel avto ;) ... drugače pa DPF ni neki baubau. Če delaš vsake toliko malo več km se stvar sama očisti oz prej te opozori, da ga je treba sčistit in greš samo na malo daljšo turco.


Heheh. Saj ko ne vem. Ko recimo Accord ni zamorjen, dostikrat ga malo pritisnem in avto prede kot nov. Mogoče so problemo z DPF-ji v tem da ljudje ne znajo na gas pritisnit in samo lovijo tiste 4,5 porabe?

Tudi to je problem, ampak skupno dejstvo vseh DPF sistemov je, da cistijo saje iz izpusnih plinov, ki jih obcasno "zakurijo" in unicijo, za kar morajo biti izpolnjeni vsi pogoji, ki ponavadi vkljucujejo polno ogret izpusni sistem. Zdaj, ce imas ti veliko daljsih vozenj, se DPF cisti sproti in ni nobenih problemov. Ce pa imas daljse voznje samo zelo obcasno, pa so znani primeri ko se DPF zapaca in ne pride do cikla ciscenja do te mere, ko mu obicajen cikel ciscenja ne pomaga vec, oz. ne scisti DPF-ja v celoti.


To mi je jasno ja da mora te saje sčistit. Zato pa me malo podrobneje zanima kakšni morajo biti pogoji da se sproži cikel čiščenja DPF filtra in kako pogosto ga proži. Povedano drugače ali je za čiščenje DPF filtra dovolj enkrat tedensko/14 dni/mesečno navadna vožnja npr. 2x30 minut po lokalnih cestah ali to ni dovolj?
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a EX-B Če apr 24, 2014 11:03 am

Take stvari so seveda odvisne od vsakega avta posebej, tako da bo treba kak obisk pri trgovcih ali serviserjih in malo povprasat okoli. Ampak kolikor so bile dosedanje debate tukaj na forumu o samodejnem ciscenju DPFjev, je bil vecinski konsenz avtocesta minimalno 30 minut in pa visoka hitrost.
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a maniaxxx Če apr 24, 2014 4:16 pm

EX-B je napisal/-a:Take stvari so seveda odvisne od vsakega avta posebej, tako da bo treba kak obisk pri trgovcih ali serviserjih in malo povprasat okoli. Ampak kolikor so bile dosedanje debate tukaj na forumu o samodejnem ciscenju DPFjev, je bil vecinski konsenz avtocesta minimalno 30 minut in pa visoka hitrost.


Ni nujna hitrost ampak vrtljaji
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
jaqckoo
Novinec
 
Prispevkov: 172
Pridružen: Ne sep 15, 2013 6:55 pm

Re: Kateri avto/pogon izbrati za dosti kratkih relacij?

Napisal/-a jaqckoo Če apr 24, 2014 7:34 pm

drugače pa DPF ni neki baubau. Če delaš vsake toliko malo več km se stvar sama očisti oz prej te opozori, da ga je treba sčistit in greš samo na malo daljšo turco.[/quote]









X2
Ni važno, samo da gre po vseh štirih .
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 64 gostov