Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Nakup diesel karavana

Napisal/-a Dizzy Če feb 04, 2016 3:03 pm

pozdravljeni,

kolikor ne maram dieslov, ga bo zaradi velike količine kilometrov na letni ravni vseeno treba vzeti. trenutno sem pri cca. 8 mesecih že pri 30.000 km, predvidevam, da bo v enem letu nekje 35.000 km (ko sem pred skoraj enim letom kupoval avto, sem jih delal cca. 20-25.000 km letno).

trenutno imam bencinarja, s katerim sem čisto zadovoljen, ampak sem preračunal, da se mi niti malo ne splača več. sicer imam veliko kratkih mestnih voženj, ampak tudi avtoceste je veliko (50% vseh voženj), kjer je moj trenutni avto najbolj potraten (130 km/h po gps-u, tempomat, poraba med 7 in 7.5 l/100 km).
spotoma sem opazil, da potrebujem tudi precej večji prtljažnik, tako da če že menjam, se obračam proti karavanom, v ožjem izboru pa so trenutno:

- Peugeot 508 SW
- Citroen C5 Tourer
- Ford Mondeo Tourer
- Volvo V50 (vem, da je nekoliko manjši, ampak mi je okej)

želja je, da bi bil avto tudi avtomatik, zato gledam 1.6 motorje (115hp), vendar me je strah, da bi znali biti rahlo podhranjeni, zato gledam še 2.0 motorje (140hp), ki pa so samo ročni - avtomatiki pri 2.0 motorju samo v kombinaciji s 164hp, vendar pa mi je ta premočan oz. se mi potem glede na spritmonitor niti ne splača več ... :p

vem, da so vsi PSA koncern, pa vendar - kateri do teh bi bil najbolj zanesljiv oz. dolgoročno gledano avto z najmanj problemi - gledam predvsem rabljene, nekje 2011/2012 letnik, do max 150.000 km, buđet pa tudi odvisen od tega, koliko bom dobil za svoj avto (računam vseeno buđet nekje okoli 11.500, 12.000€). nobenega še nisem vozil, v vseh sem že sedel in overall sta mi najbolj všeč V50 in pa C5.

torej, na splošno, čimveč uporabniških izkušenj in informacij bi mi pri odločanju še kako prav prišlo ... :p
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a nejc1986 Če feb 04, 2016 5:41 pm

Upam da ne bom dregnil v osje gnezdo,ampak.... sam sem bil lani v podobni situaciji, prej delal 10t km letno,zdaj vsaj 35t km letno. Imel bencinarja ki mi je odgovarjal, prvi lastnik in sem razmisljal al o rabljenem al novem za dobrih 10t eur. Mojmu je cena padla v 6 letih za vec kot 50posto,zanjga nebi dobil nic. Kaj sem naredil, predelal na plin. Ni optimalna resitev, ampak ce je glavni razlog da je zdejsni avto neustrezen , ta,da je voznja zrd goriva predraga je to najcenejsa in najbolj varna resitev in najhitrejsa... bols kukr rizik z nakupom rabljenega,sploh k si reku d je zdejsni ok... seveda ce mas avto ki uredu prebavla plin in nimas predsodkov

Sicer pa,med nastetimi... tistga k ma znano zgodovino,postenga lastnika,slo.poreklo,nima nekih vecjih znanih napak, to bos najbol zvedu pr forumih od doticnih znamk in lastnikov in predvsem tisi k ti bo naredu "klik"...
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a Dizzy Pe feb 05, 2016 7:20 pm

sem razmišljal o tem, ampak žal ne pride v poštev - prvič, službena garaža ni plin "friendly". drugič, Honda, kolikor berem, ni ravno plin "friendly", veliko problemov, tako da se ne splača ravno ... :p

drugače pa danes bil na testni vožnji s Peugeotom 508 SW, 1.6 hdi avtomatik, moram reči, da sem kar pozitivno presenečen, je pa res, da je bilo bolj kot ne po mestu, fino bi bilo še na obvoznico vsaj zaviti, ampak okej, prvi vtis dober, za ta tip avtomatika zelo fin - ni dirkalnik, deluje pa kot udobna avtocestna križarka, kar pravzaprav tudi iščem ... kar se vožnje tiče, je verjetno C5 zelo podoben. kar me je zmotilo je to, da menda je menjava jermenov na 240.000 km? in ta tip menjalnika (robotski avtomatik) ne rabi nekega hudega vzdrževanja, ker je nekako bolj podoben ročnemu, kjer pač "robotek" menja prestave namesto tebe - gre res za tako zanesljivo zadevo?
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a esem Pe feb 05, 2016 8:12 pm

Je zanesljivo (robotiziran menj.), ni pa preveč uglajeno oz v vsakem trenutku pravilno delujoče. Jermeni so pa pri PSA od nekdaj zdržljivi, npr v času ko si je VAGina morala menjat jermen pri 80 (in se je strgal pri 60), so zdržali PSA jermeni tudi precej čez 200 (uradno 160 takrat). Je pa nekaj razlike v vožnji med C5 in 508, če C5 >> vsekakor vzemi hidravličarja.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a nejc1986 Pe feb 05, 2016 8:13 pm

Glede jermenov, moja xsara picasso ma interval za menjavo jermenkv 150t km ali deset let, oz.ob tezjih pogojih 120t km oz,deset let. Velik v primerjavi z ostalimi znamkami kjer je casovna omejitev najveckrat 5 let . Moj je zdj star 8 let in ima dobrih 80t km,prva reg april 09. Ko sem se na dveh pooblascenih servisih pozanimu a je to za zihr ker mi je to sumljivo dolga doba so rekl naj ne skrbim, ce so km realni. Kar so,ker sem 1.lastnik. zdj,a delajo tok bolse materiale,al ostali tok slabse, al ostali nategujejo folk, nevem.... :? Ce tko pise v knjigi, najbrz ni brez razloga tko. Ampak... ker ne bos prvi lastnik ti svetujem da avto takoj peljes na dober servis in nardis ornk velik servis, vsaj za del cene servisa pa zbijes ceno avtu, pa bos miren... ker je prevec hecanja z kao realnimi km in kao narjenimi servisi...
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a Dizzy Pe feb 05, 2016 10:04 pm

esem je napisal/-a:Je zanesljivo (robotiziran menj.), ni pa preveč uglajeno oz v vsakem trenutku pravilno delujoče


ja, to pravilno delovanje sem videl, ko sem hotel oz. probal, kako je če stisneš malo, da ujameš semafor (ko vidiš, da se zapira semafor za pešce), pa je ravno prestavil v nižjo, jaz pa malo pohodil, pa se je malo zmedel, ampak ni bilo nič hujšega. kar me je presenetilo je to, kako hitro prestavlja, ko je v ročnem načinu, tam je relativno hiter, zanimivo da ni tako hiter v avtomatskem načinu - očitno se da.

C5 in hidravlika - to sem že večkrat slišal, da naj izberem to - pa je ta sistem zanesljiv? iskreno, nisem se nekaj poglabljal ... še ...

kako je z zanesljivostjo teh 1.6 HDI-jev? veliko sem prebral o 109hp varianti, ki ni bila tako okej, in o 115hp varianti, ki je precej precej boljša, kaj pa ta vmesna, 112hp varianta?

verjetno pa gre v vseh teh, ki so v končnem izboru (508, C5, Mondeo V50) nekje za enako stvar, kolikor poznam? torej, če zadeva štima v 508, verjetno tudi v ostalih?
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a hahehihoh Pe feb 05, 2016 10:25 pm

Jaz imam 1.6 e-HDI 115, in sicer v Citroen C4 2013. Imam 160.000 km in še vedno prvi jermen. V bistvu je vse prvo razen olja in filtrov, ki se menja na cca 20.000 km (no, se je tudi že za skoraj dvakratno cifro preseglo interval, pa ni problemov), pa ploščice so bile menjane. Ostalo vse prvo. Poraba ugodna cca 6 l/100 km pri normalni vožnji. Se pa bojim, da bo ta motor za C5 ali P 508 prešvoh. Zame bi bil. Je ravno prav za C4, čeprav bi ji tudi 2.0 HDI pristajal.

Veliki servis se dela na mojem vozilu po navodilih proizvajalca na 180.000 km, meni bodo verjetno delali na naslednjem servisu pri cca 175.000 km ali mogoče celo naslednjič. :)
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a Dizzy Pe feb 05, 2016 10:45 pm

tega je tudi mene malo strah. sicer danes, po mestu, je bil 1.6 hdi v 508-ki zadovoljiv, kakšno mestno pospeševanje tudi, ampak pri teh testnih vožnjah je vedno problem, ker ne moreš na AC it probat (nihče nima vinjete, razen če greš prav nov nov avto gledat :p).
problem je, ker recimo avtomatik je zgolj v navezi z 1.6 112/115hp in 2.0 164hp, pa prvi me skrbi da je prešvoh, drugi pa bo sicer raketa, ampak bo poraba ostala na 7l/100km, če ne še višje, kar pa je tudi tu, kar imam že zdaj. :p pa kar me najbolj moti pri mojem je, da ga ravno na AC začne zmanjkovati, pa me je posledično strah, da bo z 1.6 tu podobno ...
je pa prodajalec rekel, da se nekje največ proda ravno 1.6 izvedenk, oz. da se prej prodajo 1.6 kot 2.0 izvedenke.
mislim, da se bo za idealno vozno obnašanje potrebno odreči avtomatiki in izbrati 2.0 140hp motor, tega mi je že več ljudi pohvalilo (ga tudi sami vozijo, večinoma gre za C5 voznike ...)
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a esem So feb 06, 2016 12:05 am

Dizzy je napisal/-a:C5 in hidravlika - to sem že večkrat slišal, da naj izberem to - pa je ta sistem zanesljiv? iskreno, nisem se nekaj poglabljal ... še ...

Okoli leta 2000, ko je prišel ven C5, je bila hidravlika v C5 zelo dodelana (kasneje še dodatno). Kot dokaz (in promocijo) so na vso hidravliko v C5 dali 5 let oz do 200 000 km polne garancije (leta 2000 !!), popravila oz vzdrževanje (menjava ali polnjenje krogel) pa tudi ni draga, vsekakor je cenejša kot menjavanje amortizerjev, kar doleti večino navadnih avtov pred 200 000 km. Je pa dovolj velika razlika, že v praktičnosti (lahko ga dvigneš, da ne drsaš po trebuhu, ko greš čez kakšno oviro, grbino (npr garažno) ali v globokem snegu, pod obtežitvijo, tudi maksimalno, ne počepne nič...), seveda tudi v udobju itd. Probaj
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a Dizzy So feb 06, 2016 12:23 pm

okej, torej se ne bom več izogibal tudi C5 s hidra podvozjem.

druga zadeva - prebiram malo o 1.6 hdi motorjih - naj bi bilo z njimi kar nekaj problemov, medtem ko 2.0 140hp motor je precej bolj zanesljiv, skoraj bulletproof - kako je s tem?

eni pišejo, da po toliko in toliko km z 1.6 nobenih problemov, spet drugi naštevajo razne okvare (prednjačita pa EGR in vztrajnik, sledi pa DPF ... :P)

ti motorji imajo aditiv za DPF? oba, tako 1.6 kot 2.0?
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a hahehihoh So feb 06, 2016 8:52 pm

EGR, FAP in dvomasni vztrajnik so problemi pri vsakem novem dizlu. Pri mojemu, ki ima 160.000 km niti enega problema.

Evo ravno danes naredil dobrih 500 km, od tega vsaj 300 km sem vozil 180-200 km/h po števcu (praktično ves čas gas do kraja v šesti prestavi), poraba 7,9 l/100 km. Čez dva dno se vračam in javim celotno porsbo (skupno prevoženo 1000 km po avtocesti)
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Nakup diesel karavana

Napisal/-a Dizzy So feb 06, 2016 9:56 pm

ravno to me najbolj tare. diesel, če nimaš problemov, je super, če pa karkoli crkne, pa tisto, kar si privarčeval, hitro daš za servis. ampak, po drugi strani, razmišljat o tem je tako, kot bi se sekiral, ko greš od doma z avtom, glede na to, koliko bumbarjev je danes na cesti.

sem pa malo računal, koliko se da privarčevati z dieslom napram trenutnemu avtu, če gledam na 30.000km, kjer sem sedaj (na letni ravni pa jih bo zagotovo vsaj 35.000). porabe sem vzel s spritmonitorja, na petrolu vzel nekaj zadnjih cen goriv in malo preračunal, bolj kot ne statistično, tako da seveda obstaja +/-. :)

skratka, z mojim avtom sem v 30.000 km porabil za 2500€ (čeprav spritmonitor pravi za 30630km 2700€), toliko da imamo malo občutka odstopanja.
če bi vozil C5/508/podobno 1.6 hdi limuzino, bi porabil 1800€, torej bi privarčeval 900€ na letni ravni. kar ni tako malo. če bi vozil 2.0 140hp, bi privarčeval cca. 700€, 2.0 164hp pa "le" še 400€. tudi glede servisa sem se pozanimal, in tudi ta fama, da načeloma je diesel dražji za vzdrževanje ne pije več vode, ponekod je celo tudi že cenejši, ampak recimo, da sta z bencinarjem nekje tam tam.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 30 gostov