Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 9:54 am

Sem pred nakupom novega avtomobila in do sedaj sem vedno kupoval rabljene, saj novega si nisem mogel privoščit. Zdaj gledam 2-3 leta stare s čim manj kilometri. Ko gledam ponudbe se mi postavlja vprašanje če je z avtom kaj narobe, da se ga pordaja že po dveh letih !? ... potem pa sem zasledil da nekateri to redno počnejo in sicer da menjujejo avto na X let in sicer nekako tako, da starega dajo noter in vzamejo novega ven ter konstantno plačujejo neko mesečno vsoto za odplačilo... če sem prav razumel.

Mi zna kdo povedat kaj več o temu kako to poteka ?

Ali se bolj splača npr:
A. kupiti avto za npr 20.000€ ga imeti recimo 10 let in nato kupiti spet novega
B. kupiti avto za npr 20.000€ ga imeti 2-3 leta, prodati in kupit nov model ?

Kako se kaj to obnese na dolgi rok recimo 30 let ? 3x kupiti nov avto po 20.000 € ali frekventno menjavanje dokler je še kaj vreden, tako da imaš vedno novi avto ?

Kako se kaj finančno obnese na dolgi rok če menjuješ avto na 2-3 leta ?

hvala za vse informacije
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov da se splača?

Napisal/-a Locher Če jul 28, 2016 10:21 am

Večna dilema in vprašanje, kjer ima vsak svojo filozofijo in posledično univerzalnega odgovora ni. Kriterijev, ki vplivajo na odločitev, je veliko (kilometrina, finance, osebne preference, ...).

Po moje se menjavanje avtomobilov na 2 - 3 leta finančno ne izplača. Izguba ob prodaji je verjetno vsaj 30%. Imaš pa vedno nov avtomobil, nov model, garancija, sosed ti bo fouš :). Avto po desetih letih ni vreden več veliko (kakih 20%). Imaš pa nekaj več stroškov s popravili.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4341
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov da se splača?

Napisal/-a Firediver Če jul 28, 2016 10:27 am

Tisti, ki menjajo po 2 letih, se ne sprašujejo po smotrnosti, ampak si lahko privoščijo vedno nov in aktualen model.
Tisti, ki želijo čim manj izgubiti, kupujejo rabljene in zgonijo do konca.
Vsak ima svojo računico. Vprašaj se sam, ali želiš manj izgubiti ali se voziti na nivoju. Simpl!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a Ivan36 Če jul 28, 2016 10:42 am

Na poslovni najem je 40 pologa na lizing pa samo 20% ali max 30% obroki so pri 1 tudi do 500€ mesec in max 36 mesecev pa ne več od 15.000km letno ,na Lizing pa od 99€ in 70 mesecev ?! Torej + in - je tak, da ga ni, ker vse preplačaš samo uni prvi je prej zamenjan in mora imeti malo km prevoženih.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a nejc1 Če jul 28, 2016 11:06 am

Če gledaš izključno kaj se najbolj splača je to kupit nek vzdržljiv in neproblematičen avto za recimo 2-3 jurje +-, pa ga vozit ene 10 let oz. "zvozit do konca". Če znaš kaj sam popravit oz. zamenjat na avtomobilu pa za denar, ki gre pri novem samo za redne servise na pooblaščencu, že vse ali pa skoraj vse potrebno zrihtaš (če pa še gledamo, da pri novem vzameš npr. polni kasko, pri takšnem rabljenem pa samo kakšna stekla ali še to ne imaš pa denarja za popravila precej in to so samo €, ki jih dodatno zapraviš po nakupu novega vozila)... Če pa nameravaš kupit novo, pa spet probaš poiskat nekaj čimmanj problematičnega in potem vozit čim dlje, vsaj ene 15 let, razlika v vrednosti med 10 in 15 let starimi vozili je itak precej majhna... Menjavanje na 2-3 leta se finančno sigurno ne splača, takrat tudi vrednost vozil najbolj pada, je pa res da imaš vedno nov avto, garancijo (čeprav ponekod prej zgubiš živce, kot da kaj zrihtajo :evil: ) itd...
 
Uporabniški avatar
grizli
Novinec
 
Prispevkov: 337
Pridružen: So dec 26, 2009 1:47 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a grizli Če jul 28, 2016 11:21 am

Finančno gledano se najbolj "splača" kupiti dobro ohranjen in vzdržljiv rabljen avto, star 5, 6 let in ga potem zvoziti do konca.

V kolikor pa kupuješ nov avto pa po moje ni neke bistvene razlike v stroških - če je nov vreden 20 tisoč, bo čez 10 let vreden še recimo 20, 25% oz. 4 do 5 tisoč. Izgubiš torej 15, 16 tisoč. Lahko pa v tem času zamenjaš 3 nove avtomobile (recimo na vsake 3 leta) in pri vsakem izgubiš okoli 30%. Torej nov avto za 20k, ki ga prodaš čez 3 leta za recimo 14k in tako izgubiš 6 tisoč €. To trikrat ponoviš in izgubiš torej 18 tisoč. Dejansko vložiš le minimalno več, imaš pa praktično skozi nov avto. In teoretično z njim tudi manj stroškov...
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 11:23 am

Hja ... na trgu je kar precej avtomobilov ki so stari 2-3 leta tako, da ne ni malo onih ki si lahkoprivoščijo redno menjavo. Za svojo družino potrebujem nov avto in nekako mi najbolj ustreza ford c-max.

Ali mogoče kdo tukaj prakticira tako:
1. Kupiš nov avtomobil katerega delno plačaš z prišparanim denarjem, za preostali del vzameš kredit ali lizing za obdobje 2-3leta
2. Ko odplačaš kredit / lizing avto prodaš in s tistim denarjem kupiš del novega avta, preostali del pa spet vzameš kredit / lizing

Na takšen način konstantno plačuješ kredit oz lizing in imaš nov avto vsake 2-3 leta.


Kakorkoli ... gledam tri opcije:
A. Kupiti rabljeno in menjat čez cca 10 let
B. Kupiti novo in ga zgoniti do konca
C. konstantna menjava avtomobila po neki logiki :)

Po pravici me najbolj mika vzeti novega in ga imeti do konca, saj pri rabljenih je vedno riziko... no saj pri novih je tudi vendar tam imaš vsaj neko garancijo. Redna menjava bi mi bila tečna vendar je pa velik bonus da imaš vedno dokaj siguren avtomobil, saj če bi vzel novega in ga zgonil do konca po 13+ letih je že riziko da me kje pusti.
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 11:25 am

[quote="grizli"Torej nov avto za 20k, ki ga prodaš čez 3 leta za recimo 14k in tako izgubiš 6 tisoč €. To trikrat ponoviš in izgubiš torej 18 tisoč. Dejansko vložiš le minimalno več, imaš pa praktično skozi nov avto. In teoretično z njim tudi manj stroškov...[/quote]

Točno tako ... te varjante malo gledam oz. sprašujem za mnenja in izkušnje.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a pskoda Če jul 28, 2016 11:37 am

Odvisno od človeka do človeka. ČE si pristaš novih avtomobilov ali če ti je vseeno potem če finance dopuščajo,... Tukaj je ogromno če-jev.
Osebno imam avto do velikega servisa oz malo prej ga prodam se pravi za moje potrebe cca 5 let potem prodam in kupim novega po mojem okusu ne iz salona
Lp
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a Locher Če jul 28, 2016 12:16 pm

Odvisno je tudi ali si zadovoljen z osnovno ali srednjo opremo ali hočeš imeti avtomobil, ki je bližje polni opremi, hočeš imeti točno določeno barvo, alu platišča 18"+, ipd. Nekateri hodijo z avtomobili spat, spet drugi se avta naveličajo hitreje kot otrok igrače. Menjavati avto na par let in plačevati zanj še kredit ali leasing je po moje zgrešeno, vendar morda pa je za nekoga ravno to prava stvar.
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 2:07 pm

Meni je avto samo prevozno sredstvo s katerim lahko varno pripeljem sebe in svojo družino do destinacije. Gledam samo na praktičnost tako, da dodatna oprema je dobrodošla le tista, ki mi doprinese na uporabnosti in ne na izgledu.

Iščem dober družinski avtomobil kateri ima čim manjšo porabo, je dokaj prostoren in čim bolj varen. Kolikor sem gledal fordov c-max je še najbližje tistemu kar iščem.

Nisem pristaš novih avtomobilov... samo gledam kakšne so opcije, da imam spodoben in varen avto. Denarja ni na pretek, tako da mroam gledati racionalno in zato tudi sprašujem če je kakšna finta oz. logika pri pogostem zamenjavi, saj to kar dosti ljudi počne glede na to da je na trgu toliko nestarih avomobilov. Če je edina formula "dovolj denarja" potem to ni zame :?
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 2:31 pm

Locher je napisal/-a:...plačevati zanj še kredit ali leasing...


Avto tako ali drugače moraš plačevat.

- Ali šparaš X let po X € na mesec da si lahko kupiš avto v neki vrednosti.
- Ali vzameš kredit / lizing in ga odplačuješ X € X št. let in si kupiš avto cca enaki vrednosti.

Mene pač malo dolgoročno zanima kot sem že napisal koliko bi bila razlika v ceni po recimo 30 letih če v tem času:
- Kupiš 4 - 5 starejših rabljenih avtomobilov katere imaš dokler ne odpovejo (cenejši za nakup, večji riziko da te pusti kje ker avta ne poznaš)
- Kupiš 2-3 nove katere zgoniš do konca (dražji za nakup, načeloma veš kako ga vzdržuješ vendar po X letih te lahko pusti na cesti)
- Kupiš 10 novih s tem, da prodajaš vsake 3 leta in doplačuješ razliko od prodaje do novega avtomobila. (verjetno najdražja opcija, vendar imaš vedno zanesljiv avto in možnost da kaj crkne v tem času je majhna)

Seveda govorim za eno in isto znamko oz. avtomobile primerljive vrednosti in kakovosti. Zavedam se, da je tukaj en kup dejavnikov in zato je skoraj nemogoče točno definirati, vendar vseeno vsaj teoretično z nekim povprečjem bi se dalo izračunati kaj se bolj splača.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a uros11 Če jul 28, 2016 2:38 pm

Saj to ni višja matematika, da se ne bi dalo. Ne vem, kaj je tu za spraševati za mnenja. 6x nov avto stane X. 6x 3-leta rabljen avto stane y.. 6x avto za ga zgonit do konca stane toliko Itd. Matematika ti pove svoje, občutek svoje, možnosti svoje. Sedaj, ali gledaš samo matematika, ali dodatne stroške ali ti je bistveno, da ti makina dela, ali te moti, da je v primeru rabljene kakšen riziko večji itd. itd. Daj malo več od sebe, da ne bo folk ugibal, ali gre zgolj za čustva, matematiko ali oboje. na nek skupen imenovalec se da vseeno spraviti stvari, tudi če se pogovarja za 30 let vnaprej.
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 3:04 pm

Kot sem napisal me samo zanima kako pošnejo tisti ki to počnejo. Ali imajo dovolj denarja ali je kakšna logika v ozadju. Nimam izkušenj s tem in gledam samo kot alternativo dosedanjim nakupom.

Predvsem me zanimajo izkušnje tistih ki vedo kako to poteka oz. poznajo koga ki to prakticira.

Meni se ne sanja ... tukaj nimam kaj pametovati.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a DePalmo Če jul 28, 2016 3:07 pm

Nov avto ne pomeni da se ne kvari, ravno tako te lahko pusti na cesti. Je pa potem manj boleče če te nekje pusti stara kripa, kot pa mesec star avto.

Če denarja ni na pretek, opcija 3 odpade (menjavanje avta na 2-3 leta) ker za to moraš imeti presežek denarja ali pa biti skos na robu preživetja. Osebno se bi odločil za starejši avto, o kakšnem takem kjer so že znane vse napake.
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 3:22 pm

Če naredim en laični izračun...

Kupim avto za 20.000 €
Prodam po treh letih in izgubim 30% vrednosti, tako da dobim za njega 14.000 €
Kupim nov avto za 20.000 € za katerega moram pokrit razliko 6.000€

6.000 € me stane mesečno gledano za tri leta slabih 170€ ...

Se pravi da, teoretično to pomeni da če kupim avto z gotovino 20.000 € in nato plačujem vsak mesec 170€ si lahko vsake 3 leta privoščim nov avto ?? ali se motim?

To gledam samo sroške nakupa in ne stroškov uporabe katere pa je praktično nemogoče izračunat.

Meni se 170€ .. oz dajmo zaokrožit na 200€. To se mi ne zdi pretiran mesečni znesek da imaš stalno nov avto. Ta znsek moraš tudi malo pokompezirat s tistimi stroši ki ti jih prinesejo stari avtomobili.
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a Locher Če jul 28, 2016 3:26 pm

replenish je napisal/-a:Kot sem napisal me samo zanima kako pošnejo tisti ki to počnejo. Ali imajo dovolj denarja ali je kakšna logika v ozadju. Nimam izkušenj s tem in gledam samo kot alternativo dosedanjim nakupom.

Predvsem me zanimajo izkušnje tistih ki vedo kako to poteka oz. poznajo koga ki to prakticira.


Kot sem že v prvem prispevku napisal, vsak to počne po svoje. Če te že zanima: kupim rabljen, preverjen avto za par tisočakov, ki ga zvozim do konca. Denarja imam dovolj za nakup novega brez pufov (na 2-3 leta), ampak ne vidim smisla. Ni me strah, da bi me kje pustil na cedilu. Res pa je, da imam avto vzdrževan in v mint-stanju.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a uros11 Če jul 28, 2016 3:33 pm

replenish je napisal/-a:Če naredim en laični izračun...
Začetni vložek je definitivno večji, drugače pa se ti logika pokriva. Na nekaj let par jurjev, ki bi jih sicer dal za rabljen avto. S tem da za 6 jurjev pripeljem danes domov 8 let starega pasata (imam pri hiši, zato vem), za prodat starega in kupit novega pa imam novega golfa, ki dela. Torej razlika bo vsaj v začetnem vložku in modelu (btw 8 let star golf stane več kot 8 let star passat). Sedaj, če pokriješ začetni vložek, potem ne vidim razloga, da ne bi vsakih par let dodal enak znesek kot bi ga porabil za rabljen avto in imel ves čas nov avto.
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a Locher Če jul 28, 2016 3:44 pm

Malih avtov se po moje ne splača kupovati rabljenih, pri golfovem razredu je razmerje že bolj ugodno, srednji razred pa zelo izgublja na ceni in se splača kupiti rabljenega.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a DePalmo Če jul 28, 2016 4:12 pm

replenish je napisal/-a:Meni se 170€ .. oz dajmo zaokrožit na 200€. To se mi ne zdi pretiran mesečni znesek da imaš stalno nov avto. Ta znsek moraš tudi malo pokompezirat s tistimi stroši ki ti jih prinesejo stari avtomobili.

No, meni pač je. Nov avto pa tudi ne pomeni takega luksuza da bi zato plačeval 200 evrov na mesec (sploh ko berem kakšni so novi avti zadnje čase ...), raje bi ta denar porabil za kaj drugega. Poleg tega pa nisi vštel še ostale stroške kot so gume, zavarovanje, servisi, itd. Torej te pride več na mesec kot pa 200 evrov.

Evo, moj konkreten primer. Kupil sem 11 let star avto (sedaj jih ima 16 let) in me niti enkrat ni pustil na cedilu, servisiram ga redno in je, kar se mehanike tiče, v top stanju. Trenutno me heca vžig, ampak se bo tudi to poštimalo. Do sedaj sem v njega vložil cca 7.500 evrov, ampak tukaj je všteto vse: zavarovanje, gume, popravila, celo žarnice in dišave (beležim vse kar se tiče avta)! Za avto sem dal 3.800 in me je v zadnjih petih letih koštal 125 evrov na mesec (z nakupom vred 188 evrov). Z 200 evri pokrijem nakup, vzdrževanje, zavarovanje in vse kar se tiče avta, ti bi pa ta denar dobesedno vrgel po dolini samo zato da bi imel na vsakih par let nov avto in za nič drugega. Vse ostalo bi moral še doplačat, medtem ko jaz pa za manj denarja vzdržujem svoj avto (pa ne kupujem poceni gum, so boljše od povprečnih, ravno tako ne grejo notri nacenejši deli, grejo samo kvalitetni) pa še za cigarete mi ostane.

Torej, kot že omenjeno, če ti paše oz. diši imeti nov avto in zgubljati denar, potem kar. Tudi take rabimo, da lahko potem mi kupimo dobre rabljene avte :)
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Medvedek11, Tommaazz in 59 gostov