Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 4:17 pm

Locher je napisal/-a:Malih avtov se po moje ne splača kupovati rabljenih, pri golfovem razredu je razmerje že bolj ugodno, srednji razred pa zelo izgublja na ceni in se splača kupiti rabljenega.


Jaz ciljam na enoprostorca ford c-maxa kateri sicer ni velik, vendar vsekakor ne spada med majhne.

Kdor se spozna na avte si jih lahko tudi sam vzdržuje in jih drži dosti časa pri življenju. In tak tudi ve, kaj se splača kupit druge roke. Jaz nisem tak poznavalec, tako da se moram zanašat na mehanike. Za avte stare do 10 let še nekako gre skozi, pri starejših pa je rizik toliko večji.

dajati 200€ na mesec za vedno nov avto se mi zdi lažje kot pa zbirat finance in potem zapravit 20.000 na enkrat ... V stalno novem avtu vidim prednost predvsem v temu, da je bolj siguren da ne crkne kot stari ter je vedno v garanciji. Zame to pomeni da se ne rabim kaj dosti ubadat z stanjem avtomobila.

V teoriji zveni zelo lepo in tudi ne vidim razloga da se ne bi obneslo. Je pa treba upoštevat da za nove avto je kasko smiselen, kar doprinese kar nekaj k skupnemu strošku napram rabljenemu avtomobilu.
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 4:21 pm

DePalmo je napisal/-a:Torej, kot že omenjeno, če ti paše oz. diši imeti nov avto in zgubljati denar, potem kar. Tudi take rabimo, da lahko potem mi kupimo dobre rabljene avte :)


Pri avtu tako ali drugače izgubljaš denar. Saj ne zagovarjam te teorije ampak sprašujem če se obnese. Nov avto gume že ima in načeloma jih ne rabiš niti menjat prva tri leta. Dodatni stroški so benzin in reden servis... no pa kasko.


Da ne bo pomote še enkrat povdarim ... ne zagovarjam te teorije ampak sprašujem kako bi se obnesla v praksi
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a nejc1 Če jul 28, 2016 4:25 pm

Koliko km pa delaš letno?
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a Locher Če jul 28, 2016 4:37 pm

V praksi? Strategija kupovanja novega avta velikosti Ford C-Max na 2-3 leta bi se obnesla in bila smiselna (če imaš plače vsaj 1500 EUR). To želiš slišati? Ne razumem več. :?
 
Uporabniški avatar
fare
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2085
Pridružen: Po feb 07, 2005 8:10 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a fare Če jul 28, 2016 4:48 pm

Avta če ga NUJNO ne potrebuješ se sploh ne izplača imeti.
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 5:45 pm

Locher je napisal/-a:V praksi? Strategija kupovanja novega avta velikosti Ford C-Max na 2-3 leta bi se obnesla in bila smiselna (če imaš plače vsaj 1500 EUR). To želiš slišati? Ne razumem več. :?

Želim slišati mnenja in izkušnje, če ne razumeš prosim preberi temo še 1x od začetka bolj pozorno.

nejc1 je napisal/-a:Koliko km pa delaš letno?

med 10.000 in 15.000 max

fare je napisal/-a:Avta če ga NUJNO ne potrebuješ se sploh ne izplača imeti.

Se popolnoma strinjam. In ja nujno ga potrebujem.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a esem Če jul 28, 2016 5:58 pm

Hrubolčna marmelada?
Osnovno zavarovanje, gume itd so isti pri vseh avtih, zato jih ne mešajte v enačbo.
Vmešajte pa to - po deset ali šestnajst letih bo en avto skoraj brez vrednosti, tisti, kupovan na 2-3 leta, pa bo vreden še vsaj 70 % novega.

----------------------------------

Sicer pa tu ni logike, je preveč faktorjev, ki vplivajo različno (že samo avto - razred, izvedba, različna izguba vrednosti, zanesljivost..., potem še različne finančne (z)možnosti, kje je šele psihologija...), tako da je možno govorit le o konkretnem primeru, kar pa se ne zdi zelo smiselno.
Je pa tu dosti psihologije. Marsikdo misli, da je pametno stalno menjavat - tudi če mu nekdo s številkami dokaže, da nima prav in da dolgoročno izgublja enormne vsote. Seveda se potem motiv hitro zamenja - npr na zanesljivost, "ugled", novodobne igračke v avtih (ki jih seveda ne uporablja), celo "manjša poraba sodobnih motorjev" pristane na tem ozkogledem zeljniku.
Ni variante, da bi tu kaj dorekli...
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a nejc1 Če jul 28, 2016 6:23 pm

Kupiš npr. malo starejšo Mazdo 5 navadnega bencinarja (lahko tudi c-maxa ali kaj drugega neproblematičnega) za 4-5k€, po potrebi narediš velik servis in voziš naslednjih 10 let, potem prodaš za jurja in spet kupiš nekaj za podoben denar. Za razna dodatna popravila (pač razni potrošni material, ki ga je treba menjat itd.) namenimo 1000€+ denar, ki gre pri novem za redne servise na pooblaščencih (pri starejšem boš ja menda servisiral pri kakšnem svojem mehaniku ali popoldancu, ali pa kaj tudi sam če znaš) in mislim, da mora biti dovolj. Torej v 10 letih, če prištejemo še nakupe novih gum (sicer pri novih moraš tudi vedno kupit en dodaten komplet za zimo oz. poletje ali?) izgubiš max 6000€, torej 50€ mesečno proti npr. 200 ob nakupovanju novih avtomobilov na par let (+ ne rabiš začetnih 20 jurjev, ampak samo 5). Evo to ti je en primer oz. ena opcija. Kar tako te pa tak avto tudi ne bo pustil na cedilu, ti navadni bencinarji so še precej zanesljive in vzdržljive zadeve, moraš pa pazit, da dobiš čimbolj redno vzdrževanega in tudi potem res redno delat servise... Je pa res, da imaš sploh čez nekaj let "staro jajco" in ima skoraj vsak sosed boljši avto od tebe :mrgreen: Odloči se pač sam, če ti ni hudo dajat vsak mesec 200€ pač magari kupuješ avtomobile na par let in si vedno nekaj bolj ziher kot pri starejših rabljenih...
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 6:24 pm

Ja seveda je dosti faktorjev in zato bi bilo mogoče res do neke mere preračunati samo na konkretnem primeru. Zato pa samo teoretično sprašujem kako je kaj s tem preden bi se lahko lotil konkretnega primera za avto ki me zanima.

Po odgovorih sodeč sklepam da večina ki prodajajo avtomobile v roku treh let od nakupa novega to počne ker si lahko privošči in ne zato ker se je smiselno?

Na kratko odgovor na to temo je: NE SE NE SPLAČA ... kupi raje rabljeno
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 6:29 pm

nejc1 je napisal/-a:...


Problem pri rabljenih avtomobilih je ta da je velik riziko kaj dobiš, sploh pa zame ker se ne spoznam na avtomobile. Nevem kaj je dober deal pri starih avtomobilih in bi me kmalu kdo hitro natehgnil. Isto sem antitalent za popravila, tako da bi se moral zanašati na tujo pomoč. Pa še sovražim vonj po cigaretih tako da je možnost pri izbiri precej manjša. Da ne goovrimo o vseh popravljenih kilometrih in nategunih ki so v avtomobilskem svetu.

Ne rečem da so novi avti popolni vendar je manjša možnost da kaj crkne pa še v garanciji ga imaš.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a uros11 Če jul 28, 2016 6:37 pm

replenish je napisal/-a:Na kratko odgovor na to temo je: NE SE NE SPLAČA ... kupi raje rabljeno
Jup, sem kupil lani oktobra, zmetal jurja in pol, ki jih ne bi, če bi bilo vozilo novo, pa še ne dela prav, zgubil še nekaj na vrednosti. Res se je splačal nakup rabljenega. Posploševanje mi je res všeč.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a uros11 Če jul 28, 2016 6:46 pm

replenish je napisal/-a:Po odgovorih sodeč sklepam da večina ki prodajajo avtomobile v roku treh let od nakupa novega to počne ker si lahko privošči in ne zato ker se je smiselno?
Ni nujno. Pred 7 leti sem kupil novega in ta dela bp in ga ne prodam, ker ni potrebno, ker dela. Imam rabljenega starega 9 let in kot sem napisal, sem zmetal vanj že jurja in pol in še bo treba, da bo delal prav. Ne vem, kaj folk dela z avtomobili, vendar zgleda da rabljene prodajo, ker jih zjebejo v stanje, da se kar najprej nekaj kvari. In to eni in isti, delajo z avtom kot svinja z mehom.
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 8:01 pm

Saj to je največji problem pris tarih avtomobilih, da neveš kako se je delalo z njim pred nakupom. Žal v večini primerov ne poznaš lastnika, zato je vedno velik riziko prisoten. Po drugi strani pa tudi pri novih avtih se pojavljajo težave, vendar je vsaj v garanciji. Načeloma če kupuješ novega se splača vzet nek model ki je že nekaj časa na trgu saj novi modeli ga znajo srat.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a nejc1986 Če jul 28, 2016 8:07 pm

V zvezi z lastnistvom avta se ti nic ne "izplaca",razen ce bos z njim sluzil,torej ga uporablal kot taxi ali rentacar vozilo...

Zame obstajate dve opciji:

kupiti avto za jurja,max 2jurja,nekaj v stilu clio,corsa ipd. Nizki stroski vzdrzevanja,majhne gume,poceni servisi-pac se spoznas z nekim popoldancem da je ceneje, riziko natega pri nakupu vsaj mal zmanjsas s tem da kupis avto, ki ne velja za najbolj pokvarljivega oz.kupis od nekoga ki ga poznas,ali z nekom ki se spozna... imas avto dokler dela,dokler naredi tehnicnega in to je to. In cez dve,tri leta ga prodas za drobiz... ta cas ti crkujejo malenkosti,za katere se ne sekiras,kaj vitalnega pa upas da ne crkne,oz.kupis avto k nima "kej crknt",tle mislim turbine ,ipd... minus te zgodbe v slo prostoru: sosed ima novejsega...

Druga opcija:

kupis nov avto,rang corsa,polo,fabia... ne nasedaj na to da potrebujes morje dod.opreme,ob nadaljni prodaji ne bo avto kaj dosti vec vreden... das npr.12jurjev... rabis kasko,vsaj recimo 3leta.. pooblasceni servisi nekaj stanejo, isto lahko kaj crkne,imas garancijo in upas da ne bodo kompliciral z njo... in od prvega dne avto vozis in ga cuvas z mislijo da ti mora zdrzati npr.10-12let brez vecjih popravil,ga prodas za npr dobrega jurja,ponovis zgodbo...

Sam sem pred leti parkrat ubral prvo opcijo,leta 09 pa drugo opcijo s xsaro picasso,za takratnih 12t eur in jo mam namen peljat dokler bo laufala.

Ne pa bit eden izmed tistih,ki dajo npr.8 jurjev za avto visjega razreda,star 10let,fancy smancy,z sumljivimi km,sam zato da bos mel avto,ki je bil nekoc pojem luksuza,zdj je pa vreca brez dna... to je pa tist k se pa najbolj ne-splaca...
 
replenish
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Če jul 28, 2016 9:41 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a replenish Če jul 28, 2016 8:35 pm

nejc1986 je napisal/-a:Ne pa bit eden izmed tistih,ki dajo npr.8 jurjev za avto visjega razreda,star 10let,fancy smancy,z sumljivimi km,sam zato da bos mel avto,ki je bil nekoc pojem luksuza,zdj je pa vreca brez dna... to je pa tist k se pa najbolj ne-splaca...


Če bi prebral vse moje poste bi videl da kupujem družinski avto in sicer enoprostorca ranka ford c-max in na avto gledam kot na nujen strošek in prevozno sredstvo ki me pelje do destinacije.

Tvoj način kupovanja mi je prišel prav v času študija.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a nejc1 Če jul 28, 2016 10:40 pm

Pol če ti je avto samo prevozno sredstvo pa kupiš Dacio Dokker (ki sicer sploh ni nek slab avto), za cca 13k€ dobiš 1.2 tce 115 hp z dovolj opreme (navigacija, parkirni senzorji in kamera, tempomat,..), pa voziš 10 let ali več oz. dokler ne bo kaj večjega narobe, po možnosti vmes našparaš za novega (ker razni lizingi in podobno imajo ponavadi precej visoke obresti) in to je to...
 
ozze
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 50
Pridružen: To jun 03, 2008 1:37 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a ozze Pe jul 29, 2016 11:28 am

200€ / mesec * 12 * 30 let je 72000,00€ + kasko ves čas
2 x nov avto po 20000 € za 15 let = 40000,00€
 
Uporabniški avatar
grizli
Novinec
 
Prispevkov: 337
Pridružen: So dec 26, 2009 1:47 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a grizli Pe jul 29, 2016 12:00 pm

@ozze Potem pa najbolje, da kupi 15 let star avto in ga vozi do konca življenja :roll:

Sicer pa če imaš namen imeti avto 15 let, moraš računati na kar nekaj dodatnih stroškov, ki pri jih pri novem ni - kakšne 4 komplete novih gum, trije veliki servisi, več servisiranja in odpravljanja morebitnih okvar, itd, itd... Čez palec bi rekel povprečno 300-500 €/leto dodatnih stroškov in to v 30ih letih nanese med 10 in 15 tisoč € in razlika se kar naenkrat razpolovi. Če upoštevam tvoj izračun to nanese mesečno okoli 50€ razlike med vožnjo z novim ali 15 let starim avtomobilom. Meni osebno bi se zdelo teh 50 € dobro porabljenih ;)

Mogoče je pa tole najugodnejše? 1 x nov avto po 20000 € za 30 let = 20000,00€ =P
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a Locher Pe jul 29, 2016 12:26 pm

Vsak lahko dokaže, kar mu paše in obratno. Univerzalnega odgovora ni.

Imel in nove avtomobile in (po vaše) stare kripe. Po mojih izkušnjah so stare kripe presenetljivo zanesljive in ne predrage za vzdrževanje (če ne kupiš največjega končanega šrota s pravljičnimi kilometri). Za avto pa ne dam več kot kar mi ostane od petih neto plač konec meseca. Kaska ne rabim, če mi kdo naredi manjšo poškodbo na parkirišču, me ne zadene kap. Meni ustreza.

Zastonj kosila ni, ne pri novem ne pri starem avtu.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Frekvenca menjavanja avtomobilov - se splača?

Napisal/-a emozul Pe jul 29, 2016 12:35 pm

Moja filozofija (ni nujno, da bo tebi všeč):
Kupiš no avto (daš eno letno plačo, max. leto in pol za avto), probaš brez kredita.
Avto voziš nekje do 6 leta starosti oz. nekje do velikega servisa (seveda upaš, da bo delal, potem jaz menjam).
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 54 gostov