Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
t1kupi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr apr 11, 2007 6:04 pm

seat leon?

Napisal/-a t1kupi So maj 12, 2007 5:08 pm

Hellow

Še mal debateranja o avtomobilih!
Zdej sem se zagledal na leončka http://www.avto.net/2004/osebna/oglas.asp?id=1395158# kaj mislite, se splača, 1.6 mašinka, je cenovno spremenljiva........

al nej kšnga jurja dodam za 1.9 TDI http://www.avto.net/2004/osebna/oglas.asp?id=1398241 (sam tale leon se mi zdi, da se že mal dlje prodaja, v oči mi je padla zaradi prevoženih km)

sedaj pa vaša mnenja?
 
Uporabniški avatar
Kael
Uporabnik
 
Prispevkov: 1092
Pridružen: Pe maj 11, 2007 5:48 pm
Kraj: Slovenia / Stajerska

Napisal/-a Kael So maj 12, 2007 5:17 pm

Odvisno koliko se boš vozil ane :), ti pa povem, da novi Leon 1.6 102 KM pije relativno veliko: 8 l nežna vožnja, 9l normalna - dinamična vožnja. Medtem ko so dizli čisto nekaj drugega. Mama je mela enako mašino v Seat Toledu (leon z ritko v tej seriji) in je avto če si vozil nežno pil smešno malo: 5.2l/100km z klimo, 4.5 brez klime na relacije, 6-7 l/100km po mestu. Je pa seveda malo višja registracija, cestni sklad in podobno. Ampak to prepuščam tebi. Doma imamo sedaj že 5tega novega Seata in na nobenem ni nič crknilo, razen potrošnega materiala: žarnica, kakšna varovalka, baterija na ključu in podobne zadeve. Vendar vsak avto je bil nov, redno servisiran.

Sem pa sam kupil Seat Ibizo 4 leta staro, zunaj avto k nov, nikol razbit. V pol leta kljub temu menjal za 300.000 sit delov (altenator, auspuh, kabli za vžig,....) in tako dalje. Avto je namreč pred tem pil 11l/100km s klimo brez posebnega priganjanja. Po servisih je bilo boljše. Tako da avto res prej preglej, sprobaj porabo in potem kupi. Tudi poraba pove svoje o tem, kako vdrževan je bil avtomobil, poleg seveda dokumentacije in kakšnega stručkota zraven ;)
Zadnjič spremenil Kael, dne So maj 12, 2007 5:25 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
t1kupi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr apr 11, 2007 6:04 pm

Napisal/-a t1kupi So maj 12, 2007 5:21 pm

saj to bo moj prvi nakup, zato me je mal strah :D
Samo poznam enga koelga k je mehankar, tak da bom mel sabo ga, da ga bo pregledal kje pa kaj!
Km ne delam dost, sam tdi sem slišal tako kot si rekel, da mal žre, recimo za tegale 1.6 pa ne vem kok žre - pomoje tam 7.5 do 8l, a mam prav?
 
Uporabniški avatar
Kael
Uporabnik
 
Prispevkov: 1092
Pridružen: Pe maj 11, 2007 5:48 pm
Kraj: Slovenia / Stajerska

Napisal/-a Kael So maj 12, 2007 5:28 pm

Sem ti popravil gornji post, ker ni bil najboljše napisan. http://www.poraba.com/usage_view.php?carid=1698, primer Leona s takim motorjem - torej okoli 8l povprečno žre, po mestu bo najmanj 9 (glede nato da sem vozil novega Leona s to mašino...). Če imaš mehanikarja s seboj, ki bo pregledal res cel avto, potem se nimaš česa bat. Seati so sicer prekleto vdržljivi avti, glede nato, da je moji, schumacherjevsko navdihjeni mami, ki meja zavorne diske na 20.000 km in prestavlja blizu rdečga območja, nikoli ni nič šlo.

P.S: obstajajo tudi Seat Leoni z 1.4 85KM mašino. Te mašine ne ogibaj kot hudič križa - ne da bi bilo kaj z njo narobe, vendar ko šaltaš klimo in pri taki teži, avto ne gre nikamor + ker ga moreš terat, da se lahko približno pelješ (posebej ob klimi) pije avto ko p*****a. Sam sem imel omenjeno ibizo in po menjavi filtrov se je dal brez klime vozit po nedeljsko z okoli 7 l / 100km (motor 1.4 60 KM) - če si šaltal pa klimo in dal noter potovalko cot pa vozit približno enako, je pa žrl 8.5-9l / 100km...

Avtor spodnjega posta: dobrodošel v klubu tistih, ki verjamemo v vožnjo...
Zadnjič spremenil Kael, dne So maj 12, 2007 5:40 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
bajs
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 39
Pridružen: Ne mar 18, 2007 7:53 pm

Napisal/-a bajs So maj 12, 2007 5:38 pm

Mam Leona 1.6 in se mi poraba giblje od 8,8 do 9,5 v glavnem samo mestna vožnja
 
Uporabniški avatar
seat
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Pe avg 08, 2003 6:54 pm
Kraj: SAVINJSKA DOLINA

Napisal/-a seat Ne maj 13, 2007 9:43 am

Tle se morm pa čist strinjat z hladnim namreč jst sem pred nakupom vozil tko 1.6 16V kot TDI 110 in se kasneje odloču za TDI-ja,ker mi je deloval bolj suvereno in nekak bolj živahno pa čeprav je konjenica primerljiva med seboj in je dizel nekaj kilogramov težji bolje vleče.
Zj maš več vrst opreme in res je z 2002+ modelom so prišle male spremembe,ki jih neuko oko sprva sploh ne opazi in največja sprememba so vzratna stranska ogledala,ki ji he Leon "podedoval" po ibizi 2002+
Drgač so sedeži v Hondi super tui oprijem imajo vrei samo ta default položaj nelagodno vpliva na moja vretenca,ker iz prejšnih avtov drugih znamk nisem bil navajen ležečega sedenja med vožnjo pr hondah pa je to že po defaultu tak nastavljeno,da imaš glavo tam kjer je sovoznik,sprednji vzglavnik je pa tam kjer imajo druge znamke zadnjega.ツ
 
Uporabniški avatar
Kael
Uporabnik
 
Prispevkov: 1092
Pridružen: Pe maj 11, 2007 5:48 pm
Kraj: Slovenia / Stajerska

Napisal/-a Kael Ne maj 13, 2007 9:52 am

hladni je napisal/-a:V nobenem primeru ti ne priporočam 1.6., to bi bla bedarija na kvadrat. Razmišljaj samo o 1.9. tdi 110. jaz sm mel toledota s tem motorjem in ti lahko povem le najboljše stvari. Motor je odličen, zelo živahen...edino turbo luknjo ma zelo veliko ampak men je ugajalo. Poraba smešno nizka, od 4 do 5,5 litra če se lepo voziš. Svetujem ti da kupiš čim novejšega, tisti od 2003 majo že nova ogledala in nekatere majhne izboljšave. Skratka odličen nakup, res boš dobro kupil. Težav jaz nisem mel nobenih, še žarnica ni crknila.
lp

Če že kupi bencinca pa Leona, bi se verjetno vidva tudi strinjala ane, da je 1.4 s 85 KM preprosto premalo in da če že mora kupit bencinca (nekateri ne marajo dizlov), potem je 1.6 relativno dobro razmerje med stroški ki s tem nastanejo in zmogljivostjo - avto relativno lepo vleče. Porabo pa smo mu tako ali tako napisali: bencinci so prekleto žejni. Kar se tiče pa motorja 1.9 TDI pa smo mu tako napisali že trije, da je ta motor že v Toledu prava raketa (se pravi da bo v Leonu še bolj suveren) - lahko noriš, lahko pa voziš umirjeno in se voziš napol zastojn - tako da tudi sam toplo priporočam tega dizla v koliko spodobne pospeške + varčne vožnje. Seveda pa so s tem povezani tudi določeni dodatni stroški: višje zavarovanje, dražji servisi, cestni sklad in tako naprej. Tipo se mora dol usest in preračunat kaj se mu bolj splača...
Edit: pri Leonu poleg 1.9 TDI 110 KM, obstajata še dva slabša motorja: 1.9 SDI in 1.9 TDI 90 KM. Motorja 1.9 SDI se izogibaj kot hudič križa, razen če si bolj nedeljski voznik (koliko berem po forumu so to sicer najcenejši dizli za vdrževanja, ampak sem imel tak motor v golfu IV v avtošoli pred nekaj leti in stvar je nepremičnina). 9'0 konjskega TDIja pa probaj peljat, če ti ustreza...
 
Gobavc
Novinec
 
Prispevkov: 220
Pridružen: Po jul 11, 2005 9:27 am
Kraj: LJ-Vič

Napisal/-a Gobavc Ne maj 13, 2007 1:39 pm

Pri TDi Leonu preveri prevožene kilometre. 6 let star TDi, drugi lastnik in 55k kilometrov?
Hm :roll: :roll:
 
Uporabniški avatar
seat
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Pe avg 08, 2003 6:54 pm
Kraj: SAVINJSKA DOLINA

Napisal/-a seat Ne maj 13, 2007 3:00 pm

Kael je napisal/-a:Edit: pri Leonu poleg 1.9 TDI 110 KM, obstajata še dva slabša motorja: 1.9 SDI in 1.9 TDI 90 KM. Motorja 1.9 SDI se izogibaj kot hudič križa, razen če si bolj nedeljski voznik (koliko berem po forumu so to sicer najcenejši dizli za vdrževanja, ampak sem imel tak motor v golfu IV v avtošoli pred nekaj leti in stvar je nepremičnina). 9'0 konjskega TDIja pa probaj peljat, če ti ustreza...


Res je SDI (Samo Da Ide) so zgolj za starejše in mirnejše nedeljske voznike :D sodelavc ima Golfa IV in je res nepremičnina.
Kar se pa tiče 90KM TDi in 110KM TDI pa sem tudi jst pred nakupom raje vprašal po forumih in pri serviserjih pa so mi vsi brez okrevanja predlagali 110KM,ki ima med drugim tudi boljšo turbino z variabilnimi lopaticami,kaj več o tem naj napišejo tisti,ki o tem nekaj več vedo jst vem samo,da se pri teh turbinah lopatice prilagajajo in zmanjšajo t.i. turboluknjo,če ni tako naj me kdo popravi.
torej raje kot 90KM vzemi 110KM pa še čipneš ga lahko malo več
Drgač so sedeži v Hondi super tui oprijem imajo vrei samo ta default položaj nelagodno vpliva na moja vretenca,ker iz prejšnih avtov drugih znamk nisem bil navajen ležečega sedenja med vožnjo pr hondah pa je to že po defaultu tak nastavljeno,da imaš glavo tam kjer je sovoznik,sprednji vzglavnik je pa tam kjer imajo druge znamke zadnjega.ツ
 
Uporabniški avatar
AwsoMe
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To maj 29, 2007 12:42 pm

novi leon

Napisal/-a AwsoMe To maj 29, 2007 12:50 pm

Najprej lep pozdrav vsem!
Po brskanje po netu sem naletela na tale zanimiv forum... pa se bom kar na vas obrnila.

Trenutno sem v fazi kupovanja novega avta in mi je ful všeč novi seat leon fr diesel motor...
kaj pa vi menite? mate že kakšne izkušnje?
morm pa rečt, da na testni vožnji mi je blo res super, no!!

Hvala in lp!
live your life while you have it
 
Uporabniški avatar
Kael
Uporabnik
 
Prispevkov: 1092
Pridružen: Pe maj 11, 2007 5:48 pm
Kraj: Slovenia / Stajerska

Napisal/-a Kael To maj 29, 2007 1:06 pm

Kot že v več temah: doma imamo Seate od časov prihoda prve Cordobe na trg - vsakega je mama precej preterala, enega problema, razen kakšne varovalke in žarnice. Trenutno sam vozim Leona 1.9 TDI Reference Nitro (vsi dodatki nitro verzije, razen odbijačev in pragov, ker mi niso všeč). Problemov nobenih, pije precej malo - 5.5l / 100km. Za sedaj na nobenem forumu nisem uspel najti kogarkoli, ki bi jamral čez Seat Leona; tako da v splošnem lahko rečem, da se je Seatu Leon precej posrečil. Tudi sam po 3 tednih vožnje in 2500km prevoženih še nisem imel nobenega problema. Ko sem Leone testiral cel teden doma, sem tudi bi sam še bolj kot nad navadnim Leonom navdušen nad FR verzijo, vendar denarno za takega Leona ni zneslo :). Pridem pa z veseljem, v kolikor kupiš, predstavit brateca bratecu :P.

Na testih je Leonu očitana nekoliko monotona notranjost in plastičen izgled (s čemer se strinjam) ter slabi materiali. No s tem se strinjam in stvar za reference in stylance opremo drži. Te stvari so v FR verziji odpravljene.

V zadnjem času je po forumih bila tema o rdeči FR Altei s katero je imel kupec precej problemov (samo v iskalnik vpiši Aleta FR). Tako da malo previdnosti velja nameniti -recimo se izogneš tej avtohiši. A pri Drev v Celju so prodali dva FRja, pa sta oba tipa zadovoljna z njima :). Slučajno smo skupaj sedeli v salonu, ko sem tudi sam kupoval avto.
 
Uporabniški avatar
AwsoMe
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To maj 29, 2007 12:42 pm

Napisal/-a AwsoMe To maj 29, 2007 1:41 pm

Kael hvala za tvoj post!
Morm priznat da tud osebno nisem slišala še nobene kritike čez seat-a na splošno!
Čeprav po mojem je pa tud od voznika odvisno kaj ustvarja za volanom...no vsaj jst mam take izkušnje s tem!
men je notranjost pr fr-ju fenomenalna, menjalna ročica mi je ful všeč..kar se designa tiče, edin pr sedežih me je motlo blago(vsaj pr temu ki sem ga imela na testni vožnji je mel notri blago), sicer je pa tud dizajn sedežev luštn, predvsem pa dobr. npr zdej vozm corso gsi pa mi sedeži nikakor ne odgovarjajo, pa tud naštimat ga ne morš u nulo!! :x
glede na to da maš kr nekaj izkušenj s seatom pa me zanima katero avtohišo mi priporočaš? najbližja je meni Jereb v izoli, tam sm bla tud na testni...!

glede nakupa je pa tako, men je tud nitro ful všeč, kar se zunanjosti tiče, pa tisto kar je pod pokrovom itak, ampak tisto kar ma fr pod pokrovm mi je pa bolj no :P ...
ko se pa dokončno odločim in ga kupim vam ga bom pa vsekakor predstavla!!
aja, pa še to: men sta rumena pa lunino siva ful lepi barvi!

lp!
live your life while you have it
 
Mojster Miha
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1950
Pridružen: Ne jun 20, 2004 3:29 pm

Napisal/-a Mojster Miha To maj 29, 2007 2:03 pm

hladni je napisal/-a:ja največja nesreča pa je to, da je 110. samo zaradi 1 konja plačaš več in to je kr srednje dosti več. Edina rešitev je 90 pa pol čipaš. Ampak v primerjavi s tem kar boš manj porabil se ti splača.


Iz osebnih izkušenj z 90 TDI v GOLF-u IV se mi zdi čipanje zgolj nepotreben strošek. Moči je na SLO navadnih cestah povsem dovolj za lagodna prehitevanja, klance zmore brez težav (Višnjegorski, Senožeče - Razdrto in podobni brez težav 150 km/h) - ne glede na to koliko oseb oz prtljage je v njem.

Poraba - recimo dolga AC potovanja - npr. Nova Gorica-Munchen v 4 h 45 min - poraba 5,8 l - v povprečju na daljše obdobje pa okrog 5 l/100 km - kar pomeni med dobre 4 (lagodna vožnja do nekje 100 km/h) in 6 l/100 km hitra AC potovanja z okrog 100 km/h povprečne brzine (kar ni malo oz počasi)

Me zanima koliko manj bi pri takšni povprečni potovalni hitrosti porabil TDI 110 ?

LP
 
Uporabniški avatar
Kael
Uporabnik
 
Prispevkov: 1092
Pridružen: Pe maj 11, 2007 5:48 pm
Kraj: Slovenia / Stajerska

Napisal/-a Kael To maj 29, 2007 2:33 pm

@Mojster Miha: Toledo 1.9 TDI 110 KM imaš podatek zgoraj: zelo nežna vožnja pije 4.5l/100km s klimo na relacijo (povprečna recimo med 80 in 90), kombiniramo bo spil okoli 5.4 l / 100km, na avtocesti, pri 100-110 sem imel porabo okoli 5, pri pri 120 je šlo proti 6, pri višjih hitrostih, npr 160 pa vsaj meni po potovalnem računalniku čez 7.8 ni pokazalo.

@Awesome: preveri poslano zasebno sporočilo / private message. Mogoče še en namig, ker vidim, da ti registracija avtomobila zaenkrat ne predstavlja težav: na vsak način vzemi Leona s 6 prestavami, ker imajo tisti s 5 prestavami malo ponesrečena prestavna razmerja... več v temi:
 
Uporabniški avatar
AwsoMe
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To maj 29, 2007 12:42 pm

Napisal/-a AwsoMe To maj 29, 2007 2:45 pm

Kael...se opravičujem!

sem se zgubila tam ko si napisal o registraciji potem pa o prestavah...
lahko malo bolj "po domače", ker te res nism razumela kaj mislš s tem!
live your life while you have it
 
Mojster Miha
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1950
Pridružen: Ne jun 20, 2004 3:29 pm

Napisal/-a Mojster Miha To maj 29, 2007 3:07 pm

Kael je napisal/-a:@Mojster Miha: Toledo 1.9 TDI 110 KM imaš podatek zgoraj: zelo nežna vožnja pije 4.5l/100km s klimo na relacijo (povprečna recimo med 80 in 90), kombiniramo bo spil okoli 5.4 l / 100km, na avtocesti, pri 100-110 sem imel porabo okoli 5, pri pri 120 je šlo proti 6, pri višjih hitrostih, npr 160 pa vsaj meni po potovalnem računalniku čez 7.8 ni pokazalo.

@Awesome: preveri poslano zasebno sporočilo / private message. Mogoče še en namig, ker vidim, da ti registracija avtomobila zaenkrat ne predstavlja težav: na vsak način vzemi Leona s 6 prestavami, ker imajo tisti s 5 prestavami malo ponesrečena prestavna razmerja... več v temi:


Na kratko : hude razlike ni - meni "nežna" daljša vožnja rabi še malenkost manj - 4,1 - 4,3 l/100 km - poln avto (potniki + prtljaga) ko grem na letovanje v Dalmacijo. Sicer pa rekord 3,5 l/100 km (stil : avto šola oz strogo po predpisih).
Rekord v drugo smer : okrog 8 l/100 km - ampak takrat "leti" - recimo 7,5 l/100 km Nova Gorica - Ivančna Gorica v 1 uri 15 min

LP
 
Mojster Miha
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1950
Pridružen: Ne jun 20, 2004 3:29 pm

Napisal/-a Mojster Miha To maj 29, 2007 3:12 pm

AwsoMe je napisal/-a:Kael...se opravičujem!

sem se zgubila tam ko si napisal o registraciji potem pa o prestavah...
lahko malo bolj "po domače", ker te res nism razumela kaj mislš s tem!


Torej :

prestave : če je možno kupi avto, ki ima 6-stopenjski menjalnik - je boljša izbira kot 5-stopenjski

registracija (cestnina + zavarovanje): TDI motorji spadajo v različne kategorije - več tu :

http://www.amzs.si/?podrocje=5

Primer za 1,9 TDI 90 oz 110 : poglej pod "zavarovanje" oz moč motorja v kW - 1,9 TDI - 90 spada v rang 60-80 kW, TDI 110 pa v rang 80-100 kW, cestnina pa je za oba motorja enaka, ker je enaka delovna prostornina oz prostornina motorja v ccm3

Pri izračunu pa vnesi še podatek o tvojem bonusu/malusu


LP
Zadnjič spremenil Mojster Miha, dne To maj 29, 2007 3:21 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
AwsoMe
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To maj 29, 2007 12:42 pm

Napisal/-a AwsoMe To maj 29, 2007 3:21 pm

hvala!
zdej pa vem za kaj se gre...!

sem to že vse naštudirala, pa tud zavarovalnega agenta namučla...
tako da že vem, da za to kar gledam me pride registracja cca. 1000€
se kr da no...

hvala še enkrat!
live your life while you have it
 
Uporabniški avatar
Kael
Uporabnik
 
Prispevkov: 1092
Pridružen: Pe maj 11, 2007 5:48 pm
Kraj: Slovenia / Stajerska

Napisal/-a Kael To maj 29, 2007 3:34 pm

Mojster Miha je napisal/-a:
Kael je napisal/-a:@Mojster Miha: Toledo 1.9 TDI 110 KM imaš podatek zgoraj: zelo nežna vožnja pije 4.5l/100km s klimo na relacijo (povprečna recimo med 80 in 90), kombiniramo bo spil okoli 5.4 l / 100km, na avtocesti, pri 100-110 sem imel porabo okoli 5, pri pri 120 je šlo proti 6, pri višjih hitrostih, npr 160 pa vsaj meni po potovalnem računalniku čez 7.8 ni pokazalo.
@Awesome: preveri poslano zasebno sporočilo / private message. Mogoče še en namig, ker vidim, da ti registracija avtomobila zaenkrat ne predstavlja težav: na vsak način vzemi Leona s 6 prestavami, ker imajo tisti s 5 prestavami malo ponesrečena prestavna razmerja... več v temi:

Na kratko : hude razlike ni - meni "nežna" daljša vožnja rabi še malenkost manj - 4,1 - 4,3 l/100 km - poln avto (potniki + prtljaga) ko grem na letovanje v Dalmacijo. Sicer pa rekord 3,5 l/100 km (stil : avto šola oz strogo po predpisih).
Rekord v drugo smer : okrog 8 l/100 km - ampak takrat "leti" - recimo 7,5 l/100 km Nova Gorica - Ivančna Gorica v 1 uri 15 min
LP

Bom probal razložit: dizle se ponavadi vozi v čim nižjih vrtljajih (ok na štantgasu pri 900 obratih spet ne) in neko splošno pravilo velja, da dokler je dizel mrzel, ne presežeš 2000 obratov. Hec Leona in prestavnih razmerih pa je, da so prestave nastavljene tako, da moraš iti čez 2000 obratov, da ko prestaviš v višjo prestavo obrati motorja ostanejo nad številko 1500, sicer avto "umre", se trese in matra dokler ne prileze nad 1500. Tega pa v Leonu 2.0 s 6 prestavami, lahko prestaviš prej, zaradi drugače nastavljenega prestavnega razmerja. Prav tako so dizelski motorji na avtocestah ko ga teraš glasni - recimo moj Leon je pri 150 relativno glasen ker je v višjih vrtlajih. Če imaš 6 prestavo, so obrati nižji, manj ropota, vožnja je udobnejša in praviloma, zaradi nižjih vrtljaev, je nižja tudi poraba goriva (če sem usekal mimo, me naj kdo popravi).
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a sonic To maj 29, 2007 11:06 pm

Če imaš 6 prestavo, so obrati nižji, manj ropota, vožnja je udobnejša in praviloma, zaradi nižjih vrtljaev, je nižja tudi poraba goriva (če sem usekal mimo, me naj kdo popravi).
Si kar zadel. Golf V 1.9 TDI s 6 prestavami: pri cca 130kmh v 6. prestavi se motorja tako rekoč ne sliši (sicer udobno zmeren zvok vetra in podvozja se sliši bolj kot motor).
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot], whitee in 23 gostov