Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid So feb 13, 2016 3:12 pm

Pozdrav, dnevno se bom začel voziti vsaj 200 km zato kupujem dizla. Lahko daste kakšen nasvet kaj je boljše in vzdržljivo;
motor z verigo ali motor z jermenom. Prodajalci ki prodajajo jermen pravijo jermen, prodajalci ki prodajajo verigo pravijo veriga.

Je kakšna razlika pri servisiranju in pri velikem servisu, ker bi rad z njim naredil vsaj 300k km in naj bi bilo servisiranje verige cenejše.
Kaj mislite glede intervalov, eni ga imajo na 15k drugi, eni pa na 20k in 30k. Meni bi bolj ustrezalo 30k, samo potem pa pravijo tisti ki prodajajo z 15k da je to za motor dosti boljše, kar je verjetno res. Razmišljam da bi vzel avto z 30k intervalom in bom pač enkrat dodatno menjal olje.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a esem So feb 13, 2016 3:37 pm

Vse to je bilo že 1000-krat predebatirano podolgem in počez. Kaj ko bi se držal pravilnika?
Pomembno!!! ---> Preden objavite debato uporabite kvadratek IŠČI na levi strani, da vidite če o tem že mogoče teče debata - se posebno, če ste novi na forumu!
Jermen ali veriga - odvisno od avta/motorja. Poleg tega še - če ima jermen menjavo na cca 100 000 km, je to dodatna sitnost. Npr PSA motorji imajo menjavo na cca 200 000 km (tudi več). VAG ne zna narediti ne jermena ne verige, torej odpade.
Veriga je glasnejša, manj natančna, ima večje upore, se sčasoma tudi razteguje in jo je treba menjat (običajno v km na 2 do 3 (redkeje) jermene, vendar je nekaj dražje kot jermen). Je pa vse odvisno od konkretnega motorja, zato na tvoje vprašanje ni in ne more biti pravega odgovora...

Isto je z oljem. Ni avtomobilskega olja, ki bi po 15-20 k km enako dobro mazalo. Enim se bistveno poslabša še pred 10, seveda pa je odvisno tudi od načina in vrste (relacije/mestne) vožnje. Če ti je kaj do motorja, boš menjaval prej, recimo na 15, čeprav tovarna predpisuje 30000 km.
Seveda pa ni jasno, zakaj bi moral vzet avto s 30 intervalom, če boš vmes vseeno menjal olje.

Ker na dilemo jermen/veriga ni pravega odgovora - razen konkretnih motorjev konkretnih letnikov, kar pa je preveč specifično (že zaradi ponudb - če iščeš rabljenega), spremeni naslov (ali mi pošlji ZS in ga bom jaz) ter v tej temi nadaljuj z izbiro avta.

Rabljen/nov, velikost, preference (udobje, prostornost, oprema, moč,.....), proračun......
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid So feb 13, 2016 4:01 pm

Pardon,ko iščem na vaši strani mi samo članke ven meče, v popravila in okvare pa nisem našel.
PSA dizel praviš da ima jermen, ki se na 200k menja, VW pa na 100k. To je kar razlika pa še servis je na 30k.
Saj verjetno ne bi na 15k menjeval olje, samo razmišljal sem po nasvetu prodajalca. Če veriga ropoče me ne moti, ne vem kaj naj vzamem, ker vsak drugače govori, modelov je pa ogromno. Bi skoraj raje vzel verigo, da nimam toliko stroškov z menjavo jermenov, če se jo menja dvakrat redkeje bom samo enkrat menjal v 400k, če ga bom mel sploh tako dolgo. Bom pa en komplet gum dodatno lahko porabil. :)

Vzel bi močnejšega do 200 konjev, velikost pa tu nekje kot je sedanji golf. Imel bi večji prtljažnik, ker če se dva peljeva je takoj poln.
Zadnjič spremenil hibrid, dne So feb 13, 2016 4:15 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a nejc1 So feb 13, 2016 4:15 pm

Tisti jermen z napenjalcem je tam do 50€, maksimalno 100€, vse ostalo se enako menja ob velikem servisu, torej zdaj iskat avto s ketno zaradi tistih nekaj € cenejšega velikega servisa se mi zdi bedarija. Če jo ima ok, če ne pa tudi in pač menjaš še tisti jermen na predpisan interval in to je to. Olje pa obvezno menjavat na 15 kkm (oz. če se vozi umirjeno bi glede na veliko kilometrino verjetno še šlo 20 kkm z ustreznim oljem(razen če je določen max interval 15kkm potem pač menjaš na toliko))...
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid So feb 13, 2016 4:17 pm

Ne spoznam se, zato sprašujem. Vozil se bom po avtocesti vsak dan.
Zadnjič spremenil hibrid, dne So feb 13, 2016 4:22 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a esem So feb 13, 2016 4:22 pm

hibrid je napisal/-a:... PSA dizel praviš da ima jermen, ki se na 200k menja, VW pa na 100k....
Če misliš tako nadaljevat, res ne vem, kakšen smisel ima tema.
Za PSA sem rekel "cca" in "tudi več" (seveda pa kakšen ,model tudi manj), medtem ko za VW nikjer nisem napisal, da ima menjavo pri 100! :twisted: Od kje pobiraš take?

In BTW - avti niso veriga ali jermen - to je predzadnje, kar naj odloča o izbiri. Glej samo, da nima predpisane menjave na manj kot 100.

Zdaj pa resno - kupuješ avto ali verigo? Kakšen avto? Na gornja začetna vprašanja seveda ni odgovora (edit - ni ga bilo, ko sem pisal odgovor - še en primer, kako je najbolje vse takoj napisat, ne pa naknadno dopisovat) Te je res treba prosit - za uslugo tebi?
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid So feb 13, 2016 4:30 pm

Oprosti, ko gledam tvoj prvi odgovor se kar spreminja, pa ne vem ali slabo vidim ali je z stranjo kaj narobe. Mislil sem da si napisal da je za VW na 100k menjava jermena, to bi mi bilo preveč.
Probal sem kio ceed, ford focus in golfa kaj naj še pogledam? Ceed in focus nimata enega močnega dizla, kia ima jermen in je prodajalc rekel da so super motorji. To tako vsak hvali svojega.
Bom pa vprašal kdo ima dizla med 150 in 200 konjev, razen bmwja ker bmwja nočem, pa več kot 25k ne dam.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a nejc1 So feb 13, 2016 4:44 pm

Citroen c4, peugeot 308, ford focus to so vsi 2.0 150 konjev, potem recimo mazda 3, honda civic oba 2.2 dizel in isto 150 konjev in tako naprej...
Zadnjič spremenil nejc1, dne So feb 13, 2016 4:46 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a DePalmo So feb 13, 2016 4:46 pm

Samo par primerov od Peugeota:
1.6 HDi je prepisana menjava jermena na 160.000
2.0 bencinar je na 120.000
3.0 V6 je na 240.000

Za druge modele nevem, vem pa da nebi čakal 240.000 kilometrov da bi menjal jermen, bi ga precej prej. Sem imel 1.6 HDi in sem menjal na 140.000, sedaj imam 2.0 bencinarja in je prvič bil menjan na okoli 100.000 (še s strani prejšnjega lastnik), jaz sem ponovno menjal na okoli 180.000, naslednja menjava je predvidena na 260.000. Sicer se pa jermen na vsake toliko pregleda ko sem pri mehaniku.

Verige naj bi zdržale dlje, ampak opažam trend da so zdržale dlje v starejših avtih, novejši ne laufajo dolgo, sploh kak TSI kjer je potrebna menjava verige (ali celo motorja) pred 100.000, nekje še precej prej.

Osebno bi za kilometražo iskal zanesljiv avto, dizla, če rabljenega s preverljivo zgodovino, če novega pa nebi vzel najnovejši model (zaradi nove in nepreverjene tehnologije). Kar bi še gledal:
- dimenzijo gum (lahko boš imel denarnici prijazno ali pa zajebano dimenzijo)
- strošek rednega in glavnega servisa
- koliko so deli za tak avto popularni (ker če so ful, imaš izbire ogromno in tudi različne cene, če pa ne, boš pa imel skromno izbiro in ceno nekje pri nebu)
- še kaj na kar sem pozabil :)
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a yeo So feb 13, 2016 4:48 pm

Hm, praviš da ne bmw? Zdaj pa pojdi na testno vožnjo s fordom, potem pa recimo z bmw 2 active tourer in boš videl razliko. Sam imam c-maxa, zlo sem bil zadovoljen, dokler nisva ženi kupila tega bmwja.. ne moreš vrjet kaka razlika. Nikoli mi ni bil bmw vseč, dokler se nisem peljal..prej sem mislil da se ford dobro pelje, da gre fajn čez ovinke..sele zdaj vidim da je dobesedno gajbica.. za 25 dobis bmw 2 active turerja pa še do 100.000km brezplačne servise..pojdi na testno vožnjo in boš videl, da ne pretiravam :)
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a esem So feb 13, 2016 4:57 pm

hibrid je napisal/-a:Oprosti, ko gledam tvoj prvi odgovor se kar spreminja, pa ne vem ali slabo vidim ali je z stranjo kaj narobe. Mislil sem da si napisal da je za VW na 100k menjava jermena, to bi mi bilo preveč.....
Samo ti si nenatančno bral, tega o VAGu ali 100 km nisem spreminjal, stran pa seveda niti.

Ogromna izbira je. Poleg teh, ki si jih že pogledal, še Leon (cenejši od Golfa), Octavia (dosti većji prtlj. od Golfa), P 308, C4, DS4, Mazda 3, novi Megane, nova Astra (ima majhen prtlj., zato počakat na karavana), Civic, Auris, Hyundai..............

Ni jasno, kaj ti bo 200 konjev v velikosti ceeda/golfa - si mar dirkač? 120-150 je povsem dovolj, na naših AC pa sploh. Močnejši imajo le porabo in vse stroške večje, možnost, da obdržiš izpit pa manjšo.

Če voziš precej umirjeno, bi zadoščal tudi kak turbo bencinar. Ti vsaj roke ne bodo smrdele po nafti.

Iščeš karavana - zaradi prtljažnika? Skoraj vsi HB-ji imajo bolj bogi prtljažnik.

Sploh pa - še vedno se nisi izjasnil - nov/rabljen.

In tako naprej
:roll: :twisted:

PS - predhodnega posta se ne citira!
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid So feb 13, 2016 5:34 pm

Zdaj vozim umirjeno ker imam blizu službo in motor, ki so mi rekli da se ga ne sme priganjat, tako da to upoštevam.
Ko bom pa delal 200+ km dnevno bom pa vsak dan hitel in 20 minut profita na eno stran je 200 minut na teden, tako da rabim nekaj živahnega. Naj bi tudi enkrat mesečno službeno šel v Nemčijo in tam bom očistil vse ventile. Najbolj po novih gledam, karavana ne, ker so po obliki kot avti za pogrebni zavod.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a esem So feb 13, 2016 6:19 pm

Ne vem, kje živiš, v Sloveniji očitno ne. Na naših AC je nemogoče pridobit kaj dosti časa, so stalno zabasane, ko pa niso, se pa ojunačijo razni šleperji ipd.

Tudi tvoja matematika je jako čudna (vrtčna? :mrgreen: ) - če narediš 200 na dan, je največ 90 po AC v eno smer, kar prevoziš recimo s povprečno 120 km/h v 45 minutah, pa moraš pri tem zaradi zabasanosti in kamionov do dna pohodit gas v vsaki "luknji". Vsak dan v vsakem prometu in vremenu? Kaj pa zdravje, stres ipd, da o varnosti, kulturi in kaznih ne govorimo spljoh?

Ti praviš, da bi z 200-konjskim avtom npr 45 minut zmanjšal za 20, torej na 25 minut (90 km v 25 min je povprečno 216 km/h !!). V Sloveniji ja, a samo z 200-konjskim avionom. Tvoja računica ti bo samo prinesla stroške in kazni ter bognedaj nesrečo, odnesla pa izpit (kako boš takrat hodil v službo - si pripravljen tvegat že samo to?) ter bognedaj kakšno življenje.

Glede prihranka časa pa - če upoštevaš čas dela za več goriva, večje stroške (dražji servisi, gume (?), registracija, zavarovanje, nakup), kazni, popravila ipd, več ustavljanj zaradi goriva, kazni itd bo izguba časa verjetno večja od kakršnegakoli prihranka časa (če sploh bo) -- ker bo avto imel 200 konjev. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa še besedice nismo rekli o 120 -140 KM proti 200 KM (Za to, kar ti hočeš, je tudi cca 130 KM čisto dovolj!). Človek - to niso dvotonci! Cesta pa ne peskovnik, vsaj prazen ne.

Osredotoči se raje na ostale kriterije - najpomembnejše je udobje, nestresno okolje, počutje, varnost, zanesljivost ipd. Čas na AC od tebe praktično ni odvisen, išči ostale, bolj realne "ugodnosti".

In BTW - nekateri karavani so lepši od HB ali limuzin (npr C5, tudi P 308 idr)
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a pskoda So feb 13, 2016 6:33 pm

Zobati jermn pri 2.0 tdi se menja na 210kkm časovne omejitve ni tako so meni napisali mail uradni servis seveda.

Osebno se na to ne bi oziral in kupil tisto, kar mi je vizualno všeč in pa da ni tak biser kot TSI
Lp
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a sašo5 So feb 13, 2016 6:34 pm

esem je napisal/-a:VAG ne zna narediti ne jermena ne verige.......

no, no no_počasi :arrow: Ker si napisal VAG daj samo en (nam poznat) primer, da JERMEN na Audiju dela probleme....menjava le tega je na 210.000 km :arrow: pa še novost, pooblaščenci na vozilih starejših od pet let, menjajo komplet z original deli za 400€.....žig v teh.knj. garancija na delo/material, mobilna garancija dalje ipd.....ne vem, misliim, da ugodneje ne gre....
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid So feb 13, 2016 6:59 pm

Bom gledal še manj močne če praviš. Namen sem se imel vozit s tempomatom 150 km/h. Prejšnji teden sem prevozil relacijo 100 km v 1h in 25 minut, potem sem pa računal da bi prišel v 1h 5min. Za tujino bi vzel močnejšega ker pri nas bom pazil, v Nemčiji pa ponekod ni omejitev. Tam bi se peljal 200 km/h.

Gorivo ni večji problem dobim službeno kartico. Navaden hatchback mi ni slab, najraje bi model ki izgleda kot limuzina, večji prtljažnik pa da se odpre cel kot pri golfu. Podobno kot octavia, škode še nisem imel in imam predsodke, ker včasih so rade zakuhale, ne vem kako so danes njihovi motorji trpežni. Ima jermen notri kot pri VW in menjava cirka na 100kkm?

sošo5 Audi ima jermen na 220k menjave? Kaj se menja vse pod komplet
jermen, napenjalci,..?

Bom moral ožji seznam naredit, ker je preveč ponudbe in modelov.
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid So feb 13, 2016 9:56 pm

Zožil izbor na tri:
novi megane 1.6 dci 130 ps
ford Mondeo 2.0 tdc http://www.avto.net/_AVTO/oglas.asp?ID= ... Ci%20Trend
volvo v40 2.0 d2 http://www.avto.net/_AVTO/oglas.asp?ID= ... 2%20Nordic

Nekaj mesecev bi lahko počakal da pride megane ven. Kaj bi mi svetovali od teh treh?
Kakšne so mašine od teh, poznate kaj? ford jermen/veriga, renault jermen/veriga, volvo jermen/veriga.
Drug teden bom šel probat, razmišljam pa da mogoče počakam na megane 1.6 dci 160 ps. Prtljažnik sem videl da je večji kot pri golfu. Hvala
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a yashica Ne feb 14, 2016 9:11 am

Imaš VW-ja izražaš pa predsodke glede Škode, ki tehnično sloni na prvem :roll: Ali morda res ne veš, da Škoda spada v skupino VW??
Osebno poznam več nezadovoljnih lastnikov VW-jev, kot Škod pa čeprav imata identične motorje.

Pri novem motorju spraševat on napakah je nesmisel, po drugim strani lahko kupiš na splošno neproblematičen motor pa boš ravno ti naletel na serijo z napakami. Kupiš tisto kar ti ustreza in ti je všeč. Testna vožna je tako predpogoj, če se le da z motorjem, ki se kupuje.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a sašo5 Ne feb 14, 2016 9:32 am

hibrid je napisal/-a:Zožil izbor na tri:
novi megane 1.6 dci 130 ps
ford Mondeo 2.0 tdc http://www.avto.net/_AVTO/oglas.asp?ID= ... Ci%20Trend
volvo v40 2.0 d2 http://www.avto.net/_AVTO/oglas.asp?ID= ... 2%20Nordic
Kaj bi mi svetovali od teh treh?

osebno Megan (čeprav sem "antirenojevec"") vendar med temi treni ga bi najraje videl na svojem dvorišču: prvič: čisto nova linja, meni všečna, motor (baje odličen) da se (vsaj v našem koncu) izpogajat več kot odlična cena...(seveda na zaposlenega v Revozu)
PS. če bi pa še četrtega dodal, pa meni vsekakor "sede" od vseh teh(v tem razredu) najbolj nova Astra...(vendar ti je nisi dal v izbor, zato tudi nisem predlagal le te)
PS. pa linki ti ne odprejo....
 
hibrid
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr feb 03, 2016 5:11 pm

Re: Nakup vozila jermen/veriga

Napisal/-a hibrid Ne feb 14, 2016 11:34 am

ford: http://www.avto.net/_AVTO/oglas.asp?ID= ... Ci%20Trend
volvo: http://www.avto.net/_AVTO/oglas.asp?ID= ... 2%20Nordic

Če kdo ve kaj teh dveh motorjih jermen/veriga, naj mi prosim pove. Škode pa ne spremljam najbolj, zato vem malo o njih. Astra mi deluje manjša kot megane in modneo, bom še na opel.si pogledal kaj ponujajo.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: thunderbolt in 73 gostov