Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
pesjanka
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: To nov 24, 2015 6:17 pm

voznik začetnik

Napisal/-a pesjanka To nov 24, 2015 6:24 pm

Pozdravljeni.

Leta 2006 sem naredila vozniški izpit kategorije B.
Leta 2012 pa izpit kategorije A.

Lani, torej leta 2014 sem imela prometno nesrečo z motorjem, kjer sem uveljavljala zavarovanje. Sedaj (po več kot enem letu) pa sem prejela obvestilo, da pri sklenitvi zavarovanja nisem izbrala zavarovanje za mladega voznika in moram posledično poravnati 20% izplačane odškodnine.

Torej.. Zanima me, ali drži, da si za vsako kategorijo posebej mladi voznik (oz. voznik začetnik) in je torej s tem zavarovalnica upravičeno poslala opozorilo.

Hvala!
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: voznik začetnik

Napisal/-a DePalmo To nov 24, 2015 6:45 pm

Ja. Bolj je blesavo da si za državo voznik začetnik 2 leti, za zavarovalnice pa 3.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: voznik začetnik

Napisal/-a čare To nov 24, 2015 7:56 pm

Voznik začetnik si samo pri prvi kategoriji se pravi si bila do 2009
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: voznik začetnik

Napisal/-a DePalmo To nov 24, 2015 10:24 pm

Vidim da je moj odgovor bil napačen. Do sedaj sem mislil da je voznik začetnik za vsako novo kategorijo, ravno tako da si voznik začetnik če se ti izpit vzame in ga ponovno delaš.

Sem se pozanimal in ima čare prav, več je tukaj: http://www.krkovic.si/index.php?option= ... &Itemid=40

Zakonodaje nisem bral.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: voznik začetnik

Napisal/-a Firediver Sr nov 25, 2015 7:31 am

Glede izkušenj je bolj logično, kot je navedel DePalmo, glede predpisa pa je uradno v tistem linku od Čareta.

Ampak...Zavarovalna polica je "pogodba" s svojimi pogoji in pri zavarovanju pač velja tisto, kar je zavarovalnica predpisala v pogojih sklenitve v svojem drobnem tisku in tam je vse definirano. Kot kaže, zavarovalnica ne "priznava" uradnega predpisa o dolžini in načinu priznavanja izkušenosti voznika in zato je uradni predpis tukaj nepomemben - je pa res, da morajo (bi morali) to zavarovalni agenti posebej izpostaviti pred sklenitvijo zavarovanja.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: voznik začetnik

Napisal/-a uros11 Sr nov 25, 2015 7:56 am

Iščem, pa ne najdem, kje je sploh definiran mladi voznik (voznik začetnik je drug pojem in se tiče cestnoprometnih predpisov) - v AO nisem našel nič.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: voznik začetnik

Napisal/-a Firediver Sr nov 25, 2015 8:08 am

Nekje morajo biti definirane te trileta in tam mora biti tudi napisano, kako se jih šteje. Drobni tisk je hudič...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
pesjanka
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: To nov 24, 2015 6:17 pm

Re: voznik začetnik

Napisal/-a pesjanka Sr nov 25, 2015 8:34 pm

Mnja... Moj zavarovalni agent me nikakor ni na to opozoril, sama pa sem sklepala, da se šteje od prve kategorije. Bom poslala un link od avtošole na zavarovalnico, pa bomo vidl.

Hvala, super ste!
LP
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: voznik začetnik

Napisal/-a DePalmo Sr nov 25, 2015 8:52 pm

Tisti link bo njim bolj brezpredmeten, raje poišči ustrezen zakonik.

Sicer pa, je bilo že omenjeno da ima zavarovalnica svoje pogoje s katerimi si se strinjala z podpisom. Tle ti zakon nebo nič pomagal, tako da je predvsem važno kaj je točno pisalo v pogojih s katerimi si se strinjala.
 
Uporabniški avatar
zgagaxxl
Novinec
 
Prispevkov: 226
Pridružen: Ne avg 15, 2010 8:49 am
Kraj: Na sončni strani Alp

Re: voznik začetnik

Napisal/-a zgagaxxl Po nov 30, 2015 2:08 pm

uros11 je napisal/-a:Iščem, pa ne najdem, kje je sploh definiran mladi voznik (voznik začetnik je drug pojem in se tiče cestnoprometnih predpisov) - v AO nisem našel nič.


Izvoli

Zakon o voznikih (ZVoz)

2. člen

(pomen izrazov)

(1) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:

2. voznik začetnik oziroma voznica začetnica (v nadaljnjem besedilu: voznik začetnik) je voznik motornega vozila do dopolnjenega 21. leta starosti in voznik motornega vozila dve leti od prve pridobitve vozniškega dovoljenja ne glede na to, ali je bilo pridobljeno v Republiki Sloveniji ali tujini. Voznik začetnik je tudi voznik motornega vozila dve leti od prve pridobitve vozniškega dovoljenja za vožnjo motornih vozil katere od kategorij A2, A ali B, čeprav že ima vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, B1, F ali G;
*** Hoy do I print my voice mail? ***
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: voznik začetnik

Napisal/-a uros11 Po nov 30, 2015 2:53 pm

Hvala ampak _ voznik začetnik_ ni enako _mladi voznik_.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: voznik začetnik

Napisal/-a Firediver Po nov 30, 2015 6:10 pm

Še enkrat se bom ponovil, ker zgleda uporabniki ne razumejo bistva:

Preberite pogoje zavarovanja od zavarovalnice (drobni tisk na polici ali pa v prilogi police), ker samo to v tem primeru velja!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov