Predstavi postopek predelave/dodelave na avtu (v sliki in besedi)
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a D12J12 Sr maj 25, 2016 10:16 pm

Pozdravljeni

Na Mazdi 3 2010 letnik sem zamenjal halogenske žarnice z LED žarnicami ZY P6, ki imajo Philipsove LED diode. Vgradil sem jih v projektorski žaromet z lečo in svetujem vsem, da se jih vgradi samo v te žaromete, drugače so zelo moteče. Primer, ko so vgrajene v reflektorski žaromet lahko vidite tukaj https://www.youtube.com/watch?v=Sd7UlaSvfKM.

Žarnice imajo moč 55W in svetijo z 10400 lumni, torej vsaka po 5200 lumni in temperaturo svetlobe 6000K.
Slika

Prikaz prej in potem ( vse je bilo slikano z mobilnim telefonom, zato slike niso naj naj :? )
Slika

Slikano je bilo v garažni hiši, kjer je bila popolna tema. Ker fotoaparat prilagaja svetlobo jo je pri LED žarnicah nekoliko zmanjšal.

Boljši rezultat se vidi na prostem
Slika

Ko sem namontiral žarnice, sem šel snop preveriti na tehničnega, tako da je pravilno nastavljen. Najbolj strah me je bilo, da bi motile nasproti vozeče a na presenečenje ne motijo :D. Preizkusil sem jih že v dežju ponoči in rezultat je boljši kot pri halogenkah, cesta se vidi in talne oznake se posvetijo.

Roko na srce, pričakoval sem nekoliko več, a ta več bi lahko že motil ostale.

LP
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a EX-B Če maj 26, 2016 9:15 am

Hvala za zelo lep prikaz kako je takale zadeva stran vrzen denar. Na tvojih slikah se lepo vidi popolnoma nepravilna razporeditev svetlobnega snopa z LEDico in pa vec vidnih detajlov v daljavi z halogenkami. Ja, definitivno so mocnejse in vec svetlobe ruknejo direktno pred avto, in v dolocenih projektorjih celo ne motijo prevec, kar pa ne pomeni da so dejansko boljse. Jaz nisem bil tako navdusen, je pa res da sem v zadnjih letih zelo dvignil pricakovanja, ko sem naredil ze kak retrofit s pravimi xenonskimi projektorji, kako menjavo lec iz motnih na ciste in primerjavami med kvalitetnimi OEM in kitajskimi kit zarnicami.
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a DePalmo Če maj 26, 2016 6:51 pm

Tudi jaz sem pričakoval več, sploh pa za kit ki je (govorim na pamet) okoli 100€. Torej je boljše kupit navadne, a boljše, žarnice za okoli 20-30€.

Pa hvala za tako detajlano poročilo :)
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a RedBaron Pe maj 27, 2016 7:23 pm

Hja, kaj pa vem... niti nisem preveč navdušen... sicer je res, da v živo verjetno izgleda drugače kot na slikah, ampak vseeno, zadeva je nelegalna, svetlobni snop je krajši in ožji kot pri halogenki...

Pomoje bi denar pametneje porabil, če bi kupil par malo boljših H7 žarnic.

Pomoje je glavni problem v tem, da so parabole narejene za drugačen izvor svetlobe kot so LED. Pri halogenki je center skoncentriran v nittki, pri LED pa je več točkastih izvorov in zato parabola (in tudi leča) ne more optimalo razpršiti svetlobe. Saj se vidi da so LED svetle, ampak oblika snopa ni takšna, kot je pri halogenu...

Drugače pa lepo predstavljeno in vse pohvale za trud!! :hi
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a D12J12 Pe maj 27, 2016 9:27 pm

Na kratko, moja šola naj bo vaša šola :D. Kot je še EX-B napisal, pred avto res ruknejo veliko več svetlobe a snop je krajši, tako da je vse skupaj uporabno do hitrosti 50km/h, nad to hitrostjo je vožnja podobna vlaku smrti, vožnja v neznano :lol: . Na srečo imam enaki tip tudi pri meglenki in jih bom sprobal še tam, če se kaj bolj obnesejo zaradi reflektorskega žarometa. Torej sedaj iščem dobre H11 halogenke, kašni predlogi :D ?
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a D12J12 Ne maj 29, 2016 11:18 am

Te OSRAM sem gledal že, pred nabavo led žarnic. Zmotilo me je to, da se pritožujejo, da žarnice zdržijo dober mesec. Pri vsakem tretjem tankanju pa še eno žarnico prosil :lol:. Sam sem gledal tudi te https://www.mimovrste.com/avto-zarnice/osram-zarnica-12v-h11-55w?tab=reviews ocenjena je dobro. Ni važna bela svetloba samo sveti naj :D
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a RedBaron Ne maj 29, 2016 5:42 pm

Nabavi H9 žarnico, ki je močnejša (65w) in svetlejša (mislim da okoli 200 lm).
https://www.mimovrste.com/avto-zarnice/osram-zarnica-12v-h9-65w

Seveda jo je potrebno malenkst predelati, da paše v H11 žaromet, ampak nič dramatičnega :)
https://www.youtube.com/watch?v=_mrbdQmck7E
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a D12J12 Po maj 30, 2016 1:51 am

No to sem potreboval =I , 1000x hvala :D
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a RedBaron Po maj 30, 2016 2:35 pm

Če boš izpeljal zadevo, poslikaj kako sveti H11 in kako H9 (če se ti bo dalo) :hi
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a D12J12 Po maj 30, 2016 6:14 pm

Žarnice iz linka sem naročil in takoj ko pridejo, jih bom poslikal in primerjal.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a Godward Po maj 30, 2016 8:11 pm

Nighbreaker unlimited mi v volvo s80 drzijo eno leto oz 35.000 km. Pomoje ni slabo....
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a RedBaron To maj 31, 2016 8:49 am

V škodi yeti (ženin avto) so OSRAM night breaker unlimited zdržale precej dlje (nekje leto in pol) kot pa PHILIPS Xtreme vision (nekje 9 - 10 mesecev).

Pa še to ne gorijo vedno, ker ima yeti ločene dnevne luči. Gre pa za H4 žarnico.

V passatu 3C pa je OSRAM night breaker H7 (ne vem ali je bila še "navadna" ali plus) zdržala več kot leto in pol (potem je avto šel v prodajo), s tem da pri passatu gorijo kratke luči tudi podnevi (res da z manjšo svetilnostjo).

Tako da H7 je zdržala precej dlje kot pa H4. Možno, da ima vpliv na življensko dobo dejstvo, da H7 gori non-stop, pri H4 pa se pri preklopu dolge / kratke, nitki izmenično ugašata.
Z obema avtoma se je delalo enako št. km, na isti relaciji.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a Godward To maj 31, 2016 6:18 pm

In koliko km je to , 1,5 leta? Meni H7 gori nonstop
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a RedBaron To maj 31, 2016 7:17 pm

cca. 35 kkm letno.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a D12J12 Sr jun 01, 2016 11:16 pm

No tako žarnice H9 prispele :D.
Da je primerjava čim bolj verodostojna, sem vzel oba tipa od OSRAM-a (H11 in H9).
Slika

Najprej je bilo treba predelati konektorje, odstraniti dodatno "vodilo" in že tukaj so bili problemi :lol: . Najprej sem poskusil s spajkalnikom a ta hudič se ne topi, potem sem prijel s kleščami in ga nekako odlomil ostalo pa postrgal z olfa nožem.
Slika

Potem pa presenečenje :D priključek na žarnici za žaromet je skoraj identičen pri tipu H11 in tipu H9, razlika je res minimalna, zato sem poskusil žarnico namestiti in je ratalo. Tesnilo prime, le žarnica tipa H9 se ne zaklene, ji zmanjka kakšen milimeter, jo pa vseno dobro prime :D .
Slika

Ko sem želel slikati H9, se je nekdo vkampiral v garažo :roll: , tako da sem slikal nadstropje nižje, kjer je garaža malo krajša, ob prvi priliki bom poslikal na enakem mestu kot H11.
Slika

Razlika je očitna in sem zelo zadovoljen :D. Ker žarnica paše v žaromet, bom čim prej zamenjal konektor H11 za H9, da ne bo potrebno lomiti "vodila".
In še enkrat, 1000x ti hvala RedBaron za idejo :D .

LP
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a RedBaron Če jun 02, 2016 7:37 am

Uau, tole pa hudičevo dobro sveti :twisted: oblika snopa je precej boljša kot pri LED.
Na tehničnem si bil? Glede na to, da je šlo z LED BP skoz, bi moralo s temi še toliko prej :)


Katero žarnico pa imaš za dolge luči?

Jaz imam v svojem avtu H7 za kratko luč (FORD S-max) in se tudi dobi H7 65W (naj bi bila nitka od H9), ampak za razliko od H9, ta žarnica ni dovoljena za uporabo v cestnem prometu (OFF ROAD ONLY).

Sicer je res, da močnješe žarnice potegnejo večji tok in se bolj grejejo, ampak pri tej konkretni nadgradnji to ne bi smel biti problem, ker gre za 10W (20%) več, kar pomeni cca 1A večji tok. Drugače pa je pri bistveno močnješih žarnicah (80,90 ali 100W), tam pa je tok (in tudi moč) skoraj podvojen, to pa že ni več kar tako... -> zgolj v opozorilo, da ne bi koga premamile bistveno močnješe žarnice!

Kar se pa ideje tiče, ni problem - za to pa so forumi :bere
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a D12J12 Če jun 02, 2016 12:41 pm

Na tehničnem nisem bil, ker že poznam odgovor :D žarnic se ne da homologirati, snop je pa pravilno nastavljen. Imel sem peugeota 307 in če je bilo vse za en ******, so bile luči ubijalske in z mazdo se še nisem približal moči snopa kot pri peugeotu ( verjetno zaradi projektorskega žarometa).

Pri H11 je že v popolni temi svetloba bolj boga, ko pa še dežuje je pa vidljivost nična. Prva fura z mazdo po dežju, sem skakal okoli avtomobila in preverjal, če so mi žarnice pregorele. Popolnoma enako je z meglenkami, sveti dobrih 50 cm pred avtomobil in zaradi dolgega mazdinega nosu je meglenka neopazna, kot nekakšen lepotni dodatek, ki ga opazijo drugi :lol:. Čisto druga pesem je pri dolgih lučeh, ki so tipa HB3, 12V 65W.

Plane pri avtomobilu sem imel, da bi ga spravil v čim bolj perfektno stanje, 2x na leto servis ( priprava na poletje in zimo), obnovitev komplet podvozja, motorja in ličarskih popravil. Zakaj? Ker sem tak tip človeka, ki ga moti vsak zvok, vsaka nepopolnost. Se je pa vse skupaj ustavilo pri žarnicah :lol:, zato so pa taki predlogi koristni, da zrihtam luči in se lotim še česa drugega :D .
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a 215709 Če jun 02, 2016 3:11 pm

Zanimiva tema za spremljati

Sam imam podoben problem na toyoti
Le ta ima navadne zaromete - brez te lece kot jo imas ti
Pri meni me je bolj motilo da sveti rumeno tako da sem zelel vec bele svetlobe


Sam se prvo probal z zarnico od linka iz mimovrste se mi zdi da je h11 night breaker in sem tudi jaz komentiral tam ker res so zdrzale 3 ali 4 mesece pa se to nimam prizganih ves cas ker ima avto posebej led luci tako da nisem bil zadovoljen

Sedaj sem dal notri spet orginalne vendar bom razmislil glede predelave na h9 - edino nvm tole s pregrevanjem ce bi bili problem? Je vprasanje ce je zaradi tega potem krajsa zivljenaka doba

Cena navadnih h9in h11 pa je tak podobna...
Slika
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ZY P6 LED žarnice

Napisal/-a RedBaron Če jun 02, 2016 6:41 pm

@215709:
Pregrevanje ne bi smelo biti problem, ker ne gre za ekstremno povečanje moči.

Življenska doba "normalne" H9 žarnice bi pa vsekakor morala biti precej daljša od "navite" H11.

@D12J12:

Kakšne žarnice si pa imel pa peugeotu, halogen ali xenon?

Ker tale H9, mi na sliki deluje zelo prepričljivo!
Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov