Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a DePalmo So nov 28, 2015 11:58 am

Rabil bi nasvet, da se ne podam brezveze v stroške. Uglavnem, nekaj časa nazaj se je menjal zadnji kolesni ležaj ker je original spustil dušo. Po menjavi je zvok še vedno bil prisoten ampak ga je bilo občutno manj. Z mehanikom sva sklepala da je kriva plehnata zaščita diska ker je res že gnila, menjat pa zaenkrat še nočem ker so cene zlatarske (115€ na komad, rabim obe, ponaredkov ni, rabljene so v istem oz. podobnem stanju). Ta teden sem hotel temu zvoku naredit konec in sem razkopal kolikor sem lahko, tisto zaščito sem spucal in odbil par koščkov ki so štrleli proti disku in bi lahko povzročali zvok, a zvok ostaja.

Ležaj je firme SKF, torej ni neka leva firma.

A je možno da se je ležaj poškodoval med montažo oz. je defekten že od novega?

Je možno, da je poškodovana osovina na katero pride ležaj in zato ropota? Sem že gledal za slikami kako je ležaj sestavljen da si bi lažje predstavljal kaj točno bi lahko bilo narobe, pa nisem našel nič.

Sprašujem zato ker bi rad predhodno imel ideje kaj vse je lahko narobe, da se nebi zgodilo da bom zamenjal ležaj (spet) in bo zvok še vedno prisoten.

Avto je Peugeot 406 Coupe 2.0 bencinar, letnik 2000, prevoženih ima okoli 235.000km.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a čare So nov 28, 2015 1:13 pm

Lahko da je slab tudi drugi ležaj.Zaščita bi praskala ležaj pa tuli.Lahko pa so tudi gume.
 
ggorenc
Novinec
 
Prispevkov: 429
Pridružen: So apr 23, 2005 7:41 pm

Re: Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a ggorenc So nov 28, 2015 3:00 pm

Kaksne so pa kaj gume? Smrekica profil, neenakomerno izrabljene tudi lepo tulijo.

Aja pa lezaje se menja lepo v kompletu.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a DePalmo So nov 28, 2015 3:11 pm

Gume niso, so Continental TS850 in se jih sliši, ampak se hkrati sliši še dodatno tuljenje katero se stopnjuje z hitrostjo, nad 100 km/h je zvok že kar glasen. Zvok se še ojača v ovinkih.

Kolikor je bilo meni rečeno, se ne menja ležajev v kompletu ampak samo tistega ki je fuč, ker če dela, dela. Menja se v kompletu stabilizatorje in roke.

Ampak se prav spomnim da ko je bil prejšnji fuč, se ga je slišalo ko se je avto dvignilo in zavrtelo gumo, tega se ne (probal ravno ta teden). Oglaša se nekje od 15-20 km/h dalje, prej da mir.

Še vedno me zanima kako točno ti ležaji delujejo. Imajo svojo "tekalno površino" katera se nato naleže na osovino, ali se kroglice usedejo na osovino? Ker če je drugo, potem me skrbi da je lahko sama osovina poškodovana, kar je pa kar zajeten strošek za novo, z rabljeno pa nevem če bi šel reskirat. Se da to mogoče obnovit?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a DePalmo So nov 28, 2015 4:18 pm

Sem ravnokar našel sheme kako zgledajo ti ležaji in sem prišel do zaključka da je ležaj fuč. Bom to ob priliki zamenjal in poročam.

Hvala za mnenja in pomoč :)
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a Fan So nov 28, 2015 5:07 pm

Malo narobe ste obveščeni, priporočljivo je menjati oba ležaja ( 1 os ), ker v koliko je eden obrabljen, je drugi tik na tem.
Vse kar ste našteli pod možnimi okvarami, bi bilo tudi res možno, torej v koliko se je z ležajem grdo delalo pri montaži ( ali se starega ven zbijalo ), lahko ostane poškodba, ta pa uniči nov ležaj.
Osebno bi najprej zapeljal vozilo in diagnosticiral stran zvoka.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a DePalmo So nov 28, 2015 8:09 pm

Sem tudi na to opcijo pomislil da ga mogoče serje levi in ne desni, kot skos mislim. Nebi bilo prvič da bi bil luft oz. ropot na drugi strani od kjer se ga "sliši". Jah nič, jutri jaz na zadnji sedež punca pa za volan, pa bom poslušal :) Potem pa dalje.

No, bom vedel za v prihodnje. Tokrat če se izkaže da je dejansko levi fuč, bom menjal samo levega ker desni je bil menjan manj kot dve leti nazaj oz. manj kot 30.000km nazaj.

Sem bil pri menjavi zraven, ni se nič delalo na silo je bilo vse potrebno orodje zraven da se naredi brez izbijanja.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zadnji ležaj kolesa

Napisal/-a DePalmo Če dec 31, 2015 2:40 pm

Ste imeli prav. Krivec je bil levi ležaj, desni je bil vredu a sem dal zamenjat kar oba. Bom vedel za v prihodnje da se tudi to menja v kompletu.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov