Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Če jun 30, 2016 7:20 pm

Torej vprašanje, kje bi našel podatke, kako nastaviti optiko na S-Maxu

Je pa Titanium S verzija....torej spuščen in ima verjetno nastavitve malce drugačne od klasične verzije

podatki vozila
Smax titanium S
2008 letnik 2.2 tdci (129kW )


Problem pa je nastal, ko me je en ata malce "nabil" spredaj levo in mi je zavarovalnica menjala odbijač....ker je bil udarec blizu prednje gume, sem sicer težko ampak vseeno sforsiral da se naredi tudi optika (saj gume, če bi jih začelo pobirati niso ravno poceni)....sicer se je avto peljal BP, tudi vleklo ni nič....

No po optiki (nastavljali so mi spredaj špuro....ostalo je bolj kot ne enaklo) je avto na volanu malce bolj nervozen in tudi v ovinkih ne leži ( ne grabi) ceste, kot je bilo prej....vleče seveda tudi sedaj ne


-pred posegom je bila špura malenkost odprta ( - 0,6 mm in -0,1mm )

-po posegu je špura malenkost zaprta (+ 0,6mm in + 0,6mm - torej skoraj 2 mm razlike ) in glede na njihove podatke dejansko v sredini določlivih meja, prej je bilo tudi še v mejah ampak že blizu meje......no to so njihovi podatki

zdej pa me zanima če je ravno ta prehod iz odprte v zaprto pozicijo tako vplival na vozne lastnosti in ali je res taka nastavitev kot je sedaj optimum za ta avto......sicer mi na volanu ni ravno vau, ampak če je to ok, potem naj ostane tako....sicer grem spet......v kreg.

PS: tak avto je bil kupljen z namenom, torej se vsake toliko tudi vozi skozi ovinke tako kot naj bi se tak avto vozil :D

PPS: naj odgovarjajo tisti, ki razumejo, za kaj gre - imajo lastne izkušnje z nastavitvami ( Čare, Fan in podobni)...splošnih odgovorov in pametovanja ni potrebe
hvala in LP
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a RedBaron Če jun 30, 2016 7:38 pm

Če nisi ničersar drugega spreminjal in je sedaj slabše, potem optika ni bila narejena kot bi bilo treba...

Tudi sam sem imel enak problem, sicer na passatu, ker mi je pobiralo zunanji rob sprednje desne gume (lega drugače OK), sem ga peljal na optiko k enemu lokalcu (naredil za male pare), ampak avto je bil katastrofalno slab za vozit, kar silil je iz ovinka, kot da je mastna cesta.
Dal sem preverit zračnost podvozja in amortizerje -> vse OK.
Seveda sem reklamiral zadevo in mi je takoj ponudil, da če nisem zadovoljen, mi lahko spravi nazaj tako kot je bilo.... Ampak, jaz nisem hotel tega, jaz sem hotel VREDU optiko...

In ker očitno ni imel ustreznih podatkov za passata (ali pa ni znal) sem peljal k drugemu... po tistem, se je avto odlično držal ceste!!

Aja, za vsak slučaj (če še nisi) najprej preveri tlak v gumah, če je slučajno kdo kaj šaril tam okoli.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Če jun 30, 2016 7:59 pm

gume so vse enako...vse na 2.8.....in vse Ok ( stare 2,5 leta in dobro opravljajo svoje delo)

avto ni, da se slabo pelje!!! le drugače kot prej, (kar je seveda logično)......moti me, ker je avto postal malce bolj " živčen", volan na vsako neravnino bolj reagira , ko greš bolj hitro v ovinek, si prej nastavil volan in je šlo tako kot si nastavil ....sedaj moraš delati popravke....kot da bi imelo nekaj luft, pa tega občutka pred optiko ni bilo!! ... tudi ko so delali optiko, so pregledali podvozje in je ok.......tudi sam pred optiko nisem zaznal nekih "luftov"......sedaj po optiki pa je občutek, kot da je nekaj losano, premehko......
ne vem, mogoče je vse to iz razloga, da mi je špuro zaprl in se avto tako obnaša.

Kje bi dobil tovarniške podatke za nastavitve za ta avto ....ali je bolje, kakšen majster, ki pozna tak avto.

PS drugi avto je Alfa in tovarniške nastavitve so obup......po nastavitvi mojstra iz Broda (lj) avto sedi na cesti tako kot je treba.....se sprašujem, če je pri Fordu podobna zadeva?
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a pskoda Če jun 30, 2016 8:08 pm

Jaz mislim, da imaš preveč nastavljeno negativno stekanje. Prednja dela pnevmatiki sta bolj narazen kot zadnja dela.
Oba končmika za četrtino navoja odvi in bo bolje.

Pravilno je sicer, da ti gume pobira naravnost, ampak lažje je vozit, če malenkost bolj pobira zunanji rob gume, ampak će pa rad viziš agresivno boš pa hitreje zvozil ovinek, če ti gume malo bolj pobira po notranjem robu.
Zadnjič spremenil pskoda, dne Če jun 30, 2016 8:26 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Če jun 30, 2016 8:24 pm

pskoda je napisal/-a:Jaz mislim, da imaš preveč nastavljeno negativno stekanje. Prednja dela pnevmatiki sta bolj narazen kot zadnja dela.
Oba končmika za četrtino navoja odvi in bo bolje

pa si pogledal moj prvi post......tam sem napisal stanje pred in po posegu.......pred posegom sem imel malo odprto (negativno) , sedaj je malo zaprto (pozitivno)....torej ravno obratno, kar ti govoriš
 
brrr
Novinec
 
Prispevkov: 150
Pridružen: Če maj 28, 2009 10:34 am

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a brrr Pe jul 01, 2016 9:25 am

sicer nisem fan, care in podobni ampak vseeno par stavkov.
tvoja opazanja pijejo vodo. zaprta prednja spura pomeni stabilno voznjo, vendar je avto bolj len, se ne odziva v ovinkih. odprta pa pomeni boljsi odziv na volanu pri zavijanju. ko pises, da ne lezi in ne grabi ceste imas verjetno obcutek, da avto rine cez sprednje gume?

pri FWD je za dinamicno voznjo potrebna odprta spura, kar omogoca nekaj prekrmljenja in lazje vstope v ovinek, vendar proizvajalci vecino predpisujejo zaprto (pozitivno) zaradi 'varnosti' in stabilnosti pri voznji naravnost.

se je zadaj kaj spreminjalo? namrec tudi zadnja spura zelo vpliva na to kako 'sedi' avto v ovinku.

pri mojem mondeu IV 129kw vozim spredaj malo negativno (skupna -0.4), ceprav je predpisana pozitivna (0.6-1.9) in zadaj 1.9, predpisana 1.9-3.1. imam rajsi avto pri katerem zadnji konec leze in gre skozi ovinek preko vseh stirih koles, kot da drgne preko sprednjih. pac nekaj let dirkarije pusti posledice tudi pri voznji z druzinsko gajbo. ;)
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a pskoda Pe jul 01, 2016 9:41 am

Gricko je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Jaz mislim, da imaš preveč nastavljeno negativno stekanje. Prednja dela pnevmatiki sta bolj narazen kot zadnja dela.
Oba končmika za četrtino navoja odvi in bo bolje

pa si pogledal moj prvi post......tam sem napisal stanje pred in po posegu.......pred posegom sem imel malo odprto (negativno) , sedaj je malo zaprto (pozitivno)....torej ravno obratno, kar ti govoriš



Pot imaš problem na podvozju ne optiki, če so podatki pravi
Lp
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Pe jul 01, 2016 2:57 pm

saj to pravim.....podatke iščem, da preverim če je to res prava nastavitev.

Sumim da so mi podvozje nastavili na običajno verzijo in glede na te podatke je ok nastavljeno....me pa čudi, da ima Ford , ki je že v osnovi dobro vodljiv avto potem pa v "sport" opciji prednjo špuro zaprto?? ni neke logike....

in vse kar sem prebral, kako se avto obnaša pri zaprti špuri se dogaja meni, pred tem ( optiko) pa se je avto obnašal kot se mora in je bila špura malce odprta


sem bil tudi na sumitu in kao nimajo podatkov, kako mora biti podvozje nastavljeno....šele ko da avto na računalnik, vidi podatke .... baje

mi je pa potrdil, da ima moj drugačno nastavitev podvozja od običajne verzije.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a RedBaron Pe jul 01, 2016 4:38 pm

Malenkost off topic: Kaj je to običajna verzija in kakšna je tvoja??

Moj recimo, je "navaden" trend, ampak na FordETIS (al kaj je že) je med drugim, navedeno "with sports tuned suspension". Ali je to navadno podvozje, ali takšno kot tvoje?
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Pe jul 01, 2016 4:54 pm

saj sem gor napisal

imam titanium S (sport) opremo

to pomeni da je original spuščen - nižji od običajnega, baje tudi trši.....to je okoli podvozja......

mi pa v etisu isto piše

With Sports Tuned Suspension
Front Spring Load Class-M
Rear Spring Load Class-D
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a RedBull™ Pe jul 01, 2016 6:55 pm

Pa saj ti mora na listu od optike pisati, kakšen model ter s kakšnimi vzmetmi so izbrali. Vsaj ponavadi je tako. Napisal si, kako je nastavljeno stekanje, nisi pa nič napisal, kakšni so nagibi spredaj... Mogoče so ravno špuro zaradi nagiba malce bolj zaprli in s tem omogočili, da ti bo gume bolj enakomerno obrabljalo.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Pe jul 01, 2016 7:59 pm

na listu piše le: ford s max 2008 in to je to
bom napisal nastavitve....pa samo za spredaj, ker zadaj niso pipali, čaprav je glede na izpisek "podrta" geometrija in je izven priporočljivih mer....pa pustmo to, ker kot pravim je bilo že prej tako

spredaj

zaostajanje....itak je kot je
nagib - tudi ni sprememb
L: -0*40` začetek - ob koncu je nespremenjen-- vse znotraj meja
D; -1*04` začetek - ob koncu je nespremenjen-- vse znotraj meja

* = stopinja

stek:

L: -0,6mm začetna stanje -> + 0,6mm končno stanje -> meje od 0,2mm do 1,1mm
D: -0,1mm začetna stanje -> + 0,6mm končno stanje -> meje od 0,2mm do 1,1mm



zadaj pa je špura 0,0mm...po njihovih spec bi morala biti med 0,8 mm do 1,7 mm....ampak kot pravim, tega niso nič delali

ampak kot pravim, nisem siguren, da so te mejne vrednosti ok.

gume pa so vedno enakomerno obrabljene ( sedaj vozim drugi komplet proti koncu)
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a pskoda So jul 02, 2016 7:07 am

Pri opriki ti nastavijo samo stek. Če je recimo od udarca malenkost zvit amortizer ali roka z opriko ne boš rešil nič pa čeprav je stek v nulo nastavljen
Lp
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a yeo So jul 02, 2016 12:08 pm

Ko sem imel s-maxa in težave z optiko so mi šalabajzerji nastavljali in vsi samo spredaj pa vse drugo krivili da obrabla gume, od uničenih končnikov do rok ird.. ko sem prišel do pravega mojstra in mu povedal za težavo, se je prijel za glavo, prevril, da ni zračnosti, kjer so drugi trdili, da je in začel nastavljat ZADAJ. Je rekel poglej vijake, zadaj ti ni noben nastavljal.. in res, mojster je avto spravil v red v 15min, samo vedel je kaj počne.. čeprav spredaj obrablja gume, je potrebno nastavit tudi zadaj optiko. Lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a esem So jul 02, 2016 12:14 pm

Še to prosim povej, kdo je ta mojster, od kod je in če je še aktiven (oz kdaj ti je to delal)
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a yeo So jul 02, 2016 1:08 pm

To je bilo 2 leti nazaj.

http://www.ducman.si/

Je še aktiven, Savinjska
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Ne jul 03, 2016 5:21 pm

pskoda je napisal/-a:Pri opriki ti nastavijo samo stek. Če je recimo od udarca malenkost zvit amortizer ali roka z opriko ne boš rešil nič pa čeprav je stek v nulo nastavljen


nič ni zvito, nič nima lufta ( kot omenjeno je bil udarec zelo švoh in v levi blatnik, odbijač je bil le za pobarvati.....ampak guma je pa dokaj blizu).....avto sem popravljal šele cca 10 dni po nesreči in med tem sem se z avtom vozil....vozil se je nespremenjeno, nič ni treslo, nič ni vleklo!!

sicer sem se bal, kaj bo po optiki ( saj poznate pregovor " ne diraj lava dok spava"), pa sem se vseeno odločil za optiko iz preventive, da mi slučajno ne bi začelo kaj pobirati gum, + tega je , da je avto star 8 let.....in sem si rekel, pa dajmo!

kot pravim, sumim, da optika ni ok nastavljena oz da imajo oni napačne nastavitve za moj avto.....ker na njihove vrednosti, je vse nastavljeno v nulo, samo avto se ne pelje več kot bi se moral! - ali pa kot se meni zdi da bi se moral

kje bi našel podatke, kako mora biti optika nastavljena za moj avto?
 
brrr
Novinec
 
Prispevkov: 150
Pridružen: Če maj 28, 2009 10:34 am

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a brrr Ne jul 03, 2016 6:39 pm

Gricko je napisal/-a:kje bi našel podatke, kako mora biti optika nastavljena za moj avto?

ce sem prav razumel je tvoj 2008 letnik, klasicno sport podvozje (brez dinamicne regulacije). tole je v Ford ETISu:
Slika
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Gricko Ne jul 03, 2016 10:22 pm

ja, brez dinamične regulacije...

hvala @ brrr
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: optika S-max Titanium S

Napisal/-a Fan Po jul 04, 2016 3:36 pm

V koliko se namerava kvalitetno opraviti optika vozila, se ta začne nastavljati zadaj in od tu naprej na sprednja kolesa. Če se nastavlja samo spredaj, ne bo nikoli točna. :(
Ostalo pa so že predhodniki napisali.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 94 gostov