Modifikacije motorja, izpuha, podvozje, turbine, N2O vbrizgovanje, menjalniki, itd...
 
zan3
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So jul 17, 2010 2:17 pm

ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a zan3 Po dec 06, 2010 6:37 pm

Lep pozdrav.

Kar se tiče popravil motorja in vseh drugih delov, ki avto ženejo imam sledeče vprašanje:

ALI JE MOŽNO 5-STOPENJSKI MENJALNIK ZAMENJATI ZA 6-STOPENJSKEGA?

Konkretno govorimo o RENAULT LAGUNA 1.8 16v.

HVALA za odgovore.

P.S. Moje prepričanje je, da
se učimo vsak dan, vprašanje
pa nima cene!!!
 
Uporabniški avatar
simply
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3065
Pridružen: Sr nov 30, 2005 7:03 pm
Kraj: Nova Gorica

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a simply Po dec 06, 2010 7:07 pm

Saj veš, da je vse mogoče le za kakšno ceno.

Če si pripravljen odštet 5000 EUR in več je mogoče.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a čare Po dec 06, 2010 10:09 pm

Če je ta avto z tem motorjem obstajal z 5 in 6-stopenjskim menjalnikom potem nebi smelo bit nobenga problema,če pa ne pa se ti ne splača.
 
modriDIRKAC
Novinec
 
Prispevkov: 232
Pridružen: Po apr 05, 2004 12:40 pm
Kraj: Kranj

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a modriDIRKAC Če dec 09, 2010 2:50 pm

ja je možno in niti ni tako zelo zahtevno....menjalnik bi mogu vzet od senica 2004-2010 1.6 16v ....ti avti so meli vgrajen tak menjalnik...pa se iz iste družine je kot 5-stopenjski...mogoče bo edino problem ker je mal težko dobit tak avto ker so kr redki....večinoma so sami dizli....
IMA SE...MOŽE SE...
 
Uporabniški avatar
myster
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1978
Pridružen: Pe feb 09, 2007 3:43 pm
Kraj: malo tu, malo tam, odvisno od vremena

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a myster Če dec 09, 2010 5:23 pm

predvidevam, da imaš vredu menjalnik in ti bi hotel imeti daljša prestavna razmerja.dj preveri, kakšna so prestavna razmerja 5 in 6 stopenjska razmerja. pri večini avtov je razlika med 5 in 6 st. menjalniku zelo majhna (glede na hitrost in obrati), ali pa je spoh ni. če je rezlika, bo ta minimalna (200-300 obr/min majn).

mogoče bi znal kak mehanik tvoj originalen menjalnik predelat tako, da imaš zadnjo prestavo daljšo.
Lep pozdrav :)
 
zan3
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So jul 17, 2010 2:17 pm

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a zan3 Pe dec 17, 2010 2:00 pm

v mislih mi je bilo menjava menjalnika iz dizla, tam so vsi 6 stopenjski, ampak, tudi ta rešitev od senica je dobra
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a lancia hf Pe dec 17, 2010 2:06 pm

Menjalnik od dizla nemoreš dati na bencinarja, zaradi čisto drugačnega prestavnega razmerja.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
zan3
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So jul 17, 2010 2:17 pm

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a zan3 Pe dec 17, 2010 4:51 pm

hvala za ta podatek...
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a Blinder Pe dec 17, 2010 4:54 pm

lancia hf je napisal/-a:Menjalnik od dizla nemoreš dati na bencinarja, zaradi čisto drugačnega prestavnega razmerja.


Bolj oddaljene prestave imajo dizli. Ni nek deal dat to na bencinca.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Modelar
Novinec
 
Prispevkov: 134
Pridružen: Po feb 22, 2010 5:07 pm

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a Modelar So dec 18, 2010 1:30 pm

Blinder je napisal/-a:Bolj oddaljene prestave imajo dizli. Ni nek deal dat to na bencinca.


In kaj boš s tem pridobil? Nič drugega kot to, da bodo prestave dolge u 3pm.
 
Uporabniški avatar
Imbecilus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Po apr 05, 2010 12:28 pm

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a Imbecilus Sr jan 26, 2011 1:50 pm

Tudi jaz imam podobno vprašanje.
(opravičilo avtorju za krajo teme)

Seat Leon Mk2 z 1.6 bencin 102KM motorjem. 5.prestava je na AC občutno prekratka.

Kako in kdo bi (razen prodaje/nakupa drugega vozila) to malo "taknil" in za koliko Ojrov, vkolikor je iz-VWedljivo.
 
zan3
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So jul 17, 2010 2:17 pm

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a zan3 Če feb 24, 2011 10:42 am

zahvaljujem se vsem za odgovore in pomoč, mislim, da se bom kar odločil za nakup menjalnika od scenica. prosim, če mi lahko še pomagate s tem, da mi povete, ali naj kupim celega ali rabim samo določene dele(žal sem totalni laik pri delih).

hvala vsem še enkrat.
 
Uporabniški avatar
tristan01
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2673
Pridružen: Če apr 15, 2004 5:28 pm
Kraj: Štajerska

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a tristan01 Če feb 24, 2011 11:32 am

zan3 je napisal/-a:zahvaljujem se vsem za odgovore in pomoč, mislim, da se bom kar odločil za nakup menjalnika od scenica. prosim, če mi lahko še pomagate s tem, da mi povete, ali naj kupim celega ali rabim samo določene dele(žal sem totalni laik pri delih).

hvala vsem še enkrat.


Če se že odločaš za tak pristop definitivno nabavi menjalnik v celoti. Bo še najceneje. Prvič zato, ker menjalnikov nihče ne prodaja po delih, drugič pa tudi zato ker menjalnika ni tako enostavno sestaviti in razstaviti. Poleg tega pa z razdiranjem povzročiš še dodatne stroške, ko je npr zamenjava tesnil in morda še kakšnega semeringa. Če boš to že počel, zamenjaj le olje v menjalniku. Vse ostalo pa pusti pri miru. Prav tako pred montažo preveri ali potrebno zamenjati še potisno ploščo in lamelo, saj se zna zgoditi, da je drugačna kot v tvojem avtomobilu. Preveri še kako je s polosmi: pritrditev na menjalnik in dolžina. Načeloma nebi smelo biti težav, vseeno pa bolje biti malo previden kot pa potem reševati še dodatne težave.

LP Tristan01
Iskalec resnice in modrosti. Lahko si videl svojo prihodnost. Ostali so te dojemali kot idealista, ki jim sveti pot do lepše prihodnosti.
Naloga, ki si jo prinesel iz prejšnjega življenje:
Dovršitev tvoje naloge s pomočjo starejšim in otrokom. V prejšnje življenje si prišel z namenom pomagati ubogim in nemočnim.
 
Uporabniški avatar
torstorm
Uporabnik
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če jan 22, 2004 11:46 pm
Kraj: Ljutomer

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a torstorm So apr 23, 2011 3:25 pm

tristan01 je napisal/-a:
zan3 je napisal/-a:zahvaljujem se vsem za odgovore in pomoč, mislim, da se bom kar odločil za nakup menjalnika od scenica. prosim, če mi lahko še pomagate s tem, da mi povete, ali naj kupim celega ali rabim samo določene dele(žal sem totalni laik pri delih).

hvala vsem še enkrat.


Če se že odločaš za tak pristop definitivno nabavi menjalnik v celoti. Bo še najceneje. Prvič zato, ker menjalnikov nihče ne prodaja po delih, drugič pa tudi zato ker menjalnika ni tako enostavno sestaviti in razstaviti. Poleg tega pa z razdiranjem povzročiš še dodatne stroške, ko je npr zamenjava tesnil in morda še kakšnega semeringa. Če boš to že počel, zamenjaj le olje v menjalniku. Vse ostalo pa pusti pri miru. Prav tako pred montažo preveri ali potrebno zamenjati še potisno ploščo in lamelo, saj se zna zgoditi, da je drugačna kot v tvojem avtomobilu. Preveri še kako je s polosmi: pritrditev na menjalnik in dolžina. Načeloma nebi smelo biti težav, vseeno pa bolje biti malo previden kot pa potem reševati še dodatne težave.

LP Tristan01


širino še preveri , da ti se ne bo slucajno dotikal levega kolesa :)
 
simonk
Novinec
 
Prispevkov: 135
Pridružen: Sr okt 20, 2010 5:30 pm
Kraj: 9000

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a simonk Ne apr 24, 2011 10:00 am

Jaz osebno se ne bi spopadal s tem, enostavno preveč komplikacij, dela in stroškov za tistih 5dl porabe na AC. Preglej prestavna razmerja za oba menjalnika ali je sploh razlika v najvišji prestavi in končnem prenosu. Zvon, gred, nosilci, mehanizem ročice vprašanje če se prilegajo.

Če mene vprašaš, je najenostavneje menjat gume/platišča. Če recimo greš z 205/55R16 na 225/60R17 (ali vsaj 225/55R17) dobiš tistih 7-10% na premeru kolesa. Malce težav bo s homologacijo a načeloma mora it + optično bo zakon :twisted:.
 
Uporabniški avatar
sebaveh
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2334
Pridružen: Po mar 28, 2005 8:50 am
Kraj: Slov. Bistrica

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a sebaveh Po apr 25, 2011 7:04 pm

Menjalnik je bolje kupiti v celoti ko je še sestavljen. Razen mogoče če potrebuješ nek specifičen del iz njega, da si lahko pogledaš v kakšnem stanju je. Namreč sestavljanje menjalnika je občutljivo in zamudno opravilo, saj je ohišje menjalnika največkrat iz dveh polovic, do ležajev pa tudi nimaš dostopa od zunaj da bi jim lahko sproti nastavljal zračnost. Zato mora mehanik podlagati merilne lističe in distančnike pod ležaje. Vmes pa še kar nekajkrat razdreti in sestaviti, da ugotovi tisto pravo.


Ta teden sem imel priložnost videti menjalnik od traktorja, ki ga je imel v rokah prejšnji "majster na baterije" in narobe nastavil zračnost ležajev. Zobniki se niso več dobro ubirali in se obrabili po površini zob. Tako je bilo uničenih vsaj kakšnih 20 zobnikov, škode pa za vsaj 4 jurje.
EDD: Now what?
EDDY: I'm thinking, I'm thinking...
ED: Can I think?
EDD/EDDY: NO!
 
Uporabniški avatar
torstorm
Uporabnik
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če jan 22, 2004 11:46 pm
Kraj: Ljutomer

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a torstorm Po apr 25, 2011 8:21 pm

sebaveh je napisal/-a:Menjalnik je bolje kupiti v celoti ko je še sestavljen. Razen mogoče če potrebuješ nek specifičen del iz njega, da si lahko pogledaš v kakšnem stanju je. Namreč sestavljanje menjalnika je občutljivo in zamudno opravilo, saj je ohišje menjalnika največkrat iz dveh polovic, do ležajev pa tudi nimaš dostopa od zunaj da bi jim lahko sproti nastavljal zračnost. Zato mora mehanik podlagati merilne lističe in distančnike pod ležaje. Vmes pa še kar nekajkrat razdreti in sestaviti, da ugotovi tisto pravo.


Ta teden sem imel priložnost videti menjalnik od traktorja, ki ga je imel v rokah prejšnji "majster na baterije" in narobe nastavil zračnost ležajev. Zobniki se niso več dobro ubirali in se obrabili po površini zob. Tako je bilo uničenih vsaj kakšnih 20 zobnikov, škode pa za vsaj 4 jurje.


odvisno od tipa menjalnika... pri nekaterih se komplet notranjost z zunanjim delom plošče ohišja izvleče ,odšpiči seger rinki in se zobčeniki menjavajo kot za šalo..... pa tudi ne rabiš menjalnika dol vzeti iz motorja ,samo levi nosilec odšraufaš da se malo nagne dol pa gre lepo vse ven pri levem koloteku 30 minut dela če znaš napamet kako je sestavljen :)
 
Uporabniški avatar
sebaveh
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2334
Pridružen: Po mar 28, 2005 8:50 am
Kraj: Slov. Bistrica

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a sebaveh Po apr 25, 2011 8:50 pm

To je res in hvalabogu da še obstajajo takšni. V mislih sem imel bolj na te novejše, mnogoserijske, ki so sestavljeni čimbolj kot celota in je za kakšno banalno malenkost potrebno menjato cel menjalnik.
EDD: Now what?
EDDY: I'm thinking, I'm thinking...
ED: Can I think?
EDD/EDDY: NO!
 
Uporabniški avatar
torstorm
Uporabnik
 
Prispevkov: 857
Pridružen: Če jan 22, 2004 11:46 pm
Kraj: Ljutomer

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a torstorm So maj 07, 2011 8:13 am

sebaveh je napisal/-a:To je res in hvalabogu da še obstajajo takšni. V mislih sem imel bolj na te novejše, mnogoserijske, ki so sestavljeni čimbolj kot celota in je za kakšno banalno malenkost potrebno menjato cel menjalnik.


ce na kaki servis peljes se ti res ne splaca menjavati delov v menjalniku ker je predrago, ce pa dele kupis kje posebaj pa te pride dosti ceneje vcasih skoraj zastonj v primerjavi z drugim menjalnikom ko neznas da nebo cez par tisoc km spet taksen kot ta :)
 
miran73
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 86
Pridružen: Po jan 21, 2013 5:42 pm

Re: ZAMENJAVA MENJALNIKA

Napisal/-a miran73 Če sep 03, 2015 8:21 pm

Zdravo vidim,da se je nekomu nekaj časa nazaj porodila ista misel kot meni o vgradnji 6-te prestave.V svojo laguno 20 16v 99kw 2005 ,ki si jo ne lastim prav dolgo sem prišel do ugotovitve,da je prestavno razmerje res kratko,avtocesta je pa še posebej moteča. Zato sem malo prebiral in bi vas vprašal ali mogoče paše na mojo laguno menjalnik od scenica ali pa od megana, saj sem zasledil da oba modela imata vgrajene motorje z istimi podatki o moči in kilovatih ter so tudi bencinarji,samo,da imajo 6 prestav.
Hvala v naprej.
Vrni se na Tuning

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov