Testi

BMW 435i xDrive M Performance – Družinski bob štirised

Poraba 10,8/18,2/12,8 l/100km Največja hitrost 250 km/h Cena 88.187,87 eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • zmogljivosti
  • uglajena športnost
  • všečni in še dovolj decentni zunanji dodatki M Performance
  • suverena lega na cesti
Minusi
  • nezanesljiv občutek na zavorah pri hitrejši vožnji
  • prostornost za glave odraslih potnikov zadaj
  • cena (pogojno)

»Eins, zwei, drei*!« se je na ves glas zadrla četverica krepkih. Brž so se skobacali vanj ter se z rahlim cmokom v grlu pognali po progi navzdol, kjer jih je čakalo petnajst ostrih zavojev. A so kaj kmalu radostno ugotovili, da v tokratnem »bobu štirisedu« nikomur ne bo zmrznil nos, da nihče ne bo dobil odrgnin na zadnjici in da ni prav nobene potrebe, da bi se morali s svojimi obilnimi telesi tesno stiskati drug za drugim.

Ledene steze

Ko se enkrat zapodiš med ovinki z BMW-jevo kupejevsko štirico, v kateri bobni agregat s šestimi valji v ravni vrsti, nenadoma nimaš več nobene potrebe po tisti nikdar izpolnjeni adrenalinski želji, da bi se v oprijetih pajkicah spustil z »bojlerjem na drsalkah« po ledeni stezi. Saj zna BMW 435i xDrive s svojimi 306 “konji”, katerim so s pomočjo tovarniškega dopinga (beri: M Performance Power Kit) dodali za vsak slučaj še dodatnih 34, voznika vsaj toliko navdušiti kot člane Združenja borcev NOB ogled filma Bitka na Neretvi. Ob zgolj 4,9 sekundnem pospešku do hitrosti liechtensteinske avtocestne omejitve pa sem že tako kričal, kot če bi ugledal povsem golo Angelo Merkel.

Ob ogledu zunanjosti tokratnega testnega primerka, ki je bil še dodatno ozaljšan z izborom originalne BMW opreme (M Performance), sem se pričel hkrati resno spraševati, če niso preračunljivi in varčni Bavarci uporabili kar iste oblikovalske ekipe kot pri ustvarjanju boba ameriške olimpijske ekipe. Tako sem se ob dodanih karbonskih spojlerjih, ki zelo radi izzivajo ležeče policaje, ter modro-rdečih črtah na bokih, ki zelo rade izzivajo stoječe policaje, vsaj za trenutek počutil, kot da sedim v »aluminijasto-jekleni banji«, kateri so štiri drsalke zamenjali s pet tisoč evrov vrednimi 20-palčnimi platišči in gumami Pirelli.

Ob precej vpadljivi črni rešetki hladilnika, difuzorskim vstavkom zadaj ter kromiranima zaključkoma izpušnih cevi, premera pollitrske pločevinke piva Union, sem si zaželel med dodatno opremo le še tekmovalno bob čelado s precej temnim vizirjem. Saj sem bil s tokratnim testnim BMW-jem pred domačim vrtcem deležen nemalo začudenih pogledov mladih mamic, ki so se spraševale, kateremu očku so se dokončno »skisali možgani«.

Imperij vrača udarec

V zadnjem času me je pričenjalo že rahlo skrbeti, da so bili glavni inženirji bavarskega proizvajalca prestižnih vozil podvrženi kakšni skupinski terapiji za zmanjšanje testosterona, saj so nenadoma pričeli s svojih proizvodnih trakov pošiljati rahlo feminizirane modele. Pa najsi gre za enoprostorca (Active Tourer), pri katerem je zadnji pogon mogoč le v vzvratni prestavi. Ali pa za malo električno brenčalo (i3), ki menda zna ponoči, ko je priklopljen v vtičnico, celo pomagati pri odganjanju komarjev.

K sreči pa me je testni primerek prepričal povsem v nasprotno! In ker redoljubni Nemci že vse od bitke za Stalingrad dalje zelo dobro vedo, da morajo imeti svoja najmočnejša orožja vedno na razpolago, imajo tudi pri sladostrastni kupejevski štirici na voljo tisti pravi agregat, ki zna še kako pognati strah v kosti najbližjim nasprotnikom. In ki, roko na srce, že zgolj s svojim blagozvočnim šestvaljnim brbotanjem daleč najbolj pristaja športno-prestižni filozofiji tokratnega modela! Vrstni šestvaljnik z enojno turbino ter dvema vhodoma za izpušne pline (Twin-Scroll) vleče zvezno že iz najnižjih vrtljajev, pri čemer je “turbo luknja” toliko opazna kot Židje sredi Berlina leta 1944. Motor je večino časa uglajen kot nemški generali med Nürnberškimi procesi in šele nad 4.000 vrtljaji prične rohneti kot Messerschmitt v daljavi. A za razliko od sovjetskih politkomisarjev niti nikdar pretirano ne pobesni niti ne zblazni.

A če kdo povsem dobronamerno pričakuje, da bo slabih tri tisoč evrov vreden M Performance tuning kit (zasnovan v moto-športnem oddelku BMW), ki agregatu poveča moč za 25 kW in navor za 50 Nm, iz avtomobila ustvaril cenejši substitut brutalnega M4, se krepko moti! Pa čeprav se je pred slabimi petnajstimi leti s podobno močjo lahko pohvalil njegov duhovni predhodnik – model E46 M3. Ne, redoljubni Nemci so se po fiasku pred slabimi 70 leti naučili tudi tega, da pretirano skakanje v zelje nima smisla. Zatorej tudi pri proizvajalcu iz tretjega največjega nemškega mesta dajo kupcu serije 4 zelo dobro vedeti, da bo moral za tisto pravo tekmovalno brutalnost in zverinsko pobesnelost pogledovati k prihajajočemu modelu M4. Ter ga seveda tudi konkretno (pre)plačati!

Premikanje meja

Ampak, saj niti ne potrebujemo podivjanega M4, da bi začutili vsaj delček tistega, kar občuti Katarina Kresal med 75% razprodajo v Guccijevi trgovini – nekontrolirano razburjenje, pomešano z rahlo negotovostjo, ko nisi povsem prepričan, kako drag bo na koncu celoten »špas«. Kupejevska štirica že zgolj s svojo idealno razporeditvijo teže med prednjo in zadnjo premo, nizko nastavljenim težiščem, »telepatskim« Servotronicom ter precej visoko postavljenimi mejami zdrsa, poskrbi za konkretno pretakanje C9H13NO3. (beri: adrenalin) po krvnem obtoku. Nadzorovano in nič kaj strašljivo drsenje zadka na gladkem asfaltu privablja prve potne srage na voznikov nos, rahlo nezanesljiv občutek 746 evrov vrednih M Sport zavor pri konkretnejšem zaviranju pa dokončno napolni BMW-jevo kabino s tistim značilnim izdajajočim vonjem, pomešanim z blago esenco ostankov deodoranta.

Kljub ogromni moči avtomobila, štirikolesni pogon xDrive poskrbi, da avto katapultira iz zavoja hitreje kot Katarino iz trgovine Deichmann. Žal tokratnemu testnežu niso privoščili dodatnega diferenciala z omejenim zdrsom iz izbora M Performance, ki bi poskrbel za še učinkovitejši prenos moči. Med serpentinami se je več kot izvrstno izkazal 8-stopenjski samodejni menjalnik klasične zasnove, ki zna v športnem načinu prestavljati vsaj tako hitro, kot je nekdaj velikonemški Tretji rajh svoje meje.

A še najbolj adrenalinsko doživetje je bilo moč občutiti ob končni ugotovitvi, kako drag je lahko celoten »špas«, ki je znal na trenutke že rahlo presegati meje zdravega razuma. Bežen pogled na sicer nekoliko rahitičen zaslon potovalnega računalnika je namreč razkril številko 18. Vendar žal ni šlo za podatek o zunanji temperaturi, temveč za trenutno porabo! Bencina, ne vitrexa! Na koncu se je testna poraba sicer ustavila pri malce bolj »človeških« 12,8 litrih, k čemur so pripomogla tudi (za tovrsten avto) »svetoskrunska« pomagala v obliki načina Eco Pro ter sistema Start&Stop.

Chanometer

»Eins, zwei, drei … upam da bo cesta fraj … in da za ovinkom ne prestraši me (ležeči) policaj!« sem potihoma zamrmral in se skobacal v zgolj 1,37 metrov visoko BMW-jevo kupejevsko štirico. Brž sem se zapeljal po serpentinasti cesti navzdol ter z rahlim cmokom v grlu opazil pred sabo petnajst nedeljskih voznikov. A sem kaj kmalu radostno ugotovil, da je lahko tokratni »družinski bob štirised« v načinu Comfort tudi precej udoben potovalni kupe, ki omogoča povsem nestresno in uživaško nedeljsko vožnjo, brez da bi se vozniku zaradi tega pretirano povesil nos.

A sem malce kasneje vseeno rekel bobu bob, preklopil v športni način ter hipoma prehitel vseh petnajst pred mano cincajočih nedeljskih mečkačev …

Več o dodatni BMW M Performance opremi pa na spletni strani.

Tekst: Chan. Foto: Gašper Pirman

* ena, dve, tri (nem.; sicer standardni vzklik nemške bob ekipe na startu)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Vrstni šestvaljnik je kljub dodatnemu povečanju moči precej uglajen in nikdar prebrutalen, kar sporoča tudi s svojim (za rahel odtenek preveč) decentnim zvokom. Odlično hiter in intuitiven osemstopenjski samodejni menjalnik.
    10
  • Notranjost
    Izdelki iz kataloga M Performance Parts so poskrbeli v notranjosti za dodatke iz alkantare ter karbona (armaturna plošča, okrog prestavne ročice), a jih med testom nisem kaj pretirano opazoval.
    9
  • Opremljenost
    Vsem, ki se boste pri nakupu kupejevske štirice odločili za kompleten zunanji paket dodatkov M Performance, priporočam, da si poleg nabavite še oprijete pajkice ter tekmovalno čelado. In opazujte, kdo bo deležen več začudenih pogledov – vi ali vaš avto.
    9
  • Vozne lastnosti
    Odlično komunikativen volanski mehanizem, idealna razporeditev teže med prednjo in zadnjo premo ter štirikolesnost, ki pripomore, da avto kar katapultira iz ovinka.
    10
  • Gospodarnost
    Razpravljanje o porabi pri dokaj športno nastrojenem in skorajda 90 evrskih tisočakov vrednem testnem vozilu je skorajda tako smiselno, kot prepričevati fanatičnega beemvejevca, da je lahko »tudi sprednji pogon zabaven«. Za več kot 300 konjski bolid še dokaj smiselna osnovna cena!
    7
  • Zmogljivost
    Že sam pospešek do hitrosti, pri kateri je včasih Poljski Fiat 126p že razpadal, je podoben kot pri vsakem malce bolj spodobnem Porscheju.
    10
  • Sklep
    BMW 435i xDrive, opremljen s strupenimi dodatki Performance M paketa, je lahko prava alternativa za vse »wannabe« voznike brutalnega M4, katerega si ne morejo oziroma ne upajo privoščiti.
    9.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 88.187,87
dolžina × širina × višina (mm) 4.638x1.825x1.377
dovoljena masa vozila (kg) 2.110
emisija CO2 (g/km) 181
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 2.979
kompresija (1:) 10,2
masa praznega vozila (kg) 1.590
medosna razdalja (mm) 2.810
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni Steptronic / štirikolesni xDrive
največja hitrost (km/h) 250
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 225/306 pri 5.800-6.000 (250/340 z M Performance kitom
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 1.200-5.000 (450 z M Performance kitom)
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 60.500
pnevmatike 225/30 R20
poraba goriva na testu (l/100 km) 10,8/18,2/12,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 11,1/5,8/7,8
pospešek 0-100 km/h (s) 4,9
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 445
število valjev/ventilov 6/24
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 89,6x84
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "BMW 435i xDrive M Performance – Družinski bob štirised"


bossclk
9 leta 7 meseci nazaj

LP samo to rečem ,da so testi Chana napisani genialno ,ter jih zelo rad berem…nismo vsi živčni na malce drugačne teste.

igor13
9 leta 7 meseci nazaj

Ne zmorem mimo dejstva, da smo jugovina. Ko čitam take teste, me kr mine. Pa kakšno odnašanje zadka, kakšno športno vrtenje zadka, kakšnih 300 konj. PA KJE TI ŽIVIŠ (avtor). pol pa na to vse skupi taka cena da te fenta. za ta denar, ti v kakšni nemški tuning firmi sestavijo resnično vozilo po željah in z vsemi homologacijami, ki bo res reacing. ker ta tuning kit od bmw ni vreden tega denarja. pač politika je taka da se v SLO dela propaganda za nemške avte, čeprav smo pred propadom, novinarji še kr tolčete po konjih močeh in driftanju. TA BMW JE POPOLN NATEG. seveda da gre, seveda je je že kr pravi dirkalnik ampak to ni za na odprto cesto. to vozilo je tako neuporabno, da hitro dobiš adrenalnin na 200 ko moraš preživet v juznjaškem vsak danu. nato pa ti ga ena z starim cliontom pošoba , ker ne zna parkirat v boks za druzine.

Ivan36
9 leta 11 meseci nazaj

Končno ena normalna kmh skala samo do 260 kmh !!!

lpgpowecar
9 leta 11 meseci nazaj

Zanimivo,ni kaj-bencin je bencin.

belkaena
9 leta 11 meseci nazaj

Se opravičujem.

 
Ford Mondeo Wagon 2.0 TDCI ECO – Ostarel?
Nissan Note 1.2 SC Tekna Sport – Nov začetek