Testi

BMW R 1200 GSA – Monumentalen

Poraba 5,5 l/100km Največja hitrost 200+ km/h Cena 20.246 eur
Plusi
  • okretnost, vodljivost
  • odlične vozne lastnosti
  • bogata oprema
  • udobje za voznika in sopotnika
  • odlični žarometi
  • vsestransko uporaben
Minusi
  • visoka cena
  • nekoliko preglomazen in pretežek za vsakdan

Če bi Zemljani želeli okupirati tuj planet z motocikli, bi to naredili s prenovljenim bavarskim R 1200 GSA. Marsovci bi klecnili pred njegovo brutalno vsestranskostjo. Le zlobni jeziki pa lahko rečejo, da bi se Marsovci tega čudovitega stvora verjetno ustrašili že na pogled …


Tisti A pomeni »Adventure« – v praksi to pomeni nadgradnjo enega najbolj univerzalnih motociklov na svetu, R 1200 GS, ki smo ga testirali lani. Pa ne le nadgradnjo v smislu zmogljivosti, saj gre v prvi vrsti za večjo, dolgim potovanjem naklonjeno posodo za gorivo (30 litrov), daljši hod vzmeti (v primerjavi s standardnim R 1200 Gelände/Straße), bolj robustne stopalke in nastavljiv mehanizem za menjalnik in zavoro. Hkrati je okrepljen tudi z obilico cevaste zaščite okoli bloka motorja in v prednjem koncu motorja. Cevi je toliko, da bi z njimi z lahkoto uredili vodovodne inštalacije v manjši garsonjeri …

Če tega krasotca kje zložite po tleh, bodisi na cesti ali v naravi, je tako verjetnost, da bo potovanja konec, bistveno zmanjšana. No – pod pogojem, da ste v dobri kondiciji in boste zadevo lahko dvignili. Sicer ni med najtežjimi motocikli, a z 260 kilogrami (s polnim rezervoarjem) in zelo visoko ter široko konstrukcijo pač ni najlažji za pobiranje. Še sreča, da je tako zelo varen, z vso obilico varnostne tehnike, da je padec z njim res kvečjemu božja kazen – kdor premore količkaj soli v glavi, pa bi moral v glavnem sedeti v sedlu in veselo potovati novim dogodivščinam naproti …

Uživancija

Udobje, udobje in še enkrat udobje. Udobje v tem, da kolena niso zelo pokrčena – nizkorasli ljudje bodo morda imeli skoraj iztegnjene noge, kot na konju, udobje v tem, da je krmilo ravno prav široko, da ga v praktično vseh razmerah lahko obvladujete, kot da bi šlo za lahkoten moped, in udobje glede načina vožnje, saj pametna tehnologija pripomore k uživanju na prav vsakem centimetru tega motocikla. Pravzaprav je vidikov udobja še dosti več – dobra vetrna zaščita, izjemno komfortna sedeža, možnost nakupa opcijskih kovinskih potovalnih kovčkov, v katere brez težave zložite vsebino garderobne omare, shrambe in dnevne sobe, pa še manjšega hišnega ljubljenčka. OK, karikiram, ampak – saj razumete – orjaška vodotesna trpežna kovčka z robustnima ključavnicama, v katere lahko po potrebi zaklénete celo preveč klepetavo sopotnico.

Brezskrbno

Ko sem ravno omenil udobje pri načinu vožnje, podkrepim še z razlago: odzivnost vzmetenja lahko nastavljamo s pomočjo gumbkov (Dynamic ESA), prav tako pa agresivnost ali umirjenost motorja lahko nastavimo na cestno, deževno ali terensko različico. »Kot bi imel dva motorja – terenskega in cestnega – v enem,« pravijo mnogi, ki so ga poskusili. ABS in ASC omogočata maksimalno zaviranje in pospeševanje brez bojazni, da bodo kolesa blokirala ali zdrsnila zaradi trenutka začasne hormonalne neuravnovešenosti voznika. Na Marsu, potem, ko bi ga zavojevali z GSA-ji, tako ne bi bilo veliko prometnih nezgod …

Brezmejno

Ko smo že pri pospeševanju – ni večjega užitka, kot priganjati polno naloženega bavarskega giga-merjasca in pri tem ugotavljati, da tole pa »še kar vleče in vleče«. No, roko na srce – ne tako kot njegov brat, S1000R, ki sem ga imel veselje preizkusiti prejšnjič. A GSA je zasnovan z diametralno nasprotno filozofijo. Ni najhitrejši na cesti, a boste z njim marsikomu na zahtevnih in manj zahtevnih ovinkih lahko pokazali pót. Pravzaprav večini tistih, ki sicer cenijo svoje življenje in življenje soudeležencev v prometu. Skratka – 125 njutnmetrov in 125 konjskih moči poskrbi za zabavo ob ukazu ročice za plin, ki je tokrat povsem elektronska. Prenos na cesto še vedno opravlja zadnje kolo, nasajeno na kardanski prenos moči. Ta zagotavlja dolgotrajne užitke ob minimalnem vzdrževanju, saj v notranjost umazanija ne prodre tako zlahka, kot na verige, ki jih povečini uporabljajo drugi motocikli.

Kaj pa … ?

Odlično se pelje. Na tej točki bi se lahko ta del zapisa končal. A se ne bo. Naj pojasnim. Pelje se tako dobro, da mimogrede pozabimo, po kakšni podlagi vozimo in kakšne so naše omejitve obvladovanja v primeru kriznega ukrepanja. Bogato inženirsko znanje, ki so ga Bavarci vgradili v to réč, je obrodilo krasne rezultate. Velik in sorazmerno težek motocikel se zdi v ovinkih lahkoten kot peresce in povsem nevtralen. Na makadamu in drugih neasfaltiranih terenih se sicer z njim tudi dá peljati, kar je velik plus, a celo bolj izkušeni od mene trdijo, da ga tam lahko »odlično peljejo« le norci. To pomeni – z njim ne divjajte po travnikih ali makedamu, lahko pa se peljete lepo počasi.

Kar v garažo z njim!

Če imate v garaži dovolj prostora, boste v denarnici naredili luknjo, veliko natanko 20.246 evrov. No, vsaj za tega, ki smo ga vozili. Osnovni motocikel (16.750 evrov) je bil nadgrajen s komfortnim paketom (451 evrov za kromiran izpušni sistem, ogrevane ročice in tipalo tlaka v pnevmatikah), brezplačno pobarvan v olivno uni mat barvo, s turing paketom (1.784 evrov za dinamični ESA, potovalni računalnik PRO, predpripravo za navigacijski modul, tempomat, dodatnimi lučmi in nosilci za potovalna kovčka, ter z dinamičnim paketom (1.046 kovancev po 1 evro za LED žaromet, dnevne luči, način vožnje PRO, LED smerokaze) in 215 evrov vrednim alarmnim sistemom. Ni pa bil opremljen z mikrovalovno pečico, 46-palčnim televizorjem in manjšim medplanetarnim projektilom za obstreljevanje Marsa.

Nasvet #11 za cestne užitke: Ne rinite brezglavo na prevelike motocikle

Tega sem se spomnil, ko sem, z bolečim križem, z lahkoto zajahal tega Bavarca. Visok sem skoraj 2 metra, a sem kljub temu moral dodobra dvigniti nogo, da sem jo zategnil čez tiste zelo oglate kovčke, ki vendarle naredijo grdo buško na golenici, če se jim spotoma preveč približamo. Namreč – poznam veliko motoristov in kar nekaj med njimi je nižje rasti. Nikoli nisem s katerim govoril neposredno, na način psihiater-pacient, zakaj imajo takšno željo kupiti naaajveeečji motocikel, za katerega skoraj rabijo lestev, in z njim manevrirati pred semaforji kakor baletke – stati z eno nogo na tleh, čisto na koncu prstov, z drugo pa viseti z motorja, upajoč, da se jim ne bo zvrnil zaradi kakšne trapaste manevrske napake.

Nasvet je torej namenjen njim: vseeno premislite, ali ne bi raje kupili nekoliko nižjega motocikla. Le en padec pred semaforjem je dovolj, da se poškodujete, pri čemer ne pozabite na poškodbe ega.

Nasvet meni pa je morda vendarle: bodi manj predsodkarski, vsak ima pač svoje veselje na tem svetu – in ti to dobro véš!

Tekst: Simon Ručigaj. Hude fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Pogonski sklop je zelo dober, zagotovo pa ni med najbolj gladko delujočimi. A za takšnega terenca - super!
    9
  • Notranjost
    Visok nivo dodelave, odlična ergonomija. V kovčkih pa se nismo peljali :-).
    9
  • Opremljenost
    Trenutno se ne spomnim, kaj bi si še želel na njem. Počakajmo, kaj bodo Bavarci predstavili čez nekaj let ...
    9
  • Vozne lastnosti
    Pelje se kot vroč nož po maslu.
    10
  • Gospodarnost
    Z vidika investicije, je zagotovo dober nakup - BMW-ji trdno držijo cene. Tudi vzdrževanje ni drago, čeprav tega marsikdo ne verjame.
    8
  • Zmogljivost
    Zmore tudi okoli sveta, če je treba. To pové vse.
    10
  • Sklep
    Ne najdem primerno opisnega slovenskega prevoda: Über-bike!
    9.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 20.246
dolžina × širina × višina (mm) 2250 x 980 x 1450
dovoljena masa vozila (kg) 480
gibna prostornina (cm3) 1170
kompresija (1:) 12,5
masa praznega vozila (kg) 260*
medosna razdalja (mm) 1510
menjalnik/pogon 6-stopenjski, kardan
največja hitrost (km/h) 200+
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 92/125 pri 7750
največji navor (Nm pri vrt/min) 125 pri 6500
namestitev motorja sredinska
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 16.750
pnevmatike 120/70 R19, 170/60 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,3(90 km/h), 5,9 (120 km/h)
prostornina posode za gorivo (l) 30
število valjev/ventilov 2/8
vrsta motorja prečni, iztegnjeni boksar
vrtina × gib (mm) 101 x 73
zavore spredaj/zadaj 4-batne, 305 mm, ABS
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "BMW R 1200 GSA – Monumentalen"


9 leta 6 meseci nazaj

Tako je, manj predsodkov naredi svet lepsi.
Poleg tega pa se da nabaviti tudi nizji sedez in tudi manjsi od 2 metra lahko brez tezav peljejo tale motor.
Osebno pa priznam, da sem se ga malo ustrasil in raje nabavil navadnega GS-a. Tole res izgleda brutalno 🙂

 
Citroën C5 CrossTourer Exclusive HDi 160 – Udobje na kvadrat
Volkswagen Polo Highline 1.2 TSI BMT – Poskočni