Testi

Pod žarometi

Citroën C4 Cactus Shine e-HDi 92

Poraba 5,1 l/100km Največja hitrost 182 km/h Cena 22.400 eur
Plusi
  • Atraktiven zunanji videz
  • Modna, drugačna notranjost
  • Sistem start&stop
  • Udobna vožnja
  • Stikala robotiziranega menjalnika
  • Sovoznikov predal
  • Faktor
Minusi
  • Robotiziran menjalnik
  • Odpiranje zadnjih stekel
  • Na trenutke počasna multimedijska enota
  • Ponoči se preko vzvratne kamere ne vidi popolnoma nič

Že ob nastanku prvih skic je bil v središču pozornosti, njegova popularnost se je postopoma zviševala vse do prihoda na ceste. Kljub precejšnjemu številu atraktivnih vozil, ki se vozijo po naših cestah, Cactus definitivno izstopa. V času najinega druženja je poskrbel ze rekordno število radovednih pogledov, številni ljudje so me zasuli z vprašanji, nekateri pa se nikakor niso mogli upreti dotiku zunanjih termoplastičnih ”oblek”.

”Človek jih enostavno mora imeti rad, Francoze.”

Urška je zgoraj zapisane besede zapisala na slovenski predstavitvi Citroëna C4 Cactus in ne bi se mogel bolj strinjati. Francozi vedno najdejo svojo pot, brez strahu pripravijo nekaj novega, svežega in za tem ponosno stojijo. Pogumno so stopili na novo pot in ustvarili vozilo za prihodnost, začrtali smernice tako, kot to najbolje znajo. Cactus je kar naenkrat postal več kot vozilo, je modna znamka, dodatek.

Spomnim se razburjenja ob prvih fotografijah, ki se lep čas ni poleglo. Številni ljubitelji znamke so navdušeno, vendar previdno pričakovali prihod Cactusa. Tudi mene je prijela mrzlica in med prvimi na spisku opravil na letošnjem ženevskem avtomobilskem salonu je bilo, da se v živo dotaknem ”zračnih mehurčkov”, se usedem za volan in preizkusim revolucionarno klop. Mogoče sem imel previsoka pričakovanja, toda takrat sem zapustil Citroënov razstavni prostor nekoliko razočaran. No, zdaj ko sem imel priložnost z njim preživeti več časa, pa se je mnenje popravilo, saj avtomobil enostavno zleze pod kožo.

Dizel da, robot ne

Cactus je že zaradi oblike in zasnove poln nasprotij, tako je tudi pri pogonskem sklopu. Testni Cactus je imel v nosu vgrajen 1,6-litrski turbodizelski agregat z 68 kilovati, ki je sodeloval s šeststopenjskim robotiziranim menjalnikom. Medtem ko dizelski agregat navduši s svojo prožnostjo, varčnostjo in zaradi nizke teže vozila (samo 1.065 kilogramov) tudi s poskočnostjo, je občutek glede menjalnika nekoliko drugačen.

Ne bom rekel, da je robotiziran menjalnik slab, za nemoteče delovanje potrebuje le potrpežljivega voznika, ki se zna in hoče prilagoditi njegovih muham. Tukaj se mi je v prvi vrsti v glavi pojavilo vprašanje, kdo si želi, da se voznik prilagaja vozilu in ne vozilo vozniku? Nihče. A kljub svojim nedoslednostim dobro sodeluje s sistemom start&stop, ki deluje tekoče in na trenutke že kar prehitro poskrbi za ugašanje motorja.

Zračni žepi naložba v prihodnost?

Potrebno je priznati, da ”Air bump” oziroma zračni žepi na bokih vozila delujejo zelo lično in nedvomno poudarijo karakter Cactusa. Obleka iz termoplastičnega  poliuretana je prijetna na otip, vendar še vedno trda in čvrsta. V praski sicer nisem preizkusil njene vzdržljivosti in trdoživosti, toda vliva občutek vzdžljivosti celo ob manjšem trku. Kako je odporna proti raznim praskam in zunanjim vplivom, pa bo pokazal le čas.

Zunanjost Cactusa je skladno zaobljena in z dvojnimi sprednjimi lučmi odraža jasen karakter. Lepota je subjektivna lastnost, zato se je o njej nesmiselno prerekati. Jaz pravim, da mu fotografije delajo krivico in je v živo bolj prikupen in simetričen. S 4,16 metra dolžine si deli medosno razdaljo in višino z običajnim C4, a je zaradi višjega položaja sprednje klopi vstopanje in izstopanje lažje.

Posebnež tudi znotraj

Cactus tudi v notranjosti ne zaostaja z drugačnostjo. Rjava barva, ki se prepleta z enodelno sprednjo in zadnjo klopjo, velik sovoznikov predal na vrhu armaturne plošče, dva zaslona in povsem nov način upravljanja robotiziranega menjalnika so zagotovo poglavitne novosti. Kar nekaj časa je potrebno, da jih potnik absorbira in se nanje tudi privadi.

Dobrodošla rešitev je premik zračne blazine v strop, zaradi česar se je sprostil prostor v armaturni plošči, kjer je na sovoznikovi strani nameščen uporaben in ličen predal. Ravno zaradi namestitve zračne blazine bi lahko imel višji potnik nekaj težav z višino strešne linije (sam s 180 centimetri nisem imel težav). Sredinski naslon je premičen v eno smer, zato ni nujno, da bo ustrezal vsem voznikom. Največ pripomb s strani potnikov pa je v času preizkusa letelo na dvojni informacijski zaslon. Prvi, voznikov zaslon prikazuje aktualne informacije glede vožnje, medtem ko drugi, večji zaslon ponuja upravljanje klimatske naprave, glasbe in ostalih zabavnih funkcij. Največji očitek z moje strani je namenjen predvsem počasni odzivnosti multimedijskega zaslona in njegovo na trenutke zapleteno uporabo.

Zadnja klop je prostorna in udobna, a zaradi svoje zasnove zložljiva le v celoti. S podrtjem sedežev razširimo 348-litrski prtljažnik na 1.170 litrov. Da gre pri Cactusu pravzaprav za nizkocenovno vozilo, oprazimo pri sistemu za odpiranje zadnjih stekel, s katerimi lahko steklo le pripremo.

Novost so še tipke za upravljanje z robotiziranim menjalnikom. Njihova uporaba je preprosta in hitra, s to rešitvijo pa so prihranili ogromno prostora. Ko le ne bi bila v nasprotni smeri ročica za ročno zavoro tako velika in nerodna.

22 tisočakov ni malo

Vse se vedno začne in konča pri ceni. Testni Cactus za 22 tisočakov ponudi marsikaj, glavna ”krivca” za dvig cene sta pri testnem modelu dizelski agregat in robotiziran menjalnik. Za nezahtevne voznike je morda bolj primeren bencinsko gnani Cactus z ročnim menjalnikom, ki bo kupca olajšal za okoli 14 tisoč evrov. V kolikor želite izstopati, je Cactus trenutno zagotovo eno izmed najbolj atraktivnih vozil na trgu in torej pravo za vas.

Več na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski agregat z 72 kilovati je dovolj močan za vsakodnevno uporabo, nekaj privajanja potrebuje le robotizirani menjalnik. Voznik potrebuje nekaj kilometrov, da prilagodi režim svoje vožnje ter ugotovi prednosti in slabosti takšnega menjalnika za harmonijo v vožnji.
    7
  • Notranjost
    Moderna, sveža in drugačna potniška kabina deli mnenja, vendar v posrečeni barvni kombinaciji s številnimi inovativnimi rešitvami prepriča. Zanimive ročice za odpiranje in stikala za robotiziran menjalnik vrat so dobrodošla sprememba, zmoti le nezmožnost odprtja zadnjih stekel.
    9
  • Opremljenost
    Testni Cactus ima dolg seznam dodatne opreme, velja pa izpostaviti panoramsko streho, avtomatsko klimatsko napravo, v usnje oblečene sedeže, 7-palčni zaslon na dotik, LED žaromete in 17- palčna aluminijasta platišča.
    9
  • Vozne lastnosti
    Cactus spada v razred kompaktnih vozil z malenkost višjo oddaljenostjo od tal, vendar brez štirikolesnega pogona. Ravno zato je Cactus izredno udobno vozilo, ki ga večje luknje na naših cestah ne vržejo pretirano s tira.
    7
  • Gospodarnost
    Varčen dizelski agregat nadgradi dokaj nizka osnovna cena, ki pa s številno dodatno opremo naraste na visokih 22 tisočakov.
    8
  • Zmogljivost
    Dizelski agregat je dovolj močan za vsakodnevno uporabo, brez večjih zadržkov pa se dobro počuti tudi ob avtocestnih hitrostih.
    8
  • Sklep
    Citroën C4 Cactus je velik posebnež, ki pritegne marsikateri pogled. Igra na karte atraktivnosti, drugačnosti in individualizma, kar mu zagotovo uspeva. V sebi ima poseben čar, ki ga dopolni številna dodatna oprema, s čimer je občutek za volanom edinstven. Dobro se obnese tudi dizelski agregat, ki pa v sodelovanju z robotiziranim menjalnikom potrebuje nekaj navajanja in prilagajanja voznika. Sam bi raje izbral omenjeni dizelski agregat v kombinaciji z ročnim menjalnikom.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 22.400
dolžina × širina × višina (mm) 4.157 x 1.729 x 1.490
dovoljena masa vozila (kg) 1.605
emisija CO2 (g/km) 92
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.560
masa praznega vozila (kg) 1.055
medosna razdalja (mm) 2.595
menjalnik/pogon Robotiziran/spredaj
največja hitrost (km/h) 182
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 68/92 pri 3750
največji navor (Nm pri vrt/min) 230 pri 2.750
namestitev motorja Spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 10,8
osnovna cena vozila (€) 13.900
pnevmatike 215/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 3,8/3,4/3,5
pospešek 0-100 km/h (s) 11,4
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 348/1.170
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja Turbodizelski
zavore spredaj/zadaj Prisilno hlajene/hlajene
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Pod žarometi"


yashica
9 leta 3 meseci nazaj

Predrag! Pri dimenzijah ste ga nekoliko poširili (škrat), ker uradni podatki govorijo o širini 172.9cm.

pskoda
9 leta 3 meseci nazaj

Sicer juka in multiple ne bi nikoli kupil, ampak nista tako grda ta je pa katastrofa oz še 100x slabši od c4 starejše generacije, ki ima zadaj majhno šipo in brisalec kot kakšen pudelček rep, da o volanu sploh ne pišem

toMmy
9 leta 3 meseci nazaj

Meni je z izjemo zadnjih luči zelo všečen, je pa cena res mimo.

xxl
9 leta 3 meseci nazaj

Ni ga lepšega od Juka ali Multiple 😉 Ne vem zakaj uvoznik posiljuje novinarje v tej kombinaciji za katero bo verjetno najmanj interesa.Dajte ne test D 100,B 110 in na koncu B 82.

 
Na silo
Profesionalec