Testi

Ford Focus 1.0 EcoBoost – Logično!

Poraba 5,1/8,9/7,4 l/100km Največja hitrost 193 km/h Cena 23.080 eur
Plusi
  • kultiviranost motorja
  • sodobnost gradnje motorja
  • stabilna in zanesljiva lega
  • ravno dno skupnega prtljažnika
  • menjalnik
  • opremljenost
Minusi
  • splošen občutek utesnjenosti
  • učinkovitost pranja/brisanja prednje šipe

Že samo ob pogledu na številke je popolnoma logično. 170 njutnmetrov največjega navora se preprosto mora na cesti peljati bolje kot 159, pa četudi prihajajo prvi iz zgolj treh valjev, drugi pa iz štirih. Test.

»Downsizing« oziroma nekoliko bolj po kmečko zapisano »klestenje« se je razširilo v vse pore avtomobilskih motorjev. Eni se ga poslužujejo bolj zadržano, drugi preudarno, tretji pa ga zgrabijo za vrat in iztisnejo iz njega vse, kar je možno. V mojih očeh je eden od predstavnikov slednjih nedvomno Fordov novi turbobencinski trivaljnik EcoBoost, katerega prostornina znaša komaj en liter oziroma natančneje 999 kubičnih centimetrov.

Nobeno presenečenje ni, da je klestenje motornih valjev danes tako zelo priljubljeno. Vozniki dobijo s tem v uporabo avtomobile, ki ob enakih ali morda celo nekaj boljših zmogljivostih običajno porabijo manj goriva, proizvajalci pa se ob dobro opravljenem delu pogosto hvalijo z raznimi nazivi kot so motor leta in podobno.

Motor leta 2012 v treh kategorijah

S kar tremi laskavimi nazivi (»Mednarodni motor leta«, »Najboljši novi motor« in »Najboljši motor do enega litra delovne prostornine«) so letos nagradili Fordov litrski EcoBoost trivaljnik. Točno ta motor je poganjal tudi svežega Forda Focusa, ki sem ga dobil na preizkus. Kljub temu, da jemljem osebno pomen tovrstnih nazivov sicer rahlo z rezervo, dopuščam možnost, da je na njih vendarle nekaj resnice. Navsezadnje, nekaj posebnega pa že mora biti na motorju, ki v enem »šusu« pobere kar tri kar nazive.

Hvala se nadaljuje

Sam se običajno pred preizkusom avta na kratko malo pozanimam o preizkušancu in preberem nekaj zapisov na svetovnem spletu. Tekom slednjega početja sem naletel na kar nekaj objav, kjer so najmanjši in najmlajši EcoBoost kovale v zvezde. Ker pa so me življenske izkušnje naučile zaupati samo in izključno sebi, sem poln pričakovanj prevzel avto in oddrvel prvim vtisom med vožnjo naproti.

Zares šele od 1.400 vrt/min naprej, a zato takrat toliko bolj poskočno

Ob prvem speljevanju sem opazil, da sklopka »prime« bolj proti koncu hoda stopalke. Moteč občutek, ki pa je prej posledica navajenosti na drug avto, ki sem ga vozil pred njim in kjer je sklopka pač začela »grabiti« že dosti prej. V redu, to posebnost odmislim in zapeljem s parkirišča na cesto ter pohodim plin v drugi prestavi do konca. Ker sem pospeševanje začel povsem iz kletnih motornih vrtljajev, se je motor, zaradi turbo luknje, sprva pričakovano malo obotavljal, a že od okoli 1.400 vrt/min tudi zbudil in odločno potegnil.

Trivaljnik, ko njegova turbina pride do sape, vleče občutno bolje kot atmosferski 1,6-litrski štirivaljnik Ti-VCT. To nikakor ni presenečenje, saj, kot sem že zapisal, 170 je in vedno bo več kot 159. Kljub temu matematičnemu dejstvu je v motoroznanstvu res, da zgolj višja številka vrtilnega momenta še ne pomeni tudi nedvomne nadvlade, saj šteje tudi območje v katerem je ta navor na voljo. No, Fordov »mlinček« doseže omenjenih 170 Nm že pri 1.400 vrt/min, krivulja pa je nad to mejo vse do 4.500 vrt/min povsem vodoravna premica. Na drugi strani atmosferskih 159 Nm doseže svoj vrhnec šele pri 4.000 vrt/min, takoj zatem pa se krivulja začne spet spuščati.

Piko na i poskočnosti litrske EcoBoost motorizacije Focusa predstavlja začasna overboost funkcija turbo puhala. Slednja nazivnih 170 Nm navora v določenih okoliščinah poveča na še večjih 200 Nm. Ni kaj, Focus 1.0 EcoBoost mora iti bolje kot Focus 1.6 Ti-VCT in brez kančka dvoma tudi gre bolje. Že res, da rabi turbina nekaj »zagonskih« vrtljajev, da se zbudi, a menim, da »zadrževanje« bencinarja nad mejo 1.400 vrt/min ne bi smelo predstavljati večje težave.

Smiselna dopolnitev naprednega motorja je enako sodoben menjalnik

Štirivaljni 1.6 Ti-VCT je serijsko sparjen s povprečnim petstopenjskim ročnim menjalnikom. Nasprotno je 1.0 EcoBoost pritrjen na šeststopenjski menjalnik. Pri tem je zanimivo še, da je Ford novincu namenil dosti širši razpon prestavnih razmerij kot jih pokriva petstopenjski sorodnik. Zapisano drugače: končno razmerje prve prestave pri trivaljniku je lažje, kombinacija šeste prestave in diferenciala pa je težja kot razmerje pete prestave in diferanciala pri štirivaljniku. Ali še drugače: Focus EcoBoost se zmore neposredno z mesta odpeljati bolj odločno kot Focus 1.6 Ti-VCT, na drugi strani pa se pri avtocestnih hitrostih njegova glavna gred počasneje suka kot pri bratu s prostornejšim motorjem.

Prvo razhajanje med obema bi sicer praviloma moral potrdili podatek o pospešku do stotice, a to teoretiziranje postavi na laž nekaj desetink boljši pospešek atmosferskega Ti-VCT. Že res, da je treba v litrskem Focusu zaradi tako preračunanih prestav do stotice pretakniti enkrat več kot pri 1,6-litrskemu bratu, a menim, da to ob športnem pretikanju načeloma ne bi smelo povzroči časovnega »penala« 0,4 sekunde.

Manj žejen predvsem v mestu

Vsekakor pa novinec z velikim naskokom vodi pred starejšim bratom pri porabi goriva. Na tem področju se, še posebej pri mestni vožnji, vsa vanj vgrajena tehnika pokaže v najboljši luči. Naskok v (ne)žeji trivaljnika je občuten, za kar se ima med drugim zahvaliti dobro delujočemu sistemu stop-start. Razlika pri porabi goriva je izven mesta dosti manjša, kar se je še enkrat potrdilo tudi na preizkusu. Tako Focus 1.0 EcoBoost v primerjavi s Focusom 1.6 Ti-VCT na avtocesti ne bo porabil dosti manj goriva, saj se poglavitne prednosti samosvoje gradnje novinca v teh voznih okoliščinah skoraj v celoti izničijo. Že res, da bo poraba ob normalni avtocestni vožnji pri EcoBoost-u manjša, a je v prednosti le še za kakšen deciliter ali morda dva.

3 + 1 je več kot 4

Nobenega dvoma ni, da je tokrat manj dejansko več. Pravzaprav je povsem logično, da iz sicer manjše prostornine in enega valja manj voznik dobi v uporabo, med drugim tudi po zaslugi dodanega turbo puhala, več navora in vsesplošne uporabnosti motorja. Dejstvo, da imata v ceniku Focus 1.0 EcoBoost in Focus 1.6 Ti-VCT do evra enako maloprodajno ceno, pa končno izbiro med bratoma naredi še toliko bolj enostavno.

Več o Fordu Focusu v Sloveniji si preberite na uradni strani.

Besedilo: Peter Humar Fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Tehnično točno to, k čemur motorni »downsizing« oziroma klestenje stremi. Napreden motorček odlično dopolni izvrsten menjalnik.
    9
  • Notranjost
    V kabini težko poročam o nekih bistvenih presežkih. Motijo kopica gumbov in stikal na konzoli in volanu ter splošen občutek utesnjenosti.
    7
  • Opremljenost
    Titanium in za šest tisočakov doplačil izpolni vse želje.
    10
  • Vozne lastnosti
    Kot vsi Fordi Focusi, je to eden njegovih glavnih adutov. Nedvomno zmore podvozje »prežvečiti« dosti več, kot mu zmore postreči trivaljnik.
    8
  • Gospodarnost
    Če si z njim nežen, je tudi on nežen do tvoje denarnice. Res pa je, da osnovni nakup ni ravno skromen.
    8
  • Zmogljivost
    125 »konjev« je dovolj, če je Focus prazen. Dodatno obremenitev s potniki in prtljago hitro občuti.
    8
  • Sklep
    Odlična alternativa Focusu 1.6 Ti-VCT.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 23.080
dolžina × širina × višina (mm) 4358 × 1823 × 1485
dovoljena masa vozila (kg) 1900
emisija CO2 (g/km) 114
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 999
kompresija (1:) 10,0
masa praznega vozila (kg) 1279
medosna razdalja (mm) 2613
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 193
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 92 (125) pri 6000
največji navor (Nm pri vrt/min) 170 (200) pri 1400-4500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 17.150
pnevmatike 215/50 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,1/8,9/7,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,3/4,2/5,0
pospešek 0-100 km/h (s) 11,3
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 316-1148
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 71,9 × 82,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

11 komentarjev za "Ford Focus 1.0 EcoBoost – Logično!"


RS84
11 leta 3 meseci nazaj

Glede na to, da je ta motorček dobil nekaj priznanj jih verjetno že ni zastonj. Z normalno vožnjo je poraba čisto vredu, tist ki pa misli dirkat z njim bo treba pa kaj močnejšega. Zanimivo koliko so podaljšali interval menjave glavnega jermena, torej “veliki servis” odpade. Fordu (evropskemu) gre kar nekaj časa zelo dobro.

xxl
11 leta 3 meseci nazaj

kaj bo fiesta s 125KM?Avto bo šel kot se spodobi (ne prav kot raketa),porabil bo malce več kot 60KM;)

Marek_
11 leta 3 meseci nazaj

@Blinder Raketa? 11,3s do stotice je daleč od kakršnekoli asociacije z raketnimi zmogljivostmi. Vsak atmosferec s takšno konjenico ga naščije, tudi sam Focus 1.6 (125).

Blinder
11 leta 3 meseci nazaj

idealen za fiesto? kaj bo fiesta z 125 km? 😀 kupci fieste majo radi 60 konjske mašine, ne 125km rakete.
Zavirajo manj (kar je dobro, pomeni manjše izgube -> manjšo porabo) zaradi manjših notranjih izgub(manjša prostornina in manj cilindrov) ter daljših prestav.

peroRS
11 leta 3 meseci nazaj

Npr. 1.2TSI motor ne zavira skoraj nič. Verjetno ima zelo “švoh” vztrajnik, je pa to eden od vzrokov zakaj so taki mlinčki tako poskočni tudi v višjih prestavah.

 
BMW 120d – Vprašanja
Toyota Prius Plug-in Executive – (Un)Plug & Play*