Testi

Kam naprej?

Opel Astra 1.6 CDTi Active

Poraba 5,2 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 24.660 eur
Plusi
  • uglajeno delovanje motorja
  • prepričljiv paket opreme
  • dobre vozne lastnosti
Minusi
  • preveč gumbov na centralni konzoli
  • muhavost IntelliLinka (preklop med dnevnim in nočnim pogledom)

Življenjski cikel vsakega avtomobilskega modela ima svoj evforičen začetek, višek moči in neizogibno pojemanje. Dober primer, s čim vsem lahko avtomobilski proizvajalci omilijo znake staranja, so redne modelske posodobitve, ki vozilo ohranjajo privlačno kupcem.

Pod nožem lepote

Povsem neprimerno se mi zdi soditi o motivih za plastične operacije, pa naj gre za žensko ali moškega. Verjetno je poseg tu ali tam povsem racionalna odločitev posameznika, če se le zaradi tega počuti bolje in enako energijo vrača v svojo okolico. V vsakem primeru postajajo lepotni popravki, celo v naši mali vasi, vse bolj pogosti in sprejemljivi.

Še sreča, da nimajo nobenih zadržkov glede posodobitev tehnologije in lepotnih popravkov zunanjosti ali notranjosti v avtomobilski industriji, saj bi bilo sicer življenje avtomobilskih modelov bistveno bolj predvidljivo. Uporabniki smo pač vse bolj zahtevni in razvajeni, zato so prenove vse pogostejše, proizvajalci pa skrajšujejo trajanje posamezne generacije modela.

Tako je Opel Astra, ki je v svoji četrti generaciji na trgu od leta 2009, v zadnjem paketu dobila dve pomembni novosti – informacijsko zabavni sistemIntelliLink, za navdušence nad radostmi povezljivosti, ter 1.6-litrski dizelski motor, za ljubitelje, kot so jih označili pri Oplu, šepetajočih dizlov.

Ko dizli šepetajo

Oplov novi dizelski motor 1.6 CDTi se je izkazal za vodilnega v razredu na področju omejitve hrupa in tresljajev. Pri znamki so zadovoljni, da so z njim na trg uvedli svoj najčistejši dizelski motor do sedaj, zato so se razpisali tudi o tehničnih rešitvah, ki so jih uporabili pri novem aluminijastem motorju v primerjavi s predhodnikom, 1.7-litrskim dizelskim agregatom. Zagotovo pa jim inovacij ne bo manjkalo niti v prihodnje, saj se bodo okoljevarstvene zahteve in želje kupcev po ekonomičnosti v prihodnosti le še stopnjevale.

Morda se kdo, podobno kot jaz, nasmehne vsakič, ko v povezavi z dizelskim agregatom prebere pridevnik šepetajoč, a moram priznati, da je razlika v primerjavi s predhodnikom res velika. Ne samo, da je motor bistveno bolj tih, tako ob zagonu kot tudi kasneje v delovanju v vseh področjih vrtljajev, ampak je povrh vsega, najbrž tudi na račun novega 6-stopenjskega menjalnika, vožnja z njim enostavno prijetna. Manj nadležnega tresenja, nobene potrebe po lovljenju obratov s pretiranim prestavljanjem, stvar enostavno funkcionira. In ker je bila Astra v svoji kombilimuzinski izvedbi zame vedno lepo vodljiv avto, ji gre nova motorizacija samo še v plus.

Naslednji korak

Novi motorji so v Oplovi družini zagotovo velik korak, naslednji, morda še večji, pa je pričakovati ob prihodu nove Astre, ki naj bi jo po dosedanjih informacijah izdelovali v britanskem Ellesmere Portu. Na prve oprijemljivejše podatke nam verjetno ne bo treba predolgo čakati, saj je novinka že praktično pred vrati, še najboljši pokazatelj prihajajočega oblikovanja pa je v Frankfurtu prikazani koncept Monza. Če gre verjeti napovedim, se namerava Opel z novo Astro pomakniti navzgor po lestvici kvalitete in splošnega vtisa, zato lahko ob uvedbi pričakujemo kakšen “Uf!” ob bok današnjim “Oh!”, ki spremljajo manjšo sestro Corso.

Na področju obvladovanja porabe in emisij pa bo Astro v naslednji generaciji skoraj zagotovo čakalo tisto, kar ji mnogi že dolgo časa očitajo kot eno resnih pomanjkljivosti: drastično zmanjšanje mase.

Tisti dnevi

Povezljivost in omreženost in nove sodobne tehnologije v avtomobilih so oh-in-sploh krasne ter uporabne, sploh če spadate v generacijo voznikov, ki so zrasli ob uporabi računalnikov. Sistem IntelliLink je Oplov korak v spajanje voznika z informacijami iz okolja. Eden bo bolj in drugi manj navdušen nad obsežnimi meniji in načinom dostopa, mene pa je ob uporabi tokrat zmotila malenkost. Pri dnevni vožnji se je ob vstopu v tunel zaslon, sicer z zamikom, preklopil v nočni pogled, ob izstopu pa se ni in ni želel vrniti nazaj v dnevni. Najprej sem še naivno premikala nastavitve luči, a ni nič pomagalo.

Kasneje sva z Gašperjem, ki je Astro fotografiral, ugotovila, da sam s tem ni imel nobenih težav. Zakaj? Edina možna razlaga se zdi, da sem imela sama vozilo v “tistih” muhastih deževnih in oblačnih dneh, Gašper pa v jasnem in sončnem vremenu, kar pomeni, da je vzrok verjetno v senzorju, ki nadzira preklop med enim in drugim pogledom in ki očitno ni povezan s funkcijo luči. Bom pa na tem mestu vesela, če se oglasi še kdo z boljšo razlago.

Če je zgoraj opisana zadrega bolj malenkost kot zamera, pa tega ne morem reči za množico gumbov na sredinski konzoli, ki so enostavno preveč za kogarkoli in jih v naslednji generaciji, kjer pričakujem drastično čiščenje, zagotovo ne bom pogrešala.

Še vedno zanimiva

Ne glede na svojo starost je Astra še vedno dovolj atraktiven in soliden avtomobil, ki lahko z zanimivo ceno privabi kupce. Cena pa na žalost postane manj zanimiva, ko starejši model “pomlajšamo” z novimi dodatki in tehnologijami, zato si pri maloprodajni ceni s cenika tudi pri Oplu pomagajo s konkretnimi popusti, nekje v rangu treh tisočakov.

Besedilo: Urška Radolović.  Foto: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Za dizelsko naravnano slovensko populacijo voznikov je učinkovitejši in varčnejši 1.6 CDTi prava terna. Vrednost mu dviguje gladko delujoč ročni 6-stopenjski menjalnik.
    8
  • Notranjost
    Nekoliko resna, a osvežena na račun novega barvnega zaslona, ki kraljuje na sredinski konzoli.
    7
  • Opremljenost
    Pomladitev lahko ocenim za uspešno, če rečem, da ji v primerjavi z novejšimi modeli praktično nič ne manjka.
    8
  • Vozne lastnosti
    Astra se je vedno lahko pohvalila s solidnimi voznimi lastnostmi, izkušnjo pa zdaj dopolnjuje nov dizelski motor.
    8
  • Gospodarnost
    Sama nad porabo, čeprav odstopa nad normirano, nimam posebnih pripomb, se pa cena ob dodajanju opreme dvigne precej višje.
    7
  • Zmogljivost
    Zdi se, da so zmogljivosti močnejše različice novega dizelskega motorja kot nalašč za potrebe sedanje Astre. Kar pomeni, da bomo pri naslednji z njimi še bolj zadovoljni.
    8
  • Sklep
    Kljub letom je Astra po lepotnih posodobitvah in tehnični nadgradnji še vedno dovolj atraktiven in soliden avtomobil, da lahko privabi kupce novih vozil.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 24.660
dolžina × širina × višina (mm) 4.419x1.510x1.814
dovoljena masa vozila (kg) 2.010
emisija CO2 (g/km) 104
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.373 - 1.590
medosna razdalja (mm) 2.685
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 100 (136) pri 3.500 - 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,40
osnovna cena vozila (€) 20.690
pnevmatike 225/50 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 3,6/4,6/3,9
pospešek 0-100 km/h (s) 10,3
prostornina posode za gorivo (l) 56
prostornina prtljažnika (l) 370-1.235
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 79,7x80,1
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Kam naprej?"


tomzzi
9 leta 2 meseci nazaj

Tam se res lahko uščipneš… Čeprav jaz se v 5 letih in 150k km prevoženih (še) nisem. Itak pa nevem zakaj bi prst rinil pod predni konc ročke…

Glede tipk pa nimam besed… Meni je ok in se čisto dobro znajdem. Itak pa 99% časa nucam samo tipke na volanu. Meni je povsem vseeno ali je “100” tipk ali pa touchscreen kot je to sedaj v navadi.

Drugače je pa Astra kar se tiče kvalitete materialov, trpežnosti dober avto. 😉
Pri moji 5 let stari je notranjost odlično ohranjena. Ni nekih večjih znakov obrabe.

Tudi podvozje je še vedno zelo solidno. Vozi se dobro in ima odlično razmerje med udobnostjo in “športnostjo”…

Edini večji minus je sama teža. Pa še kakšna malenkost.
Se pa pri oplu res dobi velik popusta.

In ja z dobrim (močnejšim) motorjem je v svojem razredu še vedno zelo konkurenčen avtomobil kar ste tudi zapisali…
Dobro se vozi, ima dobre pakete opreme…

Osebno sem sicer imel “grenko” izkušnjo ampak je sedaj ok in sem zaenkrat zadovoljen.
Poraba je pa glede na težo kar dobra (5.5 po BC). Vožen relacijsko brez AC…

srcnik
9 leta 2 meseci nazaj

Lepa slike tiste ročne in mesta, kjer se lahko fajn uščipneš, če jo prehitro spustiš, grd konstrukcijski fehler 🙁

frgo
9 leta 2 meseci nazaj

Motor seveda ni fiatov in je oplov izdelek. Osnovna cena je pa pri astrah itak smeh, popusta je gotovo vsaj 6 jurjev. Pri meni je prišlo iz 22 na 16.

mrtwelvetrees
9 leta 2 meseci nazaj

se strinjam, preveč gumbov na osednji konzoli, – se strinjam, pri konkurecni pa podmeniji za temperaturo… ampak, madona sej so plačani zato da mislijo, naj naredijo nekaj da bo tisto pravo.

 
Čakati?
Dodana vrednost?