Testi

Renault Megane R.S. 275 Trophy – Rumeni bombnik

Poraba 11,0 l/100km Največja hitrost 255 km/h Cena 33.690 eur
Plusi
  • Zunanji videz
  • Ročni menjalnik
  • Recaro školjkasta sedeža
  • Odziven motor
  • Odličen volanski obroč
  • Izpušni sistem Akrapovič
  • Brezkompromisne vozne lastnosti
Minusi
  • Slaba kvaliteta zunanjih nalepk
  • Pretrdo podvozje za vsakodnevno uporabo
  • Prestavna ročica ob potnih rokah hitro zdrsne
  • Grda kopija karbona na sedežih in vratnih tapetah
  • Aluminijasta prestavna ročica postane zelo vroča/mrzla

Najbolj divji, odtrgan in pričakovan športnik na sončni stran Alp mi je polepšal teden. Renault Megane R.S. 275 Trophy zopet navduši z odličnimi voznimi lastnostmi, ki jih nadgradijo funkcionalni Recaro sedeži, fenomenalno nastavljeno podvozje in Akrapovičev izpušni sistem. Renault Sport je še enkrat vrgel rokavico v obraz tekmecem in dokazal, da moč motorja ni na prvem mestu.

Rekorder?

Pred kratkim smo bili priča pravemu boju med španskim Seatom in francoskim Renaultom z razkazovanjem napetih mišic. Vsak s svojim adutom sta namreč želela osvojiti naziv najhitrejšega serijsko proizvajanega dirkalnika s pogonom na prednji par koles. Prvi se je pod osem minut spustil Seat Leon Cupra 280, a je kmalu svoj primat na dirkališču Nurburgring ponovno potdil Renault Megane R.S. 275 Trophy-R. Vsaj zaenkrat.

Testni Trophy k sreči ni dirkalnik, ki je podrl aktualni rekord, zato me je v vročih poletnih temperaturah ohladil s klimatsko napravo, na zadnji klopi sem lahko prevažal potnike, obenem pa sem imel v mokrem vremenu na voljo zadnji brisalec.

Trophy > R.S.

Številka 275 v imenu ni zaman, saj jasno sporoča, da ima Megane R.S. 275 Trophy deset konjskih moči več kot ”običajna” različica R.S. –a. Večja moč je posledica prilagoditev motornega računalnika in predvsem izpušnega sistema, ki ga je prav posebej razvil slovenski proizvajalec Akrapovič. Izpuh iz titana poleg boljše zvočne kulise poskrbi tudi za 18 kilogramov manjšo težo, predvsem pa dober občutek za volanom, ko veš, da je za značilne zvoke izpušnega sistema “krivo” slovensko podjetje. Neprecenljivo.

Preden s pritiskom na gumb vklopimo program R.S., ima Trophy ”le” 250 konjskih moči, stopalka za plin je manj agresivna in iz izpušnega sistema prihaja precej umirjen zvok. Vklop programa zviša moč, stopalka za plin postane bolj odzivna in iz izpušnega sistema Akrapovič se ob menjavi prestav sliši prijetno brbotanje. Zvok ni preglasen, ravno obratno, pričakoval sem bolj agresivno zvočno kuliso. Namesto tega te med nabiranjem hitro odpeljanih kilometrov prebudi rahlo pokanje in zvočne vibracije. S tem so pri slovenskemu proizvajalcu poskrbeli, da je vsakodnevna vožnja bolj živa in ne preglasna.

Notranjost: tipična, z nekaj bombončki

Težko je govoriti o tipični notranjosti, zaradi številni dodatkov in olepšav, a osnova je identična tudi povsem civilni različici Megana. Da je stikalo za vklop tempomata še vedno na osrednjem grebenu, ni potrebno poudarjati, a v tako športno usmerjenemu vozilu je to pravzaprav drugotnega pomena. V kolikor že zgrešiš školjkaste Recaro sedeže, te na svoj pedigre nenehno spominjajo oznake Trophy, rdeči kontrastni šivi, ki krasijo praktično celotno notranjost, rdeči varnostni pasovi in aluminijasta prestavna ročica. Vsi dodatki uspešno razbijejo monotonost in dodajo piko na i celotnemu videzu notranjosti.

Školjkasti Recaro sedeži nudijo odličen kompromis, saj navdušijo z več kot dovolj bočnega in ledvenega oprijema ter obenem niso (preveč) neudobni ter s tem neprimerni za vsakodnevno uporabo.

Bombastično

Največje vprašanje, ki v pozabo potisne zunanji videz in vse ostale malenkosti, je, ali se Trophy še vedno pelje tako, kot se mora. Že zaradi preteklih izkušenj se mi je razigrani R.S. zapisal v srce z zlatimi črkami, zdaj pa je svoj status nepremagljivega še potrdil.

Še vedno je v ospredju voznik in fenomenalne vozne lastnosti, ki od njega zahtevajo zbranost in znanje, vendar Trophy voznika nagradi z neizmernim veseljem in desetkilogramsko dozo adrenalina. Dvolitrski turbobencinski motor pošteno sune v hrbet, z optimizacijo pa je na voljo še več navora, ki poskrbi, da je rumeni bombnik vseskozi v nizkem štartu. Natančen in odziven volanski mehanizem nariše nasmeh na obraz, saj vozniku omogoči izredno zanesljivo odpeljane zavoje in s tem še bolj precizno vožnjo skozi serijo hitro odpeljanih zavojev. V kombinaciji z delno zaporo diferenciala nos vozila postreže z le malo podkrmiljenja in zvezno vleče skozi zavoj. Prav neverjetno je, kako zelo drži linijo tudi ob močnejšem pritisku na plin.

Brezhibno uravnotežena šasija brezkompromisno sledi hitri izmenjavi zavojev tudi pri ”polni” hitrosti. Celo pri izhodu iz zavoja Trophy ne izgublja odvečne energije in kot prežeči tiger vso svojo moč ter zbranost preusmerja na naslednji zavoj. Nič slabih besed ne morem nameniti niti ročnemu šeststopenjskemu menjalniku, ki svoje delo opravi natančno in hitro. Le v mrzlih oziroma vročih dneh je potrebno nekaj časa, da se aluminijasta ročica ogreje na temperaturo dlani.

“Mami, dej d’nar!”

Renault Megane R.S. 275 Trophy je zadovoljil moja visoka pričakovanja in postavil letvico voznih lastnosti še višje. Konkurenca v razredu hitrih in z močjo nabitih kombilimuzin je ogromna, a zdi se, da se imajo predvsem vozila s področja Nemčije upravičeno za bati tega francoskega bombnika. Kot protiutež ponuja odlične vozne lastnosti, s številnimi bombončki, a žal še vedno zaostaja v kvaliteti potniške kabine in z odtenek pretrdim podvozjem za vsakodnevno uporabo. Za tiste najbolj zagnane ponujajo tudi nastavljive Ohlins blažilnike in dirkalne Michelinove pnevmatike, za doplačilo dva tisoč evrov. Kljub vsemu, z rumeno barvo in odličnim Akrapovičevim izpušnim sistemom zleze pod kožo. Odločitev, katera športna kombilimuzina je primerna za vas, je težka, zame pa je dejstvo, da se kot celota rumeni bombnik zadržuje blizu vrha, če ne celo na samem vrhu.

Več na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Turbobencinski štirivaljnik odlično sodeluje s šeststopenjskim ročnim menjalnikom, ki je med športno vožnjo pravi balzam.
    10
  • Notranjost
    Športni sedeži Recaro nudijo dovolj bočne in ledvene opore tudi med hitrejšo vožnjo. Aluminijasta ročica izgleda super, vendar se je v vročih poletnih dneh močno segrela, v primeru potnih rok pa je roka zlahka zdrsnila z nje.
    8
  • Opremljenost
    Megane v tej športni različici ponuja obilico dodatne opreme. Med njo spada tudi R.S. monitor za nadzor vseh vitalnih funkcij vozila. Zaradi slabše preglednosti nazaj sem pogrešal le vzvratno kamero, ki bi omogočila lažje manevriranje po urbanih središčih.
    9
  • Vozne lastnosti
    Tako, kot Renault Sport zna - za obliznit prste!
    10
  • Gospodarnost
    Sicer je potrebno za močnejšo in bolj atraktivno različico Megana R.S. še nekaj doplačati. Poraba sicer ni najmanjša, vendar drugega nisem niti pričakoval.
    8
  • Zmogljivost
    201 kilovat zadošča tako za umirjeno vožnjo, kot tudi za neomejene športne užitke. Športni oddelek pri Renaultu je pametno nadzoroval moč in z njo ni pretiraval. S tem so ohranili izvrstne vozne lastnosti.
    9
  • Sklep
    Renault Megane R.S. 275 Trophy je vsekakor spoštovanja vreden stroj. Z odličnimi voznimi lastnostmi se skozi zavoje pelje kot gokart in marsikdaj pričara na obrazu voznika širok nasmeh. Oprostim mu pretrdo podvozje pri vsakdanji rabi, rahlo zastarelo notranjost in slab pregled nazaj, kajti vse to nadomesti z odličnim izpušnim sistemom Akapovič, Recaro školjkastimi sedeži in voznimi lastnostmi.
    9

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 33.690
dolžina × širina × višina (mm) 4.312 x 1.808 x 1.423
dovoljena masa vozila (kg) 1.809
emisija CO2 (g/km) 174
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.998
kompresija (1:) 8,6
masa praznega vozila (kg) 1.376
medosna razdalja (mm) 2,641
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 255
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 201/275 pri 5500
največji navor (Nm pri vrt/min) 360 pri 3000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 10,95
osnovna cena vozila (€) 27.270
pnevmatike 235/40 R 19
poraba goriva na testu (l/100 km) 11,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,8/6,2/7,5
pospešek 0-100 km/h (s) 6
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 344
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja Turbobencinski
vrtina × gib (mm) 82,7 x 93
zavore spredaj/zadaj Prisilno hlajene kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Renault Megane R.S. 275 Trophy – Rumeni bombnik"


rslapa
9 leta 7 meseci nazaj

Slike so pa lepše kot v original Renault katalogu.

pskoda
9 leta 7 meseci nazaj

3/4 avta je ista kot, da bi hotel nekaj na hitro naredit zato je vsaj zame kar nekaj oz za tak denar bi se lahko bolj potrudili

skopusnik
9 leta 7 meseci nazaj

pskoda, ne vem pri čem je nekvaliteten. Meni se ni zdel, ko sem ga vozil. Grd ali ne je pa stvar posameznika – meni je v določeni barvi zdaj lepši, v določeni mi je pa pred prenovo lepši.

pskoda
9 leta 7 meseci nazaj

Renoju se samo gre, da bo najhitrejši, ampak s tem pozablja na vse ostalo in je totalno nekvaliteten in grd z to na pol narejeno obnovo. Upam, da ne bo ratal kot kia

 
Kia Sportage 1.7 CRDi Urban – Več pogona
BMW 428iA xDrive GranCoupe – Ker je lepši