Poraba 6,3 l/100km Največja hitrost 218 km/h Cena 49.070 eur
Plusi
  • varčen in poskočen dizelski agregat
  • samodejni menjalnik
  • vozne lastnosti
  • upravljanje večopravilne enote in visokoresolucijski zaslon
  • delitev zadnje klopi v razmerju 40:20:40
  • ogromen prtljažni prostor v petsedežni različici
Minusi
  • cena dodatne opreme
  • pretrd za družinsko vozilo
  • električno ročno zavoro se mora sprostiti ročno

BMW je po manjšemu enoprostorcu Active Tourer predstavil še večji Gran Tourer, ki ima lahko v prtljažnem prostoru nameščena dva dodatna sedeža. Ker testni avto v prtljažnem prostoru ni imel nameščenih dodatnih dveh sedežev, je v bistvu predstavljal povečano različico manjšega brata. Zakaj bi se potem odločil za nakup Gran Tourerja?

Active Tourer je prvi enoprostorec in član razvpite družine s pogonom na sprednji kolesni par, ki je razburil ljubitelje znamke. BMW je zavohal, kje ima priložnost za zaslužek in kljub začetnemu razburjenju ponovno uspel. Po treh četrtinah letošnjega leta je manjši Active Tourer prodajna uspešnica, ki gre kot vroče žemljice. Tovarna v Leipzigu deluje s polno paro, čakalna doba za BMW-jevega ”grdega račka” pa se z vsakim dnem povečuje. Medtem ko so si Nemci vzeli kar veliko časa za uvodno prepričevanje kupcev, je večji, sedemsedežni Gran Tourer prišel dokaj potiho. Na krilih manjšega brata želi dvigniti uspeh enoprostorske družine, a obenem ostati čistokrvni BMW.

Ker je večji?

DSC_0787
Gran Tourer meri v dolžino 4.556 milimetrov, v širino 1.800 milimetrov in v višino 1.608 milimetrov.

Prvi argument Gran Tourerja v primerjavi z Active Tourerjem so nedvomno njegove dimenzije. Razlike niso gromozanske, a je vseeno za 214 milimetrov daljši in za 53 milimetrov višji, za večje udobje na zadnjih sedežih pa ponuja 110 milimetrov daljšo medosno razdaljo (2.780 milimetrov). Nekaj dragocenih litrov, predvsem na račun dodatnih opcijskih dveh sedežev, je pridobil tudi v prtljažnem prostoru, ki shrani 645 litrov (177 litrov več), pri nameščenih zadnjih dveh, 833 evrov vrednih, sedežev pa se zmanjša na 560 litrov.

Žal vam iz prve roke ne morem povedati, kako se v praksi izkažeta sedeža v tretji vrsti in za koliko se v praksi zmanjša uporabnost druge vrste in prtljažnega prostora. Testni primerek je bil povsem običajni Gran Tourer, petsedežni enoprostorec. Počutje v potniški kabini je tipično BMW-jevsko, utesnjeno, športno. Dodatni milimetri na zadnji klopi pridejo prav predvsem za kolena, a prostornosti, ki jo pričakuješ od takega vozila, v njem nisem našel. Mu pa kot velik plus štejem res velik prtljažni prostor, ki ga težko premore tudi konkurenca. Med večjimi sta le Opel Zafira in Volkswagen Touran, medtem ko Ford C-Max, Peugeot 5008 malenkost zaostajata. Mercedes-Benz razred B je bolj konkurenca manjšemu Active Tourerju, zato ga v to enačbo niti ne bom vključil.

Ker se bolje pelje?

DSC_8715
Izvrstne vozne lastnosti podkrepi štirikolesni pogon xDrive.

Če se navežem na zgoraj naštete konkurente, je Gran Tourer razredni prvak. Vozne lastnosti so izvrstne in nudijo obilico veselja vozniku, s podporo štirikolesnega pogona pa je Gran Tourer  pravzaprav pripravljen na vsako oviro. O podkrmiljenju ni ne duha ne sluha, čvrsto nastavljeno podvozje pa bodo čutili predvsem potniki v drugi vrsti. Športni očeti bodo hvaležni, malo manj pa potniki in umirjeni vozniki, ki iščejo udobje in mehkobo tekmecev. A BMW že od vsega začetka navaja, da je enoprostorska družina njihov čistokrven predstavnik in v nobenem segmentu ne zaostaja za bolj športno naravnanimi brati.

Štirivaljni dvolitrski dizelski agregat s 140 kilovati sem preizkusil že v testu Active Tourerja, kjer se je, tako kot tukaj, izkazal za izredno pametno izbiro. Moči je na pretek, navora kot listja in trave, zato bi težko našel nezadovoljnega voznika. Skupaj z 8-stopenjsko avtomatiko tvorita popoln par in bil bi greh, da bi ju ločil. Že ob najmanjšem pritisku na stopalko za plin vrne z veliko mero navdušenja, ki ne pojenja, je pa po drugi strani še pravi avtocestni sopotnik. Hrupa in vibracij skoraj ni.

Ker je bolj prilagodljiv?

DSC_8826
Velik prtljažni prostor odlikujejo številne pametne rešitve.

Praktično vrednost vozila izboljša pomična zadnja klop, katero lahko vzdolžno pomikamo za 130 milimetrov ali pa s pritiskom na gumb podremo sedeže v razmerju 40:20:40. Seznam praktično uporabnih rešitev je dolg. V praksi je potniška kabina na las podobna tisti iz Active Tourerja in posledično ostalim modelom. Samostoječi zaslon še vedno prepriča z visoko ločljivostjo, njegovo uporabnost pa povzdiguje krmilnik na osrednjem grebenu.

 

 

Ker je cenejši?

DSC_8837
645 litrov.

Niti ne. Za večje dimenzije se, logično, plača več. Gran Tourer je v osnovi 1.600 evrov dražji, doplačila pa, kot smo navajeni, pridejo za vsako malenkost. Poleg dodatnih dveh sedežev velik del končne cene prevzameta še samodejni menjalnik in štirikolesni pogon xDrive, na koncu pa se številka ustavi pri 49.070 evrih – ceni, ki je težko dosegljiva večini družin.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dvolitrski agregat s 140 kilovati je že preverjena izbira, ki ne razočara v nobenem pogledu. Z 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom in štirikolesnim pogonom xDrive pa predstavljata nepremagljivo kombinacijo.
    9
  • Notranjost
    Potniška kabina, zaradi višje strešne linije, ponuja veliko prostora spredaj in zadaj ter zaradi višjega položaja sedenja omogoča lažje vstopanje in izstopanje. Prtljažni prostor je brez pomožnih dveh sedežev velik in primeren tudi za večje družine.
    8
  • Opremljenost
    BMW sicer v svojem repertoarju ponuja še nekaj kosov dodatne opreme, ki je tukaj ni bilo na spisku, a je bil testni primerek kljub temu odlično opremljen.
    8
  • Vozne lastnosti
    Gran Tourer se kljub enoprostorskemu poslanstvu pelje odlično, a je ravno zato njegovo podvozje nastavljeno pretrdo. Lastnost, ki jo bodo vozniki cenili takrat ko se jim mudi, malo manj pa bodo nad tem navdušeni potniki v drugi vrsti.
    8
  • Gospodarnost
    Varčen dizelski agregat ne popravi končne cene, ki zna biti za marsikatero družino prevelik zalogaj.
    7
  • Zmogljivost
    190 ''konj'' in 400 njutnmetrov navora v družinskem vozilu - za volan bodo zato še raje sedli moški.
    9
  • Sklep
    BMW 220d xDrive Gran Tourer je še en predstavnik nemškega proizvajalca, ki buri duhove. S podaljšano medosno razdaljo nudi možnost namestitve sedmih sedežev, a je bil tokratni testni avtomobil običajen petsedežni enoprostorec, ki je v zameno ponudil večji prtljažni prostor.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 26.200
cena testnega vozila (€) 49.070
dolžina × širina × višina (mm) 4.556 x 1.800 x 1.641
dovoljena masa vozila (kg) 2.210
emisija CO2 (g/km) 133
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.640
medosna razdalja (mm) 2780
menjalnik/pogon samodejni/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 218
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 140/190 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
pnevmatike 225/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,7/4,7/5,1
pospešek 0-100 km/h (s) 7,6
prostornina posode za gorivo (l) 61
prostornina prtljažnika (l) 5.60 - 1.810
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 90,0/84,0
zavore spredaj/zadaj kolutne prisilno hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Kura ali jajce
Prikupen posebnež