Nova vozila v prodaji, konceptna vozila in vsa vozila, o katerih lahko (zaenkrat) le sanjamo...
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Locher To dec 08, 2020 6:30 pm

Kaj komu paše pri objektivnosti nekega izdelka, verjetno nima prav velikega pomena. Zaradi mene se lahko ustavljate na 10 km, kupujete električne avtomobile z vam dovolj velikim dosegom, utrujate vsem znancem, sodelavcem in sosedom, kako ste zeleni, brihtni in napredni. Če se vam zdijo cene sprejemljive, izdelki pa vredni nakupa, go for it! Nobenemu ne bom rekel, da ravna nespametno.

Ne prepričujte pa tistih, ki nam je malo mar za naslednjo veliko stvar, preplačevanje novitet in cool faktor in nam je prioriteta prej lagoden life. Niti nisem bil prvi pri prehodu na pametne telefone niti ne bom pri prehodu na EV. Vedno puščam beta testiranje ostalim in se smehljam, ko se širokoustijo s svojimi dragimi igračami. Aja, taki menda nimamo nobenih izkušenj in se zato držimo starih, preverjenih tehnologij.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a D12J12 To dec 08, 2020 7:03 pm

Vsak od nas si stvari predstavlja drugače. Vse je odvisno že od začetnega položaja, nekdo ki ima vse pri roki se bo lažje prilagodil kot pa nekdo kateri nima nič. Če si doma v hiši ali v novem bloku kateri ima polnilnico pred vsakim boksom ti bo hitro prišlo v kri, da ga boš po uporabi priklopil. Ampak to seveda deluje v primeru ko vse štima. Odideš na dopust kot večina ljudi, počivališča ne bodo imela neomejeno število polnilnic, zato se lahko zgodi da boš šele tretji v vrsti za polnilnico, naprej ne moreš, čakaš pa lahko par ur, ker je odvisno od kapacitete baterije in koliko jo želi lastnik napolniti. Obstaneš na cesti, bencin ti je lahko pripeljala asistenca ali pa kakšen prijazen mimoidoči, kaj bo pa v tem primeru? Bodo laufali generator? Nebi rekel.

Da se razumemo, delam v podjetju z elektro motorji in bi bil takoj za, če nič drugega bi imel zastonj servisiranje el. motorja in "čipanje" :mrgreen:, ampak je v mojem primeru še tvegano iti v to smer. Mogoče če bi imel doma vozilo na notranje izgorevanje za vsak slučaj. Dokler bo tu pa tam kakšno el. vozilo bo še nekako šlo, v drugem primeru bo vsaka pot zahtevala ogromno prilagajanja ob sedanji tehnologiji.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Kristjan123 To dec 08, 2020 7:16 pm

Tattoo- je napisal/-a:
matejxx je napisal/-a:Vsakih 300km, da se bi ustavljal. Pa kaj se šališ?

In tebi je všeč, da moraš potem vsak dan vlačiti tiste kable. V glavnem električni avti so neuporabni, dokler ne boš njimi delal enako kot z navadnimi avti. Eno polnjenje vsaj 800km in da je poln v 3 min.
Ja...ker mi čisto paše, da se na dobri 2 uri ustavim in malo pretegnem ter spijem kavo ali sok! Drugače pa saj ne, da si popolnoma iz konteksta iztrgal tisto, kar sem napisal (glede povprečno prevožene kilometrine in uporabe električnega avta). :roll:

Da sem priklopil električni avto mi je pa vzelo točno 15 sekund dela (pa sem polnil na navadno šuko vtičnico...če bi imel postavljeno polnilno postajo še toliko časa nebi potreboval). Če namensko iščeš probleme jih boš našel povsod...in če uporabim to tvojo logiko:

- In tebi je všeč, da moraš na vsakih 10-14 dni iti na črpalko?
- In tebi je všeč, da moraš čakati pred črpalko, da lahko natočiš gorivo?
- In tebi je všeč, da ti po točenju goriva smrdi roka po dieslu/bencinu?
- In tebi je všeč, da moraš čakati pred blagajno na črpalki, da plačaš za gorivo?
- ...

Električni avto seveda ni za vse (in tudi nikoli ne bo), ampak celotna zgodba me precej spominja na prehod iz starih mobitelov na pametne telefone, ko so se nekateri usajali, da nikoli ne bodo imeli touch-screen telefona...danes ga imajo pa vsi! In čez električni avto (ali katerokoli drugo novostjo) imajo običajno največ za povedati tisti, ki nimajo nobene osebne izkušnje s to stvarjo...

Gricko je napisal/-a:ko se bo nabralo malo večje število el avtov in poleti ob že tako veliki porabi elektrike (gospodarstvo, proizvodnja,klime.....) , bo vse dol padlo, pa naj bodo polnilnice smart ali ne, če elektrike ni je ni ( pa že sedaj marsi kje pride do izpada poleti in imajo manjko elektrike). nizki vodostaji ne pomagajo, vetrni elektrarni pri nas tudi nista ravno v pomoč, sončne.....no ja, enih par jih je, pa še te ze zapostavljajo.....ostane premog in atomi. Kaj bomo delali?
Pa veselo poslušanje...

https://www.youtube.com/watch?v=eaE57tChPQM

Vsakemu svoje pravim jaz ampak kakorkoli obracas se za elektriko odlocis iz kalkulacije ali zato ker si "zelen". Tako kot trenutno stojijo stvari je "elektricen" se zelo dalec od komoditete ki ti jo ponuja "fosilc" pri casu polnjenja in dometu. Meni osebno ne gre iz glave dogodek ko je prijatelj prisel domov pustil zeni avto z prazno baterijo dal filat on vzel drugi avto. Pa kmalu zatem dobi ona klic kjer je neplanirano nujno rabila prevozit enih 150km v obe smeri. Njen odgovor ja nc ne bo pocakite je baterija prazna. Poklicem koga da posodi avto. Mislm a sm za to dal vec kot 30k da si sposojam avto ko je treba nekam it...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Gricko To dec 08, 2020 9:18 pm

Tattoo- je napisal/-a:
Gricko je napisal/-a:ko se bo nabralo malo večje število el avtov in poleti ob že tako veliki porabi elektrike (gospodarstvo, proizvodnja,klime.....) , bo vse dol padlo, pa naj bodo polnilnice smart ali ne, če elektrike ni je ni ( pa že sedaj marsi kje pride do izpada poleti in imajo manjko elektrike). nizki vodostaji ne pomagajo, vetrni elektrarni pri nas tudi nista ravno v pomoč, sončne.....no ja, enih par jih je, pa še te ze zapostavljajo.....ostane premog in atomi. Kaj bomo delali?
Pa veselo poslušanje...

https://www.youtube.com/watch?v=eaE57tChPQM

pol ure se mi ne da poslušat, dokler pa sem...
ok, topgear?
kot drugo, govor je o UK, mi smo v Slo, potuje se večkrat proti jugu kot severu, kjer je stanje še slabše in ni primerljivo z UK
kot tretje, govori, da je potrtebno polniti, ko ni "gneče" torej ponoči , malo kasneje govori, da polniš ko si v službi ( takrat omrežje ni ravno razbremenjeno in tudi službe se začnejo in končajo podobno, torej zopet vsi hkrati), tudi ponoči, če se bodo priklopili "vsi" ( ko bo to število večje ne le par tisoč) avti, po stvar počepnila

pa se zavedate vi, o kakšnih številkah se pogovarjamo?
kolikor sem zadnjič zasledil, so hitre polnilnice zmožne 50kWh ( baje jih imamo v Slo celo enih par), s tem, da to po današnjih standardih ni več hitro polnenje ampak le še "običajno", saj so avti zmnožni pogoltniti že 150kWh
samo za primerjavo 50kWh pomeni na trifazni sistem ( enofazni itak ni mogoče) ~70A po fazi!!
mi pa kupujemo hladilnike, TVje...... za A+++ da je poraba čim manjša in da omrežje ne trpi pa se pogovarjamo o par 100W! torej cca 0,5A ( za 100W)

po hišah že dlje časa (elektro ), če le lahko prepričajo lastnika manjšajo varovalke, s prepričevanjem, da več kot 16A pa hiša res ne rabi. in da s tem prišparaš na položnici in da je menjava brezplačna ( oboje je res), no ko boš hotel povečati priklop bo druga pesem ( drago, če sploh mogoče)

v glavnem, daleč smo še od tega, pa če hočemo ali ne! EU ni sposobna poservisirativečjega števila ( ko se bo pojavilo večje število el avtov - seveda je govora o milion in več, ne pa par stotisoč).
Kje je šele SLO z našo infrastrukturo, naše elektro mrežo in našimi elektrarnami, da ne govorimo o Balkanu......
Daleč, daleč, nas pa res forsirajo in prepričujejo, tudi sebe, da bi zmogli....
Zadnjič spremenil Gricko, dne To dec 08, 2020 9:22 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a sašo5 To dec 08, 2020 9:22 pm

xxl je napisal/-a:Zame zadostuje EV z vsaj 400 km dosega pri tempu 130 km/h,

meni tudi, ampak hočem zadevo v 15minutah napolnit za nadaljnih 400km ne pa da grem na Korćulo in potem v dalmatinskem zaledju sobo za prespat iščem dokler se j**c ne napolni, predpogoj je še, da polnilno postajonajdeš in da je fraj...."jok brate odpade" ni to zame Naslednih 24 let hočem še bencin ali nafto vohat, potem se mi pa "heba"....
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a pskoda To dec 08, 2020 9:53 pm

Moje osebno mnenje je dokler ne bodo cene EV normalne in se bodo napolnile baterije v takem času kot napolniš gorivo v rezervar za cca 500km jih tudi povoham ne
Lp
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1935
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Polo78 Sr dec 09, 2020 2:24 am

Pred časom je bil nekje test Audi E trona. Sicer tu ni važna znamka ali model ampak, ker je test opisoval vožnjo v Dalmacijo, sem se resno zamislil ob branju članka. Predvsem to, da moraš temeljito načrtovati pot in vnaprej vedeti, kje so el. polnilnice, me danes ob visokih cenah avtomatično odbija od nakupa bilo katerega EV. Verjamem pa, da se bo to v prihodnosti poštimal, več bo polnilnic, dometi v km bodo daljši, polnenje bo hitrejše... Enkrat tam do leta 2050 bomo verjetno slej ko prej vsi na EV, do tedaj pa bo za vse tiste, ki se vozimo na daljših relacijah, bolj primeren dizel. Pa tudi če ne, leta 2050 nas bo kar nekaj tu upam, da že uživalo zasluženo penzijo in ne bomo klepal več toliko km in nam bo v vsakem primeru bolj ustrezal EV, če ne zaradi drugega pa zaradi tišine. :D
Antiznačkar po prepričanju
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a meganer Sr dec 09, 2020 5:27 am

Sam sem tudi proti EV. Ampak če bi se vozil v službo recimo 40km v 1stran bi si takoj omislil EV. To je avto katerega vzameš na eko kredit, nimaš goriva in se ti sam odplačuje.
EV za 1 avto, dopust pa to .... ajde če greš 1x,2x na leto še mogoče. Drugače pa ni šans.
Tudi neki direktorji si upam trditi da jim EV avto ni 1 avto ....

Recimo nov twingo zakon mestni avto za cca 12000eur. In da se furaš 30km stran v službo ...

Kar se tiče pa omrežja ...... sodelavec iz goriškega konca ne more doma kuhat in imeti prižgano klimo. Tako lahko cela vas samo sanja o EV.

Z realnega smrtnika mislim, da je bol smotrna plin izvedba.
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a VW T4 Sr dec 09, 2020 8:09 am

- In tebi je všeč, da moraš na vsakih 10-14 dni iti na črpalko? Mnogo bolj kot vsak dan priklapljat kabel
- In tebi je všeč, da moraš čakati pred črpalko, da lahko natočiš gorivo? Zakaj bi čakal pred črpalko? Na črpalko pripeljem in natočim.
- In tebi je všeč, da ti po točenju goriva smrdi roka po dieslu/bencinu? Mi ne smrdi, ponavadi vzamem rokavico....
- In tebi je všeč, da moraš čakati pred blagajno na črpalki, da plačaš za gorivo? Če je "sodobna" pumpa, plačaš s kartico kar na mestu. Sicer pa, a misliš da bodo polnilnice za cesti zastojn?

Meni elektrika ni napačna, ampak s takšnimi režimi meni ni zanimiva, cenovno pa sploh ne... Pa poceni tudi ne bo več... Sosed je žel iz nove gorice v ljubljano s službenim električnim avtomobilom. V ljubljani ga je priklopil na polnilnico, cena hitrega polnjenja je bila cca slabih 10e. Pri trenutni ceni bencina, ga je pot stala skoraj toliko kot, če bi šel z navadnim avtom...
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Ivan36 Sr dec 09, 2020 9:35 am

Včeraj imeli obisk NIssan Leaf Bel in spet ni delala polnilnica v Tolminu oziroma se ni dalo plačat s kartico polneja?! To je tisti znanec, ki je imel 4 leta EKanguja MAXI mu je novebra letos krepala polnilna baterjia in cena je 6900€ za NOVO, ker rabljene ni še dobiti ali je cena tam tam. Pripeljal se z 24 km dosega bo BC čez 1 uro je imel dosega po BC 38 km, nisem pa gledal koliko polni,ker je močno deževalo :evil: :roll: Navadna šuko vtičnica in navaden ZE polnilec mogoče do 3/4 kWh?
Tak model.
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 2024kWh%20
Nissan Leaf Tekna 24kWh
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a matejxx Sr dec 09, 2020 5:27 pm

Tattoo- je napisal/-a:Električni avto seveda ni za vse (in tudi nikoli ne bo), ampak celotna zgodba me precej spominja na prehod iz starih mobitelov na pametne telefone, ko so se nekateri usajali, da nikoli ne bodo imeli touch-screen telefona...danes ga imajo pa vsi! In čez električni avto (ali katerokoli drugo novostjo) imajo običajno največ za povedati tisti, ki nimajo nobene osebne izkušnje s to stvarjo...


Veš kaj je ena ogromna razlika med prehodom iz navadnih telefonov na pametne in pri prehodu iz kočije na avto, proti prehodu na električne avte. Pri obeh stvareh se je šlo na boljše. Pri električnih avtih, se pa gre ravno v nasprotno. In boljšega se gre ne slabše. Da ja avto poln, traja cela večnost. Kje je 1000km dometa? Ogromen padec dometa ob hladnem vremenu...
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Kristjan123 Sr dec 09, 2020 6:55 pm

Ivan36 je napisal/-a:Včeraj imeli obisk NIssan Leaf Bel in spet ni delala polnilnica v Tolminu oziroma se ni dalo plačat s kartico polneja?! To je tisti znanec, ki je imel 4 leta EKanguja MAXI mu je novebra letos krepala polnilna baterjia in cena je 6900€ za NOVO, ker rabljene ni še dobiti ali je cena tam tam. Pripeljal se z 24 km dosega bo BC čez 1 uro je imel dosega po BC 38 km, nisem pa gledal koliko polni,ker je močno deževalo :evil: :roll: Navadna šuko vtičnica in navaden ZE polnilec mogoče do 3/4 kWh?
Tak model.
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 2024kWh%20
Nissan Leaf Tekna 24kWh

Ravno Leaf-a ima eden od kolegov sem se zadnjic peljal z njim pa debatirava kolk ma dometa. Je rekel posteno enih 120km zdaj ko baterija ni vec tisto kar je bila na zacetku...
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Kristjan123 Sr dec 09, 2020 7:22 pm

In to je podatek za domet ce vozi po lokalnih cestah avtocesta ustrezno manj. Jaz imam najvec fur na avtocesti "180 km enem kosu" si lahko predstavljas kako uporaben bi bil ta avto zame...
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a emozul Sr dec 09, 2020 10:49 pm

Iz prve roke lahko povem, ker sodelujem z zavodom TNP (imajo veliko električnih vozil). Zaposleni so mi povedali, iz izkušenj, ko je mraz, ter polno hribov, ki jih morajo prevozit, se domet zmanjsa za polovico, kot zagotavljajo firme. To je zame se vedno nepredstavljivo.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a emozul Če dec 10, 2020 6:36 am

 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a wildbliw Če dec 10, 2020 7:33 am

Al si električar al pa nisi. Vmesne variante ni.
 
Aesthetics
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: Sr mar 26, 2014 7:52 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Aesthetics Če dec 10, 2020 10:44 am

https://ev-database.org/car/1300/Volkswagen-ID3-1st

Tukaj je veliko podatkov/statistike o dometu, ter nasplošno o EV. Pri vsakem EV je ogromna razlika med highway cold weather in city mild weather.
Pri ID3 je 250km dometa za avtocesto v mrazu in 515km za po mestu spomladi.
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1451
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a For Če dec 10, 2020 11:32 am

Priključni hibrid z vsaj 120 km dometa in normalno ceno je edino kar bi me zanimilo kar se tiče elektrike. Vse ostalo je kar neki.

martin_krpan je napisal/-a:I
Slika

Pa zakaj za božjo voljo ne moreš odpret pokrov za polnit in ta jebeni kabel potegnit ven? :roll:
A je tko teško nekakšno navitje kabla naštimat tam notri? :evil:
(kot imajo sesalci)
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a Kristjan123 Če dec 10, 2020 4:00 pm

Tehnicno ne vidim zakaj ne bi bilo izvedljivo. Sigurno bi bilo bolj licno kot kabel v prtljazniku...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Volkswagen ID.3

Napisal/-a D12J12 Če dec 10, 2020 4:17 pm

Vsi smo sedaj vžgali samo negativo :lol: . Da bi polnili avtomobile kot polnimo mobilne telefone je skoraj neizvedljivo, ker nobena baterija ne prenese extremno hitrega polnjenja. Sam vidim prihodnost v menjavi baterij, standardizirana velikost in jih na bencinskih servisih samo menjaš, iztrošeno ven in napolnjeno notri ( seveda s pomočjo vozička ali kaj bo takrat obstajalo, ne na roke :lol: ). Tako je že v štartu avto cenejši, ker ne vsebuje baterije in je veliko bolj dostopen. Preko petrola, mola, omvja itd pa skleneš naročnino za baterije kot jo danes sklenemo za mobilne telefone, prvi paket (primer) 1000 km/mesec, drugi paket 2000km/mesec itd. ( vem da bo bilo glede na porabo (kW), ampak si je kilometrino lažje predstavljati). Tako si jaz vse skupaj predstavljam, kot jo zamenjamo v daljinskem upravljalniku bomo mogoče v prihodnosti v avtomobilu, samo da ne bo AA ampak AAAAAAAA :lol: . Tako bi se pa stvari poenostavile in bi nas več razmišljalo o el. vozilu :D .
Vrni se na Vozila prihodnosti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Klamzi in 26 gostov