Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
vammat
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 59
Pridružen: Ne jun 09, 2013 2:37 pm

totalka, zavarovanje

Napisal/-a vammat To mar 07, 2023 8:47 pm

Pozdrav. Imam zanimiv primer pa me zanima če ve kdo odgovor ozr. mi razloži.
Avto je bil poškodovan od toče,kasko zavarovan. Pri oceni škode je bila priznana totalka. Strinjal sem se z denarnim nadomestilom, vse ok.
Dobil denar in seveda avto.
Avto je normalno vozen, saj je poškodovana samo pločevina.
Zanima me kako je sedaj s kaskom, a mi je kasko še vedno veljaven, čeprav sem dobil izplačilo?
Lahko avto prodam, ozr.dam za polog za novejši avto čeprav je poškodovan?
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a krimič Sr mar 08, 2023 9:35 am

Ti si imel zgolj ekonomosko totalko, tako, da prodaja zaradi tega ne more biti problem.
Kasko pa tudi se velja. Saj tudi ce imas srugo poskodbo, po izplacilu/popravilu zavarovanje se vedno traja. Naj me popravi kdo, ce se motim
 
dejanb75
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 62
Pridružen: Po sep 17, 2018 3:18 pm

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a dejanb75 Sr mar 08, 2023 1:26 pm

Kar se tiče totalke so na zavarovalnici ocenili, da bi bilo popravilo dražje kot oni ocenjujejo celo vozilo. Zavarovalnica ti ne bo nikoli plačala več za popravilo kot bi znašala vrednost vozila upoštevajoč starost vozila in franšizo seveda. To velja za kasko zavarovanje. Pri obveznem zavarovanju je verjetno drugače. In ko je plačana totalka v primeru kaska se mi zdi da kasko zavarovanja preneha. Najbolje da vprašaš tvojega zav. agenta ali pa prebereš splošne pogoje zavarovanja. Pri meni je bilo tako da je bilo izplačana totalka + razbit avto, ki sem ga sam prodal več kot so se taki avti nepoškodovani oglaševani na avtonetu.

Kar se tiče če je avtomobil tehnično ispraven lahko pelješ na tehnični pregled pa ti bodo oni to potrdili. Zavoarovalniški cenilec ni poblaščen da ugotavlja tehnično ispravnost vozila. Tudi policaji če sumijo da je kaj narobe ti odredijo izredni tehnični pregled. Če ti toča ni poškodavala stekel ali luči ne bi smelo biti nič narobe po mojem.
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1635
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a Cefizelj Sr mar 08, 2023 1:42 pm

Zdravo.

Preberi splošne pogoje ampak mislim da imajo vsi enako.

Primer je za Generali - kasko seveda preneha, kot tudi osnovno zavarovanje:

Za stvari, ki so uničene ali izginule oziroma je bila izplačana
zavarovalnina za popolno škodo (ekonomska ali tehnična
škoda), zavarovanje po zavarovalnem primeru preneha.
Prenehanje zavarovalnega kritja velja za vsa kasko zavarova-
nja, vključena v pogodbi. Če sta splošni avtomobilski
kasko in delni avtomobilski kasko urejena v ločenih
pogodbah, velja, da prenehanje zavarovalnega kritja za
kasko zavarovanje velja na obeh pogodbah.
 
vammat
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 59
Pridružen: Ne jun 09, 2013 2:37 pm

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a vammat Sr mar 08, 2023 2:03 pm

Mislim, da osnovno zavarovanje še vedno velja. Bolj me je zanimalo če se avto lahko proda naprej. Drugače je avto tehnično ispraven, šipe,ogledala in luči so cele samo ima vdolbine od toče.
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1635
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a Cefizelj Sr mar 08, 2023 3:30 pm

Seveda se lahko proda. To ne vpliva. Kot lahko razbitino naprej prodaš. V tvojem primeru se celo lahko takoj registrira :D
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a Kohec Sr mar 08, 2023 4:04 pm

Če ja avto poškodovan samo od toče, nima nobenih ovir, da ni tehnično izpraven. Pravzaprav je to le estetska napaka.
Vsekakor lahko ti avto voziš še naprej, oziroma ga lahko prodaš.
Mislim, da ga lahko ponovno tudi kasko zavaruješ, ( če se motim me prosim popravite), ne moreš pa ponovno uveljavljati škodnega primera - toče, ker ga nisi dal popravit. Velikokrat se zbodi, da zavarovalni agent pred zavarovanjem kaska avto pregleda in poslika morebitne napake, to pa zato, da ne bi kasneje uveljavljali škode, ki je bila narejena že pred sklenitvijo kaska.
Na prejšnjem avtu sem imel škodni primer - ob stebriček od rampe sem podrsal desni bok (moja nepazljivost). Avto je bil sicer že kar star, vendar sem imel kljub temu še kasko (kasko sploh ni tako drag). Avto je bil ocenjen kot ekonomska totalka - popravilo je dražje od vrednosti avtomobila.
Avto sem dal popravit in sem se z njim vozil še cca dve leti. Potem sem imel zopet smolo - na semaforju se je vame od zadaj nekdo zaletel. Škoda sicer ni bila velika ( nekoliko počen zadnji odbijač), vendar so meni avto zopet ocenili kot totalka. Odbijača sploh nisem dal popravljat, kmalu zatem sem brez problema avto prodal.
 
Dawid1
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: To dec 04, 2007 10:55 am
Kraj: Štajerska

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a Dawid1 Če mar 16, 2023 11:37 am

Da ne odpiram nove teme vprašam kar tukaj.

Če je imel morda kdo podobne primer v zadnjem času.

In sicer vozilo je bilo karambolirano (sprednji del in airbagi).
Zavarovalnica je omejila znesek popravila na 12.000€, pooblaščeni serviser pa je zadevo po predračunih ocenil na 14.700 (s tem da še zna biti kaj več - ko se začne avto razdirati).

Kakšen postopek ima zavarovalnica (v tem primeru Sava) pri izplačilu ekonomske totalke?

P.S. odgovor zavarovalnice še čakam, ampak na servisu so omenili da zavarovalnica da avto na licitacijo in izplača kao ekonomsko ceno avta na trgu.

Običajno je bilo, da so izplačali tržno vrednost, razbit avto pa ostane tebi kot lastniku ali?

Lp, David
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a vipe5s Če mar 16, 2023 12:41 pm

Na cenitvi boš dobil tole zapisano:
GLEDE NA VELIKOST POŠKODBE IN STAROST VOZILA JE POPRAVILO EKONOMSKO NE UPRAVIČENO. ŠKODA SE
OBRAČUNA KOT TOTALNA. REŠENI DELI (RAZBITINA) OSTANEJO LASTNIKU VOZILA. % REŠENIH DELOV SE DOLOČI
KOMISIJSKO OB OBRAČUNU ŠKODE.

Se pravi, dobil boš oceno % rešenih delov, razliko od tega (obračun vrednosti vozila) ti izplačajo in razbitina ti ostane. Potem pa prodaš ali popraviš po svoje..
 
Dawid1
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: To dec 04, 2007 10:55 am
Kraj: Štajerska

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a Dawid1 Če mar 16, 2023 1:00 pm

Hvala za info, ampak opažam da je pa zadeva drugačna v kolikor je vmes lizing.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: totalka, zavarovanje

Napisal/-a boštjan_01 Če mar 16, 2023 1:05 pm

Avta ti ne more nihče vzet kar tako. Če je na lizing, nisi ti lastnik. Malo si razčistite neke osnovne pojme kaj pomeni lastništvo nečesa, pravice in tudi dolžnosti.
Pa lahko zavarovalnica piše karkoli, 100 strani vsak dan po pošti.

Če se zavarovalnica strinja z popravilom, mora plačat toliko kot bo serviser zahteval. To je neka osnovna logika, ne rabiš diplomirat iz ne vem česa.
Takšne velike škode so prviloma ocenijo kot totalka.
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov