Zavarovalnice, kasko, cene, nasveti, registracija, tehnični pregledi...
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a RedBull™ Ne feb 13, 2005 10:10 pm

Ker je veliko vprašanj, kako in kaj ob prodaji, bom poizkusil zajeti vse meni poznane segmente tega posla.

NAKUP NOVEGA AVTOMOBILA

Ker vozilo ne potrebuje tehničnega pregleda, jih običajno kupci odpeljejo s preizkusnimi tablicami do mesta kjer avto lahko registrirajo. Tablice niso poceni in nudijo kratkotrajen užitek, saj se običajno avto registrira istega dne.

Rešitve sta dve:

- en dan pred prevzemom vozila se s kopijo računa oglasiti na zavarovalnici in skleniti zavarovalno pogodbo z datumom začetka zavarovanja naslednji dan ali tistega dne, ko bo avto prevzet. Slabost take police je, da je potrebno avto registrirati ravno na tisti datum, ki je napisan na polici, niti dan preje, niti dan kasneje. Zalomi se pa lahko edino, če prodajalec še ni pridobil homologacije, ker ni prejel pravočasno kupnine in nakazal denarja naprej. Zatorej je dobro preveriti pri prodajalcu, kdaj bo dobil homologacijo, čeprav avto lahko izroči tudi brez nje, a to je bolj pirova zmaga, saj registracija ni možna, pa še riziko kraje vozila prevali na hrbet kupca.

Preizkusna tablica stane z že sklenjenim zavarovanjem cca 2.000 sit +/-.

- pred prevzemom vozila, tistega dne, najprej oditi na zavarovalnico in skleniti zavarovanje, nato pa z drugim avtom (kolega kdorkoli, taxi) oditi na registracijo in nato s tablicami, prometno, nalepko prevzeti avto.

Preizkusna tablica v tem drugem primeru ni potrebna.

Najslabša varianta pa je prevzem vozila, plačilo preizkusnih tablic in odhod z njim na registracijo.

Zavarovanje 3 dni, osebni avto - 4.919 sit (AO)
taksa, papirologija - 2.000 sit
Kasko 3 dni - 6.669 sit

Torej skupni strošek cca 14.000 sit.

Za registracijo novega vozila je potrebno predložiti:

veljaven osebni dokument s sliko
zavarovalno polico
račun prodajalca vozil
homologacijski kartonček
carinsko uvozno dokumentacijo.

NAKUP RABLJENEGA VOZILA

Za uspešno opravljeno registracijo je potrebno predložiti:

- osebni dokument s sliko
- homologacijski kartonček, če je bila prva registracija po 1.5.1998
- odjavljeno prometno dovoljenje
- zavarovalno polico (če je prodajalec na vozilu pustil nalepko, potem mora biti polica do dne poteka nalepke)
- overjeno kupoprodajno pogodbo ali komisijsko dokumentacijo
- tehnični pregled, če je vozilo starejše od 3 let.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRODAJA RABLJENEGA VOZILA

Prodaji sta možni vsaj dve in pa še daritev prištejmo sem.

Klasična prodaja se je ponavadi vršila preko kupoprodajne pogodbe, katero sta kupec in prodajalec izpolnila (obrazec je na razpolago v vsaki bolje založeni knjigarni), v njem navedla vse podrobnosti, nato je prodajalec overil podpis pri notarju in vozilo odjavil iz lastništva. Kupec pa se je oglasil na svoji upravni enoti, poravnal davek in avto registriral.


Novejša, modernejša, racionalnejša prodaja se vrši preko pooblaščenih avtomobilskih salonov, kjer papirno vzamejo avto v komisijsko prodajo (pogodbo je potrebno ravno tako overiti pri notarju), bodočemu kupcu pa izstavijo račun, s katerim nato (brez obiska UE) avto registrira.


Možna je tudi daritev vozila med sorodniki, potreben je obisk pri notarju, ki napiše notarski zapis, kjer opiše dajanje in sprejemanje darila, pogodbo je ravno tako potrebno odnesti na upravno enoto (davkarija), da jo potrdijo, saj država ne pobira davka v tem segmentu prenosa.

ODJAVA RABLJENEGA VOZILA

Ko je vozilo prodano/ podarjeno, ga je potrebno tudi odjaviti iz evidence motornih vozil.

Odjav je več.

- odjava iz prometa, odstranitev nalepke
- odjava iz prometa, nalepka ostane na vozilu
- odjava iz lastništva, nalepka ostane na vozilu.

Pri odjavi iz prometa z odstranjeno nalepko, je potrebno kupcu vozila izročiti:
- originalno, odjavljeno prometno dovoljenje
- kupoprodajno pogodbo ali komisijski račun
- homologacijo (če je mlajše od 1.5.1998)

Za vračilo zavarovalne premije in eventuelne cestnine pa vse dokumente pred izročitvijo kupcu FOTOKOPIRATI in
zavarovalnici izročiti še:
- potrdilo o odstranjeni nalepki
- originalno kompletno zavarovalno polico.

Odjava iz prometa, nalepka ostane na vozilu je enaka tudi pri odjavi iz lastništva, nalepka ostane na vozilu.
Kupcu ni potrebno delati novega tehničnega pregleda in tudi cestnino ima plačano do dneva veljavnosti nalepke.

Kupec dobi naslednje dokumente:
- originalno odjavljeno prometno dovoljenje
- homologacijo (če je po 1.5.1998)
- overjeno kupoprodajno pogodbo ali komisijski račun

Za vračilo zavarovalne premije pa vse dokumente pred izročitvijo kupcu FOTOKOPIRATI in
zavarovalnici izročiti še:
- originalno kompletno zavarovalno polico,
- fotokopijo kupčeve nove zavarovalne police.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


PRENOS BONITET IZ PRODANEGA VOZILA NA NOVEGA

Vsakdo, ki je že imel vozilo registrirano vsaj 11 mesecev lahko prenese doseženo boniteto na novo vozilo, ki ga je kupil.

Pogoj je, da ob prenosu (recimo da ostane pri isti zavarovalnici) izroči zavarovalnici določene dokumente.

Fotokopijo, odjavljene, obojestransko, prometnega dovoljenja in zavarovalne kupone ali polico zavarovanja.

Če se dogodi, da je potrebno novo vozilo prej registrirati kot pa je staro odjavljeno je pač potrebno plačati polno zavarovalnino brez bonusov, katero pa dobite nazaj v sorazmernem deležu, ko prinesete zgoraj omenjene dokumente.

Za prenos bonitete iz ene zavarovalnice k drugi pa potrebujete obrazec, ki ga izpolni zavarovalnica o škodnih dogajanjih v preteklem zavarovalnem obdobju pri njih. Nekatere ta dokument striktno zahtevajo, druge se pa zadovoljijo s podpisano izjavo, o škodah pri konkurenci in jo nato sami preverijo z dotično hišo.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Cifra
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Sr mar 23, 2005 12:32 am

Napisal/-a Cifra Sr mar 23, 2005 12:49 am

Hvala ker si objavil moj post iz Mobisuxa

Vseeno pa malo updejtaj, ne bo preveč zastarelo.
http://www.mobisux.com/tabla/showflat.p ... o=&fpart=1

Lep pozdrav :D
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Napisal/-a RedBull™ Po mar 28, 2005 8:35 pm

ali potrebujem....dovoljenje od avtorja.... :lol: evo naj tvoj post ostane,s tem pa še reklama,da sva si na istem....oky?
 
Cifra
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Sr mar 23, 2005 12:32 am

Napisal/-a Cifra Po mar 28, 2005 8:47 pm

šmeks je napisal/-a:ali potrebujem....dovoljenje od avtorja.... :lol: evo naj tvoj post ostane,s tem pa še reklama,da sva si na istem....oky?


Ne bodiva malenkostna, vse za osveščanje uporabnikov.
Modri ljudje pravijo, da je fer napisati avtorja ali pa vir, a kot sem že dejal, naj živi in se razvija, koloradski hrošč in kurbarija. :-P
 
Uporabniški avatar
stealth
Novinec
 
Prispevkov: 405
Pridružen: Če feb 10, 2005 8:02 pm

Napisal/-a stealth Po mar 28, 2005 8:50 pm

Če se dogodi, da je potrebno novo vozilo prej registrirati kot pa je staro odjavljeno je pač potrebno plačati polno zavarovalnino brez bonusov, katero pa dobite nazaj v sorazmernem deležu, ko prinesete zgoraj omenjene dokumente.


Tole ne vem če bo držalo. Jaz sem pred kakim mesecem na novo registriral avto s 50% bonusom in ga tudi plačal, med tem ko je prejšnji avto še vedno v floti, je registriran s 50% bonifikacijo se pa zdaj še prodaja.
Dodge Stealth Twinturbo AWD
 
Cifra
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Sr mar 23, 2005 12:32 am

Napisal/-a Cifra Po mar 28, 2005 8:57 pm

stealth je napisal/-a:
Če se dogodi, da je potrebno novo vozilo prej registrirati kot pa je staro odjavljeno je pač potrebno plačati polno zavarovalnino brez bonusov, katero pa dobite nazaj v sorazmernem deležu, ko prinesete zgoraj omenjene dokumente.


Tole ne vem če bo držalo. Jaz sem pred kakim mesecem na novo registriral avto s 50% bonusom in ga tudi plačal, med tem ko je prejšnji avto še vedno v floti, je registriran s 50% bonifikacijo se pa zdaj še prodaja.


Bo kar držalo, so pa uradne poti, takšno sem navedel zgoraj in neuradne (VIP), katere si se ti poslužil.

Naj ti bo lahek bonus. :-P
 
Uporabniški avatar
phoebus
Uporabnik
 
Prispevkov: 1496
Pridružen: Ne jan 26, 2003 12:59 am

Napisal/-a phoebus Sr avg 31, 2005 8:58 pm

Čeprav je praktično vse napisano bi še enkrat vprašal če sem prav razumel, da me ne bo kdo peljal scat in mi "prodal" avta, ki potem ne bo moj (sem se zaljubu v enega in danes sprobal, jutri grem kupit :vrum :wiihuu )

Stanje:
Avto pri prodajalcu rabljenih avtov, brez tablic (odjavljen iz prometa, kaj je s tablicami ne vem -glede na to da od 1.1.2k5 ostanejo na avtu- a mislim da ni tako pomembno).

Torej bi šlo tako:
- podpiševa pogodbo
- se gre k notarju overit
- se plača (šele ko je overjeno, ane?)
- se gre s to overjeno pogodbo + staro prometno na zavarovalnico in se dvigne preizkušnjo
- se to preizkušnjo napopa na avto, odpelje na AMZS in opravi tehnični + registracijo
?

Zanima me sledeče:
- a gre lahko k notarju overit samo prodajalec (npr. da se dobiva, podpiševa, grem jaz po $$$, on pa k notarju in se dobiva pri zavarovalnici), ali morava biti prisotna oba?
- a mora imet prodajalec kak poseben papir da mu je dal prejšnji lastnik avto v prodajo?

Sem kaj spustil?

OK pa še ena mogoče glupa, a pred leti je kolega kupil avto ki mu ga je potem zasegla policija ker je bil ukraden in tega ne bi rad doživel:
- a grem lahko jaz s številko šasije na najbližjo PP da pogledajo če je avto v kakem spisku ukradenih vozil?
 
Uporabniški avatar
testdriver
Novinec
 
Prispevkov: 276
Pridružen: Po sep 18, 2006 9:51 pm

Napisal/-a testdriver To sep 19, 2006 7:36 am

pozdravljeni...rabim pomoč ;)

me zanima koliko se novih vozil prodalo v sloveniji v letu 2005,in bar top 3 marke na slovenskom tržištu,eventualno u 3 modela vozila

kolike su takse pri uvozu novih vozila koja nisu iz europske unije ili cefte? carina,ddv...me zanima
 
Uporabniški avatar
zupi13
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3297
Pridružen: Sr mar 27, 2002 1:45 pm
Kraj: CE

Napisal/-a zupi13 To sep 19, 2006 7:42 am

na kakšen način se še da (če sploh) prit do 50% bonifikacije?
lahko tut na PM...
Slika
 
Uporabniški avatar
dj_em
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2622
Pridružen: Če jul 11, 2002 12:27 pm
Kraj: Zemlja --> Evropa --> pr mami doma :D

Napisal/-a dj_em To sep 19, 2006 10:12 am

ja morš met avto registriran nase par let....

mislm da vsako leto se ti pripiše 5% bonifikacija torej vsaj 10 let morš met avto na seb napisan da prideš do 50% bonifikacije...

ni pa nujo da isti avto ;)

LP
 
Uporabniški avatar
dj_em
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2622
Pridružen: Če jul 11, 2002 12:27 pm
Kraj: Zemlja --> Evropa --> pr mami doma :D

Napisal/-a dj_em To sep 19, 2006 10:22 am

testdriver je napisal/-a:pozdravljeni...rabim pomoč ;)

me zanima koliko se novih vozil prodalo v sloveniji v letu 2005,in bar top 3 marke na slovenskom tržištu,eventualno u 3 modela vozila

kolike su takse pri uvozu novih vozila koja nisu iz europske unije ili cefte? carina,ddv...me zanima


hmmm malo po googlu poglej sicer pa ne garanteram da boš dobil te podatke...
ni pa nujno da neboš...
top 3-je avtomobili.... to so keri ??? BMW, AUDI , MERCEDES????

verjetno pa da je šlo največ cliotov... to je pa skor sigurno pa 206 peugeut

sicer pa citiram
Lignage : Dodajam še najbolje prodajane znamke avtomobilov v Sloveniji od januarja do marca 2006:

1. Renault 3659
2. VW 1909
3. Opel 1587
4. Citroën 1246
5. Peugeot 1227
6. Hyundai 818
7. Toyota 752
8. Fiat 629
9. Ford 604
10. Seat 489
11. Chevrolet 484
12. Audi 418
13. Škoda 394
14. BMW 360
15. Mazda 302

Če bi primerjali kakšne podatke iz preteklosti s temi najbolj svežimi, bi verjetno ugotovili, da je v tržnem boju najbolj izgubljal Fiat. Nizko je tudi Ford. Toyota se vzpenja, dobro gre Hyundaiu.


celo temo maš pa tu :

http://www.avtomobilizem.com/forum/view ... li&start=0
 
protonika
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 582
Pridružen: Sr nov 03, 2004 4:19 pm

Napisal/-a protonika Sr okt 18, 2006 10:05 am

Overiti je treba podpis PRODAJALCA, ne kupca. Se pravi, da gre k notarju lahko kupec (po novem se podpis lahko overi tudi na UE ali kako?).
Homologacijski kartonček imajo tudi vozila, registrirana pred 1.5. 1998. A pri njih potem ni obvezen (ampak od mene ga vedno hočejo?).
 
serđo
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po nov 06, 2006 8:48 pm

Napisal/-a serđo Po nov 06, 2006 9:33 pm

seos!
js pa ne bom nove teme odpiral ampak me tud zanima neki s tega področja.
v roke mi je prišel en hrošč oldtimer ki je povrhu še kabrio!treba bi ga blo še pošlihtat ampak fora je v tem,da nimam papirjev..to pomeni sam kluč pa avto.
kako naj pridobim lastništvo nad avtom in kolk bi me to kaj stalo?ne vem niti al je avto odjavlen al ne.
kaj pa homologacija zarad odrezane strehe?baje se najbi tisti hrošč vozu okol registriran že s tako streho.ali bi moral ga js pol spet vozit na homologacijo az. A-test al dobim kakšen duplikat,da je že bla opravljena?
 
tanyagmp
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: To maj 31, 2011 1:18 pm

Re: Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a tanyagmp To maj 31, 2011 1:27 pm

Pozdravljeni,

mene pa zanima kakšni so postopki in kako uveljavljati bonitete pri avtomobilu, ki je bil zavarovan dve leti v Angliji? Konec junija bom imela '2 years no claim' bonus, vendar nimam nekega bonitetnega razreda ali podobno, ki jo je zahteval moj zavarovalniški agent...

Hvala za pomoč.....res bi bila hvaležna za kakršnokoli informacijo! :) :) :)
 
scythe
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 65
Pridružen: Sr jun 22, 2005 8:55 am

Re: Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a scythe Ne jan 08, 2012 10:08 pm

Imam eno vprašanje glede nakupa in registracije avtomobila.

Našel sem en avto na netu in ga imam namen kupiti, avto je še registriran do novembra 2012. Lastnica mi je rekla da mi pusti registracijo. A potem moraj jaz delati novo zavarovanje ali ne?
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a crxdelsol Ne jan 08, 2012 10:13 pm

Nič ti nebo pustila, vse boš na novo naredil.
 
Uporabniški avatar
eentox
Uporabnik
 
Prispevkov: 1374
Pridružen: Ne apr 24, 2005 6:39 pm

Re: Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a eentox Ne jan 08, 2012 11:08 pm

scythe je napisal/-a:Imam eno vprašanje glede nakupa in registracije avtomobila.

Našel sem en avto na netu in ga imam namen kupiti, avto je še registriran do novembra 2012. Lastnica mi je rekla da mi pusti registracijo. A potem moraj jaz delati novo zavarovanje ali ne?


Zavarovanje si moraš v vsakem primeru urediti svoje, ob registraciji pa prav tako plačaš cestnino do novembra 2012.
Do 1.7.2011 ti je prejšni lastnik lahko "pustil" cestino, sedaj pa se vsak avto odjavi in nanovo registrira. Kar ti lahko pusti so le tablice in tehnični do 11.2012 :)

Če je pa tako dobra naj ti pa spusti ceno vozila za znesek cestine ki jo boš plačal, ona bo tako ali tako dobila ta del nazaj na račun ;)
Chuck Norris je enkrat prišel dvakrat
 
ime1234
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Če mar 08, 2012 12:16 am

Re: Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a ime1234 Če mar 08, 2012 12:34 am

Zdravo,

mene zanima, če mora biti pri prepisu rabljenega vozila kupec nujno prisoten? Brat bo kupil avto v LJ, ker pa živi na drugem koncu SLO, me zanima, če bi lahko to namesto njega uredil jaz, da mu ni treba še enkrat posebej v LJ? Bi šlo mogoče s pooblastilom?

Hvala!
 
Kosek1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne sep 02, 2012 8:02 am

Re: Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a Kosek1 Če apr 11, 2013 4:57 pm

ime1234 je napisal/-a:Zdravo,

mene zanima, če mora biti pri prepisu rabljenega vozila kupec nujno prisoten? Brat bo kupil avto v LJ, ker pa živi na drugem koncu SLO, me zanima, če bi lahko to namesto njega uredil jaz, da mu ni treba še enkrat posebej v LJ? Bi šlo mogoče s pooblastilom?

Hvala!


Bo šlo. :)
 
Maqito
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: So avg 23, 2014 1:01 pm

Re: Nakup,prodaja,daritev,prepis,bonitete avtomobila..

Napisal/-a Maqito So avg 23, 2014 1:07 pm

Zivjo,

Planiram nabaviti neregistriran avtomobil. So kaksne posebnosti, ker prepis registriranega vozila mi ni tuje.

S kupcem se bom poizkusal dogovoriti za uredi tehnicni, in se potem uredi prepis ali svetujete kako drugace?

Kako je pa s preizkusnjo? Ce je avto neregistriran, mora iti verjetno prej na tehnicni predno lahk ti kupis preizkusnjo za 3 oz 5 dni?

Lp
Vrni se na Zavarovanje in registracija vozil

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov