Stran 1 od 1
Prometna nesreča v tujini
Objavljeno: Sr dec 16, 2009 1:16 am
Napisal/-a matej81
Pozdravljeni,
nujno potrebujem nasvet. Dogodek je bil naslednji: punca je imela v tujini (ovinki na avstrijski strani proti Celovcu) prometno nesrečo in sicer je začela drset, ker je bila poledica. Ko je zavirala, se je v njo od zadaj zaletel hrvaški državljan. Po dolgotrajnem prepiranju (on je trdil, da ni kriv in da ima tako ali tako več škode kot ona) sta le napisala in podpisala Evropsko poročilo o prometni nezgodi. Avstrijska policija se na klic ni odzvala, ker je bila le manjša gmotna škoda (punca razbit zadnji odbijač, počena in razbita desna luč, on počen sprednji odbijač in razbite obe luči) in se to rešuje samo z obrazcem.
Torej, danes je šla punca na zavarovalnico (AdriaticSlovenica), kjer so ji povedali, da oni ne morejo nič, ker je bila nesreča v tujini in je bil soudeleženec hrvaški državljan in da še niso v EU. Celo več, omenili so, da lahko on uveljavlja polovično krivdo.
Torej zanima me naslednje:
Kaj zavarovalnica res ne more nič ali se jim samo ne da?
Kakšni so postopki v tem primeru?
Po kakšni logiki lahko uveljavlja polovično krivdo, če je bil brez varnostne razdalje in se je zaletel od zadaj?
Hvala,
Matej
ps: punca ima osnovno avtomobilsko zavarovanje

Objavljeno: Sr dec 16, 2009 8:09 am
Napisal/-a Blatnik Vojko
Če hrvat ni priznal krivde in nista napisala evropskega poročila,potem bo punca svojo škodo krila kar lepo sama.
Tudi če bi hrvat krivdo priznal,(na evropskem poročilu jasno napisal da je kriv)bi bilo potrebno iti na Hrvaško k najbližjemu cenilcu njegove zavarovalnice.Tam bi ti ocenili škodo in potem bi ti to lahko dal popraviti.Povrnili pa bi ti stroške popravila zmanjšanega za DDV,v kolikor bi avto popravljal v Sloveniji.
Objavljeno: Sr dec 16, 2009 9:40 am
Napisal/-a matej81
Sta napisala Evropsko poročilo ter ga tudi podpisala

Objavljeno: Sr dec 16, 2009 9:50 am
Napisal/-a a_sist
Blatnik Vojko je napisal/-a:...bi bilo potrebno iti na Hrvaško k najbližjemu cenilcu njegove zavarovalnice.
seveda.. in če bi bil iz nove zelandije .. bi moral iti v novo zelandijo ocenit škodo na avtu
kak butast izgovor hrvata.. "nisem kriv, ker imam več škode kot ti"
policija se ni odzvala?! ok.. štekam, da so ob poledici imeli veliko dela.. ampak če človek noče priznati krivde.. se pač počaka policijo.. in vztraja pri tem, da pridejo.
matej.. kaj piše na obrazcu? da je priznal krivdo al ne?
Objavljeno: Sr dec 16, 2009 10:14 am
Napisal/-a marko01
Preveri katero zavarovalnico ima hrvat in katera izmed naših ima pogodbo o sodelovanju z njo !
Objavljeno: Sr dec 16, 2009 10:42 am
Napisal/-a matej81
Ok, bom preveril jutri pa sporočim. No, tudi meni se zdijo ti izgovori neumni. Če si brez varnostne razdalje, si o mojem mnenju kriv. Pika. Na polici pa ne piše, da priznava krivdo, samo podpisan je. Glede zavarovalnice pa sporočim...
Zaenkrat hvala.
Objavljeno: Sr dec 16, 2009 11:12 am
Napisal/-a dask
Jah, če na poročilu ni priznal krivde, bo težka... Vem iz izkušenj, ko sva imela s sodelavcem nesrečo v Avstriji z Avstrijcem. Na koncu se je izšlo tako, da sta vsak krila svoje. K sreči je bila škoda manjša.
Objavljeno: Sr dec 16, 2009 12:11 pm
Napisal/-a Žiiga
če ni napisal, da je kriv in ni bilo policije lahko kar pozabiš na vseskupaj. On bo seveda izpodbijal, da je on kriv, neglede na poročilo.
Objavljeno: Sr dec 16, 2009 12:38 pm
Napisal/-a ban
Mogoče ti bo tale članek kaj pomagal
Kako ravnamo, ko se zgodi prometna nesreča v tujini?
Čim prej zavarujete kraj dogodka in poskrbite za morebitne poškodovane osebe.
Če nastane le manjša materialna škoda, si z ostalimi udeleženimi izmenjate podatke in v celoti izpolnite "Evropsko poročilo" o prometni nesreči. Podatke prepišete iz zavarovalne police in prometnega dovoljenja.
Na kraj dogodka pokličete policijo, ki vam bo izdala ustrezno listino o poškodbah vozila za prehod meje.
V primeru, da od soudeleženih v prometni nesreči ne morete pridobiti podatkov o osebah, vozilu in zavarovanju, zaprosite za podatke policijo. V kolikor je mogoče, zabeležite tudi podatke prič in fotografirate kraj dogodka ter poškodovana vozila.
Če menite, da je za povzročitev prometne nesreče odgovoren deloma ali v celoti drug udeleženec, vložite odškodninski zahtevek pooblaščencu tuje zavarovalne članice EU v Sloveniji. Za udeležence ostalih držav članic Biroja zelene karte, vložite odškodninski zahtevek pri Biroju zelene karte države, kjer se je prometna nesreča pripetila. Naslovi posameznih nacionalnih birojev so navedeni na hrbtni strani zelene karte.
Objavljeno: Pe dec 18, 2009 3:41 pm
Napisal/-a matej81
Tako torej, drugi ima avto zavarovan pri zavarovalnici Croatia osiguranje. Pri AdriaticSlovenica so rekli, da lahko le sami vložimo odškodninski zahtevek na Hrvaško, da za njih ne velja EU zakonodaja in s tem nek mislim da 4.člen (?). Naj pa bi, ker je bila nesreča v Avstriji, veljala evropska zakonodaja.
Še naprej, rekla je naj popravimo le nujno, in za ostalo (predvsem ličarska dela) počakamo na rešitev odškodninskega zahtevka. V primeru, da on uveljavlja polovično krivdo, jim je po zapisniku sledeč ne bi priznala. Zna pa bit problem, ker v polici piše, da ne priznava krivde, ampak je rekla, da glede na okoliščine ni dvoma v to kdo je kriv (torej ni bilo varnostne razdalje). Če odškodninskega zahtevka ne priznajo, ostaja le možnost tožbe in odvetnika.
Torej, ima Croatia osiguranje tudi zastopstvo v Sloveniji. V tem primeru bi to veliko lažje speljali.... Obstaja še kakšna druga pot?
Lp, Matej