Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
mrshadow
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: To sep 22, 2015 7:54 am

Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a mrshadow To mar 28, 2023 7:59 am

Pozdravljeni,

prosil bi za nasvet. Z ženo sva v nakupu novega avtomobila. Vozim se po večini po AC na relaciji Maribor – Domžale (služba, razdalja v eno smer 100 km, ne vsakodnevno), pa seveda mestna vožnja, ko greva z ženo po opravkih (če ne greva z njenim). Trenutno imam dizla, Ford focus 1.5 letnik 2016, ampak sem med tistimi, ki sem si zaželel malo višji avto. Pa tudi moj ford je vsake toliko potreben nekega večjega popravila. Po vseh testnih vožnjah sva se odločila za Škodo kamiq.

Ni mi pomembno, koliko konjev ima avto, kakšne ima »felne,« pospeški, končna hitrost. Gre se mi za udobje. Torej, izbira je Škoda kamiq, linija ambition. Ker sem imel testno vožnjo zadnji dve uri pred zaprtjem trgovine, se je prodajalcu ob prihodu nazaj na center »mudilo« domov, pa tudi nisva še vedela kateri od testiranih vozil bo favorit, se s prodajalcem nismo pogovarjali o podrobnostih.

Torej, mus je, da ima avto avtomatski menjalnik. Zanima me, kakšen motor priporočate? 1.0 ali 1.5? A je tukaj ob predpostavki, da mi »konji« niso pomembni, razlika samo v 0,2 l porabe (po uradnih podatkih, seveda) ali je tukaj še kakšna razlika? Mi sploh priporočate bencinca, glede na razdalje, ki jih prevozim? Če ja, kateri motor – 1,0 ali 1,5?

Prav tako me zanima kako se pri dotičnem vozilu odnese Izbira voznega profila? Je vredno dodati 100 EUR za to opremo?

LP, Aleš
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a ban To mar 28, 2023 8:38 am

Odvisno od budžeta. Vsekakro je boljša izibira 4 valjnik z 150 KM kot pa 3 valjnik. Je pa močnejša izvedba seveda dražja, tudi pri zavarovanju padeš v višji razred. Je pa vožnja sigurno boljša v primarjavi z tašvoh izbiro. Moj glas gre za 1.5.
 
cashy
Novinec
 
Prispevkov: 305
Pridružen: Pe jan 07, 2005 8:38 am

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a cashy To mar 28, 2023 9:38 am

Glede na kar pogosto relacijo MB-Domžale ti bo na avtocesti zagotovo bolj prijeten 1.5 motor kot 1.0. Ker ti močnejše verzije ne bo treba pri avtocestni hitrosti toliko tiščat kot šibkejše, tudi poraba ne bo nič večja od šibkejšega motorja. Tudi moj glas gre zato 1.5 motorju.
ne praš me nič, ker nič ne vem
 
Aesthetics
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: Sr mar 26, 2014 7:52 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a Aesthetics To mar 28, 2023 9:48 am

Sicer tale 1.0TSI ni švoh, ga hvalijo da je prožen motor. Pojdi na testno vožnjo in na AC, pa preveri koliko ti je kaj glasen 1.0 TSI pri 120-130kmh, kolikor se boš peljal. Za po mestu vsekakor 1.0 TSI avtomatik.

Ko sem šel na testno vožnjo Scale 1.5 TSI DSG, pa je imela izbiro profila, nisem opazil neke razlike. Naj bi ECO malo polenil motor in s tem privarčeval kakšen deci, ampak na testni tega ne moreš ravno videti.

Kolikor vidim, je razlika med 1.0 TSI DSG in 1.5 TSI DSG 1500€, to je za kakšne 7 tisoč km bencina. Pa glede na to, da si vprašal ali je 100€ kos opreme vreden, predvidevam da ceniš vsak € prihranka.

Kljub vsemu pa gre tudi moj glas 1.5 150KM, bo bolj udoben za peljati relacije. Razlika v registraciji in zavarovanju pa spet ni tako velika (max ~150€ letno).
Zadnjič spremenil Aesthetics, dne To mar 28, 2023 9:51 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
leon_dobnik
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So apr 02, 2016 5:44 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a leon_dobnik To mar 28, 2023 9:50 am

Si šel v avtohišo, pa avto naložil in se peljal pa rekel, tole mi je dovolj - verjetno nisi. Vedno je boljše imet (če denarnica omogoča) močnejši motor kot šibkejšega. Sam sem naredil enako napako pri Grand Scenicu: kupil 120 konjskega dizla, prvič ko smo se peljali na morje, mi je bilo po 50km kristalno jasno, da gre avto od hiše - preprosto premalo moči. Nažalost so vmes dizle ukinal, tako da je preostal samo 140 ali 160 konjski bencinar. Glede na pretekle izkušnje sem se odločil za slednjega - in po vožnji na smučanje, sem prepričan da sem se odločil prav. Pred nakupom Grand scenica sem resno razmišljal o nakupu 5008ke, vendar pa so motorji taka žalost, da boh pomagej. 1.0 130 KM (za skoraj 2t avto - sure), 1.5 dizel s 120 km. Pa kaj naj s tem. Res je bilo na zalogi še nekaj starih dizlov 180 KM, ampak to je ceno odpeljal na 45.000 € dalje. Ko sem še izvedel ceno gume, smo s 5008 zaključili.

Ne bom presenečen, če boš poročal, da ti močnejši motor pije manj, kot šibkejši. Vzrok so ti pa omenili: manj ga je treba terat, avtocesta nižji vrtljaji.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a Kohec To mar 28, 2023 9:54 am

Si se 100 % odločil za Škodo, ali imaš še kakšno drugo varianto? Kaj pa če bi pogledal še Hyundai Kono. Avtomobila sta kar podobna, je pa hyundai bolje opremljen.
Če boš izbral Škodo pa definitivni močnejši motor.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a thunderbolt To mar 28, 2023 10:18 am

Če ti je res prioriteta udobje, potem imaš boljše opcije kot je kamiq. Dizla bi sam gledal, če bi delal več kot 25k km/leto. Mogoče je moj predsodek, ampak vseeno mislim, da bo dizel na dolgi rok zanesljivejša izbira. Pri kamiqu pa itak ni opcije za dizla.
 
burek66
Novinec
 
Prispevkov: 104
Pridružen: Sr jul 30, 2003 11:53 am
Kraj: Ljubljana

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a burek66 To mar 28, 2023 11:28 am

Zudi jaz sem gledal Kamiqa 1,0 TSI kot zamenjavo za golfa 6 1.2 TSi. Avto je prvi pogled kar simpatičen. Samo, če hočeš met ene normalne zvočnike noter (prodajalci govorijo o velikosti zaslona, ko jih sprašuješ o audio sistemu :D ) moraš vzet najvišjo opremo Monte carlo.
Še vedno pa ne moreš imet v sredi luknje za prevoz smuči, pa samo boben zavore so zadaj, pa kup opreme dodat, da bo kaj od avta in potem si že čisto drugje....
golf VI 1.2TSI
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a motom To mar 28, 2023 12:55 pm

Kamiq je narejen na osnovi polota, bi rekel da ni ravno udoben na avtocesti
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a ban To mar 28, 2023 2:00 pm

Zakaj pa ne bi bil udoben? če si pravilno nastaviš položaj sedeža in volana ne bi smelo biti težav.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a thunderbolt To mar 28, 2023 2:52 pm

Pa ni edino merilo udobnosti avta to. Udoben pomeni tudi to, kako blazi grbine, kaksna je zvocna izolacija, pa verjetno je se kak kriterij.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a emozul To mar 28, 2023 3:42 pm

Dobro, skoda itak ni dobra pri izolaciji.
Definitivno, ce si veliko na avtocesti vzemi močnejšega.
 
mevden
Uporabnik
 
Prispevkov: 1272
Pridružen: So okt 18, 2003 6:19 pm
Kraj: Ljubljana-Fužine

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a mevden To mar 28, 2023 3:44 pm

thunderbolt je napisal/-a:Pa ni edino merilo udobnosti avta to. Udoben pomeni tudi to, kako blazi grbine, kaksna je zvocna izolacija, pa verjetno je se kak kriterij.


Pa višina mu ne pomaga na avtocesti, medosna razdalja tudi ne.
Vzami vsaj močno opremo, to kar dosti pripomore k boljšemu občutku v avtu.
 
umilave1
Novinec
 
Prispevkov: 160
Pridružen: To dec 16, 2008 6:08 pm
Kraj: Cerknica

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a umilave1 To mar 28, 2023 4:17 pm

Sicer ne vozim Kamiqa, ampak ˝sestrično˝ Seat Arono z 1.0 TSI. Avtomobila sta na isti platformi, ista tehnika. Dnevno delam 60km, od tega 20 po AC. Motor je povsem suveren, odziven. Poraba na AC pri 133km/h na tempomatu cca 6,5l/100km. Ne vem, kako je z zvočno izolacijo pri Škodi, vendar pri meni ni najboljša, ni pa krize. Najbrž je kriva malenkost bolj oglata SUV oblika. Ima pa Kamiq ob povsem enakem prtljažniku, bistveno več prostora na zadnji klopi, avto je skoraj 10cm daljši od Arone.

Izbiro voznih programov sem imel na probi pri testni Aroni FR, nekaj razlike pri odzivnosti sicer naredi, če malo preklapljaš, vendar tega niti ne pogrešam. Sicer tistih 100€ dodatka ni tak strošek.

Bi pa za toliko km po avtocesti na dan, raje gledal za kako Octavio oziroma malo bolj potovalnim avtomobilom, z vidika udobja.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a mrtwelvetrees To mar 28, 2023 4:55 pm

1.5 vsekakor.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a JG2 To mar 28, 2023 8:33 pm

Glede na cene bi jaz vseeno dal kakšen evro več in vzel karok škodo, kamig se mi zdi vseeno za tako relacijo ne prav posrečen avto, da ne bosta ugotovila da se s focusom peljeta bolje kot z novo škodo.
 
Uporabniški avatar
zx14
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 92
Pridružen: Po mar 17, 2003 1:51 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a zx14 Sr mar 29, 2023 6:37 am

Imam Kamiqa 1.0 95KM že dobro leto in se dnevno vozim med Kranjem in Ljubljano. Ko sem ga kupoval, sem nujno rabil nov avto, pa tudi s financami je bilo bolj slabo, tako da sem vzel osnovno opremo Active z nekaj malega dodatne opreme. Na testu sem imel tudi 1.0 110KM z DSG menjalnikom, motorja 1.5 pa nisem testiral, tako da ne morem biti čisto objektiven. Ampak vseeno, za tako relacijo bi tudi jaz gledal 1.5. Saj litrski motor je čisto OK za normalno vožnjo. Ampak prehitevanja so pa problem, pospeški so bolj slabi. Ko turbina prime, sicer še kar potegne, ampak to ni to. Poleg tega pa pri priganjanju poraba precej naraste.
Pa 1.0 in DSG je slaba kombinacija. Enostavno nima dovolj moči in navora. Potem pa cuka, čudno prestavlja... Skratka, precej neudobno. Približno ob istem času sem imel tudi par dni za nadomestni avto novega Passata 2.0 TDI z DSG menjalnikom, kar je bilo pa fenomenalno. Tako da sem lahko videl razliko v živo. :D
Glede samega avta pa: osnovni sedeži so zanič in neudobni, sploh če te je malo več skupaj. Lane assist zna biti moteč, ker ga včasih (no, kar pogosto) kaj zmede in potem popravlja volan. Tudi udobje in zvočna izolacija sta na nivoju avtov nižjega razreda (Fabia, Polo). Ima pa (za ta razred) veliko prostora v kabini, preglednost naokrog je zelo dobra, tudi osnovne luči so LED. Velikost prtljažnika je pa precej povprečna. Všeč mi je tudi malce višji položaj sedenja, ampak to je pač stvar osebnega okusa. Pri umirjeni vožnji imam porabo okrog 5,5l / 100km, kar se mi zdi čisto dober rezultat.
Vsekakor, za ta razred in to ceno je čisto v redu avto, ampak če bi še enkrat kupoval, bi pa vseeno razmislil o večjem motorju in boljšem nivoju opreme.
Zadnjič spremenil zx14, dne Sr mar 29, 2023 6:45 am, skupaj popravljeno 2 krat.
 
breg
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Pe nov 21, 2014 10:32 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a breg Sr mar 29, 2023 6:43 am

Vozil T-Cross 1.0 in 1.5, oba s DSG. Nisem zahteven voznik. V bistvu me je 1.0 pozitivno presenetil. Za vožnjo dveh s prtljago. Prehitivanje pa nikakor ni šlo. Predolgo traja, prenevarno za regionalne ceste.

Lp
 
leon_dobnik
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So apr 02, 2016 5:44 pm

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a leon_dobnik Sr mar 29, 2023 10:52 am

@breg: podobna izkušnja z 1.5 TSI v Taracotu. Motor gre do 100, potem pa crkne. More bit močnejši in tu bo verjetno ista zgodba.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Nasvet - nakup Škode kamiq

Napisal/-a ban Sr mar 29, 2023 11:50 am

Zdej al si se zatipkal in si mislil na 1.0? 150 KM gre tam do 220, tako da pr 100 nikakor ne crkne. Imaš pa dve verziji 1.0 motorja, 95 KM in 110 KM.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov