Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
hurikhan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Po apr 17, 2017 6:51 pm

Octavia vs Passat

Napisal/-a hurikhan Sr apr 19, 2017 2:18 pm

Pozdravljeni!

Odločam se za nakup avta in sem zožil izbor na dva karavana, torej Passata in Škodo Octavio.
Gledam oba 2013 letnik, cena nekje do 12k. Oba 1.6 TDi.
Potrebujem večji družinski avto, ki je dokaj zanesljiv.

Zanima me vaše mnenje kaj bolj priporočate in zakaj.
Se splača it v Nemčijo ponj?
 
Uporabniški avatar
dask
Uporabnik
 
Prispevkov: 1097
Pridružen: Če jul 31, 2008 9:53 am

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a dask Sr apr 19, 2017 2:26 pm

Če ni cenovno bistvene razlike, je verjetno bolj smiselen Passat. Če drugega ne, je večji. Pri obeh pa imaš veliko možnost, da kupiš uvoženo predihano krntijo s prevrtenimi kilometri oops
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a INFINITI Sr apr 19, 2017 2:40 pm

Primerjaš lahko edino Superba s passatom. Glede nemčije pa velja, da če je dober avto je dražji kot pri nas. Vse drugo je vprašljivo oz loterija.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a pskoda Sr apr 19, 2017 2:59 pm

Od kdaj je 1.6tdi zanesliv? Vzemi vsaj 2.0tdi
Drugače pa je octavia rang golfa
Lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a esem Sr apr 19, 2017 3:21 pm

1,6 TDI in zanesljivost sta dva zelo različna pojma. Take avte kupujejo trgovski potniki, ki delajo z njimi tudi čez 200 000 km na leto, najmanj pa 70-80000. 4 leta star ima torej koliko km? Naši dilerji kupijo zmahane in zjahane z ogromno km, zato so zelo poceni, jih osvežijo (spucajo, spolirajo, popravijo/zakrijejo nekaj napak), predvsem pa jim bogato prevrtijo km, nato pa jih prodajajo po podobnih cenah (s podobnimi (pri nas netočnimi) km) kot v Nemčiji. Res želiš imet tak avto za zanesljiv družinski avto? In to še 1.6 TDI? Razmisli bolje! Če pa že moraš gristi VAGino, glej nemške oglase in pojdi v Nemčijo k nekomu na dom (tudi tam AH prevrtavajo km):
 
Uporabniški avatar
Tattoo-
Uporabnik
 
Prispevkov: 1318
Pridružen: Če dec 16, 2004 10:33 pm
Kraj: Circuit de la Sarthe

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a Tattoo- Sr apr 19, 2017 3:38 pm

esem je napisal/-a:1,6 TDI in zanesljivost sta dva zelo različna pojma. Take avte kupujejo trgovski potniki, ki delajo z njimi tudi čez 200 000 km na leto, najmanj pa 70-80000.
To dvoje nekako ne gre skupaj, se ti ne zdi?! :lol:

Drugače se pa strinjam s tvojim razmišljanjem...
There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games! - Ernest Hemingway
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a esem Sr apr 19, 2017 4:22 pm

Hvala. Ne razumem pa, kaj ne gre skupaj. Nemške ceste in relacije, garancije, reklamacije, servisi in nadomestna vozila so nekako drugačne sorte kot pri nas, zato lahko naredijo več km, tudi če zanesljivost ni na pravšnjem nivoju. Če si to mislil...

Svoje seveda doda fama o (domačem, tako pri njih kot pri nas - tudi naši dilerji) VAG-u, kjer deluje bolj vera v (nekdanjo) zanesljivost kot pa resna racionalna izbira.
 
hurikhan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Po apr 17, 2017 6:51 pm

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a hurikhan Sr apr 19, 2017 4:40 pm

Hvala za odgovore.

Nekako se nagibam k temu da grem v Nemčijo.

Kaj pa bi potem bila dobra izbira za družinski avto, če ne kaj od VAGa?
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a esem Sr apr 19, 2017 6:25 pm

Izbire je preveč, tudi zato, ker je kriterijev premalo.
Npr - če precej voziš po Evropi, je dobro vedet, da bo dizlom vse bolj otežen/onemogočen vstop v marsikatera mestna središča. Če imaš majhne otroke, je morda od karavana (Mondeo, 508, C5, Laguna, Avensis, Insignia, VAG, Subaru...) bolj zanimiv enoprostorc (vse prejšnje znamke). Tu je tudi S-max, ki je morda najboljši kompromis, zato ga bomo poimenovali kareno =P .

Ni problem toliko v VAG-u, problem je v naših dilerjih, ki drugega skoraj ne poznajo, zaradi zaslužka pa uvažajo zgonjene. Spremljaj oglase - naše za avte slo porekla s preverljivo zgodovino in nemške od fizičnih oseb ali morda službenih flot (odvisno za kaj in kako so bili avti vzdrževani), oboje seveda tudi s preverljivo zgodovino.

Obstajajo tudi firme, ki ti poiščejo natančno tak avto, kot se z njimi domeniš in ti ga pripeljejo v Slo (npr Kreativni najemi) ali ti pripeljejo avto, ki ga sam najdeš in kupiš.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a krimič Sr apr 19, 2017 7:05 pm

Nekaj časa nazaj sem iz dolgčasa in firbca preveril cene za Audi A3, star 2 leti, enak motor in podobna oprema na našem avtonetu in nemškem mobilu. Če sem iskal avto z do 50 kkm je bil le-ta v Nemčiji celo malo dražji kot pri nas. Ko sem povečal kilometrem na 200 kkm (ali več) so bili avti celo do 7-8 k€ cenejši kot pri nas. Torej toliko o tem kakšne avte se potem uvaža k nam. Na našem avtonetu ni bilo nobenega 2 leti starega Audija z več kot 110 kkm. Prav tako bo kasnejši problem s prodajo avta, če ga boš uvozil, saj se danes veliko ljudi boji kupiti uvožene avte ravno zaradi prevrtenih kilometrov.
 
wragec
Novinec
 
Prispevkov: 253
Pridružen: So okt 15, 2005 10:07 pm

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a wragec Če apr 20, 2017 7:51 am

Od uvoženega se pridobi št. šasije in preveri na pooblaščencu kaj je z avtom. Če je vse v redu je lahko zelo dober nakup. Avto iz tujine star cca 3 leta ima okrog 150k km pri nas pa okrog 90k pa je tisti iz Nemčije sigurno bolj ohranjen sploh zaradi njihovih cest. Če je avto bil op. leasing so bili vsi servisi delani na pooblaščencu tako da ima avto vse izpiske iz servisa. Kupil C4 GP iz Francije naredil 150k km brez problema, zdaj imam Passata iz Nemčije zaenkrat brez problema.

V glavnem lahko ti crkne eden ali drugi.

Če se odločiš za Passata piši na ZS te usmerim k pravi osebi.
 
hurikhan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Po apr 17, 2017 6:51 pm

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a hurikhan Če apr 20, 2017 8:33 am

Nagibam se k octaviji oz. passatu, ker se mi zdi razmerje price/performance precej dobro.
Gledal sem pa marsikaj.

s-max - do 12.000 imajo za moje pojme preveč prevoženih kilometrov (200k in več) in ne vem, če je smiselno vzeti tak avto,
grand c-max - preveč utesnjen na račun večjega prtljažnika,
mondeo - se mi zdi podobno kot škoda ali passat, da so večinoma od trgovskih potnikov,
od renaulta se mi dopade mogoče laguna, vendar so večinoma iz italije ali francije in slabše ohranjeni,
hyundai i40 - zgleda vredu, mogoče malo predrag,
kia, fiat, dacia, opel - odpade (mi niso všeč),
toyota avensis in verso - pišejo, da so dragi deli

Tako da ne vem kaj še ostane.
Potrebujem pa avto, ki je dokaj zanesljiv z velikim prtljažnikom, tako da lahko na kampiranje vzamem vse sabo, prav tako pri vseh hobijih in stvareh za otroka. Delam okrog 20.000 km na leto - čez teden po mestu za vikend daljše relacije.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a nebivedu Če apr 20, 2017 9:13 am

Če ima realne kilometre je 200k kilometrov praktično zanemarljivo. Problem je ker vsi hočete manj kilometrov in dilerji prevrtavajo kilometre nazaj, vi pa potem veselo kupujete avtomobile, ker imajo na števcu malo kilometrov.
V tujini avto voziš in voziš, servise delaš na uradnih servisih, vsa izredna popravila so na uradnih servisih. Cene tam so visoke za te servise. Ko narediš dosti kilometrov (recimo 300, 400, tudi 500k), bi moral narediti veliki servis, ki je spet zelo drag, zato se lastnik ponavadi odloči takrat raje za nakup novega avtomobila. Starega pa kupijo preprodajalci, mu zbijejo na magičnih 115 do 130k in ga pri nas prodajo za 2x višjo ceno, poservisirajo pa nič. Potem pa dobiš avto, ki bo začel po par 1000km razpadat, pojavili se bodo problemi in bo spet znamka kriva, da je naredila zanič avto.

Največ se previjajo kilometri ravno VAG grupi, francozom, korejci in večina japoncev so nekje na sredini, nekje najmanj pa toyotam in subarujem (čeprav subaru dizlom že tudi prevrtavajo, ker se ve kje, pri katerih kilometrih, nastopijo problemi, bencinarjem pa ponavadi pustijo kilometre, ker se itak ve da bo še dolgo časa avto delal).


Sam imam subaru outback bencinar 2006 letnik, 2.5 motor, pa še avtomatik. Karavan, dosti velik, velika nosilnost, 4x4 pogon in veliko zdrži. Uporabljam ga za "daily use" in za potovanja (razvno zaradi zanesljivosti). Na dopust gremo s pol praznim prtljažnikom, kljub temu, da hodimo kampirat, ker je res velik prtljažnik. Pa še zaradi 4x4 pogona gremo občasno tudi na taka mesta, kamor z 2wd nebi šel nikoli. Sploh pozimi v snegu s tem avtom res daleč pripelješ.
Uporabljava pa tak avto tudi za 14 do 21 dnevna potovanja (road trip, vsako leto vsaj en tak izlet), pa od tega da sva prevozila kr nekaj švice, balkana, severnih držav Evrope, španije, portugalske in celo severne afrike (tudi po puščavah sva se vozila, maroko, tunizija), naju avto ni nikoli pustil na cedilu.

Poraba za dnevno uporabo (samo po mestu) je malo nad 10, na relacijah pa zelo hitro pade med 8 in 9, na dolge relacije (800km v kosu) sem pa prišel na 6.9 litra porabe. Kupil sem ga pri 258k km, sedaj jih ima 280k, pa delam samo redne servise.
Žena ima enak avto, isti letnik, samo da ima ročni menjalnik in malo več opreme (usnje navigacija), pa je povprečje čez celo leto med 8.4 in 8.6 povprečne porabe. Njen avto ima 370.000 kilometrov prevoženih, pa sva v zadnjih 30k naredila samo redne servise in menjala dvomasni vztrajnik pa sklopko, ki sta zdržala 350.000km (ponavadi gredo vztrajniki nekje med 200 in 240k na skoraj vseh znamkah).

Tako da če res zanesljivost iščeš, bo to prej subaru, kot pa VAG s prevrtenimi kilometri. Poraba, če je 2 litra višja, bo na 20k kilometrih prišla še vedno ceneje kot servisi raznih DPF-jev in turbin na dizlih s prevrtenimi kilometri.
Old subarus never die, they just get faster!
 
hurikhan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Po apr 17, 2017 6:51 pm

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a hurikhan Če apr 20, 2017 9:31 am

Trenutno tudi sam vozim Subaru Outbacka 2002 letnik (od očeta). :lol:

Moram rečt da je avto za 15 let zelo zelo dober. Ima sicer 140.000 prevoženih.
Imam ga tudi možnost odkupit za male pare, samo se mi zdi vseeno prestar in bo verjetno v kratkem potrebno kaj večjega zamenjati. Ali pa tudi ne, ne vem.
V bistvu me moti samo, ker je predelan na plin in kadar se vklopi plin, ne dela tako dobro kot na bencin.
Poraba okrog 10 mi je pa vseeno malo preveč.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a ban Če apr 20, 2017 9:45 am

Dobra konkurenca oktaviji je tudi golf karavan.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a nebivedu Če apr 20, 2017 11:22 am

hurikhan je napisal/-a:Trenutno tudi sam vozim Subaru Outbacka 2002 letnik (od očeta). :lol:

Moram rečt da je avto za 15 let zelo zelo dober. Ima sicer 140.000 prevoženih.
Imam ga tudi možnost odkupit za male pare, samo se mi zdi vseeno prestar in bo verjetno v kratkem potrebno kaj večjega zamenjati. Ali pa tudi ne, ne vem.
V bistvu me moti samo, ker je predelan na plin in kadar se vklopi plin, ne dela tako dobro kot na bencin.
Poraba okrog 10 mi je pa vseeno malo preveč.


V tvojem outbacku je še tastara mašina, eno generacijo novejši (2003 - 2009) imajo konkretno manjšo porabo, malo več prostora.

Pa ne pričakuj, da bo kej večjega za zamenjat. Ne bo šlo, pa tudi tako niso dragi deli, če veš, kje jih naročit. (vsi štirje amortizerji, vsi štirje fedri in zadnje šalčke so manj kot 470 evrov.)
Old subarus never die, they just get faster!
 
hurikhan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Po apr 17, 2017 6:51 pm

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a hurikhan Če apr 20, 2017 11:24 am

Kako je pa kaj z dizli Subaru?

Gledal sem tudi Legacy station wagon 2.0D 2009 ali pa 2010 letnik.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a nebivedu Če apr 20, 2017 11:32 am

Za tvojega pri 140.000km se nimaš kej sekirat, da bo kej odletelo. Do pol milijona na teh avtih ne gre nič dragega, edino dvomasni vztrajnik se splača zamenjat z enomasnim (cena nekje 350 evrov skupaj s sklopko in delom), pa potem nimaš nikoli več problemov s tem.

Si naredil kak servis plinske naprave, da izločiš druge napake? Kater plinski sistem imaš? Si že vprašal na subaru forumu o teh napakah?


Z dizli je pa problem. Enim delajo, drugim crkujejo. Problem je dvomasni vztrajnik, ki ga "vestni" lastniki niso menjali, ko bi ga morali. Menja se med 60 in 80k kilometri, 100k je pa res maksimum. Vztrajnik namreč odpove (kak feder poči v njem) in se začne vrteti jajčasto, ker se teža prerazporedi. V prvih modelih so zato pokale glavne gredi, v kasnejših pa je gred močnejša, pa drobi alu blok motorja.
Rešitev je da vzameš takega, ki ima avtomatski menjalnik (ti pa namreč nimajo nobenih problemov) ali pa od lastnika, ki ima vse papirje za servise in je redno menjaval vztrajnik ali pa so mu že menjali mašino in vztrajnik, pa nima več kot 60k po generalni.
Old subarus never die, they just get faster!
 
atek
Novinec
 
Prispevkov: 128
Pridružen: Če jan 27, 2011 4:44 pm

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a atek Po apr 24, 2017 8:10 pm

Poišči dobro slovensko Škodo in nimaš kaj falit.
Lp atek
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Octavia vs Passat

Napisal/-a pskoda Po apr 24, 2017 8:12 pm

Tudi slovenske stvari so zjahane v amen.

Kupiti dober rabljen avto je skoraj kot bi šel diplomirat
Lp
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 38 gostov