Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Aesthetics
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: Sr mar 26, 2014 7:52 pm

Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Aesthetics To okt 10, 2017 9:37 pm

Pozdravljeni.

Lastim si Octavio (na sliki), z motorjem 1.8T 150KM. Avto je skoraj vozi in tankaj, ampak tega tankanja je kar precej. Glede na letno kilometrino okoli 15kkm, je letna razlika med povprečno porabo 8 litrov in 11 litrov okoli 600 €. Avto mi je super, mi da nasmešek na obraz, le ob tankanju je malo :roll: .

Naslednje leto spomladi grem v nakup novega, ampak imam kar nekaj vprašanj. Budget bo nekje 17-18k€. Najraje gotovina, ampak naj bi na lizing dajali večje popuste?

Trenutno v veliki meri izbiram med VW Polo Highline (novi model) 1.0 115KM in Opel Corsa 1.6T 210KM. Corsa je edini avto z 200 konji pri taki ceni. V obeh primerih bi bil avto daily driver.

Nekako bi rad dokaj varčen avto, po drugi strani pa bi avto ki mi da nasmešen na obraz. Nujno bencinar. Obstaja kaj takšnega za ta denar?

+ za Polo:
* manjša poraba
* lepši (osebni okus)
* novejši + ob prodaji bo večja cena
* 5 vrat
* infotaiment + LED ("palim" na LED-ice)

+ za Corso:
* športen izgled
* boljši pospeški oziroma fleksibilnost motorja
* nasmešek na obrazu :)

Najbolj me zanima iz prve roke, za koliko se kaj poveča strošek, če kupiš "hot mini hatch" ali karkol že Corsa je? Večja poraba razumem, gume so večjih dimenzij, kaj pa servisi - so veliko dražji? Zavarovanje in registracija je pri Corsi okoli 200 € večji strošek letno. V okviru garancije bi servisiral na pooblaščenem, kasneje privat mehanik.

Prosil bi za mnenja, hvala.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Firediver To okt 10, 2017 9:54 pm

Glede izbire, poskusi nekaj čisto novega..VAG je itak JUS standard, bodi malce bolj moderen....
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a mrtwelvetrees To okt 10, 2017 10:43 pm

Jaz bi vzel vzel novo Fiesto 1.0 T 140KM
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a nered To okt 10, 2017 10:53 pm

Cisto moje mnenje, ampak vsedi se v Corso in bos popolnoma pozabil o Polotu. Kot plus bi dal veliko boljsa odzivnost volana, veliko boljsi infotainment sistem (apple/android link je ze v standardnem), boljsa apple/android mirror podpora, boljsi sedezi.

Definitivno bos pri Oplu dobil vec popusta in dodatkov poleg popusta. Mi sem dobil poleg popusta: vinjeto, extra platisca, extra zimske gume, extra set el. ventilckov za tlak in popust za glavni servis.

Mislim, da neke velike razlike v porabi med Corso in Polotom ne bo.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a xxl To okt 10, 2017 11:05 pm

Pa novi Swift Sport, 1,4 140 KM, lahek in zmeren pri porabi http://www.suzuki.si/sl/novice_suzuki/N ... icije.html
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2183
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a RedBaron Sr okt 11, 2017 3:37 am

Nekaj mi ni cisto jasno, 1.8T ti je naceloma vsec, razen porabo bi imel manjso, zdaj pa je v igri 1.6T z 200 KM... a res mislis, da bo poraba mala, sploh ce bos teh 200 KM res koristil?
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a svetilnik Sr okt 11, 2017 5:11 am

Nič od naštetega, spomladi nova ford fiesta st, če si želiš moč corse ali pa fijesta kot jo imam jaz, 1.0 140KM, samo, da nov model.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a pskoda Sr okt 11, 2017 6:26 am

Jaz sem imel na prejšni corsi opc d porabo 10.7l na 100km in to ne na tank, ampak na cca 30kkm prevoženega se pa da tudi šparat na porabi samo potem je brezveze sploh kupit tak motor. Feltne sem dokupil 18" pri novi in ko sem gume zrabil so bile nove bridgestone s001 180€ (bedna dimenzija) se pravi za vse 4 dobre 700€. Sa0m servis pa ni bistvene razlike od ostalih cors.
Če boš gledal skozi denarnico jo ne kupi prav tako fieste z 1.6t ne. Raje glej 1.0 čeprav osebno ne bi nikoli kupil 1.0, ampak vsaj 1.4.


ps.: karkoli boš gledal v rangu 200hp računaj na povprečno porabo 10l. Če se boš hotel vozit z 7l bo sicer šlo, ampak v čem je potem pojnt 200hp, če se cjaziš in se bi rezimo z 1.4T motorjem peljal normalno z 7l porabe

ps1.: pa nova fiesta je zadaj zelo grda vsaj za moj okus
Lp
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a ban Sr okt 11, 2017 6:44 am

nered je napisal/-a:Cisto moje mnenje, ampak vsedi se v Corso in bos popolnoma pozabil o Polotu. Kot plus bi dal veliko boljsa odzivnost volana, veliko boljsi infotainment sistem (apple/android link je ze v standardnem), boljsa apple/android mirror podpora, boljsi sedezi.

Definitivno bos pri Oplu dobil vec popusta in dodatkov poleg popusta. Mi sem dobil poleg popusta: vinjeto, extra platisca, extra zimske gume, extra set el. ventilckov za tlak in popust za glavni servis.

Mislim, da neke velike razlike v porabi med Corso in Polotom ne bo.

In ti si se verjetno že peljal v novem polotu da poznaš njegove karakteristike?
 
Aesthetics
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: Sr mar 26, 2014 7:52 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Aesthetics Sr okt 11, 2017 8:16 am

Hvala za mnenja! Temo sem spisal, da vidim kako še drugi gledate na to.

Vedel sem, da bo prva zadeva poraba. Vem, da pri Corsi ne bo manjša, zato sem omenil kilometrino in me načeloma ne moti. Dokler ti da avto veselje, kot mi ga da Octavia.

Trenutno imam povprecno na Octavii 9,5l, v mestu je 11-12l.

Gume na Corsi bi imel 17", vzel bi se kar nekaj dodatkov, okoli 1500€ - brez OPC performance.

Fiesto sem videl v živo na Nizozemskem. Spredaj zelo lepa, zadaj kot ste rekli - meh. Tudi infotaiment je bolj bogi (napram VW). Ce vzames 1.0 140KM je cena po ceniku ze prevec, s tem da bi raje potem 1.5 TSI na Polotu. Prav tako bo Fiesta ST (predvidevam) 21-22k+. Potem raje vzamem Polo GTI.

Swift-e sem tudi gledal, pa mi je avto kot celota zunaj grd.

Predvsem ne vem ali naj grem "za srce" ali "za razum". Vsec mi je filing, ko se vsedem v avto in vem, da si lahko dam duska, po drugi strani bi pa rad z novim avtom zmanjsal letne (avto)stroske.

Pocakal bom, da pride Polo v salone in sel na testno. Kasneje potem se s Corso. Prečekiral sem že cel avtonet, vse uradne strani avtov in mislim, da je trenutno vprašanje le med tema dvema.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a sonic Sr okt 11, 2017 10:10 am

Aesthetics je napisal/-a:Vedel sem, da bo prva zadeva poraba. Vem, da pri Corsi ne bo manjša, zato sem omenil kilometrino in me načeloma ne moti. Dokler ti da avto veselje, kot mi ga da Octavia..


bi pa rad z novim avtom zmanjsal letne (avto)stroske.


A sem edini, ki mu tukaj nekaj ne štima... Najprej praviš da te poraba načeloma ne moti in ti je Octavia v veselje , po drugi strani pa bi rad zmanjševal stroške... dejstvo pa je, da si z nakupom novega avta ne boš zmanjševal stroškov, temveč nasprotno, kar nekaj tisočakov boš dobesedno vrgel stran.

Ti iz lastnih izkušenj povem, da menjava iz normalno velikega avta na majhnega ni prav fajn, pa četudi iz rabljenega presedlaš na novega. Moj prvi avto je bil rabljena Vectra l.1993, ki sem jo kupil leta 1999, 5 let kasneje pa prodal in kupil novega cliota - če bi se še enkrat odločal, definitivno ne bi spet storil enako. S tem da z nakupom cliota sem recimo vsaj prodobil klimo ki je v Vectri ni bilo, dvomim da boš s Polotom ali Corso pridobil kak bistven kos opreme napram Octaviji...


Trenutno imam povprecno na Octavii 9,5l, v mestu je 11-12l.


No, to se mi sicer zdi nekam veliko. Ampak morda je le na motorju kaj za poštimat, recimo zamenjat ali spucat kak senzor ali kaj podobnega, nove svečke in kabli, kak nov filter... Lahko bi napisal kaj bolj podrobno, če bi vedel več o prevoženih kilometrih, zgodovini vzdrževanja tvojega avta itd.


razlika med povprečno porabo 8 litrov in 11 litrov okoli 600 €


Še enkrat, daj si preračunaj koliko denarja boš zagonil z nakupom novega avta (ki mu bo po par letih vrednost padla na polovico).
Pa še to - a imaš trenutno Octavijo kasko zavarovano? Verjetno ne, računaj pa da boš nov avto verjetno kasko zavaroval, in bo letna kasko premija hitro kakih 500-600 EUR (vsekakor se na zavarovalnici o tem pozanimaj in to pred nakupom) - kje je potem prihranek?
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a nered Sr okt 11, 2017 11:18 am

Pri Oplu zahtevaj vec, ko se bos dogovarjal za nakup sploh ce narocas, ker ce narocas lahko dobis se dosti vec. Imajo prodajalci dosti maneverskega prostora kaj vse lahko ponudijo popustov + dodatne opreme. Also ne doplacuj za navigacijo, ker se ne splaca standard infotainment ima android/apple link in lahk uporabljas here maps ali google maps neprimerljivo boljse. Sicer mislim, da zdej ze pridejo vsi z navigacijo.
 
Stumpjumper
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 750
Pridružen: To maj 24, 2016 3:08 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Stumpjumper Sr okt 11, 2017 12:35 pm

Če ti bo 1.6 pokuril 3 litre na 100 več, je to letno (ob predpostavki da delaš 20k km) cca. 600l bencina več, kar nanese dobrih 50e mesečno. Če iščeš "smiles per gallon" definitivno corso. Pa polo v živo zgleda über kmetavzerski.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a INFINITI Sr okt 11, 2017 12:51 pm

Ja ne moreš ravno biti jeben pa nedolžen - če kupuješ avto za tiščanje in uživanje potem bodo stroški temu primerni.
Če nisi pripravljen doplačati razliko za to, potem se enostavno ogni nakupu. V vsakem primeru ti nihče tukaj ne bo rekel - ja, pričakuj enake stroške pod črto za enega in drugega.

Jaz osebno bi pač vzel Corso med tema dvema - brez dvoma.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Aesthetics
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: Sr mar 26, 2014 7:52 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Aesthetics Sr okt 11, 2017 1:12 pm

Sonic, najlepša ti hvala. Konkretna mnenja rabim. Bom vsekakor še čez zimo preračunal dejanski letni strošek (stroška nakupa ne štejem, ker bi bil v večini pokrit s strani familije).

Avto je le star 18 let in zaradi tega razmišljam o novem, ker se na trenutnem vsake toliko rabi kaj menjati (nič ni hudega, ampak deli so že stari).
Ja, nasprotujem si. Ne vem ali bi avto, ki me bo "spravil na kant", ampak dal veselje vsakič ko se vsedem vanj ali bi raje avto, ki ima normalno porabo in je lep, ter v skladu s časom. Velikost novega Polota se mi zdi dovoljšna, recimo Clio letnik 2004 pa mi je premajhen.

Stanje trenutnega avta? Torej letnik 99, narejenih 220kkm (v moji lasti 25kkm - 18 mesecev). Ima še skoraj vse v prvotnem stanju - turbina, motor, vzmetenje, barva, elektronika.
Malenkost je len motor občasno, najbrž res kaj zapacano, ampak ne vem kaj. Sem šel na original tester in ni pokazalo nobene napake. Sumim LMM, ki bi ga bilo potrebno najbrž zamenjati (spucan je bil lani).

Gledal sem tudi rabljene avtomobile, ampak čim ima 110 kW+ sumim na izrabo avta, kar je pa manj, je "premalo". Ja vem, da gledam 1.0 TSI 115KM, ampak kolikor sem gledal reviewe je kar poskočen motorček.

Navigacije ne bi vzel pri nobenem, ker imam mobitel za navigacijo. Bi pa imel ekran, kot si rekel (MirrorLink).

INFINITY: Razumem, da niso enaki stroški. Bi me pa zanimal približek, koliko je razlike in kakšne so glavne razlike (če je kdo šel iz recimo 100KM običnega avta na "minihothatch".
 
Clancy
Novinec
 
Prispevkov: 277
Pridružen: Pe nov 27, 2009 11:17 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Clancy Sr okt 11, 2017 1:27 pm

Stumpjumper je napisal/-a:Če ti bo 1.6 pokuril 3 litre na 100 več, je to letno (ob predpostavki da delaš 20k km) cca. 600l bencina več, kar nanese dobrih 50e mesečno. Če iščeš "smiles per gallon" definitivno corso. Pa polo v živo zgleda über kmetavzerski.


Kje si pa novega polota že videl v živo, če lahko vprašam?
 
Stumpjumper
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 750
Pridružen: To maj 24, 2016 3:08 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Stumpjumper Sr okt 11, 2017 1:59 pm

Parkiran pred A2S v Ce., črne barve. Nikakav uglavnem (moje mnenje).
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a INFINITI Sr okt 11, 2017 3:08 pm

Aesthetics je napisal/-a:
INFINITY: Razumem, da niso enaki stroški. Bi me pa zanimal približek, koliko je razlike in kakšne so glavne razlike (če je kdo šel iz recimo 100KM običnega avta na "minihothatch".


Tudi tega primera ne boš našel tukaj, da je nekdo imel eden in drugi avto v lasti.

Če te že res zanima stroškovno lahko narediš sledeče:
-Servisi naj ti dajo stroškovnike za do recimo 100.000 kilometrov. (je dotična corsa sploh pod garancijo, ki terja uraden servis?)
-Pozanimaj se dimenzije gum in izračunaj koliko so nakupi letnih in zimskih pnevmatik, zavornih delov.
-Vprašaj zavarovalnico in AMZS koliko stane konkretno tvoje zavarovanje in cestnina za dotična vozila.
-Poglej povprečne porabe na spritmonitor de in glede na ptevilo kilometrov izračunaj razlike med tankanji.
-Če si še toliko pikolovski poglej rezidualne vrednosti rabljenih vozil kot sta ti dve, da boš približno videl kakšpen padec lahko pričakuješ čez XY let ko se boš losal avta.

Ekola, mislim da je to vse - uporabi matematiko pa boš sam videl, če ti tole odtehta vse skupaj. Tole kaj nekdo misli ali pa da je imel enak primer - ti povem da se nihče ne bo odločil namesto tebe.

-Jaz nisem naredil nič drugega kot pa izračunal vse skupaj sam; pa sem prišel iz enega turbo coupeja na popolnoma drugačno vozilo. Pa mi po podpisu vidiš da ni nobene stalnice v temu kakšen tip avta ali znamke vozim - matematika je vse.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
Renault VG
Uporabnik
 
Prispevkov: 1519
Pridružen: Če nov 11, 2010 1:21 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Renault VG Sr okt 11, 2017 3:41 pm

Jaz bi Corso ampak so potem tudi diski ploščice dražji, gume menda grejo prej itd. Tako sem slišal, od ljudi, ki vozijo hothatche. Sicer pa Polota sem videl včeraj, v Autodelti v LJ ga imajo že v salonu.
 
Aesthetics
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 517
Pridružen: Sr mar 26, 2014 7:52 pm

Re: Nakup novega - 1.0T vs 1.6T

Napisal/-a Aesthetics Sr okt 11, 2017 4:54 pm

Novega Polota sem ravno prejle videl na cesti v Stožicah. Oranžne barve, PIA registracija, že testirajo. Bom šel v salon preverit, če mi sploh leži velikost in ostalo.

INFINITY: Hvala ti. Ubistvu si odgovoril na vsa moja vprašanja. Preračunal bom koliko je res razlike v 5 letih lastništva in pretehtal.

Hvala tudi ostalim za mnenja.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 39 gostov