Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
Agent1
Novinec
 
Prispevkov: 199
Pridružen: So nov 12, 2005 12:29 am
Kraj: okolica Ljubljane

Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a Agent1 Ne mar 11, 2018 8:56 pm

Pozdrav vsem skupaj. Pred skoraj dvema letoma sem se preselil v Celje (zaradi poroke), službo imam sicer v LJ. Z ženo sva v zakon pripeljala vsak svoj avto - jaz kia ceed 1.6 crdi, ona pa opel corsa 1.4. Sprva sem se vozil vsak dan v LJ, potem pa sem zaradi preutrujenosti, stalnih jutranjih kolon in dvakratnega skorajšnjega trčenja zaradi moje zaspanosti prešaltal na vlak. Tako da sedaj moj avtek stoji in se mi zdi škoda, ker ga le malo uporabljam. Tako da sva se z ženo odločila, da oba odprodava in nabaviva skupno vozilo, ker nama eden zadostuje.

Žal je tako, da nobenega od dosedanjih ne moreva obdržati - dizel je za njeno vsakodnevno vožnjo neprimeren, ker je to kratka razdalja (manj kot pet kilometrov v eno smer). Njena corsa mi je sicer po svoje zelo všeč (ga tudi sam večkrat vozim), je pa žal to stari atmosferski bencinar in posledično negospodaren. Ker načrtujeva družino v prihodnosti, občasno pa prevažam tudi feršterkarijo, bova verjetno kupila manjšega enoprostorca, bencinarja.

Med novimi nama je sicer všeč opel crossland x, sva dobila tudi zelo ugodno ponudbo, vendar nama sedeži nekako ne ustrezajo, oba sva čutila utesnjenost (v corsi se bolje počutim, to moram priznati), raje bi imel tudi kolesa normalne velikosti, ker imam raje manjše stroške pri nabavi pnevmatik (pač nisem za "šminko", j***t ga). Avto bi bil star od tri do pet let, če se le da, z manj kot sto tisoč prevoženimi kilometri (ja, in smo spet pri tistih, ki poneverjajo ta podatek...).

Sicer pa s svojo kio nisem imel nobenih problemov doslej, če bi se ravnal po srcu, je nikoli ne bi prodal, ima skoraj 190 tisoč km, vožena večinoma po avtocesti - povprečno 110 km/h, pač nisem dirkač. Oba pa imava rada, da sva malo bolj na višjem in se ne pogrezneva v sedež. :)

Najina želja je trenutno takšna, tri opcije imava odprte:
-opel meriva 1.4 turbo, po možnosti s pogonom na LPG
-ford c max 1.0 ecoboost
-VW golf sportsvan TSI

Verjetno ostaja še kakšna opcija, kakšen japonski bencinar v tem rangu, npr. toyota verso. VW Touran prejšnje generacije naju nekako ne nagovarja, ta zadnji pa je zaenkrat še pretrd oreh za najino denarnico.

"Povišani" golf mi je sicer super, je precej konservativen, ženo pa skrbi, ker so golfi vroča roba za tatove avtomobilov. Eden iz Žalca ga komisijsko prodaja za 14 jurjev in še nekaj, načeloma je pa to najdražja opcija. Ostali dve sta cenejši.
Me pa pri fordu moti, ker pri testu berem, da ta motor s stališča ekonomičnosti vsi kritizirajo, češ da je požrešen na avtocesti, pa tudi v mestu. Ne vem, morda lahko kdo kaj pove iz lastnih izkušenj??
Opel meriva LPG bi bila super zadeva, rabljena je tudi dokaj poceni, to, da LPG verzija nima potovalnega računalnika, sem nekako še pripravljen spregledati, čeprav sem se kar razvadil glede tega zadnja leta - poraba in to. Lahko bi nabavil tudi takšno brez LPG, ampak me v tem primeru zanima poraba. Nekako mi je opel še najbližje, je razmeroma poceni, pa tudi od žene avto tu in tam vozim in mi ustreza. Na testih so tudi pri 1.4 turbo nekateri kritizirali visoko porabo.

Drugače pa razmišljam, če bi avto preko zvez uvozil iz tujine (izbor s spletne strani mobile.de). Čeprav bi sam raje kupil v SLO.
Ne vem pa, kaj pravite ostali.
Mir in dobro!
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a nejc1986 Ne mar 11, 2018 9:49 pm

Nevem, sam sem mnenja, da se avto proda, ko zacne zaj.bavat. vama pa oba avta delata.

Jaz vem, da bi prodal zgolj enega, drugega pa obdrzal. Bo najceneje.
Ce vama corsa ni premala, jo obdrzita. Ce vama je premala, obdrzita kio.

Za tistih 5km v eno smer itk d ni najboljsa opcija dizel, ampak , iskreno, kupovat nov avto za 5km v eno smer je pa tudi malo mimo....

Koliko km na leto planirata?
 
Uporabniški avatar
bishop
Novinec
 
Prispevkov: 126
Pridružen: Pe feb 20, 2009 12:21 am
Kraj: Vodice

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a bishop Ne mar 11, 2018 10:56 pm

Ravno ta vikend sem imel na testu Ford Focusa karavan 1.0 ecoboost. Tako avto v celoti, kot motor sta me pozitivno presenetila. 3 cilinderski motor sploh ni noben bav bav in se zelo dobro obnese. Sicer sem imel močnejšo verzijo s 125KM ampak mislim, da tudi tisti švohnejši motor ne more biti slab. Poraba se mi je vrtela po mestu tam med 3,5-4,5l, po AC pa se res poviša in je bila kar konstantno okrog 7l. Meni se ne zdi pretirana poraba. Sicer Merive še nisem vozil(sem sedel v njej v salonu) in se mi zdi, da je, tako kot ostali avtomobili tega ranga, zelo nepregledna. Jaz vem, da o drugem motorju, vsaj pri Fordu ne bi razmišljal. Redni servis na uradnem pooblaščenem servisu pride tam cca 200€, ob menjavi svečk, ki se menjajo na x let oz. 60kkm pa pride poseg okoli 280€.
Odločitev je seveda tvoja, najbolje, da se z ženo odpeljeta v več salonov in sprobata različne znamke.
I DIDN'T DO IT! LAWYER FUCKED ME!
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a thunderbolt Ne mar 11, 2018 11:10 pm

Naceloma se strinjam z nejcem1986-je res menjava avta smiselna ali bi bilo res bolje enega prodati. Ce ne delata veliko kilometrov, potem tudi nekoliko visja porabe corse ni problem.

Jaz ne bi sel v nabavo novega/rabljenega avta, ampak bi nasparal se tista dva tisocaka in vzel cez par let, ko bo res potreba novega karavana ala megane, astra,...
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a ban Po mar 12, 2018 7:43 am

Lahko komentiram TSI, ki si ga tud sam lastim v golfu, 125 KM verzija. Poraba po AC pri 130 km/h na tempomat je okoli 6,5 litra. Verjetni bi bila pri sportsvanu zaradi njegove višine kak deciliter višja. Povprečna z veliko mestne vožnje pa imam pod 8 litri. Meni je motor vrhunski, tako kot sam avto, dobro potegne in je izjemno tih, tudi pri višjih hitrostih.
 
Uporabniški avatar
Agent1
Novinec
 
Prispevkov: 199
Pridružen: So nov 12, 2005 12:29 am
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a Agent1 Po mar 12, 2018 8:46 am

Hvala za dosedanje odgovore. Z menjavo oz. prodajo se zaenkrat nama še ne mudi.
Je pa res, da je tudi to opcija, da corso obdrživa. Bova še videla. Če dobiva kakšnega pametnega kupca... ne bi pa rad, da se prikaže kakšen diler, ki nama bi zbil ceno, potem pa to naprej dražje prodal.
Res je sicer, da bova verjetno tudi dolgoročno ostala v Celju, nimava pa samo mestnih voženj, občasno se odpraviva tudi kam dlje (na Dolenjsko vikendarit, pa k mojim staršem na Gorenjsko... ).

Me je pa glede Fordovega ecoboosta presenetil podatek o nizki porabi pri mestni vožnji.
Mir in dobro!
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a thunderbolt Po mar 12, 2018 9:09 am

Na tisto porabo pozabi, ker toliko z zelo lepo voznjo porabi novi yaris hibrid, pa se je treba kar matrat.
 
Uporabniški avatar
Agent1
Novinec
 
Prispevkov: 199
Pridružen: So nov 12, 2005 12:29 am
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a Agent1 Po mar 12, 2018 7:41 pm

Nekateri pravijo, da plinski pogon uničuje motor. Je kaj od tega res?
Mir in dobro!
 
westeros
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr jul 26, 2017 12:53 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a westeros To mar 13, 2018 8:24 pm

Midva imava C-max Grand, 125KM. Pri dobrih 10k prevozenih realna povprečna poraba 6.8 L. Voziva umirjeno, veliko na avtocesti in tudi kar nekaj mestne vožnje. Števec kaže med 0.3 do 0.5 nizjo porabo od dejanske. Po občutku je kar velika razlika v porabi med 110km/h ali 130km/h.

Kakšne pol leta iskal rabljenega (sprva sem hotel navadnega C-maxa), nisem našel nič pametnega, tako da sem potem kupil novega. Oglasev pri nas je bilo malo, pogoj je bil do 4 let star bencinar 1.0 125KM, atmosferc namreč nima možnosti 6. prestave. Gledal tudi uvoz iz Nemčije, pa so bile cene previsoke, da bi se splačalo.

Zaenkrat zelo zadovoljen, drsna vrata so res zmaga za otroke in ozka parkirišča :D
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a chad Sr mar 14, 2018 8:47 am

Z dizlom bi se peljal pa 140kmh po avtocesti in imel porabo verjetno pet do šest litrov. Tako vas je pa polno takih, ki kupujete neprimerne avte za izven mest, potem pa jadrate po avtocestah in ovirate promet s 100, 105, 109, 110, 97 kmh..da imate potem v glavi upravičeno prepričanje, da je bil nakup dober in je avto varčen. Klinac je varčen, če moraš zato promet ovirat. Zaradi takih se čedalje težje vozi po ac!
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a ban Sr mar 14, 2018 9:37 am

Sicer ne vem kaj je narobe če se nekdo voz 110 po voznem pasu. 140 si že v prekršku.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a Firediver Sr mar 14, 2018 9:40 am

Vsak si lahko kupi avto po svoji volji in ga vozi po svoji volji upoštevajoč predpise, ki pravila urejajo.

Sicer pogrešam več policije na cesti, ker je splošno stanje vedno slabše (veliko avtomobilom ne gori katera od luči, nepravilna uporaba meglenk, polno modrih pozicij, prehitra vožnja, izsiljevanja na vedno istih lokacijah...in ja, tudi za prepočasno vožnjo in posledično delanje kolone bi morali sankcionirati (v obsegu že veljavnih predpisov, da ne bo izgovorov, da je treba najprej kak zakon spremenit), če se sem pa tja policisti lotijo meriti varnostno razdaljo kot zelo pomembno nalogo.

No, na avtocesti bi tudi lahko delali več reda, čeprav sem v dvomih ali "avtocestna" enota z močnimi stroji sploh še obstaja?

Najbrž da čakajo na kakšno masivno nesrečo in gnev javnosti (podobno kot je sedaj v SV), takoj potem bo že pisalo z velikimi naslovi, da so nakupili ful opreme in dodatne okrepitve. Bohnedaj, da bi sproti preprečevali nastanek takih ekstremnih razmer....
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a Influenz Sr mar 14, 2018 9:51 am

chad je napisal/-a:Z dizlom bi se peljal pa 140kmh po avtocesti in imel porabo verjetno pet do šest litrov. Tako vas je pa polno takih, ki kupujete neprimerne avte za izven mest, potem pa jadrate po avtocestah in ovirate promet s 100, 105, 109, 110, 97 kmh..da imate potem v glavi upravičeno prepričanje, da je bil nakup dober in je avto varčen. Klinac je varčen, če moraš zato promet ovirat. Zaradi takih se čedalje težje vozi po ac!


Kar malo si poglej koliko je dovoljeno voziti po avtocesti (maksimalna in minimalna hitrost). Mislim da bi ti čimprej moral vrniti vozniško dovoljenje. Če hočem voziti 110 bom toliko vozil po voznem ali prehitevalnem pasu ( v kolikor bom koga prehiteval). Na avtocesti bi morali obvezno začeti deliti kazni za premajhno varnostno razdaljo, to bi močno povečalo varnost.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a danci1973 Sr mar 14, 2018 11:22 am

Še bolj bi povečalo varnost, če bi začeli deliti kazni za oviranje prometa na prehitevalnem pasu...

Nič ni narobe, če za teboj ni nikogar - vozi, kolikor želiš. Če pa je za teboj nekdo hitrejši, ki ga boš s 110 km/h na prehitevalnem pasu oviral oz. bo zaradi tebe moral zmanjšat hitrost, pa nimaš kaj rinit na prehitevalni pas ali pa moraš ustrezno pospešit.
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a chad Sr mar 14, 2018 12:32 pm

Influenz je napisal/-a:Kar malo si poglej koliko je dovoljeno voziti po avtocesti (maksimalna in minimalna hitrost). Mislim da bi ti čimprej moral vrniti vozniško dovoljenje. Če hočem voziti 110 bom toliko vozil po voznem ali prehitevalnem pasu ( v kolikor bom koga prehiteval). Na avtocesti bi morali obvezno začeti deliti kazni za premajhno varnostno razdaljo, to bi močno povečalo varnost.


Minimalno se lahko voziš tudi 0kmh - in ostaneš doma, kjer boš imel tudi najmanjšo porabo goriva.
Zadnjič spremenil chad, dne Sr mar 14, 2018 12:41 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a chad Sr mar 14, 2018 12:40 pm

ban je napisal/-a:Sicer ne vem kaj je narobe če se nekdo voz 110 po voznem pasu. 140 si že v prekršku.


Manjša pretočnost prometa. Ne bi veliko bolje živeli, če bi vsi avtomobili vozili 130 in imeli tekoč promet? že tako tovornjaki naredijo dovolj zamaškov. In na račun počasneža, ki se znajde na levem pasu s 113kmh, imamo potem ostali višjo porabo, ker moramo pospeševat nazaj na 140 po števcu (kar je 130 po radarju in nisem nikoli še dobil kazni zato, se pa promet hitreje odvija).

:!: Na račun enega polža, nas potem ponavadi za takim vsaj pet pospešuje nazaj na normlano hitrost - pet nas ima višjo porabo zaradi enega egoista, zaradi njega se tudi izpusti povečajo, ker je treba pospeševat.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a ban Sr mar 14, 2018 12:43 pm

Sem napisal na voznem, ti pa omenjaš prehitevalni pas.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a ojnica Sr mar 14, 2018 2:04 pm

[quote="Agent1"]Nekateri pravijo, da plinski pogon uničuje motor. Je kaj od tega res?[/quote]

Plin nikakor ne, ampak šalabjzrji ko so naredil tečaj za inštalacijo plina v avtu in ti narobe nastavi. Imaš tud tovarniške predelane na plin.
 
Uporabniški avatar
Agent1
Novinec
 
Prispevkov: 199
Pridružen: So nov 12, 2005 12:29 am
Kraj: okolica Ljubljane

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a Agent1 Po mar 26, 2018 12:03 pm

Kar se mene tiče, s hitrostjo 110-120 km/h ne oviram nikogar. Koliko pa je tovornjakov na avtocesti, pa tudi ni od mene odvisno. :mrgreen: To je stvar države, koliko tranzitnega prometa spušča skozi in to tudi mene jezi, ker toliko tovornega prometa šiba s Poljske, Madžarske in Ukrajine proti Italiji (in obratno), seveda skozi Slovenijo (da ne govorim o tem, kako so pozno zvečer počivališča zabita s tovornjaki).

Torej, zaenkrat nisem nič menjal, z ženo bova počakala do septembra, ko bo finančna situacija bolj čista. Za zdaj sem se po netu razgledal za naslednjimi modeli:
-BMW serija 2
-Mercedes Benz serija B
-Opel meriva (opcija tudi Opel zafira zadnja generacija)
-Ford C max
-Mazda 5
-Toyota verso
-Mitsubishi outlander hibrid
-Peugeot 3008 ali 5008 (prejšnja generacija)
-VW Golf sportsvan (varianta: Touran prejšnje generacije)
-Seat altea XL

Sam sem iskal predvsem ustrezen kompromis glede prostornosti in varčnosti. Za zdaj kaže, da mi je še najbližje seat altea XL 1.4TSI, ki jo ne delajo več, so jo pa izdelovali več kot deset let. Ne glede na to, da mi armaturka najprej ni bila všeč, ampak se navadiš. Daleč najbolj ekonomičen pa je "micka" outlander (plug-in hibrid), vendar jih je pri nas zelo malo, največ rabljenih pa se jih prodaja na Nizozemskem. Altea XL, recimo letnik 2014 ali 2015 (tega leta so jih nehali delati), se mi trenutno zdi najboljši kompromis med ne-hibridi, tudi prtljažnik ima velik. Višji od običajnih avtomobilov, čeprav spet ne toliko kot kakšen SUV, ampak sam ne rabim nobenih velikih koles, ker bi znala ob nakupu pnevmatik boleti glava. Je tudi cenejši od tourana in golfa, res pa je, da jih pri nas ni veliko. Meni je pomembno, da ima start stop, tempomat, bluetooth telefon povezava, mp3 usb priključek, dnevne luči... kar pri svojem sedanjem nimam.
Mir in dobro!
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Iz dveh avtomobilov na enega

Napisal/-a kseb Po mar 26, 2018 12:43 pm

Za start-stop je verjetno bolje, da ga nima.
Dejanski prihranki so zelo mali. Ko pogledaš po računalniku, koliko časa motor ni deloval gre za minute.
Pa baje so akumulatorji za avte s start-stop sistemom drugačni in predvsem dražji in ob nakupu izgubiš prihranek zaradi malo manjše porabe.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot], MSrougeZX in 41 gostov