Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a mardy Sr mar 21, 2018 2:21 pm

Ok, ne razumem, videl pa že XY krat ... zakaj folk, ki prodaja avtomobile na Primorskem tako rad zraven pripiše: "Vozen na obali/primorski/whatever,.." ?

Kaj je to "VEČ" kot pa da napišem, da je vožen recimo po Prekmurju/Dolenjski? Vem ja...gre se zaradi zime, soli, vlage, itd... AMPAK, a je to res?

Do zdaj še na Primorskem nisem videl avtomobila, ki bi bil manj rjav kot pa iz celinskega dela. Avtomobili, ki niso redno prani, so direkt beli od soli in prahu. Klima na Primorskem vsebuje ++% več soli v obliki mikrodelcev, ki se zajedajo povsod. Zakaj bolniki ušes/nosu morajo na morje? Ker jim ravno "solena" klima pomaga...

Torej, v čem je ta fama - "Vožen na primorskem"?

:?:
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a nejc1986 Sr mar 21, 2018 2:31 pm

Zaradi naivnih kupcev, ki ne razmisljajo tako kot ti
 
renault_dti
Novinec
 
Prispevkov: 162
Pridružen: To maj 10, 2011 5:28 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a renault_dti Sr mar 21, 2018 2:41 pm

Rja na vozilu se začne pojavljat, ko kamenje okruši barvo in zaščito na vozilu, sol iz ceste pa se prime na ta del karoserije.
Tukaj sama sol v zraku nima veze, ker avto ni magnet za sol. Sol + voda+železo = problem

Vozila, ki niso nikoli bila vožena po soli in snegu, so dejansko brez rje. Ampak tudi na primorskem včasih solijo ceste (letos je bil dol sneg najbrž so soli in šudrali ) in kdor ni opral avta.....

Je pa to dober prodajni trik, ljudje pač ne vedo da ni vse kar se sveti zlato
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr mar 21, 2018 2:42 pm

Se pozna, sol in pesek naredita svoj davek. (ok, imaš ob obali slano morje, če piha nanaša to na avte,ampak tega je malo)
Se pozna ja.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a ban Sr mar 21, 2018 2:47 pm

Takole kopanje je prav finoSlika
 
maarkec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 539
Pridružen: Ne apr 25, 2010 11:11 am

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a maarkec Sr mar 21, 2018 2:49 pm

o pa se kako ima veze, avto vozen na obali ne vidi soli, v primerjavi z avti, ki sem jih videl od postojne ne mores primerjat, sam ne zivim ravno ob morju, ampak recimo 20 km visje in tud nimamo snega, itak da se pozna , od karoserijo do samega podvozja ,oče in tud jst mamo avto 15-20 let in je kljub taki starosti podvozje avtomobila kot sama karoserija avta odlično ohranjena

lp
 
Uporabniški avatar
Galaxy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 88
Pridružen: Če maj 14, 2015 5:48 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a Galaxy Sr mar 21, 2018 2:59 pm

Zaradi peska, občutna razlika.
 
maarkec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 539
Pridružen: Ne apr 25, 2010 11:11 am

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a maarkec Sr mar 21, 2018 3:33 pm

lahko dam primer iz prakse, k sem bil prek kratkim 5 dni v novem mestu, k je snezilo, startal sem iz obale, kjer ni snega, sam da gres po avtocesti od postojne naprej itak sama kemikalija na avtocesti, da ne govorim na lokalnih cestah sam pesek, mislim da v 5 dnevih k sem se nahajal v okolici novega mesta sem dobil več pikic kot v par letih voznje na obali oz okolici obale, tisti k mi reče da v čem je razlika, naj se prepriča pa pride prezivet eno zimo na obali pa bo videl občutno razliko;))kjer peska kot soli na obali na cestah ne poznamo :lol: :lol: :lol:

lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a esem Sr mar 21, 2018 4:37 pm

Ni samo to, tudi višje temperature in burja prej osušijo avto.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a limas Sr mar 21, 2018 8:34 pm

Primer iz ZDA. Najbolj ohranjeni starodobniki so v obalnih delih južne Kalifornije. Avti, ki tradicionalno rjavijo, so tam brez pikice rje. Pravo nasprotje je v deževni severni Kaliforniji in še višje ob obali (OR in WA). Tam kjer so hude zime ali deževna obdobja, je narava naredila svoje.
Avto z Obale (z veliko) je prednost v kolikor mu sonce ni prežrlo laka. Ko sem potoval po Grčiji, nisem videl kaj dosti korozije, veliko pa jih je bilo oguljenih in zbledelih.
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a avto fan1308 Sr mar 21, 2018 8:41 pm

maarkec je napisal/-a:o pa se kako ima veze, avto vozen na obali ne vidi soli, v primerjavi z avti, ki sem jih videl od postojne ne mores primerjat, sam ne zivim ravno ob morju, ampak recimo 20 km visje in tud nimamo snega, itak da se pozna , od karoserijo do samega podvozja ,oče in tud jst mamo avto 15-20 let in je kljub taki starosti podvozje avtomobila kot sama karoserija avta odlično ohranjena

lp


Pozdrav!

Z zgoraj napisanim se nebi ravno strinjal. Tudi sam sem, ko sem imel S-maxa živel malo dlje od morja cca 25km potem sem se preselil skoraj ob morju (stari del Kopra) s tem, da takrat nisem delal relacij in je bil avto vožen samo po obali. Po 4ih letih je bilo podvozje tako zanič da me je bilo skoraj "kap". Ne zanemarjam pa tudi možnosti, da sem imel samo smolo.

Lep pozdrav
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a RedBaron Sr mar 21, 2018 8:47 pm

limas je napisal/-a:Primer iz ZDA. Najbolj ohranjeni starodobniki so v obalnih delih južne Kalifornije. Avti, ki tradicionalno rjavijo, so tam brez pikice rje. Pravo nasprotje je v deževni severni Kaliforniji in še višje ob obali (OR in WA). Tam kjer so hude zime ali deževna obdobja, je narava naredila svoje.
Avto z Obale (z veliko) je prednost v kolikor mu sonce ni prežrlo laka. Ko sem potoval po Grčiji, nisem videl kaj dosti korozije, veliko pa jih je bilo oguljenih in zbledelih.


A niso najbolj ohranjeni v puscavskih predelih?

Suho podnebje..
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a ojnica Sr mar 21, 2018 10:28 pm

Enkrat pred leti sva šla z bratom na obalo gledat en avto in mislila kako bo brez pikce rje, pa je bil avto tolk rjast, da bi še z zicem padu skoz podn.

Sedaj kupujem avto samo v pasu do 30km nič več.
 
Sriple Tix
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Pe feb 10, 2006 2:16 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a Sriple Tix Če mar 22, 2018 7:48 am

RedBaron je napisal/-a:A niso najbolj ohranjeni v puscavskih predelih?

Suho podnebje..

Tocno to je razlagal sef Gas Monkeya nekaj dni nazaj na Discoveryju.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a INFINITI Če mar 22, 2018 8:28 am

Jaz sem živel 4 leta na obali (Portorož) - tista burja in podnebje nista nič oh in sploh - če si šel z prstom po avtu je bil zelo slan. Ko je morje poplavljalo Piran si se vozil čez luže od Morja itd. Ko sem odšel živeti nazaj v LJ je po teh štirih letih (avto je bil kupljen v času mojega bivanja na morju in ni videl snega) je bil polno rje na podvozju in povsod pod havbo kjer je motor bil izložen pa BTW - pral sem ga redno vsak teden.

Tako da tole glede obale je totalni BS
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a Firediver Če mar 22, 2018 8:38 am

Malo pretiravate glede vsega:
- še vedno so avtomobili na Obali bolje ohranjeni, kjer je edini problem morska voda, ki prši v primeru burje ali visokega plimovanja (sploh če parkiraš v bližino morja).
- povsod drugod je pa problem zimsko posipavanje s peskom in soljo.

In zato glejte na to z malo distance. Problem zimskega posipavanja je dosti večji od problema morske vode. Se vsaj v tem strinjamo?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a chad Če mar 22, 2018 9:48 am

Tudi če je kaj bolje na Obali, Slovenija je tako majhna, da čim se zapelje do Divače, je ponavadi iz drugega tunela ven že na soljeni avtocesti.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a INFINITI Če mar 22, 2018 10:23 am

Posipavanje je problem že tako in tako iz ekološkega vidika v smislu da vsa ta sol pronica v tla in podtalnice kjer je pa "pitna" voda. Štale na avtomobilih zaradi rje pa bomo v sloveniji imeli še vsaj par destletij.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a avto fan1308 Če mar 22, 2018 12:28 pm

chad je napisal/-a:Tudi če je kaj bolje na Obali, Slovenija je tako majhna, da čim se zapelje do Divače, je ponavadi iz drugega tunela ven že na soljeni avtocesti.


To zimo že od Katstelca naprej
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Vožen na obali - čemu?

Napisal/-a ojnica Če mar 22, 2018 2:00 pm

Mogoče v bližini obale, ampak 10km stran pa so avti precej bolj ohranjeni kot drugje po Sloveniji, vsaj glede rje.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov