Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
babo211
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne feb 21, 2016 6:23 pm

POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a babo211 Po nov 05, 2018 10:48 am

Živjo,

da vprašam še vas. Vozim karavansko Mazdo 626 letnik 2001, bencinski motor 2.0 131 KM z malo pod 280k kilometri. Avto sem kupil dobri dve leti nazaj in mi služi zelo dobro. Ima vlečno kljuko, kar je zame nujno, saj kar naprej kaj vozim s prikolico. Ker sem za avto odštel 1.200 eur, sem kljuko štel skoraj kot obvezno opremo, saj montaža le te stane med 200 in 300 eur, če se ne motim. No sedaj sem pa vsak teden na relaciji dom-vikend cca. 350 km, čez teden pa žena še cca. 15 km dnevno. Na slabo ergonomijo se mi je hrbtenica privadila, režim vožnje pa sem tudi prilagodil porabi goriva. Sedaj vozim na AC 100 do 110 km/h, po lokalnih cestah cca. 60 do 70. Poraba cca. 8 do 8,5 l, takšne hudo penzionistične vožje, če sem brez prikolice, le nekoliko bolj obtežen. Po mestu in tudi sicer, če je za volanom žena, se poraba giblje nekje med 9 in 10l. Sedaj bi rad zamenjal za nekaj dizelskega s porabo do 6 l na relaciji (z mojim režimom vožnje), dovolj močnim za vleko prikolice, ter ceno do 5.000 eur. Avto naj bi bil mehansko zanesljiv in ne predrag za vzdrževanje. Naj povem še, da je Mazdo (občasno) servisiral znanec (olje, filtri, okvar motorja k sreči ni bilo) za drobiž in tako bo ostalo tudi v prihodnje.
Slabe izkušnje do sedaj imam z: Renault laguna II dci, Mazda 323f 1,5 letnik 1998, -kupil sem novo/, renault clio 1,4 .
Dobre izkušnje: Fiat Marea 1,9 jtd /žal razpadala pri 500.000 km/ ob minimalnem vzdrževanju, zvlekla materiala za dve hiši, motor pa je še kar delal... Kupil bi še eno, če me ne bi žena bremzala zaradi zastarelosti vozila.
Sedaj prosim za vaše mnenje:
1. KAJ KUPITI ZA DENAR, KI SEM GA PRIPRAVLJEN ODŠTETI, PA DA BO MALO VLAGANJ IN KOLIKOR TOLIKO SPODOBNO ZA VIDETI?
2. ALI BI MORDA BILO SMISELNO KAKŠNO RABLJENO PLINSKO NAPRAVO MONTIRATI NA 626 IN AVTO ZVOZITI DO KONCA?
Še namig; Sin je kupil 8 let starega Bravota, ki mi ergonomsko odgovarja, prtljažnik je tudi dovolj velik (če vozim kaj večjega itak priklopim prikolico), motor 1,4 jet, pa mi ne odgovarja. Kaj menite o dizelski različici? So kakšne izkušnje?

Za vse vaše predloge in izkušnje, se vam vnaprej zahvaljujem.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a Kohec Če nov 08, 2018 11:00 am

Praviš da si zadovoljen z mazdo. Kupi mazdo 6. Je dober avto, dobra ergonomija za volanom. Z dizlom boš imel malo porabo. Za 5 tisočakov dobiš že soliden avto.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a Ivan36 Če nov 08, 2018 11:50 am

Evo ena bela
www.avto.net/Ads/details.asp?id=13619970&display=Mazda Mazda6 Sport Combi CD140 GTA
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a kseb Če nov 08, 2018 1:40 pm

Glede na citat v oglasu, ki ponuja zastonj pnevmatike s platišči (...."za resnega kupca dodam se komplet zimskih pneumatik na original mazda platiscih vozene eno sezono.."

.. je zaželjeno, da je kupec ob nakupu vozila resen. :lol: :lol:
 
M
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 653
Pridružen: Sr jan 12, 2005 5:14 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a M Pe nov 09, 2018 8:53 pm

Japonci in plin se pregovorno ne razumejo najbolje, ampak predlagam, da pokličeš koga, ki v tem poslu uživa nekaj ugleda. Namig: ne išči v Sloveniji, ker:
a) so pretežno šalabajzerji (izjeme so redke, ampak so),
b) so zlatarji.

Hkrati upoštevaj, da tvoja 626 ni vredna več čisto nič in zato tudi vgradnja plina ni ekonomsko upravičena (strošek ranga jurja v avto vreden 100 EUR).


Če bi se osebno že spravil tvegat z dieslom, starim ca. 10 let, potem ne bi imel j**c kupit japonca (po nasvetu mehanika ga tudi nisem). Fiatov JTD je vzor nezahtevnega diesla, Bravo je odličen avto, ostalo je pa vprašanje sreče (in stroškov).
Never argue with an id*ot. He would just drag you down to his level and beat you with experience.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a limas Pe nov 09, 2018 9:19 pm

Vzdržljiv dizel, poceni vzdrževanje, ergonomija, prikolica, ne prestar avto...
Laguna 2.0 dci s kljuko. Garantiram, da boš zadovoljen.
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1635
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a Cefizelj So nov 10, 2018 9:51 pm

Jo imam :) nimam kej rečt, sej se kej najde ampak sem zelo zadovoljen.

P.S. Laguno s kljuko namreč :)
 
babo211
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne feb 21, 2016 6:23 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a babo211 Sr nov 14, 2018 9:48 am

Hvala za nasvete fantje. V petek grem v akcijo pa bomo videli. Mazde 6 pa ne bi imel, bojim se namreč rjavenja in dragega servisa. Moja 626 je spodaj gnila, od starejšega fanta Mazda 3 prav tako, malo sem tudi prebral o slabem plehu. si bom pogledal tudi ponudbo Lagun. Vem, da se dobro vozi, vem pa tudi, da so pri II. 1,9 dci bile težave z motorji. Domnevam, da je 2,0 boljši motor. Na kaj naj pazim? Kateri letnik?
Se pa vedno bolj nagibam k, doma preverjenim, Fiatovem dizlu.
Hvala za pomoč.
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1635
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a Cefizelj Sr nov 14, 2018 11:13 am

Glej da bojo Lagune III, 2.0 dizl je popolnoma neproblematičen, glej da ima menjan pomožni jermen, po možnosti tudi vodno pumpo. Vsi prodajajo da ni velikega servisa, ampak je treba vse to vseeno pomenjat, edino ketna se pregleduje da je ne stegne. Jaz sem jo preventivno menjal, ko je bilo že vse podrto. Drugače pa klasika Renault, preveri mehanizme stekel da delujejo, kaj več pa že ni. Jaz sem na moji menjal eno zavorno čeljust, vse ostalo dela bp. Računaj na malo dražje zadnje diske, ker s z ležaji.
Rje ni, motor pa rabi sveže olje vsaj na 20k km, če je še prej še toliko bolje.
 
babo211
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne feb 21, 2016 6:23 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a babo211 Sr nov 14, 2018 3:39 pm

Cefizelj, gledam tudi Lagune. Kaj meniš o 1,5 ? Je to slabši motor? Porabi nekaj manj goriva. Jaz bom vsak drugi teden, čez kakšno leto pa vsak teden, na morje vlekel tovorno prikolico skupne teže cca. 400 kg, 140 km v eno smer. Čez teden pa ga bo ženo vozila po mestu cca. 40 do 60 km gor in dol po Ljubljani. Je to preveč škodljivo za dizelski motor? Kakšna je poraba za zelo umirjenega voznika pri Laguni 2.0 in kakšni so stroški servisov. Mi lahko kaj napišeš.
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a kseb Sr nov 14, 2018 4:27 pm

Malo se poigraj na www.spritmonitor.de
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a limas Sr nov 14, 2018 6:20 pm

1.9 dci (96kw) niso imeli nobenih težav in veljajo za varčne ter trpežne motorje. Verjetno si mislil na starejšo verzijo euro3.
2.0 dci te ne bo nikoli pustil na cedilu ob pogoju rednega vzdrževanja.
1.5 dci v laguni zadostuje za običajno vožnjo ampak ne bi bil primeren za prikolice. Torej 1.5 dci bi ti odsvetaval, kljub temu, da je odličen motor.
2.0 dci porabi 3 dl več od 1.9 dci in 8dl več od 1.5 dci. Pri slednjem poraba kar hitro naraste, ko je avto naložen ali se ga vozi bolj dinamično.
Ni razloga za skoparjenje zaradi cestnih dajatev in računanje razlik v decilitrih, saj rabiš trpežen in zmogljiv avto, ki ne rjavi in je zanesljiv.

Če že ne moreš mimo fiatovih dizlov, ti preostane samo še kroma 1.9 JTD, ampak boš težko naletel na ohranjen primerek.

Imam izkušnje z vsemi omenjenimi avti razen z mazdo. Prednost bi definitivno dal laguni 2.0 dci.
 
babo211
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne feb 21, 2016 6:23 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a babo211 Sr nov 14, 2018 7:39 pm

Hvala. V petek si grem ogledati nekaj avtomobilov, tudi lagun 2.0. danes sem govoril z avtohišo iz kranja, kjer imajo v ponudbi tudi Bravota 1,4 T-jet, predelanega na plin. Prodajalec pravi, da je to boljša rešitev kot dizelski avto za po mestu. Manj je možnosti za okvaro. Kot sem napisal, bo žena čez teden po mestu naredila dnevno od 40 do 60 km. Govorim o krajšem "vozakanju" gor in dol po Ljubljani.
Še za mnenje o obremenitvi dizla po mestu prosim.
Hvala.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a DX5050 Sr nov 14, 2018 9:42 pm

Ma pusti ti tistega prodajalca... Veš da bo rekel karkoli samo da proda avto... Sam imam 1.4 tjeta, pije med 7-8, avto gre precej samo ni pa to da bi stalno z njim prikolico vlekel... Oče je imel skoraj 18 let 1.9 jtd-ja, prevozil z njim 400+kkm, motor delal kot urca. Tudi nasploh je 1.9 jtd zelo prijeten motor za vozit. Nobene turbo luknje, lepo vleče čez celotno območje, zmerna poraba.
Če ti je všeč bravo, poišči 1.9 jtd, menjalnik s 5 prestavami (tisti s 6 so oplova j***a), poišči takega z ročno klimo (pri avtomatiki grejo motorčki po gobe - precej drago popravilo). Pa zapelji ga po kakšni slabi cesti, da slišiš če kaj ropota podvozje.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
babo211
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne feb 21, 2016 6:23 pm

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a babo211 Če nov 15, 2018 7:21 pm

Novinec hvala. Sin ima 1,4 t jet 6 brzin in mu po mestu pije okoli 10 litrov (po računalniku). Pravi, da ga ne špara kaj dosti, vseeno pa je zmeren voznik se mi zdi. Je to previsoka poraba? Je tudi v tem vozilu Oplov menjalnik? Je tudi v šest brzinski cromi 1,9 jtd oplov menjalnik?
Hvala za odgovor.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a DX5050 Če nov 15, 2018 7:32 pm

Na mojem bravu je bil pri cca 120 kkm podrt menjalnik zaradi fuč ležajev. To je porihtal se prejšnji lastnik... Zdaj jih ima 215kkm. Bomo vidli kako bo naprej, ampak zaenkrat je ok.
Kolikor jaz vem, lahko fiatov menjalnik od oplovega ločiš po tem, kje ima "rikverc". Fiatov menjalnik ima rikverc zraven 6. prestave, oplov pa poleg 1....
Glede oplovega... Napiši v google -> M32 menjalnik...

Glede porabe... Nemorem reči ker imam stalno mešano voznjo. Meni pač pije toliko..
Zadnjič spremenil DX5050, dne Če nov 15, 2018 7:42 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a DX5050 Če nov 15, 2018 7:39 pm

Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: POMOČ PRI IZBIRI VOZILA

Napisal/-a ojnica Pe nov 16, 2018 9:57 am

Tud plin se splača, za min. 800 evrov predelava, ti boš pa za drugi avto zmetal še par tisoč evrov več + še kakih 800 boš dal za servis dizla.
Pač daš plinsko notri in to tisto ki jo poznajo serviserji, v Ljubljani ti en vgradi pocen pod Šmarno goro . Če ne boš zadovoljen ti pa naj vrne denar.
Jaz ga imam plin v avtu in to kar mi je ponudil ta avto na plin si z nobenim nebi upal. Tud po 500km v enem dnevu takrat vem da sem odštel 22 evrov
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: errhec in 32 gostov