Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Jerry000
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Če jan 10, 2019 2:29 pm

Kakšni so stroški?

Napisal/-a Jerry000 Po feb 25, 2019 8:36 am

Živjo. Ker sem nepoznavalec me malo zanima kakšni so kaj stroški za naslednje avte (malo firbcam za nakup). To so nekako avti kateri so mi všeč, nekateri so cenovno ugodnejši, nekateri pa grejo do maximum finančnega limita (eni celo čez, ampak kot sem rekel, firbcam). Kot stroške mislim na strošek enoletne registracije in vse kar se plača (cestnina, registracija, pregled,...), ali so popravila, rezervni deli dragi itd. Lahko tudi malo poveste, katerega od teh se splača kupiti in zakaj. Uporaba bo med tednom mestna vožnja, med vikendom daljše razdalje. Sicer imam nek miks dizel in bencin me zanima če se danes še splača kupiti avto na nafto, baje bodo počasi šli v pozabo? Kot sem rekel, ne spremljam avto industrijo, zato vas sprašujem takšne stvari, tako da brez nevmesnih komentarjev prosim.

Zanima me še, katera je tista meja za večji plačilni razred glede mašine, na primer je 1.6 še nižji razred?

Renault Clio (2013)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13918443&display=Renault%20Clio%20TCe%2090%20Energy%20Dynamique%20Sta...

Mazda 2 (nov)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... %20Emotion

SEAT Leon (2014)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13926197&display=Seat%20Leon%20ST%201.6%20TDI-DSG-LED-NAVI-PDC-AL...

Volkswagen Golf (2013)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13886665&display=Volkswagen%20Golf%201.6%20TDI%20BMT%20Trendline

Audi A3 Sportback (2014)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13950227&display=Audi%20A3%20Sportback%201.6%20TDI%20clean%20diesel%20A...

Mercedes-Benz B-Razred (2012)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13510000&display=Mercedes-Benz%20B-Razred%20B%20180%20CDI%20BlueEFF...

Mercedes-Benz A-Razred (2015)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13521070&display=Mercedes-Benz%20A-Razred%20A%20180%20CDI
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a avto fan1308 Po feb 25, 2019 5:21 pm

Gledaš različne razrede. Če se, da oz. če je v izboru bi bilo pametneje vzeti nov avto.Odvisno koliko kilometrov delaš na leto. Če delaš 25.000 ali več bi priporočal dizla. A to misliš na cestno takso(cestnino) ? Če ja vedi, da se tole gleda na prostornino motorja (ccm)
do 1350 ccm 62€
od 1350 - 1800 ccm 96€
od 1800 - 2500 ccm 153€
od 2500 - 3000 ccm 282€
od 3000 - 4000 ccm 452€
lp
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a nejc1986 Po feb 25, 2019 5:29 pm

Najprej se odloci a bos vzel nov ali rabljen avto...

Tam si dal b klaso, ki bo letos stara 7let z (vprasljivimi)180t km, zraven pa novo Mazdo...

Ce pa zelis, da vse skupaj izpada zelo neresno , ti pa priporocam, da zraven nalepis še kaksno bmw serijo 5&co, seveda iz tujine....
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a emozul Po feb 25, 2019 7:05 pm

Ko je pisal, je imel verjetno štiri pire v sebi :)
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a nejc1986 Po feb 25, 2019 8:02 pm

Pocitnice so tu....
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a avto fan1308 Po feb 25, 2019 8:07 pm

Tako kot je pisal zgleda malo čudno. Upam pa, da je tema vseeno resna
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Jerry000
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Če jan 10, 2019 2:29 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a Jerry000 To feb 26, 2019 8:00 am

Hm...ne vem zakaj tema ne bi bila resna. Toliko "pira v riti" kot ga imam jaz ga imaste vi s temi komentarji. Bom drugače razložil, mogoče boste razumeli. Sem stara mama na tehničnem forumu ki sprašuje za nakup računalnika. Ne spoznam se na avte, forum je o avtomobilizmu, pričakujem da lahko tukaj kaj izvem, če ne, ste neuporabni vi in celoten forum.

@fan1308, hvala za pojasnilo. Ja, imam različne avte, stare/nove, "normalne/luksuzne", sem za nalašč dal tako izbiro saj me zanima kako je s stroški registracije, zavarovanja, cestnine,...Ampak ja, hvala za pojasnilo. Torej če razumem prav se to izključno na prostornino motorja gleda.

Me pa zanima zakaj je čudno napisano...ubistvu me ne zanima, če vam je kaj čudnega vprašajte, vprašal sem tako kot znam trenutno, brez nekega velikega znanja o avtomobilih. Tema je resna, jaz pa neved, vi pa lahko pomagate glede na to, da je to forum kjer se zbirajo poznavalci.
 
Mo Fo Sho
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: To sep 26, 2017 3:26 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a Mo Fo Sho Po mar 04, 2019 11:15 pm

Upam da je tema resna in bom seveda podal resen odgovor...
Kar se tiče stroškov pri registraciji - do 2500 ccm prostornine motorja (2,5) so precej nizki (kak za koga), tam nekje od 60 pa do 120 € letno, če se ne motim (to je tista cestnina ali kako se reče, na internetu lahko preveriš cenik, deli se glede na prostornino motorja). V letni strošek, če boš kupil avto starejši od 4 let vključiš še tehnični pregled na 2 leti, torej v povprečju 15 € letno (mislim, da je tehnični okol 30 €). Kar se tiče zavarovanja - odvisno kaj vzameš. Pri avtu, starejšem od 5 let jaz kaj dosti ne bi jemal razen osnovnega ampak jaz znam vozit, za tebe nevem. Tako da, zavarovanje za avto recimo slabih 20 € na mesec, torej 240€ letno s polno bonifikacijo. Skupaj smo (brez vzdrževanja vozila) na tam nekje okoli... 350-400 €.
Nato dajmo še vračunat vzdrževanje vozila. To je seveda odvisno od tipa motorja in menjalnika, načina vožnje, dodatne opreme, predhodnih lastnikov vozila in seveda predhodnega vzdrževanja vozila... Recimo pri dizlu do med 100.000 km do 200.000 km dajmo povprečje 200 € letno, po 200.000 km pa 400 €. Ob tej kilometrini je pri bencinarju podobno, verjetno malo manj. Pri avtih do 100.000 km jaz ne bi dosti bluzil o vzdrževanju, mogoče 100 € letno. Nato vštejmo še nakup letnih in zimskih gum. Ne bomo dajali nekih dragih. Nenazadnje se ne voziš nekaj dosti in ne misliš kupit dirkalnika. 16 colske Nankang zimske so nekje 160 € (4 komadi) in 16 colske letne... Recimo Dunlop za 200 € (4 komadi). Menjaš jih na 3-4 leta, torej povprečno nekje... 100 € letno za gume, vštejmo še premontažo iz zimskih na letne in obratno pa smo na 150 € letno. Skupno vzdrževanje + gume povprečno nekje... 400-500 € letno. Vštejemo še polni tank goriva na 3 tedne (60 litrov) pa smo na... 1360 € + 400 € + 400 € = 2160 €. Cena seveda lahko naraste v primeru, da na avtu crkne več stvari hkrati ampak imaš pol v naslednjih letih mir...
Če si nas potrolal pa vsaj upam, da bo komu drugemu v korist. Nenazadnje sem podobno računal, ko sem sam kupoval zadnji avtomobil tako da kaj dosti cajta tu nisem zgubil.

lp
 
Jerry000
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Če jan 10, 2019 2:29 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a Jerry000 To mar 05, 2019 12:18 am

Ne vem zakaj vsi jemljete nevednike, nove prišleke ki iščejo pomoč, kot trole. Kaj je to res tako redko? Ne vem zakaj in kako je lahko to troll tema. In sem prepričan da bo še komu koristilo...prvotno pa meni ker me zanima. Hvala za odgovor!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a Firediver To mar 05, 2019 7:09 am

Avtor teme naj najprej naredi domačo nalogo in si na netu pridobi podatke za izračun. Vsi potrebni podatki so javni, vsak že povprečno pismen bi to znal.
Potem pa naj na forumu izpostavi kakšno konkretno vprašanje.
Forum ni zato, da bodo forumaši delali domačo nalogo zanj - vsaj tako izgleda čisto prvi post v temi.

In zato je lahko čisto nov uporabnik označen za neresnega. Si res tako neveden, da ti moramo razlagati tako osnovne stvari?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a nejc1986 To mar 05, 2019 9:36 am

Mo fo sho...

Dobro si napisal in si za moje pojme kar dobro zadel financno plat zadeve.

Sam bi dodal še vinjeto in pa TP je na vsako leto (ce se me motim po sestem letu starosti?).

In pa cena za16col je malo optimisticna, ampak bistvo si zadel.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a sonic To mar 05, 2019 3:20 pm

Kot stroške mislim na strošek enoletne registracije in vse kar se plača (cestnina, registracija, pregled,...)


Med te letne stroške prištej še obvezno zavarovanje, priporočljivo je da vzameš tudi kasko (glede na to da gledaš skorajda nove avte, pa med njimi so tudi taki ki so zanimivi za tatove).
Obvezno zavarovanje je odvisno od kilovatov, plačilo za kasko zavarovanje pa od amortizirane vrednosti novega avta. Na oboje vpliva še bonus (če ga imaš) in morebitne povezave v zavarovalniške pakete (če imaš npr že zavarovano nepremičnino).
Ko boš približno vedel, kateri avto bi imel, se obrni na svojega zavarovalnega agenta da ti naredi informativni izračun. Tukaj lahko vsote zelo variirajo, noben na forumu ti ne bo mogel natančno povedati.

Lestvico za 'cestnino' glede na kubike so ti že napisali. Tehnični pregled je še najmanjši strošek, pri tako novih vozilih bo najprej itak samo na 2 leti.

ali so popravila, rezervni deli dragi


Pri tako novih avtih načeloma ne bi smel pričakovati večjih popravil, razen če imajo visoko kilometrino da bo treba delati kak generalni servis ipd.
Redno vzdrževanje (olje, filter, zavorna tekočina itd) so načeloma za vsak avto poceni, če greš k privat mehaniku. Če boš rinil k pooblaščencu, pa se pri uradnih servisih lahko pozanimaš za tipičen znesek letnih servisov.


Lahko tudi malo poveste, katerega od teh se splača kupiti in zakaj


Prav nobenega, pa ne samo od teh. Vsak avto je črna luknja, v katero nepovratno izginja denar.
Vprašanje je le, kateri avto ti je všeč in kolikšen finančni udarec si lahko privoščiš.


Uporaba bo med tednom mestna vožnja, med vikendom daljše razdalje. Sicer imam nek miks dizel in bencin me zanima če se danes še splača kupiti avto na nafto, baje bodo počasi šli v pozabo


V splošnem sicer dizelaši še ne bodo šli tako kmalu v pozabo, ampak v tvojem primeru svetujem absolutno bencin, niti ne razmišljaj o dizlu.
Sicer bi lahko napisal predvidene letne kilometre, ampak če jih ni vsaj 15 ali raje 20 tisoč+, nima smisla dizel. Pa za mestno vožnjo to ni.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a limas To mar 05, 2019 6:23 pm

Nova mazda 2 ali kakšna malo rabljena tojota auris; mogoče še rabljen i30. Vse na bencin.
S takimi prideš najceneje na dolgi rok.
Boj se uvoženih avtov, seveda se ti lahko posreči tudi kakšen dober primerek.

Tukaj imaš video, ki ti bo v pomoč glede stroškovnih vprašanj:
https://youtu.be/TmpICSpni1A
 
Jerry000
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Če jan 10, 2019 2:29 pm

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a Jerry000 Če mar 07, 2019 10:53 am

Hvala za odgovore. Če tako povem, všeč mi je zelo tale Mercedes-Benz A 180. Kolikor sem se pozanimal ima od Renault mašino, tako da (verjetno) deli niso tako dragi. Zavarovanje kot sem se pozanimal pride podobno pri Mercedes ali Clio (50EUR razlike). Ker Mercedes katerega imam ogledanega pije enako kot Clio se nekako res nagibam k Mercedes. Če kupim novo Mazda 2 je tam nekje 7-8k EUR, potem rade volje dodam še razliko in imam tak avto. Je pa res da so večinoma dizli na voljo, bencinarjev je zelo malo, tisti ko pa so so pa občutno dražji.
 
Uporabniški avatar
Doche
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne maj 06, 2007 7:24 pm
Kraj: Ried

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a Doche Če mar 07, 2019 2:46 pm

Nikoli ne glej na to koliko ima porabo, ker je to na koncu, ceprav redno tankas, se najmanjsi strosek.

Meni je pri nakupu pomembno:
- da ima nekako "popularno" dimenzijo pnevmatik (da se ne obremenjujem s tem katere gume kupim, ampak gledam vedno top 3 gume po testih)
- da so doloceni deli podvozja dokaj poceni
- da je servisna mreza razvejana oz da zna vsak, ki ima 5 min casa, posraufat avto
- da so mogoce kateri kriticni motorni deli dokaj poceni za zamenjat (ne kupujem potem pac neke exotike ali pa raznih motornih izpeljank, ki bi zamajale moj mesecni proracun)

Seveda je pa odlocilno, da mi je avto na zunaj vsec, takoj zatem, da se noter pocutim domace.. ko je par kandidatov na voljo, pa pregledam potem velikosti platisc, dimenzije gum in "razsirjenost oz pogostost" dolocenega vozila na cesti.

Sicer pri tvojem izboru ne vidim tezav. Ampak naprimer za 1000eur lahko pri enem avtu dobis nove gume in sklopko, pri drugem pa za enak denar, gume, sklopko in veliki servis.. malo karikirano povedano.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a sonic Če mar 07, 2019 3:41 pm

Doche je pred mano odlično napisal, upoštevaj njegove nasvete.

Glede prvega nasveta o porabi: res je, če ne delaš res veliko kilometrov, je poraba relativno majhen strošek v primerjavi z ostalimi stroški.
Zato je pomembno vedeti, koliko kilometrov na leto prevoziš, in si lahko hitro izračunaš, koliko je tvoj letni strošek goriva - pa tudi, kolikšen vpliv ima razlika v litru porabe gor/dol na tvoje celotne stroške. Pogosto ne prav dramatičnega.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Kakšni so stroški?

Napisal/-a ojnica Pe mar 08, 2019 1:07 pm

Če iščeš pocen avto s pocen vzdrževanjem potem clio, če pa iščeš nekaj boljšega vzami audija, ga imamo pri nas a4 2.0 tdi 4x4.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov