Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
BprimoZ
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 48
Pridružen: Če dec 22, 2011 8:41 pm

Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a BprimoZ Po apr 22, 2019 6:48 pm

Torej trenutno ima 202k kilometrov in malo manj kot 10 let, pred kratkim sem imel nekaj nepredvidenih popravil, ki so mi pustila malo slab priokus in sedaj razmišljam ali čem vozit še naprej oz. raje menjam.
Na trenutnem avtu bi tudi moral kupiti nove 17" letne pnevmatike, kar je zaradi redke dimenzije cca 450€.

Po eni strani sm ravno naredil servis in lahko upam da bo nekaj čas mir, po drugi strani pa je lahko to znanilec da sem pri kilometrih kjer se bodo v naslednjih letih težave začele...
Npr. dvomasni vstrajnik, turbina, egr, dpf,...
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a yeo Po apr 22, 2019 6:58 pm

Trenutno so cene za nove avte zelo visoke, popusti slabi. Že v naslednje pol leta se pričakuje upad prodaje novih vozil, se pravi čez pol leta bo dober čas za nakup.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a nejc1 Po apr 22, 2019 7:08 pm

Če bi napisal za kateri avto se gre ne bi škodilo... Sicer pa ja tu znajo biti kakšne težave postopoma počasi, po drugi strani pa ne rabiš več polnega kaska, ki bi ga recimo vzel pri novem, ne rabiš delat servisov na pooblaščncu, torej nekaj prišparaš proti novem in padanje vrednosti je spet bistveno manjše kot pri novem vozilu..., se pravi tudi če boš recimo v prihodnjih letih zamenjal te stvari ki si napisal boš stroškovno sigurno na boljšem, ko če kupiš novega, če upoštevamo vse stroške, padanje vrednosti itd... Je pa res da pač voziš 10 let star avto, zdaj koliko ti je to pomembno/nepomembno moraš pa sam razmislit in pretuhtat ali se splača vzet novega, ali še tega vozit nekaj let...
 
BprimoZ
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 48
Pridružen: Če dec 22, 2011 8:41 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a BprimoZ Po apr 22, 2019 7:33 pm

Avto sem kupil star 3 leta in je bil plan da ga imam 10 let, torej nekje do 13ga leta. Sedaj pa po zadnjih okvarah razmišljam če ga raje preventivno zamenjal preden še kaj večjega odleti.

Kupil bi ponovno 2 do 4 leta starega samo da bi sedaj bi vzel bencinarja in švohnejši motor. Spremenila se mi je namreč vožnja na delo, namesto 30km v vsako smer po AC delam sedaj 25 v vsako smer po regionalki.
Iz tega vidika bi bil en nov manjši bencinar verjetno bolj optimalna izbira.
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a PogachnyK Po apr 22, 2019 7:35 pm

Ugibam...
Citroen c5?
Slika
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a ojnica Po apr 22, 2019 8:08 pm

do 500.000km motor zdrži.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a xxl Po apr 22, 2019 9:27 pm

Te pa kupi kakšno Toyoto z 1.6 132 KM bencinarjem in pelji, in pelji, in pelji... ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
BprimoZ
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 48
Pridružen: Če dec 22, 2011 8:41 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a BprimoZ Po apr 22, 2019 9:37 pm

Gre za Mazdo 6, da ne bo preveč ugibanja.
Na Toyoto po pravici rečeno niti pomislil nisem saj poznam 2 nekdanja lastnika Aurisa, ki jima je avto začel pri cca 200k km zelo nagajati (oba kupljena nova). Zgleda da turki to mal slabo skup dajejo :huh:
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a titanius Po apr 22, 2019 10:11 pm

PogachnyK je napisal/-a:Ugibam...
Citroen c5?


predvidevam, da je bil to sarkazem. C5 je od vseh citrotov najmanj na servisih. Pa moj ima 260k km, razn menjave vztrajnika, fedrov spredaj ter zglobov spredaj ubistvu nic resnega.
 
EnSofer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: To jan 08, 2019 8:57 am

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a EnSofer Po apr 22, 2019 10:31 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Predvidevam, da fedri, zglobi in vztrajnik, niso ravno poceni, da ne govorimo o turbinah, šobah, dpf,...
Sploh če gledaš da je avto vreden 5k €.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a titanius To apr 23, 2019 12:46 am

Fedri 180e z delom, zglobi 240e z delom, sklopka in vztrajnik 500e. Pac v vsak avto je treba tud kaj vlozit. Sicer je to potrosni material in se menja skoraj na vsakem avtu. Okrog motorja jaz nisem delal absolutno nic. Naredil sem 45k km pa se nimam avta 2leti. Sem zadovoljen z njim in ne razmisljam o menjavi avta.
Na koncu bo avtor prodal avto, novi lastnik pa bo pridno nabiral kilometre.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a DePalmo To apr 23, 2019 5:52 am

To je nekako tvoja odločitev. Kaj tebi ustreza? Ker si ravno po servisu, je malce smotano menjat avto, če bi to naredil pred servisom bi bilo malo boljše, samo bi verjetno težko prodal okvarjen avto. Nihče ti ne more predvidet koliko časa bo avto še laufal ...

Sam sem imel v planu 18 let star avto imeti še dolgo in sem na njem naredil komplet servis v vrednosti cca. jurja. Kmalu zatem je prišla želja da s punco oba menjava in greva na en avto, zato sem ga tudi prodal za 1200 in sva kupila novega.
Torej, pri nama so bile želje bolj varen, novejši in varčnejši avto, predvsem zato da se lahko dolgoročno več prišpara za hišo. Če tega nebi bilo v planu, bi menjala njen avto za par let mlajšega ker je tudi imela 18 let star avto, moj bi pa še vedno stal pred hišo.

Torej ti nihče ne more odgovorit ali menjaj ali ne, se boš moral sam odločiti.
 
BprimoZ
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 48
Pridružen: Če dec 22, 2011 8:41 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a BprimoZ To apr 23, 2019 7:44 am

Bolj razmišljam v smeri koliko je življenjska doba raznega potrošenega materiala, kot je npr dvomasni vztrajnik, amortizerji, ... in kakih ostalih dražjih delov, ki so "predvideni" za menjavo med 200 in 260 tisoč kilometri, do kolikor bi prišel v naslednih 3h letih.

Za turbino, dpf, egr in podobno držim pesti, da bo držalo :)
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a Kristjan123 To apr 23, 2019 9:54 am

Kdaj in koliko bo potrebno vlagat? Tukaj ni enotnega odgovora imaš primere ko bi glede na kilometre in vzdrževanje morali bit že na odpadu pa še kar delajo ... imaš pa avte ki bi morali delat bp pa je stalno "nekaj"

Zdaj treba je tudi definirat to "nekaj" ali je to "drobiž" ali je to "pol motorja" je pa res da danes vsi rabimo zanesljiv avto in tudi če je "malenkost" je avto neuporaben kar žre živce ...

Pri novem je izguba vrednosti/enoto časa največja to pa pokrije kar nekaj popravil pri starejšem .... je pa tako da čim nekaj večjega vložiš ti je potem škoda prodajat ...

Se pravi kdaj menjat? Odgovor je kombinacija večih dejavnikov je pa tako da naše odločitve niso vedno najbolj racionalne ;) tako da če imaš občutek da si lahko privoščiš in boš v novem užival go for it ;)
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a emozul To apr 23, 2019 10:09 am

Moj vidik:
- če imaš urejen stanovanjski problem,
- če imaš 30-35 jurčkov našparan,
- če imaš redno službo.
Tako, kot sem zgoraj naštel kupi nov avto, do nekje 25 jurjev.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a Firediver To apr 23, 2019 10:11 am

Tako, kot marsikatero vprašanje na tem forumu, tudi to nima enostavnega odgovora.

Najbolj preprosto in racionalno se mi zdi nakup novega, pa da ga imaš vsaj 10 let. Vedno veš, kako je vzdrževan.
Če imaš srečo, da se ti ne kvari, ga lahko celo zvoziš do konca.

Lahko pa se celo življenje igraš loterijo z rabljenimi. Mogoče naletiš pri enem na dober deal, boš pa pri dveh naslednjih zmetal "profit" v popravila in si na slabšem kot pri novem vozilu. Aja, pa vsakih par let iskati drug rabljen avto...nikoli miru!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a limas To apr 23, 2019 1:04 pm

Najboljša in najcenejša računica: kupiš nov avto in ga voziš 10-12 let, nato prodaš. Pooblaščenca se izogneš takoj po pretečeni garanciji.
Avto zvoziti do konca? Ta fraza v realnosti ne obstaja. Avto se lahko vozi tudi 40 let in več (starodobniki).

Drugače je racionalna možnost tudi tale, ampak obstaja loterija, da naletimo na slab avto:
Kupiš 2 leti starega in ga prodaš pri 8. Ekonomsko - stroškovno najugodneje.

https://youtu.be/TmpICSpni1A
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a J.McLane To apr 23, 2019 2:50 pm

BprimoZ je napisal/-a:Na Toyoto po pravici rečeno niti pomislil nisem saj poznam 2 nekdanja lastnika Aurisa, ki jima je avto začel pri cca 200k km zelo nagajati (oba kupljena nova). Zgleda da turki to mal slabo skup dajejo :huh:


Auris je bil dizel, bencin ali hibrid?
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
format
Novinec
 
Prispevkov: 375
Pridružen: Po jan 09, 2017 7:16 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a format To apr 23, 2019 4:56 pm

Pred kratkim sem tudi sam menjal avto. Odločil sem se v parih minutah. Stari avto sem imel dobrih 10 let prvi lastnik, redno servisiran na uradnem servisu, brez izrednih popravil razen altenator pri 233000 km. Na avtu sem imel leto dni stare zimske pnevmatike, prav tako sem imel na platiščih leto dni stare letne pnevmatike. Prevoženih sem imel 268000 km. Avto sem nameraval imeti vsaj do 400000 km, vendar so me doma prepričali da ga menjam in sem ga. Imel sem Hondo Jazz, sedaj imam Hondo Civic.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Kdaj menjati avto ?

Napisal/-a xxl To apr 23, 2019 5:26 pm

Jaz delam kako meni paše, ne pa, kaj naj bi bilo najboljše. Kupim novo in menjam po cca petih letih (2-7 let), v cenovnem rangu, katerega si lahko privoščim. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 38 gostov