Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Karambol Po maj 20, 2019 6:46 am

limas je napisal/-a:Da bi avtorju teme napisal vse odgovore na njegova skromna vprašanja, bi rabil 3-5 ur intenzivnega dela.
Saj ti ni treba odgovoriti na vsa vprašanja, zadovoljen bom, če boš odgovoril le na enega. Pa bo prišel kdo drug in odgovoril še na katerega drugega.

limas je napisal/-a:Uporabi iskalnik, vzami si en popoldan časa in dobil boš vse odgovore.
To fazo sem že dal skozi preden sem sploh objavil svojo temo tukaj, sedaj pa z vprašanji iščem še ločena mnenja. Hvala.

Ivan36 je napisal/-a:DACIA Sandero
Dacia Sandero Stepway sem že tudi gledal in se mi od vseh še nekako najbolj dopade. Ampak za enkrat sem še v fazi odločanja in še ne vem čisto ali ga bom vzel ali ne. Nekateri ga hvalijo, drugi se ga pa izogibajo. Kakšno je vaše mnenje glede tega avtomobila?

avto fan1308 je napisal/-a:Obrazložiš tole prosim? Upam samo, da ni tole kakšna gostilniška debata ker, če si vozila še nisi lastil (kar pove tudi naslov) ne sklepaj prehitro!
Vsekakor. Enostavno omenjene znamke oz. modeli avtomobilov niso všeč. To je ves čar. Pri fiatu sem na spletu našel še kup ocen, kjer je bila ta znamka nekje na zadnjem mestu glede zanesljivosti. Primer (samo ena izmed strani): https://www.thisismoney.co.uk/money/car ... EALED.html


Sicer pa hvala vsem za komentarje. Bom še malce preveril vse povezave, ki ste jih objavili.

lp
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Ivan36 Po maj 20, 2019 8:03 am

Dacia ima po novem tudi 1.33 TCE motorje, kar pomeni, da dobiš NOV motor pa preverejno elektroniko, oblika pa videz vozil je pa ene 5 let za trenutnimi trendi .... Sem se vozil z letnik 2014 Sandero Stepway 1.5 DCi pa še ČRNE barve klima ga hladi BP in moram reči, da je izredno udoben in tih, glede na zunanji videz vozila :shock: 8)
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a ojnica Če maj 23, 2019 9:56 pm

Novega cliota vzameš in to je to.
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Karambol Po maj 27, 2019 7:01 pm

Ivan36 je napisal/-a:Dacia ima po novem tudi 1.33 TCE motorje
Duster ga ima, Sandero pa ne. Če bi ga Sandero tudi imel, bi vriskal od veselja.
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Prvič kupujem avtomobil in imam nekaj poima kaj naj kupim.

Napisal/-a Karambol Če jun 13, 2019 9:19 pm

Spoštovani so-forumaši!

No, tole je v bistvu nadaljevanje moje prve teme tukaj.
Torej med svojim "odmorom" na tem forumu sem se kar precej pozanimal glede avtomobilizma. Odločil sem se, da bom kupil nov avto. Bil sem tudi v večih avtohišah po Sloveniji in si ogledal precej znamk ter posameznih modelov. Ravno danes pa sem končno prišel na ožji izbor, kjer sem si nekako izbral dva modela, ki sta mi všeč - izbiram torej med njima.
Ampak preden izberem, pa se želim še bolj podrobno in natančno pozanimati kako in kaj. Pred nakupom bom seveda opravil še testno vožnjo obeh modelov, tukaj pa me zanimajo vaša mnenja in ocene. Ali imate morda katerega v lasti? Kakšne so vaše izkušnje s tema modeloma oz. znamkama? Poznate koga drugega, ki ima katerega v lasti? Kakšni so njegovi komentarji? Bi katerega posebej priporočali oz. odsvetovali? Zakaj? Kaj vam je oz. ni všeč?

Poskusil bom še najti kakšnega lastnika v živo in ga malo zaslišal.

Hvala za nasvete in lep pozdrav!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4158
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a xxl Pe jun 14, 2019 8:06 am

Točno povej katere motorje, pogon, oprema, cena, za lažji nasvet. Tako na prvo žogo bi rekel definitivno Vitara; večji, robustnejši, zanesljivejši, lažje ga boš prodal za boljšo ceno. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Ivan36 Pe jun 14, 2019 9:35 am

Vitara - plastična notranjost in oska po širini!
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... %20COMFORT
Slika
Arona je Seat, kar pomeni velika izguba na vrednosti prvi 2 leti!
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 0Reference
Slika
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe jun 14, 2019 9:38 am

Odvisno je tudi kaj iščeš, kaj rabiš, želje.... rabiš 4x4 ? Vitara ima slabšo zvočno izolacijo, ampak dobiš več avta (opreme) za isti denar.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2189
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a limas Pe jun 14, 2019 1:45 pm

Če je avtor teme izkušen voznik in kupuje svoj prvi avto, ki ga bo imel dolgo, je skoraj pogoj, da mu je všeč in bo v njem zadovoljen.
Če pa gre za novopečenega voznika, pa mu zaradi neizkušenosti niti ne bi priporočil novega avta: bunke in praske na parkiriščih, kakšno zanašanje na spolzki cesti, prehitro v ovinek, jahanje robnikov, ruvanje količkov...
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1789
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Karambol Po jun 17, 2019 7:38 am

Hm, zgleda, da je moderator združil moji dve temi v eno.

Avtor teme je starejši voznik, ki zaradi odsotnosti lastnega avtomobila ni veliko vozil. Res pa je, da kupujem svoj prvi avto, ki ga imam namen uporabljati čim dlje, zato sem razmišljal o nakupu novega namesto rabljenega. Meni se izmed teh dveh avtomobilov bolj dopade Suzuki Vitara, tako, da sem se že skoraj odločil zanj.

Kolikor sem se pozanimal, so mi v avtohišah razložili, da ima Suzuki za ta model le 3 razrede opreme - avtomobila po lastni želji ni mogoče naročiti. Rečeno je bilo, da v Slovenijo vsake 2 mesca prispe določeno število Vitara avtomobilov in pri nakupu je potem treba izbirati iz tega kar je na voljo. Potem so mi pa še omenili, da se dodatna oprema sicer lahko dobi, vendar ločeno. Žal pa slovenska spletna stran suzuki.si nima kataloga, baje pa jo ima avstrijska suzuki.at - morda kdo ve, če obstaja slovenski katalog?

Motor sem razmišljal, da bi vzel kar turbo bencinar in sicer tisti za 80 kW (1.0), ni mi pa čisto jasno kako bi izbral glede pogona. Mi lahko nekdo tukaj svetuje prosim? Model Premium (za 17k €) ima 2x4 pogon (ročni menjalnik), obstaja pa še opcija 4x4, ki pa je dva tisočaka dražja (19k €). Se splača sploh imeti tale 4x4 pogon ali bo to le en sam strošek pri vzdrževanju? Oprostite, vendar tukaj se ne spoznam najbolje. Moj budget je sicer 16k €, tako, da sem razmišljal o tistem 2x4 modelu za 17.1k € in prodajalca nekako poskusil prepričati, da spusti ceno pod 16k.

Kako pa je z rezervnimi deli za to znamko? Glede na to, da so japonci, ali bodo kakšne težave pri dobavi rezervnih delov?


Ivan36 je napisal/-a:oska po širini!

Super za parkirati na ozkih parkirnih mestih.


Hvala za nasvete!
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Ivan36 Po jun 17, 2019 8:15 am

Super za parkirati na ozkih parkirnih mestih.

Ja je ozka zunaj pa tudi notri so sedeži pomaknjeni bolj na levo ( voznikov ter desno proti vratom sovoznikov) Imaš tisti tipičen očutek sedenja, da se z rameni dotikaš B stebrička :evil: Volan pa je bolj proti desni strani sedeža za voznika!
Mi lahko nekdo tukaj svetuje prosim? Model Premium (za 17k €) ima 2x4 pogon (ročni menjalnik), obstaja pa še opcija 4x4, ki pa je dva tisočaka dražja (19k €). Se splača sploh imeti tale 4x4 pogon ali bo to le en sam strošek pri vzdrževanju?

Ako bi se lahko stegnil do tistih 19.000€ za 4x4 ga kupi, ker ga boš takoj prodal ob prodaji tudi čez 6 ali 8 let bo več vredna! Deli nikoli niso bili problem, ker je Suzuki že vsaj 30 let v SLO.
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a chan Po jun 17, 2019 9:18 am

Med obema izbranima modeloma bi tudi sam definitivno raje izbral Vitaro ter se odločil še za 4x4 pogon, saj tovrstna opcija stane toliko kot povprečno opremljena, dvokolesno gnana Arona (https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... PRIHRANE...). Nenazadnje ima opcija s 4x4 pogonom tudi precej več varnostno-asistenčnih sistemov (paket Premium), med katerimi so resda v praksi še najbolj uporabni radarski tempomat, sistem za opozarjanje na prečni promet zadaj ter sistem za nadzor mrtvih kotov. Tudi sicer je srednji paket Premium dovolj bogat (kamera, ogrevani sedeži, DAB, ipd.), kjer bi sam pogrešal zgolj LED žaromete (serijsko pri najvišjem paketu Elegance). Ob 4x4 pogonu se lahko hkrati pohvali tudi s sistemom štirih načinov pogona (auto, sport - ki opazno izboljša odzivnost motorja, snow in lock 50:50), ki jih pri dvokolesnem seveda ni.

Osnovni turbo-bencinski agregat je obenem povsem dovolj živahen, da ni ravno nujno potrebno pogledovati k močnejšemu 1,4-litrskemu s 140 KM, poraba pa se giblje tam okrog 7 l/100 km (4x4 pogon). Po kozmetični prenovi se lahko znotraj pohvali tudi z "žlahtnejšimi" materiali (beri: mehkejša plastika na armaturni plošči) ter preglednejšimi osrednjimi merilniki pred voznikom. Sam sicer nisem opazil, da bi bil kaj pretirano ožji znotraj od najbližje konkurence - ravno nasprotno - pri Suzukijevih križancih nasprotno opažam, da so prostornejši od ostalih isto velikih rivalov, kar dosežejo s pomočjo ožjih vratnih oblog, ipd. Kritika pa leti na zvočno izolacijo, ki je slabša kot pri ostalih (še posebno ob kakšnem opcijskem strešnem oknu), kar je še najbolj opazno med AC hitrosti.

Strošek rednega servisiranja pri Suzukiju ni pretiran, kakor smo sicer tega vajeni pri ostalih japonskih proizvajalcih (npr. kakšna Toyota), cene servisov se sučejo pri cca. 150 evrih (pri dizlih tam nekje do 200 eur). Žal pa se zna velikokrat zakomplicirati pri dobavi nadomestnih delov, ki navkljub temu, da prihajajo iz skladišča na Madžarskem, potrebujejo za pot do Slovenije tudi 10 do 14 dni (lastne izkušnje!). Slednje imajo pri Seatu (oziroma pri celotnem koncernu VW) bistveno bolje urejeno, kjer se na posamezen del iz skladišča v Salzburgu čaka cca. 1 dan.

Katalog dodatne opreme je moč dobiti v prodajnem salonu, kjer imajo tudi specifikacijo cen.

Ena izmed precej bizarnih težav pri Suzukiju je že prej omenjena dobava, saj kupec ne more naročiti želene konfiguracije (!?!?!), kar je svojevrsten unikum v teh časih. Tako si vezan zgolj na tiste modele, ki so na zalogi oziroma v prihodu.
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Karambol To jun 18, 2019 1:48 pm

Okej, super. Zahvaljujem se vam za vse nasvete. Potem bom torej iskal Suzuki Vitara Premium 1.0 4x4.
Bom poskusil prodajalca prepričati še za kaj več popusta, če že vzamem tisto za 19k namesto 17k.

chan je napisal/-a:Katalog dodatne opreme je moč dobiti v prodajnem salonu, kjer imajo tudi specifikacijo cen.
V katerem??? V raznih avtohišah oz. pooblaščenih servisih, ki sem jih obiskal, ga nikjer niso imeli! Rekli so mi, da ga ima avstrijska spletna stran, kjer ga žal nisem našel, sem pa našel nekaj na avstralski strani preko googla, če bo to to.

https://www.suzuki.com.au/vehicles/suv/ ... ccessories

lp
 
Uporabniški avatar
ironmaiden
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: Pe avg 17, 2007 7:51 pm
 
Uporabniški avatar
Doche
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne maj 06, 2007 7:24 pm
Kraj: Ried

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Doche Če jun 20, 2019 12:16 pm

Ti zelim veliko varnih km v kolikor bos kupil Suzukija. In pa seveda obilo zivcev pri uporabi multimedije.
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Karambol Pe jun 21, 2019 7:13 am

Doche: Hvala.

Multimedija, ja... Če bi imel opcijo, bi vzel takega povsem brez kakršne koli multimedie, še brez telefonije. Ampak ne vem zakaj imajo proizvajalci avtomobilov tako grdo navado, da v vsako vozlo tlačijo tiste zaslone na dotik in navlako, kot da bi to bilo nekaj popolnoma obveznega za vožnjo...


No, kakor koli že, imam še nekaj vprašanj glede motorjev. V ponudbi sta dva motorja - 1.0 (3 valji, 82 kW, 170 Nm) in 1.4 (4 valji, 103kW, 220 Nm). Masa vozila je okrog 1200 kg. Razmišljal sem, da bi vzel kar 1.0 motor. Ali se splača vzeti močnejši motor oz. ali bo na cesti sploh kakšna razumna oz. razvidna prednost pri uporabi močnejšega motora, ki bi upravičila dejstva, da bo motor porabil več goriva ter da bo zavarovanje verjetno dražje? Nekdo mi je omenil še, da motorji ponavadi pijejo več goriva, kot je navedeno v tehničnih listinah. Npr. če je navedeno, da pije 5.5, bo v resnici pil okrog 7. Koliko resnice je v tem?

lp
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a danci1973 Pe jun 21, 2019 7:31 am

Na spritmonitor.de si lahko pogledaš statistiko za posamezne modele - tudi po različnih motorjih.

Vitara 82kW
Vitara 103kW


Kot lahko vidiš, nekateri vozniki z 103kW motorjem dosegajo nižjo porabo kot drugi vozniki z 82kW motorjem, a v povprečju ima večji motor dobrega pol litra večjo porabo.

Kar se tiče razlike med navedeno in realno porabo, je le-ta odvisna od voznika oz. stila vožnje. Če pogledaš zgornjo statistiko, vidiš, da je razlika med najvarčnejšim in najpotratnejšim voznikom pri 82kW motorju 2,2 litra (5,79 - 8,07 L/100km), pri 103kW motorju pa 3,5 litra (5,53 - 8,96 l/100km)...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Firediver Pe jun 21, 2019 7:36 am

1. Multimedija prodaja avtomobil, sicer ne v taki meri kot estetika (na račun preglednosti in uporabnosti), pa vendarle. Proizvajalec, ki ne nudi sodobne multimedije v svojem vozilu, bo prodal samo nekaj vozil takim, ki multimedije še vedno ne uporabljate.
2. Močnejši motor zaradi višjega navora omogoča lažje premikanje (lažje prehitevanje, boljše pospeševanje...) mase vozila in lahko popije manj od šibkejšega motorja, ker se ne maltra. Zaradi tega "manjši motor - manjši stroški" ne drži vedno.
Vseeno je dobro, da sam preizkusiš, če je trivaljnik dovolj zate in za tvoje potrebe, ker mi tukaj tega ne moremo soditi. Samo iz mase vozila in moči motorja ni enostavnega odgovora.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Ivan36 Pe jun 21, 2019 9:09 am

Vedno je poraba večjega motorja v enakem vozilu enaka ali nižja od manjšega! Na primer Clio 1.2 8v ali 1.2 16v in 1.4 16v ali .6 16v Potem Gof 4 1.4 8v ali 16v ali 1.6i ali 1.8 Turbo vsi imajo 8 litrov do 11l porabe. :huh: Pa še primer iz prakse Clio 2002 1.2 8v 60KM poraba 7,9 litov dnevno na 100km in Octavia 2.0 bencin 2000 letnik 115KM poraba na 100km 8,4 litra dnevno s klimo poleti, Clio brez klime!
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov