Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4158
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a xxl Pe jun 21, 2019 9:22 am

1,0 bi znal malce popustit na klancu avtoceste polno naložen, drugače ni panike. Ženin bratranec ima Vitaro 1,0 4x4, živi v hribih in je super zadovoljen kako gre in porabi, verjetno tudi zato, ker ima še Dusterja 1,6 16V 2x4 z enako konjenico. :)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a ojnica Pe jun 21, 2019 10:47 pm

[quote="Ivan36"]Vedno je poraba večjega motorja v enakem vozilu enaka ali nižja od manjšega! Na primer Clio 1.2 8v ali 1.2 16v in 1.4 16v ali .6 16v Potem Gof 4 1.4 8v ali 16v ali 1.6i ali 1.8 Turbo vsi imajo 8 litrov do 11l porabe. :huh: Pa še primer iz prakse Clio 2002 1.2 8v 60KM poraba 7,9 litov dnevno na 100km in Octavia 2.0 bencin 2000 letnik 115KM poraba na 100km 8,4 litra dnevno s klimo poleti, Clio brez klime![/quote]

Ni res, clio 1.2 ima porabo manjšo od recimo 1.6 motorja.
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Karambol Sr jun 26, 2019 4:11 pm

Ojla!

Dobra novica, začel sem iskati ponudbe za Vitaro! Sicer pa oprostite, ampak me zopet firbec muči...

A) Med tehničnimi podatki za to vozilo sem zasledil podabo goriva v litrih na 100 km. Opazil sem, da je pri motorju 1.4 rahlo večja poraba, kot pri motorju 1.0. To mi je logično, zanima me pa kako je s porabo pri modelih s 4x4 in brez. Ker je namreč navedeno, da je pri 4x4 poraba za kak liter bencina večja, kot pri vozilih brez, pa me zanima zakaj. Ker sem bral v brošuri in piše, da je vozilo opremljeno s sistemom Allgrip - ta baje deluje tako, da skoraj ves čas vozi na klasičnem 2-kolesnem pogonu. Ko pa zazna, da kolesa drsijo, pa avtomatsko (in le takrat) preklopi na 4x4. Ali se podatek glede porabe nanaša na vožnjo, ko je 4x4 izklopljen ali vklopljen? Če se nanaša na vožnjo z 4x4 izklopljenim, zakaj je potem poraba toliko večja, če je v uporabi le 2-kolesni pogon? Koliko je potem poraba pri vožnji z 4x4 konstantno vklopljenim?

B) Pri izbiri dodatne opreme za vozilo sem v katalogu oz. brošuri naletel na seznam serijske opreme, kjer pa začudoma nisem našel rezervnega kolesa. Navedeno je, da namesto slednjega z vozilom dobim kar nekakšen kit za popravilo pnevmatik. Ta naj bi vseboval neko pasto za "flikanje" lukenj ter električni kompresor za ponovno napumpanje gum. Kaj menite ostali? Ali naj se zadovoljim kar s tem kitom za popravilo ali bi bilo bolje, da namesto tega raje vzamem še rezervno gumo?

C) Kako je ponavadi s parkirnimi senzorji? Ker imajo vozila v bistvu opcijo vzvratne kamere ali pa ultrazvočnih parkirnih senzorjev - slednji so lahko spredaj, zadaj ali pa na obeh koncih. Se vam zdi smiselno, da bi na vozilo dodal še parkirne senzorje? To sem sicer že najprej želel storiti ampak potem sem opazil, da ima premium model že vzvratno kamero. Se vam zdi smmiselno dodajati parkirne senzorje, če je na voljo že kamera?


Hvala za odgovore.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a danci1973 Sr jun 26, 2019 4:49 pm

A) Glavni razlog, da imajo vozila s 4x4 (AWD, 4WD, ...) večjo porabo kot tista brez, je dodatna teža in dodatni vrteči sklopi (diferencial, pogonska gred, ...).

B) Če je možnost rezervnega kolesa, je to vsekakor bolje - kolo lahko zamenjaš, tudi če je pnevmatika popolnoma uničena (razrezana), medtem ko s tistim kompletom lahko zakrpaš le manjše luknje (če imaš srečo).

C) Tako senzorji kot kamera so čisto stvar posameznika - jaz nimam in ne potrebujem ne senzorjev, ne kamere in ko kdaj peljem kak tuj avto, ki ima eno, drugo ali oboje, me te reči samo motijo.

Je pa res, da vozim (in parkiram) že ene 30 let, tako da sem se tega pač moral naučiti brez senzorjev, kamer in drugih 'pomagal'.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a motom So jun 29, 2019 7:51 am

Zame je rezervo kolo edina izbira. Npr. na avtocesti sem zaznal prazno zadnjo gumo in preden sem ustavil je bila prakticno unicena. Res pa avto ni imel opozorila padca tlaka. Enkrat pri nadomestnem avtu, na avtocesti, mi je dobesedno razneslo prednjo gumo. Ko sem ustavil so na feltni ostali le se boki. Feltna brez praske. Enkrat v rikverc zadel v oster robnik in prerezal bok. Sicer imam pa vedno s seboj kompresorcek in injekcije. Sem ze zaflikal kar na avtu, brez snemanja kolesa.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 34 gostov