Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Karambol Sr maj 15, 2019 11:38 am

Pozdrav vsem forumašem.

Torej, kot že naslov pravi, sem se odločil za nakup lastnega osebnega avtomobila. Glede na to, da avto kupujem prvič in na to temo nimam nobenih izkušenj, bi vas prosil za nekaj nasvetov. Nisem zahteven voznik in ne divjam po cesti, zato ne rabim nevem kako "fancy" mašine. Iščem nekaj trpežnega s čimer se lahko kam odpeljem, ne želim pa računalnika na kolesih - se pravi v avtu naj bo čim manj nepotrebnih dodatkov oz. priboljškov, ki jih proizvajalci neusmiljeno tlačijo v svoja vozila, da se bolje in dražje prodajajo. Govorim o raznih zaslonih na dotik, možnost priklopa avtomobila na internet preko WiFi, Android aplikacije za avtomobil, asistenca za parkiranje, razni pametni dodatki in podobno. Presenetilo me je, da ima večina novih avtomobilov zaslone na dotik že serijsko vgrajene in avtomobile brez slednjih skorajda ni več mogoče dobiti.

Motor ni potrebno, da je nevem kako močan (iščem bencinarja), zaželeno pa je, da pri prehitevanju malo bolj "potegne". Govorim, ker sem že vozil starejši Renault Twingo (če se ne motim, je bil motor 55 kW) in avto ni nikamor "šel". Če je bilo kdaj treba prehiteti kakšen tovornjak, sem moral kar pošteno stopiti na plin in še to samo pri dolgih in ravnih cestnih odsekih.

Za enkrat se še nisem odločil kaj bi vzel - ali rabljenega ali novega. Moj budget je cca 10000€ ali morda še par tisoč čez, nekako pa se nagibam k nakupu novega, vendar pa opažam, da novih avtomobilov za to ceno ni veliko. Znamka mi na tako pomembna (nočem pa Fiat ali Lada ali Citroen), bolj pomembna je kvaliteta (čim manj stroškov in vzdrževanja). Iščem kombilimuzino (5 vrat), še posebej pa so mi všeč tiste v SUV izvedbi.

  • Kaj bi priporočali?
  • Na katere pasti je treba paziti pri nakupu? Na kaj je treba biti še pozoren?
  • Katero serijsko oz. dodatno opremo je dobro imeti?
  • Večina avtomobilov navaja neke kratice npr. BAS, ESP, ASR, FCA, LKA, RCCW, DAW, itd. Kaj sploh so? Ali jih potrebujem?
  • Kako močan motor bi priporočali (koliko kW)?
  • Kaj pride ceneje - takojšnje plačilo z gotovino ali leasing? Nekje sem prebral, da je leasing cenejši. Zakaj?

Hvala že v naprej!
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a PogachnyK Sr maj 15, 2019 11:49 am

Idi po Fiat Pando...

Ne moreš zgrešit...
Slika
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a limas Sr maj 15, 2019 12:18 pm

Da bi avtorju teme napisal vse odgovore na njegova skromna vprašanja, bi rabil 3-5 ur intenzivnega dela.
Uporabi iskalnik, vzami si en popoldan časa in dobil boš vse odgovore.

Kupi rabljen avto C segmenta s 5 vrati in bencinskim motorjem (fokus, megan, P308, i30...).

https://www.avto.net/Ads/results.asp?zn ... rt=&stran=

Tukaj imaš zanesljiv avto po tvojih željah:
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=14204208
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr maj 15, 2019 1:25 pm

Mogoče novi Fiat Tipo 1.4 16V dobiš ga za caa. 10.000 eur pa je nov avto.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a danci1973 Sr maj 15, 2019 2:01 pm

Pa lepo je napisal, da noče Fiata... :lol:

Kupi enega Subaru Outback-a LPGt, tam letnik 2004-2005, pa boš imel avto kot se spodobi, s stroški goriva kot kak dizel, za razliko v ceni pa ga lahko ene 10 let furaš in servisiraš...

Npr. https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13992679&display=Subaru%20Outback%202.5%20AY%204WD%20Avt.%20Na%20plin.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr maj 15, 2019 3:43 pm

Ja seveda, tak avto ... pa je reku da hoče vzdržljivega, in po 210.000 pričakuješ da ne bo imel velikih stroškov ? :D
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a titanius Sr maj 15, 2019 4:57 pm

ala Citroen za nevzdrzljiv avto? odlicno fant, kar tako naprej. na koncu bo vzel golfa.
 
Tommaazz
Novinec
 
Prispevkov: 231
Pridružen: Sr maj 18, 2011 9:13 am

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a Tommaazz Sr maj 15, 2019 5:55 pm

Kaj takega bi bilo super in po tvojem okusu...motor je soliden in predvsem vzdržljiv...nima tudi neke navlake, ki si je ne želiš...na tvojem mestu bi počekiral to.
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 115%20Life
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 115%20Life
2002 (2007-2008) VW Polo 1.4MPI; 2008 (2008-2011) Renault Megane Grandtour 1.6 16V; 2011 (2011-2017) Peugeot 508 SW 1.6 THP; 2017 (2017-2021) Mazda 3 G120; 2021 Mazda CX-30 G150;...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a xxl Sr maj 15, 2019 7:06 pm

In odkod ti podatek, da Citroen in Fiat nista kvalitetna? V primerjavi z kom?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
hnoda
Novinec
 
Prispevkov: 203
Pridružen: Sr maj 27, 2009 12:21 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a hnoda Sr maj 15, 2019 8:56 pm

Moje mnenje je, da če 'ne znaš' (jasno vsak zna dat denar in odpeljat avto za ceno nalepljeno na vetrobranskem steklu) kupit novega avta, potem še toliko bolj ne boš znal kupit rabljenega. Za nakup rabljenega obvezno s sabo kakega kolega od kolega, ki se spozna, pa mu magari plačaj 50 EUR, bo dobro naložen denar.

Najpametnejša stvar, ki jo lahko narediš ob nakupu, je da se držiš zastavljenega budžeta z odstopanji do max 10% (kar je težje, kot se sliši).

Za ta denar bi jaz pogledal kako Kio Rio ali Hyundai i20. Solidna avtomobilčka, pa šest ali sedem let garancije za nestresno vožnjo. 1.0 ali 1.4 bencinar sta novejša motorja. Tudi s tem, da boš dobil samo osnovno navlako, kot si želiš, ne bo problem. Osebno bi vseeno poskrbel najmanj za to, da ima avto bluetooth prostoročno telefoniranje, ker smo ljudje pač taki, da brskamo po tistih telefonih takrat, ko je najmanj treba, varnost je pa vseeno prva. Če kdaj rabiš malo prtljažnika bi pa pogledal za kak Renault Clio Grandtour (karavan), mogoče celo dizel, pa tistega jurja več eventualno prineseš noter s porabo, rezervni deli bi morali biti pa pri nas tudi dostopni. Če ti je vseeno za malenkost manjši avto, s katerim bi se pa rad kdaj užitkarsko zapeljal, je pa verjetno dobra izbira Suzuki Swift.

Kdor trdi, da je leasing cenejši od nakupa na gotovino, zanika temelje ekonomske znanosti. Dopuščam možnost, da se nekdo izpogaja za slabšo ceno za gotovino, kot drugi za ceno leasinga, ampak tu je razlika v pogajalskih spretnostih, ne v tem, da bi bil leasing cenejši.

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... tion%20ISG
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... +KASKO+V... (verjetno bi bil boljši 1.0 ali 1.4 motor, ampak že dražje)
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=12827635
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=12127462

Veliko sreče pri nakupu.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a danci1973 Sr maj 15, 2019 10:20 pm

xxl je napisal/-a:In odkod ti podatek, da Citroen in Fiat nista kvalitetna?

Z odstavnega pasu. :lol:
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a emozul Sr maj 15, 2019 10:41 pm

xxl je napisal/-a:In odkod ti podatek, da Citroen in Fiat nista kvalitetna? V primerjavi z kom?


Zakaj potem nisi kupil citroena /fiata? Verjetno nisi gledal zanesljivost, ali pač.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a xxl Če maj 16, 2019 7:49 am

Butasto vprašanje, res. V glavnem sem vozil Italijane in Francoze, zdaj Nemca. Kupim, kar se mi zdi vredno mojega denarja, pri Nemcu sem celo najbolj nezadovoljen.
Glede na zahteve avtorja teme, izbira je kar dobra, dobiš marsikaj novega z večletno garancijo.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a danci1973 Če maj 16, 2019 11:05 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:Ja seveda, tak avto ... pa je reku da hoče vzdržljivega, in po 210.000 pričakuješ da ne bo imel velikih stroškov ? :D

Slika

https://www.amzs.si/motorevija/v-zarometu/pogovor/2018-04-26-srecanja-do-milijona-in-naprej
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a emozul Če maj 16, 2019 11:51 am

xxl je napisal/-a:Butasto vprašanje, res. V glavnem sem vozil Italijane in Francoze, zdaj Nemca. Kupim, kar se mi zdi vredno mojega denarja, pri Nemcu sem celo najbolj nezadovoljen.
Glede na zahteve avtorja teme, izbira je kar dobra, dobiš marsikaj novega z večletno garancijo.


Nisem tako mislil, ampak vsak vsaj malo vleče po svoje.
Dejansko, če pogledaš odgovore, kupiš kar ti paše, itak je vse podobno sranje.
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a VW T4 Če maj 16, 2019 12:06 pm

In kaj hočeš sedaj s tem subarujem povedat? Vsak avto, če ga vzdržuješ po planu, menjaš okvarjene dele z novimi, bo deloval toliko časa kot bo šofer živ.
Al misliš, da ta forester je bil deležen samo oljnih servisov in vse ostalo je prva vgradnja :lol:
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a xxl Če maj 16, 2019 1:20 pm

emozul je napisal/-a:
xxl je napisal/-a:Butasto vprašanje, res. V glavnem sem vozil Italijane in Francoze, zdaj Nemca. Kupim, kar se mi zdi vredno mojega denarja, pri Nemcu sem celo najbolj nezadovoljen.
Glede na zahteve avtorja teme, izbira je kar dobra, dobiš marsikaj novega z večletno garancijo.


Nisem tako mislil, ampak vsak vsaj malo vleče po svoje.
Dejansko, če pogledaš odgovore, kupiš kar ti paše, itak je vse podobno sranje.

Te se pa opravičujem. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a avto fan1308 Pe maj 17, 2019 5:26 pm

Karambol je napisal/-a:Za enkrat se še nisem odločil kaj bi vzel - ali rabljenega ali novega. Moj budget je cca 10000€ ali morda še par tisoč čez, nekako pa se nagibam k nakupu novega, vendar pa opažam, da novih avtomobilov za to ceno ni veliko. Znamka mi na tako pomembna (nočem pa Fiat ali Lada ali Citroen), bolj pomembna je kvaliteta (čim manj stroškov in vzdrževanja). Iščem kombilimuzino (5 vrat), še posebej pa so mi všeč tiste v SUV izvedbi.


Obrazložiš tole prosim? Upam samo, da ni tole kakšna gostilniška debata ker, če si vozila še nisi lastil (kar pove tudi naslov) ne sklepaj prehitro!
Hvala in lp
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Prvič kupujem avtomobil in nimam poima. Kaj naj kupim?

Napisal/-a PogachnyK Pe maj 17, 2019 7:40 pm

Majhen SUV je fiat panda... Samo je bil pred svojim časom narejen.

8.000 evrov Sive barve, klima.... Zelo dober 1.2 motor...

Usedi se v avto, nato pa pomisli, če bi ti nekdo uavezal oči, ali bi vedel, da se pelješ v Pandi?
Slika
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov