Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a DePalmo Po avg 24, 2020 10:38 am

S punco se zaradi njene nove službe seliva v bolj odročne kraje (okolica Cerknega) in ker znajo biti tam zime zanimive, ceste še toliko bolj, po vrhu je pa zelo težko dobiti kakšno stanovanje, se odločava o nakupu avta za zimo. Ker se na take avte bolj malo spoznam (sem laik!), bi bil vesel vaših mnenj kaj sploh gledati. Naredil sem si svoj (laični) seznam, kaj se bi splačalo gledat, konkretnih primerov še nimava izbranih. Cena bi bila do nekje 1.500 EUR, za boljši primerek tudi do 2.000, s tem da imava na strani seveda tudi za servis, zavarovanje in registracijo, nebi pa v to sedaj metala veliko denarja ker bova verjetno avto rabila eno zimo ampak se nikoli ne ve, je pa vseeno želja da je avto zanesljiv ter da deli niso ravno dragi. Poraba ni toliko pomembna (ok, če bo pilo 15+ je, med 7 in 10 se nebo cenkalo).

Torej, jaz sem si zamislil nekako v tem vrstnem redu (seveda morajo biti 4x4, ročni menjalnik, bencinar, vsaj 110 konjev oz. raje več):
- Subaru Legacy oz. Impreza
- Audi A3 ali A4
- razni mali terenci ala Toyota RAV 4, Suzuki Vitara
- VW Passat oz. mogoče tudi Bora
- Jaguar X-Type

Kolikor vem, s Subarujem načeloma ne moreš falit. Avti naj bi bili trpežni, vzdržljivi in se da prilezt marsikam. Je na njih kaj takega na kar bi moral paziti?

Audije poznam posredno, so jih imeli kolegi (ampak 100 in nato A6 in A8) in so pozimi zelo redko obstali, ponavadi na kakšnih brezpotij kjer se je testiralo koliko daleč se pride. Sta A3 in A4 primerljiva?

Mali terenci so kolikor vem loterija. Lahko imaš srečo in boš prišel daleč, lahko se pa ustavi še prej kot z navadnim avtom na sprednji pogon. Tako da nad njimi nisem toliko navdušen, je pa res da če naletiš na nespluženo cesto in klanec, boš lažje premagoval breg ker boš peljal nad snegom, kot pa ga rinil pred sabo.

VW zato ker sta bolj ali manj ista kot Audi, vsaj v tehniki.

Jaguar pa zato ker si ga želim že nekaj let ampak so druge prioritete, pa še avto.net mi ga je vrgel ven, zato sem ga dodal na spisek. Je ta avto sploh dober za v sneg?

Vem da mogoče malo kompliciram, ampak uglavnem se bo punca vozila sama (jaz delam od doma), zato hočem za njo varen in zanesljiv avto kateri se nebo ustrašil zasneženih hribov. Novejši in dražji žal odpadejo, ker je še vedno v prvotnem planu varčevanje za hišo.
 
1992Diavolo1992
Novinec
 
Prispevkov: 319
Pridružen: Pe sep 13, 2013 6:49 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a 1992Diavolo1992 Po avg 24, 2020 10:54 am

Malo izven budgeta, ampak mislim da bi tole blo se najboljše za ta dnar:

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... I%20SERVIS

Razne audije in jaguarje pa za taki dnar pozabi. Vzdrzevanje je tudi denar. Morda tudi kaksna dacia, ampak za taki dnar bolj tezko.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a Ivan36 Po avg 24, 2020 11:28 am

Škode ni ŠKODA :lol: za stari 2.0i ga imam 3 leta in kuri od 9.8l do 6.8l v 5 prestavi 80 kmh do 100kmh nad 120 kmh pa gre poraba do 9.9l :lol:
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 0%20KREDIT
Slika
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... RI%20REDIT
Slika
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... I%20KREDIT
Slika
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a matejxx Po avg 24, 2020 11:36 am

Mogoče Suzuki Ignis. Glede malih terencev pa. Z avtom se ne voziš samo po hribu navzgor, temveč tudi navzdol. In tam je boljše, da imaš lažji avto, kot pa da seboj voziš dodatne kile.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a limas Po avg 24, 2020 11:57 am

Avto za zimo, ampak prejšnja zima je bila skoraj suha, če pa ima histerija glede globalnega segrevanja nek znanstveno dokazan temelj (za zdaj ga razen ponarejenih meritev T nima), se nima smisla tako sistematično usmerjati na zimske razmere in hribe.
Če gre za relacijo Škofja loka - Cerkno je dobro imeti 4wd, za "zimski avto" pa se osredotočiš predvsem na dobre innove zimske gume.
Kakšen suzuki ali fiat panda s 4x4 bi prišel ravno prav, ampak želiš tudi varen avto, kar pomeni vsaj C segment.
Subaru je odlična izbira, ampak tisti za 1000-2000 so tako načeti od rje, da boš doživel velik šok.

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 0%20R%204Q

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 201.5%20GS
 
MadIggy
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Sr feb 04, 2009 8:57 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a MadIggy Po avg 24, 2020 12:18 pm

Subaru obvezno bencin, dizli so hudo problematični. Rav 4 1. generacije ima stalni 4×4 pogon, temu primerna je tudi poraba. Bencinarja ne boš spravil pod 10l, dizli so neuničljivi ampak izven budgeta.

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... Plus%204WD
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a srcnik Po avg 24, 2020 1:17 pm

Pri vw, skoda, audi, seat se izogibaj navadnih FSI motorjev, ker imajo kar nekaj hib.

So pa tiste modre škode, bivše policijske... Sverckoti spet v akciji, malo spolirat i ko nov.
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 594
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a zundapp Po avg 24, 2020 2:01 pm

Čudn da taga vsevedi IVAN ne ve.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a Ivan36 Po avg 24, 2020 2:25 pm

So pa tiste modre škode, bivše policijske... Sverckoti spet v akciji, malo spolirat i ko nov.

Itak in to kar 22 kosov so prodali ... Vsake 2 leti jih kupjo po 220 vozil ... Jaz sem tudi kupoval avte od MNZ ampak ne patrulna vozila!
Te škode so od inšektorjev ali NPU in niso intevenciska vozila ....
 
TihaVoda
Novinec
 
Prispevkov: 129
Pridružen: Po avg 05, 2019 3:57 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a TihaVoda Po avg 24, 2020 6:46 pm

Civilne Škode 4x4 so imele enote za izravnalne ukrepe (nadzor meje) in kriminalisti. Verjemi, da se teh avtov ni šparalo. Imajo tudi ogromno delovnih ur, saj jih stalno laufajo tudi, ko stojijo in čakajo. Poleti, da jim ni vroče, pozimi, da jih ne zebe.
 
Uporabniški avatar
whitee
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 793
Pridružen: Pe nov 22, 2013 8:25 pm
Kraj: Kozje

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a whitee Po avg 24, 2020 7:27 pm

Jaz tudi ne bi gledal 2.0 fsi Škod, dejansko mislim da vse prodane v taki motorizaciji so bile državne, železna mreža zadaj pa to samo še potrdi. Pa niso bile samo modre, so bile več barv.
 
Panzeraustirol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 89
Pridružen: Pe jun 12, 2020 8:42 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a Panzeraustirol Po avg 24, 2020 9:28 pm

Kaj pa kakšen Alfa 156 1.9 dizel? Relativno vzdržljiv, tisti ki so crknli so že na odpadu tako ali tako. Terenski Crosswagon je pa dvignjen z podloženim podvozjem in 4x4 pogonom. :)
 
TihaVoda
Novinec
 
Prispevkov: 129
Pridružen: Po avg 05, 2019 3:57 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a TihaVoda Po avg 24, 2020 9:59 pm

Za ta denar in 4x4 jaz ne bi gledal drugega kot japonskega bencinarja. Karkoli, kar je bilo vsaj približno redno servisirano in ni pretirano rjavo (ali pa je bila rja že sanirana).

Forester prve generacije, Toyota RAV4 prve generacije, Daihatsu Terios (majhen, a praktičen) ...
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a ojnica Po avg 24, 2020 10:11 pm

Poznam vasi nad Cerknim, se tud večkrat tam vozim skoz....tam je višina okol 700m, za tiste kraje ne rabiš 4x4, nekaj kupiš daš gor nove zimske gume pa bo šlo. Se pozim tud po Davči vozim, kjer je višina 1000m pa gre z navadim avtom, sam gume morajo bit dobre to pa ne pomen 3 sezone vožene in s 5-6mm profila, ampak nove.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a DePalmo Pe avg 28, 2020 9:51 am

Najprej se zahvaljujem vsem za vaša mnenja in predloge!

Tisti kraji nad Cerknem imajo včasih poledenelo cesto in ti tudi 4x4 ne pride prav, ampak to so že ekstremi. Bolj me skrbi za sveže zapadel sneg, ker najin Ceed dvomim da bo prilezel daleč v tiste klance, kljub dobrim in novim zimskim gumam. Hkrati pa bo avta za drobiž manj škoda če punco slučajno vrže v kak graben, kot pa da razbije najin vsakdanji avto.

In kot že rečeno, gleda se izključno bencinarje in 4x4, vse ostalo takoj odpade. Hkrati pa mi je dal @matejxx za mislit in tako odpadejo tudi vsi karavani in večji terenci, mogoče bi bila tistale Impreza, čeprav čez budget, ali pa kakšna Panda še najboljša izbira.

Sicer če bo taka zima kot zadnje leto, potem sploh nebo problema ;) Ko pa tam zapade sneg, ga lahko vrže tudi do pol metra v enem večeru, tisto pa je problematično. Pa ker je punca, ne zastopi (vsaj ne še) da moraš včasih kaj odpeljati bolj "na silo", kot pa nežno. S takim mišljenjem sem pozimi prišel tudi na Krim z 206, brez da bi ga poškodoval.

Torej, nov spisek:
- Subaru Impreza Sedan
- Fiat Panda (1.1 oz. 55 konjev je dovolj za vožnjo v zasnežen hrib? Meni se zdi to malo podhranjeno)
- Suzuki Baleno, Samurai
- Lada Niva (ne zgleda, sem pa čisto pozabil na ta avto ... preverjeno pride marsikam)
- Mitsubishi Pajero

Pri hiši sicer že imajo Suzuki Jimny, ampak kolikor sem gledal so tile avti preko budgeta. Pa še z mojimi 181cm se notri počutim kot sardele v konzervi.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a Ivan36 Pe avg 28, 2020 10:26 am

:lol: Ampak strah ima res velike OČI Zakojca Šebrelje Ravne ipd imajo samo 10% vozil na 4x4 :DDD Ostali so vsi prednji pogon pa en 5% BMW ali MB. Glede snega čez 15 cm se dajo pa gor VERIGE za SNEG :lol: :roll: 99% pa vozilo pustiš v dolini! Edino ne priporočam avtomatika za te naše klance! Je pa zadnja 3 leta večja nevarnost padanje posušenih dreves, kakor pa snega čez 20cm :evil: :huh:
Prvi še večji problem v teh hribih pa je PITNA VODA ! Lahko jo omejijo za uporabo tudi pozimi, če raven upade pod varno mejo!!!
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a tha_man Pe avg 28, 2020 11:30 am

Za tak keš po mojem najbolje kak Suzuki ali Subaru. Mogoče še kak RAV4 ali H-RV. Stroški vzdrževanja so seveda povezani tud z razredom avtomobila, tk da manjši bodo cenejši. Niva (mogoče tud Pajero) oz. nasploh hardcore terenci so IMO overkill, če rabiš avto za po cesti in se bodo obnesli slabše kot bolj klasične/mehke izvedenke s 4x4 (razen kot si že sam napisal, v primeru če cesta ni splužena in je snega ravno toliko, da dodatnih 5-10 cm odmika od tal naredi razliko).

Za jurja in pol sicer ni neke strašne izbire, tam okoli 3 jurje je že bistveno več, npr. Suzuki SX4/Fiat Sedici (isti avto) bi lahko bil zanimiva izbira. Ampak ok, tud za željen budget se kaj najde...
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a matejxx Pe avg 28, 2020 12:26 pm

Ivan36 je napisal/-a::lol: Ampak strah ima res velike OČI Zakojca Šebrelje Ravne ipd imajo samo 10% vozil na 4x4 :DDD Ostali so vsi prednji pogon pa en 5% BMW ali MB. Glede snega čez 15 cm se dajo pa gor VERIGE za SNEG :lol: :roll: 99% pa vozilo pustiš v dolini! Edino ne priporočam avtomatika za te naše klance! Je pa zadnja 3 leta večja nevarnost padanje posušenih dreves, kakor pa snega čez 20cm :evil: :huh:
Prvi še večji problem v teh hribih pa je PITNA VODA ! Lahko jo omejijo za uporabo tudi pozimi, če raven upade pod varno mejo!!!


To ne pomeni ravno strah. Jaz npr. na svoj avto še nikoli nisem namestil verige. Poskusim, če ne gre pač grem po daljši poti okrog in se potem spuščam po hribu navzdol. In to pač včasih privede tudi do kakšne težave. Še večji problem pa je, ko se ti kam mudi. Zato pa pri naslednjem avtu vsekakor nabavim nekega karavana 4x4. Da bi pa avto pustil v dolini in hodil peš mi pa tudi na pamet ne pride.

Drugače pa avtorju teme. Zakaj pa nebi prodal tega ceeda in zamenjal za nek boljši 4x4, kot da samo kupuješ nek avto, ki ga boš koristil pozimi.
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a BlackT Pe avg 28, 2020 12:34 pm

Mislim da kompliciraš. Seveda je fajn 4x4 ampak ti povem iz 1.roke za te hribe ne rabiš, razen če boš sredi noči kam lutal. Če si ob glavni cesti zimske gume in je. Preveri pred Eto koliko je 4x4 parkiranih, pa jih veliko živi po hribih okoli...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Avto za zimo do 1500e

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe avg 28, 2020 2:21 pm

Tudi jaz menim da NE rabi 4x4 - RAZEN če so bo vozila po terenu strankam pa je vsaka v nekih hudih rovtah .... ampak dvomim

Samo zimske gume naj bodo nove pa bo prišla kamor bo hotela (je pa tudi odvisno koliko je avto težak sploh zadnji del, to ima kar pomen če rineš v snegu v klanec s sprednjim pogonom).

Če pa že, 4x4 bi jaz pogledal za suziki swifta 4x4.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 53 gostov