Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Električni ali bencinar?

Napisal/-a bluedot Če avg 19, 2021 1:37 pm

Zdravo. Malo sem v dilemi ali naj kupim električni avto (Renault Twingo) ali pa bencinarja (recimo Renault Captur). Avto bo sekundarni avto in za kratke vožnje. V uporabi ne bo vsak dan.

Uporabljal bi se za vožnjo v vrtec in nazaj (1 km v eno smer - 2x), za v trgovino (400m - 1x do 2x na teden, ker delamo samo večje nakupe), za obiske sorodnikov in prijateljev (radius do 25 km), mogoče kdaj za v službo (500 m), ter druge manjše opravke.

Za ceno električnega Twingoja sicer dobim kar fajn opremljen Renault Captur. Trgovec mi pravi, da benciner zlahka zmore takšne kratke relacije, ampak ne vem ... Pozimi non-stop prižiganje in ugašanje, vožnja s hladnim motorjem, akumulator bo trpel, v končni fazi tudi katalizator. Ne vem, če bi to avto zlahka zdržal 10 let. Na daljše relacije pa ga ne bi dosti vozil, ker imamo večji avto za ta namen - pa še tega daleč premalo vozimo (včasih stoji tudi po en teden).

Kaj menite, kaj kupiti v takšnem primeru? Bencinar, hibrid (Toyota Aygo, npr.), ali elektriko?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a Firediver Če avg 19, 2021 1:59 pm

Glede na profil uporabe bi ti električni sedel najbolje.
Mogoče nisi pomislil na 3. možnost: nakup rabljenega Zoe-ja in najem sodobne baterije zanj (če bi bila baterija lastniška prvovgradnja, bi bila že stara in manj zmogljiva). Glede na majhno število prevoženih letno, bi zadeva bila ugodna.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a bluedot Če avg 19, 2021 3:06 pm

Hm, ni slaba ideja. Ampak vsak avto imamo vsaj 10 let, zato sem bolj naklonjen novim, pa tudi po lastni želji si ga potem sestavim.

Mogoče pa mali mestni bencinarji zdržijo te napore prižiganja in ugašanja, ker v končni fazi so narejeni prav za ta namen. Električnega bi seveda raje imel, je pa tam okoli 7.000 EUR dražji (Toyota Aygo bencinar vs. Renault Twingo električen s subvencijo).
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a ban Če avg 19, 2021 3:09 pm

Zakaj točno rabite še en avto?
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a D12J12 Če avg 19, 2021 3:14 pm

Tukaj bo bolj odigralo vlogo kakšen človek si.
V primeru da bi hotel šparati bi ti za takšne kratke razdalje svetoval 20+ let starega malčka z atmosferskim motorjem vrednosti nekaj 100€, katerega po dveh treh letih zavržeš.
Če želiš nekaj novega in nimaš možnosti polniti avtomobil doma ali pa ti je odveč iskati polnilnice je potem odgovor bencinar.
V kolikor hočeš probati nekaj novega, te ta tehnologija navdušuje in ga lahko polniš doma je pa odgovor električni.
Vsi imajo svoje pluse in minuse, sam pa uhotovi kje je več plusov :).
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a bluedot Če avg 19, 2021 3:21 pm

Polnilnice imamo tukaj blizu, ene 400m proč. Tudi doma ga lahko polnim.

Bi pa me električni špas stal 7.000 EUR več. Tudi zavarovanje bo dražje, ker se gleda polna cena avtomobila (okoli 22.000 EUR proti 11.000 EUR).
ban je napisal/-a:Zakaj točno rabite še en avto?
Večji, Stelvio, je za daljše vožnje in je tudi veliko bolj varen. Po mestu ni glih najbolj okreten, motor rabi celo večnost, da se segreje na delovno temperaturo in parkirna mesta so precej ozka. Poleg tega je dizel in za DPF pogosto prižiganje in ugašanje ni najboljše.

Če bi bil na lizing in za 3-4 leta, me to seveda ne bi skrbelo, naj ga potem ima, kdor ga hoče imeti. Ampak imel ga bom sigurno 10 let.

Ampak to v končni fazi ni pomembno. Pomembno je, kateri malo avto bi se mi splačalo kupiti. Zdaj, ko gledam, vidim, da VW UP, Škoda CityGo in še nekateri podobni več niti niso naprodaj.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a D12J12 Če avg 19, 2021 3:28 pm

Vidiš si že odgovarjaš na vprašanje. Če boš izbral bencinarja itak ne boš delal velike razdalje, zato bi jaz zaradi mestne vožnje prepolovil servisni interval. Pri normalni uporabi bi morala stvar delovati.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a Firediver Če avg 19, 2021 3:31 pm

bluedot je napisal/-a:Hm, ni slaba ideja. Ampak vsak avto imamo vsaj 10 let, zato sem bolj naklonjen novim, pa tudi po lastni želji si ga potem sestavim.

Mogoče pa mali mestni bencinarji zdržijo te napore prižiganja in ugašanja, ker v končni fazi so narejeni prav za ta namen. Električnega bi seveda raje imel, je pa tam okoli 7.000 EUR dražji (Toyota Aygo bencinar vs. Renault Twingo električen s subvencijo).


Glede na malo letnih km ti bo rabljen električni tudi zdržal 10 let. Razen če ti je pod čast kupiti rabljenega, ker ste doslej vedno kupovali nove.

Rabljen je cenejši in v najslabšem primeru ga prodaš naprej. Je pa bolj pripraven, ker ga ni toliko škoda kot novega. Če ne poskusiš, ne boš vedel...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a bluedot Če avg 19, 2021 3:43 pm

Če bi vsak tako pazil na avto, kot jaz, bi izključno rabljene kupoval. :)
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a Gosic Če avg 19, 2021 3:56 pm

Kompromis in Toyota Yaris hibrid?
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a meganer Če avg 19, 2021 4:39 pm

Kupi najcenejšega novega bencinarja in čao.
Glej da ima park senzorje in kamero.


To bi jaz naredil ....... če bi novega.


Drugače bi pa našel nekaj starega 5-8 let ...... bi dal par jurjev in čao. Tudi škoda ga ni ........
Tudi kaska nebi dal .......


Nov avto, poblaščeni servisi, kasko, .......
Pač če imaš viška .......... in željo to je pa druga.

Ko potegneš črto te bo tudi nov Twingo koštal 400 na mesec ....... amortizacija, kasko, ........


Kot zanimivost ...... zadnjič sem vozil Teslo 3 performers. Poraba cca 20kwh. Torej cca. 2.8eur na 100km. Megan dizel kuri pa pod 5L. Torej polovico cenejša je vožnja z Teslo (pustimo udobje, moč, .......) gledano striktno skozi "bencin".
Tudi štromarji imajo porabo ........ samo to sem hotel rečt.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a bluedot Če avg 19, 2021 8:00 pm

Trenutno se najbolj nagibam k najcenejšemu bencinarju. Na Toyoti so mi rekli, da se ga ne da uničiti z mestno vožnjo.

O elektriki sem tuhtal samo zato, da me ne bi žrla skrb, da ga preveč prižigam in ugašam. Pa vožnja s hladnim motorjem pozimi. V končni fazi je tudi občutek fajn.

Vem pa, da bi rabljen imel največ smisla, se strinjam.
Gosic je napisal/-a:Kompromis in Toyota Yaris hibrid?
Jap, tuhtam, sem klical na Toyoto. Bom šel naslednji teden pogledat.
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Re: Električni ali benciner?

Napisal/-a Bucko99 Če avg 19, 2021 8:18 pm

za take relacije samo EV , če se ga ne bojiš :)
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električni ali bencinar?

Napisal/-a J.McLane Pe avg 20, 2021 6:31 am

EV bo tudi veliko večji užitek vozit po mestu kot pa te bencinarje z ročnimi menjalniki. Je pa res da za tako malo kilometrov razlike v ceni goriva ne bo ravno veliko, da bi pokril razliko v nakupni ceni.

Če boš delal 10k km letno te bo bencin stal nekje 800 €/leto, za EV na nočni tarifi boš plačal 150 €/leto, če si pri Gen-i imaš tudi polnjenje na javnih polnilnicah (GremoNaElektriko) še zastonj oz. za 1€/mesec, ampak verjetno ne bo več dolgo.

Razliko 7k € lahko vzameš na kredit eko sklada za 10 let in imaš mesečni obrok podoben kot je razlika v gorivu.

V bistvu je tako, da ko boš imel EV bo Stelvio v uporabi res samo takrat ko boš rabil prostor v avtu ali boš šel na kakšno hitrejšo cesto in dlajšo vožnjo.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električni ali bencinar?

Napisal/-a xxl Pe avg 20, 2021 8:05 am

Yaris hibrid ni slaba ideja, ni pa tako dobra, kot se sliši. Za 400-1000 metrov ti tudi hibid ne bo tako šparoven, saj, ali nima časa, da se med vožnjo dovolj napolni baterija, ali pri nižjih temperaturah motor ne bo ugasnil, na tako kratki relaciji, ker bo moral greti kabino. Iz izkušen opažam, da so najboljši rezultati primestno-mestna vožnja pri vsaj 10 km prevoženih. Zdaj, ti najbolj veš kje se tukaj lahko najdeš. PHEV je mogoče boljša rešitev, EV še boljša, najboljša mogoče res nekaj za par tisoč evrov ali manj, nekaj majhnega, kar ga ni škoda za teh par sto metrov.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Električni ali bencinar?

Napisal/-a bluedot Pe avg 20, 2021 8:37 am

Twingo bo, osnovni model z nekaj dodatki in to je to. Hvala vsem za nasvete!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električni ali bencinar?

Napisal/-a J.McLane Pe avg 20, 2021 8:53 am

Daj še napiši kakšna je trenutno ponudba, hvalili so se da bo 13k € po subvenciji, glede na cenik in avto.net jih ne vidim ravno tako ugodno. Sam tudi gledam nekaj v tej smeri, ampak jaz bi tudi rabljenega za manj denarja bil pripravljen kupit.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Električni ali bencinar?

Napisal/-a bluedot Pe avg 20, 2021 9:05 am

Aja, sorry, nisem napisal, da bo bencinar Twingo.

Za osnovni električni Twingo, z nekaj dodatne opreme, imam ponudbo za 21.700 EUR (z že vključenim popustom v višini 1.500 EUR). Dodatna oprema je barva, paket City, paket Flexi, hišni kabel za polnjenje in paket Varnost.

S subvencijo bi avto stal 17.700 EUR + zavarovanje. Ni malo.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Električni ali bencinar?

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe avg 20, 2021 4:07 pm

Jaz bi raje Zoe-a.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
rafunc
Novinec
 
Prispevkov: 108
Pridružen: Sr dec 25, 2013 10:04 pm

Re: Električni ali bencinar?

Napisal/-a rafunc Če jan 20, 2022 4:47 pm

bluedot je napisal/-a:Twingo bo, osnovni model z nekaj dodatki in to je to. Hvala vsem za nasvete!


Kakšnega Twingota si pa vzel in kako si zadovoljen? Gledam, da bi vzel enega bencinarja za mamo.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: burek66 in 51 gostov