Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 So sep 04, 2021 12:23 am

Pozdravljeni, sem nov na forumu. Ker je med vsem napisanim težko najti vse informacije, sem se odločil odpreti novo temo
Mojo rabljeno Škodo 4x4 nameravam menjati za novejšega. Moje potrebe/zahteve so:
- starost 5-7 let (približno)
- motor disel (obvezno)
- ročni menjalnik (zaželjeno)
- ("lahki") pogon 4x4 (obvezno)
- moč 140-160 KM (približno)
- nekoliko dvignjeni od tal od klasičnih
V osnovi mi avtomobil pomeni prevoz od točke A do B. V raznorazni opremi in elektroniki vidim samo nepotrebno (predrago) navlako, tudi šminkerske felne in spojlerji me ne ganejo, zaželjena je oprema za boljšo varnost. Seveda pri rabljenem ne moreš preveč izbirat.
Pomembna mi je zanesljivost/vzdržljivost avta, večkrat vlečem prikolico caa 1500kg. Vozim po različnih (ne)cestah zato tudi takšne potrebe. Pravi terenci (z reduktorjem, podvozjem in vsem ostalim) so že pretirani. Kvaliteta v notranjosti kabine ni tako poglavitnega pomena.
Trenutno mi Škoda dobro služi, moti me samo pogon 4x4 Haldex sklopka. Problem je da se vklopi pogon, ko sprednja kolesa že kopljejo in se vmes malo izklopi in ponovno vklopi. Če vozim prazni avto je čisto vredu, ko imam še prikolico zraven pa nabija v motorju, da se ti kar pošteno zasmili. Se pravi, potrebujem ročni vklop pogona. Kako se vklopi (preko diferenciala, ali preko zavor, ali kaj drugače) niti ni pomembno, samo da ga lahko ročno aktiviram.
Nisem še šel gledat nobenega avta, trenutno zbiram informacije.
Kia, Nissan in Renault sem že odpisal, ker sem nešel kar nekaj informacij o problemih (tovarniški vpoklici, kvarjenje elektronike, mehanske težave, ...). Za Hyundai IX35 sem tudi prebral nekaj slabega.
Audi Q3 mi je všeč, problem je Haldex sklopka, enako je pri vseh iz skupine WV.
Za BMW X1 nisem zasledil kako ima narejen xDrive.
Dacia in Suzuki sta prešvoh.
Subaru XV mi je zanimiv. Je res problem disel bokser motor? Do 2011 so imeli velike probleme z lomom gredi, kasneje so popravili ampak še vedno ni najboljše?
Mitsubishi ASX ne poznam pogona in vzdržljivosti avta.
Ford Kuga do 2013 je zanimiv, novejši letniki pa so že pretirano zrastli (po dimenzijah in teži).
Mazda XC5 ne poznam kaj dosti, kot znamka me pritegne.
Toyota RAV4 2009 sem že nekaj prevozil in zadosti mojim potrebam. Kako je novejši letnik?
Volvo ima samo nekaj premium razrede (€€€)

Sem se kar razpisal. Upam da me razumete kaj želim.
Prosil bi za čimveč informacij v tej smeri. Odprt sem še za druge proizvajalce. Predvsem me zanima tehnični del, o cenah bom kasneje razmišljal. Če je že podobna tema, me prosim preusmerite tja.

hvala
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a limas So sep 04, 2021 10:10 am

Mica ASX ima dizelske motorje od VW, platforma pa je od robustnega outlanderja. Če preferiraš zanesljivos, je to ASX.
Subaru XV naj bi rešil težave z dizelskim motorjem. Najbolj zanesljiva kombinacija je 2.0 bencinski motor, ampak kot si napisal, iščeš dizla.
Mogoče si prehitro odpisal Renault-Nissan, saj imajo zelo zanesljive dizelske motorje.
V izboru imaš različne razrede in dimenzije vozil.

Nekaj v tem smislu: X-trail
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... %20X-Trail
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a JG2 So sep 04, 2021 10:31 am

Volvo XC60, super prostoren najboljši dizel petvaljniki in dobiš ga tudi v kombinaciji AWD in ročni menjalnik.
 
Uporabniški avatar
ironmaiden
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: Pe avg 17, 2007 7:51 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a ironmaiden So sep 04, 2021 11:22 am

Sodelavka prodaja

Mazda cx5
Letnik 2013
2.2 diesel 175 HP
Prevoženih 218000km
Awd 4x4
Veliko se je vložilo vanga- motor, hibe popravljene
Cca 13000eur

Sem ga šel gledat, top, sam naša ni za to, eh ženske
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a DX5050 So sep 04, 2021 12:19 pm

limas je napisal/-a:Mica ASX ima dizelske motorje od VW


Od kje ti pa ta informacija?
Od kdaj ima VW 1.8 in 2.2 dizle? 1.6 pa se mi zdi da je celo od PSA?
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a xxl So sep 04, 2021 1:37 pm

Tako je. 1.6 je PSA. To je bratranec od C4 aircross in P4008. Nekaj časa je pri Outlenderju (2006-) in Lancerju bil 2.0 PD 140 od VAG.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a limas So sep 04, 2021 4:38 pm

DX5050 je napisal/-a:
limas je napisal/-a:Mica ASX ima dizelske motorje od VW


Od kje ti pa ta informacija?
Od kdaj ima VW 1.8 in 2.2 dizle? 1.6 pa se mi zdi da je celo od PSA?


Spomnim se še od Mice lancerja.
https://www.parkers.co.uk/mitsubishi/la ... w/engines/
https://www.nbcnews.com/business/autos/ ... re-n434061

Mice so definitivno imele VW dizel motorje.
Če so pa v novejšem času razvili kaj svojega pa ne vem.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a DX5050 So sep 04, 2021 5:02 pm

Ja, včasih so jih imeli. Samo v ASX-u pa VW motorjev ne boš našel.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a meganer So sep 04, 2021 7:29 pm

Tako je ...


Avtorju pa vprašanje za Haldex sklopka kake problemi pa so?


Kakor si zastavil nakup ....... Vsak avto ima hibe. Ga ni da nebo mel.

Ne išči dlake v seniku. Raje pomisli katerega lahko kdo pošraufa za normalen denar.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 Ne sep 05, 2021 12:31 am

Hvala, je že nekaj informacij.
ASX je med kandidati. Kako je z servisi in rezervnimi deli? Sem slišal od enega lastnika, da za določene modele sploh ni delov na zalogi v Evropi, se za vsako malenkost čaka en teden in več. Tako je bilo pred nekaj leti.
Pri Nissanu če že, samo Qashqai (ne vem kakšen sistem ima 4x4).
Volvote sem na hitro preveril in so vsi pretežki.
Imam izpit B kategorije in moram pazit na skupno težo (avto + prikolica) do 3500kg. Tako da gledam homologacijo avtov okrog 2100kg, raje manj.
Haldex sklopka deluje pravilno, kot mora. Peljat moraš v 1. z zelo visokimi obrati in ko začne spredaj kopat, se aktivira sklopka. Nato se vmes izklopi in spet vklopi, izklopi, vklopi, izklopi, ... Pa sklopka je sklopka, lahko drsi in nimaš prave moči na zadnji osi. Pri sklopki z gasom ne moreš nadzirati moči in navora. Po drugi strani če diferencial blokiraš nima kaj drseti. Saj takšen sistem je čisto zadovoljiv, da se rešiš v snegu ali blatu. Kot sem že omenil imam prikolico 1500kg, včasih še več. To je tako kot če bi vlekel še en avto za sabo, predstavljaj si kakšne sile so to. Motor nabije do blokade, nato obrati padejo na 2000 in spet do blokade, gor dol gor dol gor dol. Zato mi je prioriteta da lahko ročno aktiviram 4x4 in z gasom kontroliram situacijo.

Vesel bi bil informacije kateri avti se šraufajo poceni oz. za normalen denar.

Ni mi problem kupiti avta z 200.000km, če vem kakšne hibe ima, kaj me čaka. Logično je da se z leti in kilometrino deli zrabijo (zavore, končniki, zglobi, sklopka, ležaji, guma, ...), to so pričakovani stroški, nekaj 10 evrov. Ni pa prijetno če imaš kakšne večje defekte, vrednost stroškov več kot pol avta.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a meganer Ne sep 05, 2021 9:02 am

Imam 2.0tdi dsg 4motion 140km .... Tiguana.

Lahko prideš probat z prikolico ..... Pa boš videl kaj pomeni dsg in prikolica .......
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 Ne sep 05, 2021 7:52 pm

Ti verjamem da se super pelje, samo močno dvomim da ima Haldex sklopko (vsaj ne čisto osnovno). Razlika kot dan in noč.
Edini problem je ker ne morem voziti z B kategorijo. Tako da odpade.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 To sep 07, 2021 8:07 pm

Še vedno raziskujem, pilim teorijo.
Tiguan ima sklopko 5. generacije, ki jo nadzira hidravlika. Lahko nastavljaš razmerje moči vse do 90% na zadnjo os. Če primerjam sestrski Audi, je primerljiv z Q5. Medtem ko ima Q3 samo mehansko sklopko brez možnosti nastavljanja (na žalost).

Osnovo za ASX so vzeli od Outlanderja, motor 1,8D 150KM je povsem lasten razvoj. Nato je Citroen preoblekel plehovje (notranjost je identična) in nastal je C4 aircross, dodali so še PSA motor 1,6D 115KM.

BMW X1 xdrive ima sklopko, standardno razmerje pogona 40%:60%, zraven še elektronika po potrebi spreminja od 0-100% (spredaj ali zadaj). Ne vem če to velja za vse motorje, ali samo tiste močnejše. Prtljažnik (tovarniških 420 litrov) je po slikah videti precej manjši v primerjavi z drugimi znamkami.

Hyundai ix35 mi je tudi zanimiv, zadnja klop in prtljažnik je kar prostoren, ne poznam vzdržljivosti.

lp
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 To sep 07, 2021 9:25 pm

ironmaiden je napisal/-a:Sodelavka prodaja

Mazda cx5
Letnik 2013
2.2 diesel 175 HP
Prevoženih 218000km
Awd 4x4
Veliko se je vložilo vanga- motor, hibe popravljene
Cca 13000eur

Sem ga šel gledat, top, sam naša ni za to, eh ženske

Kaj se je popravljajo? Kakšne hibe?
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a 215709 So sep 11, 2021 1:30 pm

Lahko komentiram za rav4 2.0 d4d 2015. Od 2009 do 2015 je bila se zadnja generacija 2.0/2.2 dizlov kateri so se od toyote; nadaljne facelift je bil od bmw vemo pa kaksne probleme so imeli njihovi 2.0 pa menjav verige kot standardni servis

se posebej toyotin 2.0 pa je znan po zanesljivosti - pustimo zdaj vse te tipicne dizelske probleme pri veliki st km ala egr ipd. Imajo se kaksne tezave z nekim scv ventilom? Za v ravu ti zna mogoce biti malo presvoh saj se cuti vecja teza napram avensisa in drugih modelov, se posebej ce veliko prikolic vleces za normalno voznjo pa je ok 91 kw. Ce ti je vazna vecja moc predlagam 2.2

Nasel sem eno stran katere opisuje te motorje mogoce je kje ce bos oskal tudi za druge znamke - na koncu so tudi tipicne tezave opisane
https://toyota-club.net/files/faq/13-01 ... ne_eng.htm

Za 4x4 pogon nevem kaksne tocno vrsto sklopk gre lahko tukaj kaj vec preberes pod mechanical awd
https://mag.toyota.co.uk/toyota-rav4-fo ... stem-work/

Ima pa poseben knof za zaporo diff do 40-50kmh drzi 50:50%
Ima se neko sport tipko nvm jaz ne porajtam kake velike razlika pravjo da vec navora spravi nazaj, drugace ima nekak vecina spredaj pogon s priklopom po potrebi - recimo.
Lp
Slika
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 Ne sep 12, 2021 11:55 am

Hvala, takšnih odgovorov bi si želel čim več.
Znanec je kupil rabljeno 2,2D 180KM, letnik 2009/10. Peljal sem prikolico caa 1600kg, pa se pelješ kot raketa. Po avtocesti v 6. prestavi, pri pospeševanju/prehitevanju sploh ni potrebno prestavit v nižjo prestavo. Tudi po gozdnih cestah sva preverila ročni vklop 4x4 in gre lepo. Motila ga je poraba (okrog 8 l/100km) in jo je kar hitro prodal (še niti 20.000km). Imel jo je premalo časa, da bi lahko govoril o kakšnih problemih.
Drugače je že rahlo pretežak avto in ni ravno v najožjem izboru.

lp
 
Uporabniški avatar
Tattoo-
Uporabnik
 
Prispevkov: 1318
Pridružen: Če dec 16, 2004 10:33 pm
Kraj: Circuit de la Sarthe

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a Tattoo- Ne sep 12, 2021 3:59 pm

boštjan_01 je napisal/-a:Tiguan ima sklopko 5. generacije, ki jo nadzira hidravlika. Lahko nastavljaš razmerje moči vse do 90% na zadnjo os. Če primerjam sestrski Audi, je primerljiv z Q5. Medtem ko ima Q3 samo mehansko sklopko brez možnosti nastavljanja (na žalost).
Tako kratek odstavek pa toliko napačnih informacij! :bonk

Tiguan ima štirikolesni pogon izveden preko Haldex sklopke in ga ne moreš nič nastavljati...razdelitev navora med prednjo in zadjo premo poteka avtomatsko in vse skupaj uravnava elektronika. V osnovi je celoten navor na sprednji osi, če pa sprednji kolesi zdrsneta pa elektronika del navora pošlje tudi na zadnjo premo. Je pa res kar si napisal, da v zadnji generaciji Haldex sklopka omogoča prenos do 90% navora na zadnjo premo.

Tiguan je primerljiv z Q3, saj imata oba prečno postavljen motor in štirikolesni pogon preko Haldex sklopke (sicer različnih generacij). Audi Q5 pa ima motor postavljen vzdolžno in štirikolesni pogon izveden preko mehanskega Torsen sredinskega diferenciala. Tudi tukaj ne moreš nič sam uravnavati je pa v osnovi navor razdeljen 50:50 med obe premi. Za tvoje potrebe (vleka težke prikolice) dejansko bolj uporabno...
There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games! - Ernest Hemingway
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 Ne sep 12, 2021 10:37 pm

Za Tiguana sem informacije prepisal iz testa. 5. generacija, hidravlika pritiska sklopko, elektronika nadzira hidravliko in spreminja razmerje 0-90%. Vozil ga nisem, tako da ne vem.
Na Youtube se lepo vidi kako lahko nastavljaš v programu za pogon, ima 4 ali 5 različnih opcij (road, snow, ice, ...). Direktno ne moreš, lahko pa računalniku daš ukaz.
Q3 pa nima nobenega programa za nastavljat.
Q5 niti nisem šel v podrobnosti, ker je prevelik. Nekaj se da nastavljat v programu.

lp
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a boštjan_01 Po sep 13, 2021 7:17 pm

Sem še enkrat preveril za Tiguana. Od 2016 naprej imajo izbiro programa 4x4, predhodni model pa nima.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Rabljeni avto SUV

Napisal/-a DX5050 Po sep 13, 2021 7:44 pm

Ma ja... Samo nikar ne pričakuj čudežov od teh programov...
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 33 gostov