Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
tkole
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če sep 18, 2014 5:25 pm

Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a tkole Pe jul 29, 2022 3:11 pm

Zdravo,

sem totalni avtomobilski analfabet, zato se obračam na tale forum za pomoč.

Trenutno furam Chevrolet Kalos iz 2004. Vozim malo, pod 10000 km na leto. Čas je za nekaj novega, ker servisi vsako leto koštajo več.

Sem izredno nezahteven voznik, vozim redko (ampak dovolj, da rabim avto), hočem pa nekaj zanesljivega, nekaj, s čimer se ne rabim ukvarjat, da je majhno, cca kakršen je moj Kalos (dolg 3880 mm in širok 1670 mm), in da so poceni servisi, da so deli poceni itd. Hočem še, da bi imel 5 vrat. Za udobje, izgled in moč mi je vseeno, prav tako za dodatno opremo.

Kaj bi bil vaš nasvet? Gledam naslednje nove avtomobile: Dacia Sandero, Fiat Panda, Hyundai i10 (vse z najcenejšimi funkcionalnostmi in opremo - a se mogoče splača gledat kak dražji paket, z boljšim motorjem/opremo?). Je še kak avto, ki pade v to kategorijo? A moram biti na kaj poseben pozoren pri nakupu? Berem, da je Toyota Yaris dobra izbira, a je malček izven budgeta (nova je 15000 - a je toliko boljša, da se splača skeširati za njo?)

Najlepša hvala za vso pomoč!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a xxl Pe jul 29, 2022 3:56 pm

Uh, nisi nam dal dosti manevarskega prostora, čeprav nisi zahteven. Problem je nizko postavljen limit, glede na želje. Toyota ima tudi mali Aygo in Aygo X. Aygo so ukinili, mogoče je še kakšen kje v salonu.https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... ota%20Aygo
Glede zanesljivosti in izbire imaš še KIA/Hyundai , v osnovi enaka tehnika. Pri Kiji dobiš lahko večji RIO https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... =Kia%20Rio, ampak je zunaj tvojih finančnih želja. Pa pri Kiji imajo to ceno, samo v primeru financiranja v katerem ne smeš dati polog višji od 30%, drugače je cena za nekaj tisočakov višja.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
tkole
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če sep 18, 2014 5:25 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a tkole Pe jul 29, 2022 4:08 pm

Hvala za nasvete. Načeloma bi lahko malo zvišal budget, če je kaka opcija, ki je res občutno boljša od teh, ki sem jih naštel. BTW, zakaj dobiš popuste s financiranjem? A jim ni v večjem interesu, da takoj vse plačaš?
 
Uporabniški avatar
whitee
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 792
Pridružen: Pe nov 22, 2013 8:25 pm
Kraj: Kozje

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a whitee Pe jul 29, 2022 6:01 pm

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... ace%20Star

Načeloma mislim da nimaš veliko za zgrešit z novim, ni važno od znamke.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1372
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a thunderbolt Pe jul 29, 2022 8:30 pm

Tu je se faktor, ali je to mestno vozilo ali se ga bolj uporablja za izlete. Ce gre za mestno vozilo, bi sam gledal k superminijem ala i10, twingo (za po mestu je super zaradi izjemno malega obracalnega kroga!).
Ce pa gre za vozilo za izlete, bi pogledoval k enemu razredu vecjemu avtu ala Sandero, clio, i20... Moras pa vedet, da za razliko od npr. Sandera, cliota in mogoce se cesa, so to avti, ki imajo ceno cca. 15 tisocakov in gor. Tista kia rio s 13 jurji je nateg, ker to velja z njihovim financiranjem in ko vse sestejes, prides tja proti 15. Avto na kes se je kupoval 20 in vec let nazaj, zdaj vsi turijo financiranje, ker vec zasluzijo: dajo nek popust, da te dobijo na foro, vrnes jim potem cel popust ali x2 zraven (stroski odobritve financiranja, obresti,...). Je pa bilo pri npr. renoju vcasih (ne vem, ce je se) tako, da si vzel financiranje, z njim vred popust in podaljsano jamstvo in so imeli opcijo takojsnjega poplacila avtomobila brez kaksnih penalov. Se pa pri nekaterih firmah pogojuje podaljsano jamstvo s financiranjem (kolikor ti je to pomembno)-na to je treba bit pozoren.

Osnovne opreme so ponavadi zelo oskubljene, tako da se splaca dati tistega jurja vec, za nekoliko bolje opremljen avto.

Glede motorja moras pa osnovne pred nakupom sprobat. Avtomobili so postali tezki, motorji zaradi emisijskih standardov pa zaduseni, tako da ne bo na koncu majhen motor premajhen.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a Kohec Pe jul 29, 2022 9:31 pm

Kaj pa dober rabljen? Najdejo se tudi takšni. Izbita je velika - malo razmisli in poglej - glede na to, da nisi strokovnjak, gotovo imaš kakšnega poznanega, ki se bolje spozna na avtomobile , pa ga vzemi s seboj , ko boš šel na ogled.
nekaj za idejo
- https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... a%20Mazda2
- https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... ta%20Yaris
- https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... ta%20Yaris
- https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... troen%20C3
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1372
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a thunderbolt Pe jul 29, 2022 9:45 pm

:lol: Kohec, tole je hec, ane? :lol:
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a Kohec So jul 30, 2022 8:44 am

Malo zares, malo za hec - ne mislim da mora iti na ogled predlaganih avtov, temveč v katero smer naj gleda.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1372
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a thunderbolt So jul 30, 2022 9:11 am

To so po 5 in vec let stari avti za cca. 3 jurje manj kot novi. Za moje pojme to ni dober deal.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a Kohec So jul 30, 2022 10:46 am

Odvisno kako gledaš in kaj si želiš. Za 12 jurčkov ne dobiš novega avta. Trgovci oglašujejo dokaj mamljive cene, ki so vezane na financiranje v resnici pa te udarijo po žepu.
Vsekakor imam raje to -
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... a%20Mazda2
kot pa to -
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... %20Sandero
Nekateri znamke avtomobilov zelo dobro držijo ceno. Za primer - yaris, kupljen rabljen, po devetih letih lastništva je izgubil na vrednosti 3000 €.
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a chan So jul 30, 2022 1:11 pm

Pri nakupu novega avtomobila bo verjetno potrebno postaviti mejo pri cca. 15.000 evrih, za kaj manj bo potrebno sprejeti le preveč kompromisov (oprema, motor). Sam bi gledal v smeri znamke Suzuki (zanesljivost na dolgi rok, solidna cena vzdrževanja, dobro price-performance razmerje) in sicer ali model Swift (cena začne pri cca. 14.500 eur) ali - če je dovolj velik - model Ignis (13.500 eur začetna cena). Swift ima med drugim že med osnovno opremo LED žaromete in radarski tempomat. Toyota Yaris je že opazno dražja.
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a nejc1986 So jul 30, 2022 2:02 pm

Jaz bi gledal space star-a ali sandera.

Tako kot so ti svetovali; pred nakupom obvezno na testno vožnjo. Avti so postali težji in zna biti osnovna motorizacija res švoh...
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3786
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a Blinder So jul 30, 2022 2:33 pm

thunderbolt je napisal/-a:Osnovne opreme so ponavadi zelo oskubljene, tako da se splaca dati tistega jurja vec, za nekoliko bolje opremljen avto.

Klimo bi morali imet že v osnovni opremi, tako da je tudi osnovna oprema verjetno smiselna izbira

thunderbolt je napisal/-a:motorji zaradi emisijskih standardov pa zaduseni

kako misliš zadušeni?
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1372
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a thunderbolt So jul 30, 2022 3:14 pm

Dacie se par let nazaj niso imele klime v osnovi.

V raznih testih povejo, posebej po letu 2019, ko so tudi bencinarji dobili dpfje, da so isti motorji opazno manj zivahni. Sam sem jih peljal premalo, da bi to izkusil.
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 651
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a alexwell So jul 30, 2022 3:28 pm

škoda dnara za avto, če je kalos ok ga furaj dalje.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a Kohec So jul 30, 2022 4:15 pm

Očitno stari avto ni več OK. Avtor teme je napisal,- citiram, - čas je za nekaj novega, ker servisi vsako leto koštajo več.
Kar naprej popravljati star avto je tudi nesmiselno, saj stane popravilo več kot je vrednost avta.
"chan" je dobro napisal, če želiš nov avto potem je vložek min. 15000 €.
" nejc1986" - tebi je všeč sandero? Meni ni!
 
tkole
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če sep 18, 2014 5:25 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a tkole So jul 30, 2022 9:56 pm

Hvala za vse nasvete - ja, očitno bo treba do cca 15000.

Ne vem sicer, kaj mislite s tem, da mi bodo motorji prešvoh - res mi je vseeno, koliko potegne in koliko ne. Notri bova večinoma dva, brez neke prtljage. Furala pa tudi ne bova nekam, kjer bi rabila terenca. Prav tako ne rabim neke napredne opreme - recimo radarski tempomat. Vseeno mi je tudi, kako izgleda - Sandro je čisto ok, če štima kot zanesljiv avto.

Kalosa hočem menjat točno zaradi razloga, ki ga je navedel Kohec - vsako leto je servis toliko, kolikor je avto vreden, in ker vsako leto rabi kak servis, ker gre kaj v maloro, hočem kaj bolj zanesljivega.

15000 potem že res doseže recimo Yarisa, ki ga povsod vidim kot top izbiro za moje potrebe, pa tudi če zamenjam čez 5 let, ne bo izgubil nekaj vrednosti.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a Firediver Ne jul 31, 2022 6:48 am

Glede na to, da rabiš tak avto, ki je "oskubljen" novodobnih sistemov in nisi zahteven praktično v nobenem pogledu (razen da je avto zanesljiv), bi ti predlagal kaj par let rabljenega, že dokazano trpežnega.
Seveda bo cenejši kot čisto nov, tudi denarja za orenk servis ne bo težko nameniti (da veš pri čem si in imaš nekaj časa mir), pa še kaska ni več smotrno plačevati in na pooblaščence voziti (v primeru čisto novega je mus, če si dober "gospodar"). Ob majhni letni kilometraži je to kar velik strošek na prevožen km.

Kaj predlagati? Nekaj v smislu Hyundai-ja, Kie (če se strinjaš z garancijo in dragimi servisi), Suzuki, Toyota.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a Kohec Ne jul 31, 2022 10:45 am

Firediver , tukaj se popolnoma strinjam s teboj. Tudi jaz bi v takšnem primeru raje gledal dober rabljen avto, npr Toyota , Suzuki , Mazda , Hyundai kot pa novo Dacio.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Nakup novega, majhnega, zanesljivega avtomobila do 12000

Napisal/-a limas Ne jul 31, 2022 12:08 pm

Moj glas gre k Suzuki Swiftu. Zanesljiv, sodoben in varčen avto. Zaradi nizke teže je zelo agilen. 14.500 eur. Motor je klasični atmo in ne bo imel težav z nabiranjem ogljika na ventilih. Avto je tudi precej prostoren.
Malo bolj napihnjena verzija Swifta je Baleno, ampak se ga trenutno ne dobi.
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov