Nasveti in triki - kako kupiti dober avto, napišite pohvale in kritike prodajalcev
 
Uporabniški avatar
MBtouran
Uporabnik
 
Prispevkov: 1010
Pridružen: So jul 17, 2010 10:25 pm

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a MBtouran Sr feb 01, 2012 7:30 pm

Eni pa znate pretiravat pri porabi. Prej omenjenih 12 litrov na AC je natolcevanje v prazno. Touran 1.4 tsi 140 km porabi na AC pri povprecni hitrosti 150km/h 8.5. Mestna voznja 10 litrov.

Je pa na to temu v nemski reviji autotest prispevek na tocno to temo- povzetek: dizel je cenejsi in sicer minimalno.
 
mv46
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 88
Pridružen: Sr jun 09, 2004 8:25 am
Kraj: stajerska

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a mv46 Sr feb 01, 2012 7:55 pm

jaz lahko podam podatke za dve alfi in sicer 159 1.9 110kw dizel in 156 1.8 ts atmosferc 103kw (letnik 2000 torej 11 let star avto) po 1100km dolgi turi. voznja je bila samo avtocesta en za drugim obe enako nalozene hitrosti(od 150-180km/h parkrat 200km/h za par sekund) prosim brez komentarjov na hitrost, ker me ne ganejo moraliziranja, ker je bila prazna avtocesta razlika v porabi 2l dizel 8l bencin 10l. glede na to bi moral nek novejši turbo bencinar imeti vsaj malo manjšo porabo in tudi alfin dizel ni nek šparovček ampak razlika mislim, da je tu nekje ali se pač motim glede porabe novejših bencinskih motorjev? kajti 1.4t 120 ps v bravotu ga ima kolega, ki lepo vozi ima za moje pojme visoko porabo
lp
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a _furby_ Sr feb 01, 2012 8:26 pm

andrejus je napisal/-a:Tistih 160 KM od VW turbo bencina spije 12+ litrov po avtocesti.


res da nimam VW-ja, ampak moj (1.6T motor) pije ponavadi okoli 8.5 ce vozim 140km/h po avtocesti. ce vozim 110 pa pije celih 6.5 =P
imam pa nekaj vec kot 160 konjev pod havbo ;)
turbo inside
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a sonic Sr feb 01, 2012 9:37 pm

MBtouran je napisal/-a: Touran 1.4 tsi 140 km porabi na AC pri povprecni hitrosti 150km/h 8.5. Mestna voznja 10 litrov..
Ni čisto tako...
Doma imamo Tourana TSI in 8,5 porabi na avtocesti LJ-KP če dam tempomat na 140 kmh (kar je realno 130), seveda pa je zaradi cestninskih in tunelov dejanska povprečna hitrost celotne poti manjša (če ni gužve je čez 100kmh, sicer pa manj). Če naštimam tempomat na 110 kmh (100 realnih), je pa poraba 6,5 - 7 litrov. res pa je da na morje vozimo v glavnem poleti in vedno laufa klima.

Pri povprečni hitrosti 150 kmh bi bila poraba verjetno precej nad 10 litrov.
Sem za štos na hitro pogooglal in 8,5 litrov pri 150 kmh naj bi bila v Touranu poraba z motorjem 2.0 TDI... (pri 130 pa slabih 7 litrov, torej nekako dobrega 1,5 litra manj kot 1.4 TSI).

Glede mestne vožnje Tourana 1.4 TSI - tukaj pa poraba divje variira, glede na stil vožnje in razmere, pozna se tudi zelo ali je motor ogret ali ne. Pozimi in s hladnim motorjem je skoraj nemogoče jo v mestu spraviš pod 10 litrov, z ogretim motorjem in pri zmernih temperaturah je pa z normalno vožnjo možno doseči porabo tudi pod 8 litrov, mi je enkrat uspelo (pot iz BTCja do tržnice Koseze v soboto dopoldan, pa sem bil med hitrejšimi).
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a sonic Sr feb 01, 2012 9:51 pm

andrejus je napisal/-a:Dizelaš bo vedno (ob enaki moči) trošil manj goriva. Nenazadnje je plinsko olje precej bolj kalorično od bencina..
Ja, to je res. Poleg tega imajo dizelski motorji tudi boljši izkoristek, v glavnem zaradi večje kompresije.

Drugače pa razlika v porabi med ustrezno primerljivimi turbo-kompresorskimi-multiair bencinci in turbo dizli ni 1,5 litra. To je LOL.
Ni LOL. Pri mestni vožnji in pri priganjanju je razlika res večja, če pa delaš daljšo pot in imaš neko konstantno avtocestno hitrost s tempomatom, je pa razlika ravno okoli 1,5 litra. In večina skupne kilometrine se naredi s takimi vožnjami*, zato če občasno rad malo stisneš gas, bo sicer turbobencinar popil relativno več, v globalu pa se to ne bo poznalo veliko...
*razen če imaš večino mestne vožnje, kjer pa se ponavadi že zaradi manjšega števila prevoženih km itak ne splača razmišljati o dizlu.

Mogoče če voziš kot po jajcih oz po omejitvah.
Vožnja po omejitvah ni nujno 'po jajcih', pa tudi ne vem zakaj tak slabšalni prizvok pri opisovanju vožnje po omejitvah. Saj nismo polpismeni nedojebani 16-letniki s premajhnimi qurci, da bi orgazmirali nad nevarnim norenjem. To je nezrelo.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
dvorjan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr avg 31, 2011 12:40 pm
Kraj: Polarna Primorska

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a dvorjan Sr feb 01, 2012 10:35 pm

andrejus je napisal/-a:Drugače pa razlika v porabi med ustrezno primerljivimi turbo-kompresorskimi-multiair bencinci in turbo dizli ni 1,5 litra. To je LOL.


Samo zate, malo prakse in povprecnih porab:
2.0 HDI 136 KM - 6,1l/100km D (z vozilom prevozil 160.000 km)
2.2 i-CTDI 140 KM - 6,2l/100km D (z vozilom prevozil 45.000 km)
1.6 THP 156 KM - 7,4l/100km B (z vozilom prevozil prvih 16.000 km)

Peljem se pa hitreje kot 95% udelezencev v prometu. Hitro pospesevanje do zelene hitrosti, nato pa vzdrzevanje le-te v najvisji prestavi primerni za to hitrost. Vsaj tretjina tanka pade na zmerno mestno voznjo, po AC pa navadno vozim 130-160 km/h po stevcu/tempomatu. Aja, pa cez ovinke svoje delo opravljajo gume, zato za razliko od ze omenjenih 95% voznikov ne izgubljam nepotrebne energije z mocnim zaviranjem in nato znatnim pospesevanjem. In pa turbo bencinar vlece bolje od turbo dizlov ... tudi koncna hitrost je 15 km/h visja (saj ne da je to zadnje kak faktor).
 
P2008
Novinec
 
Prispevkov: 108
Pridružen: Pe sep 26, 2014 1:44 pm

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a P2008 Ne dec 25, 2016 2:12 pm

Odpiram staro temo.

Primerjava med Ford Focus karavan 1.0 ecoboost 125KM 2015 in VW Touran 1.6 tdi 110KM 2016.

Voznja vceraj zvecer, ko je bilo bolj malo prometa na cesti. Pot dolga 90 km (70 km AC), 600 v.m., od -2 do 1 st.C.. Prvi je bil Ford s tempomatom na 110km/h, zadaj VW z vklopljenim ACC. V Fordu je bil samo voznik, v VW dve osebi in prtljaga. Oba imata zimske gume 16 col.

Poraba po BC pri obeh 5,3 l/100 km.

Komentarji?
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne dec 25, 2016 2:25 pm

Ni kaj komentirat, vse se ve...
Ford je cenejši, bencinar, nižji in ima manj zračnega upora
VW bi lahko imel še za malenkost nižjo porabo če bi bil samo voznik not, je pa dražji avto, dražji servis od Forda

sta pa to dva različna avtomobila.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a nejc1 Ne dec 25, 2016 4:04 pm

Touran je višji in težji avto in je pač logično, da pije več od Focusa. Recimo Golf karavan ima deklarirano porabo nekje 12% nižjo od Tourana, Bluemotion pa celo 22% (vsi 1.6 TDI 110 KM).. Poleg tega lahko potovalni računalnik kaže točno, lahko laže za več kot 10%, isto je lahko hitro nekaj deci razlike samo zaradi različnih gum itd itd... In možno oz. precej verjetno je, da bi 2.0 TDI v Touranu pri isti vožnji pil kak deci manj...
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a uros11 Ne dec 25, 2016 8:41 pm

P2008 je napisal/-a:Poraba po BC pri obeh 5,3 l/100 km.

Komentarji?
Oba sta manj kot 10 l/100 km, torej glede porabe te pri nobenem nima kaj skrbeti. BC je podatek od oka, praktično ne more služiti kot neka referenca - zaradi napak. Prevoziti bi moral za rezervar pri vsakem na svojih običajnih poteh in to večkrat.
 
Uporabniški avatar
Matey_
Uporabnik
 
Prispevkov: 1477
Pridružen: So avg 08, 2009 9:20 pm
Kraj: Postojna

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a Matey_ Ne dec 25, 2016 9:05 pm

@uros11
Zdej res ne vem a eni serjete denar, al se vam rezervar čudežno sam polni. Kako se pri porabi pod 10l ni kaj za sekirat?? Pri meni, ki nardim 30.000+ km vsako leto se mi že liter porabe pozna ... ne vem od kje take megalomanske izjave, kot da je strošek goriva popolnoma zanemarljiv ??
Getting so drunk, the paramedics find blood in your alcohol stream. :D

''... the last time I had this much fun, some furniture got broken ...'' by J. Clarkson
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a BlackT Ne dec 25, 2016 9:23 pm

No ja, tak velik strošek pa spet ni, tudi jaz delam 30kkm in več, pa je gorivo le dobra tretjina vseh stroškov, ki jih imam z avtom. Imam zabeleženo do zadnje žarnice za manj kot €. In liter več je 300€ na leto, ki jih dobiš lahko notri kjer češ (če res ne šparaš na polno). Samo pri zavarovanju imam trenutno 250€ manj na leto ob boljših pogojih in to samo zato, ker sem en mesec prej iskal ponudbe in agentu povedal da se da tudi cene skozi. Dejansko razmišljam da bi pri teh kilometrih prešaltal na bencin... Pa ne serjem dnarja :!:
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a uros11 Ne dec 25, 2016 9:54 pm

Matey_ je napisal/-a:@uros11
Zdej res ne vem a eni serjete denar, al se vam rezervar čudežno sam polni. Kako se pri porabi pod 10l ni kaj za sekirat?? Pri meni, ki nardim 30.000+ km vsako leto se mi že liter porabe pozna ... ne vem od kje take megalomanske izjave, kot da je strošek goriva popolnoma zanemarljiv ??

Popolnoma zanemarljiv je tisti liter razlike, zaradi mene tudi dva, to pa sem pojasnil tako, da bo vsak razumel.
Pa ne serjem denarja, vendar tudi pamet še vedno dela.
Če boš našel dva avtombila, katerih edina razlika v enem letu uporabe je zgolj poraba v gorivu, plačam kišto pive.
Tele debate o porabi, ponavadi se tako ali folk preserava zaradi 1 dcl, marskikdo meri celo na 2 decimalki natančno, dejansko pa je med dizlom in bencinarjem 1 liter porabe, so popolnoma otročje. Kupuje se pa vozila za 20 jurjev. Ma ne me jebat, da ti je ta 1 liter tako pomemben, drugače pa manj tišči, drži se predpisov, vozi zmerno, pa ne bo nobene razlike, še v rezervar ti bo nazaj teklo.
Še bolj prišparaš, če kakšno staro rabljeno kanto kupiš, če gledaš na tistih 300 EUR pri 30 kkm, boš najbolj prišparal.
Vozila kupovati in prišparati, pa saj niste resni, ob nakupu zgubiš 10-20%, vsako leto še več, olje nosijo svoje na servise, pismu, avto na leasing...
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a corus Po dec 26, 2016 10:46 am

Turbo dizel vs turbo bencin
Razlika v porabi je največ odvisna od načina vožnje. Če voziš vsaj 80% v skladu s prometnimi predpisi, je razlika v porabi 1l , lahko tudi manj. Če pa si dvjak in ti omejitve in ostali predpisi niso mar , potem je razlika občutno večja. In čeravno si domišljaš da si frajer, si naveren zase in za vse ostale udeležence v prometu. Včasih je veljal pregovor: ko ti dvakrat vzamejo vozniško , dobiš reg. tablice z oznako CE, glede na opažanja na cesti tudi sedaj ni kaj veliko drugače.

Pričakujem napad celjanov , toda tako pač je , še posebno na relaciji AC Celje -Ljubljana.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a sašo5 Po dec 26, 2016 11:02 am

razlika manj kot 2 litra ni nikoli na nobenem avtu(znamki)....čisti primer: golf (to sem vozil in primerjal nekajkrat) 1.6 tdi naspram 1.4 122km)) jajcanje da že "ubija" Brežice -LJ -Brežice cca 220km poraba 105KM dizla 3,6 po BC-ju (3,9 tankanje "čep/čep) bencinc 122KM 5,7 (računanje na dotakanje 5,9)
ista relacija, "na polno" 7,5 dizel, 10,2 bencinc (dotakal in preverja točnost BC-ja v tem primeru nisem)
In sedaj še moj 2.0 143KM najmanjša možna na tej relaciji 5,1 bencinc 1.8 161KM 7,3.........................ni pa niti zanemarljiva relativno nižja cena dizla_če se pomnoži x 100tkm je že kr neki €
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a corus Po dec 26, 2016 2:16 pm

[Napisal/-a sašo5 Po dec 26, 2016 11:02 am
razlika manj kot 2 litra ni nikoli na nobenem avtu(znamki)..


Žal se na podlagi večletnih izkušenj s teboj ne strinjam. Imel sem dva qashqai-ja 1,5 dci in sedaj vozim že več kot leto 1,2 dig bencinar qashqai. Vedno sem beležil povprečno porabo in to ne iz avto računalnika, temveč točni izračuni , polni rezervoar in prevoženi km. Pri enakem načinu vožnje ( umirjeno z 80% upoštevanjem omejitev, je razlika povprečno 1l ), večja je na AC sploh , če voziš preko omejitev, relacijska vožnja po omejitvah , je razlika tudi manj kot 1l/100km. Razlika v porabi se poveča pri divjanju in neupoštevanju CPP itd...., takrat pa lahko tudi preseže 2l.
 
ggorenc
Novinec
 
Prispevkov: 429
Pridružen: So apr 23, 2005 7:41 pm

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a ggorenc Po dec 26, 2016 2:27 pm

Sam sem primoran zadnji teden voziti turbo bencinarja 1.2l prostornine in napram 2.0 dizlu je zadeva katastrofalna. Zjutraj imam nekaj opravkov, otroci vrtec, sola, trgovina... preden pridem do sihta po 20km mi s turbo bencinarjem prvih 10km poraba sploh ne pade pod 9l/100. Na koncu je dobrih 7l, dizel iste relacije vse isto tocno 5. S tem, da je pol tone tezji.
Tako, da se strinjam s sasotom.

Edina prednost turbo kosilnice je, da zacne pihati toplo po 1km, ampak jaz lahko vozim tudi s kapo in rokavicami, tako da...

Se nekaj turbo trivaljne kosilnice :huh: moj stari dizel je masaza v primerjavi s tresenjem teh j**c. Ni za stare ljudi, ker jim lahko proteza ven pade.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a emozul Po dec 26, 2016 3:09 pm

Popolnoma zanemarljiv je tisti liter razlike, zaradi mene tudi dva, to pa sem pojasnil tako, da bo vsak razumel.
Pa ne serjem denarja, vendar tudi pamet še vedno dela.
Če boš našel dva avtombila, katerih edina razlika v enem letu uporabe je zgolj poraba v gorivu, plačam kišto pive.
Tele debate o porabi, ponavadi se tako ali folk preserava zaradi 1 dcl, marskikdo meri celo na 2 decimalki natančno, dejansko pa je med dizlom in bencinarjem 1 liter porabe, so popolnoma otročje. Kupuje se pa vozila za 20 jurjev. Ma ne me jebat, da ti je ta 1 liter tako pomemben, drugače pa manj tišči, drži se predpisov, vozi zmerno, pa ne bo nobene razlike, še v rezervar ti bo nazaj teklo.
Še bolj prišparaš, če kakšno staro rabljeno kanto kupiš, če gledaš na tistih 300 EUR pri 30 kkm, boš najbolj prišparal.
Vozila kupovati in prišparati, pa saj niste resni, ob nakupu zgubiš 10-20%, vsako leto še več, olje nosijo svoje na servise, pismu, avto na leasing...[/quote]

Evo, tu se pa popolnoma strinjam.
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a corus Po dec 26, 2016 6:21 pm

ggorenc
Novinec
Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Po dec 26, 2016 2:27 pm


Ne vem katerega 1.2 bencinarj ti voziš in kot praviš je trivalnik, qashqai je štirivaljnik, praktično je neslišen v kabini pri normalnih hitrostih , o kakšnem tresenju kot pri dizlih pa ni ne duha ne sluha. Imam ga več kot leto in mi povprečna poraba še ni presegla 6,5l /100km. Je pa res , da , če se voziš 3-4km in potem ustaviš, pa ponovno vžgeš in ponavljaš tako kratke razdalje ti bo poraba precej večja in to tako pri bencinarju kot tudi pri dizlu, imam dovolj izkušen z različnimi vozili, da vem kakšna je realnost, res pa nisem še vozil trivaljnike, ki še niso dolgo na trgu , teh pa ne poznam.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Turbo dizel vs turbo bencin

Napisal/-a pskoda Po dec 26, 2016 10:05 pm

ggorenc je napisal/-a:Sam sem primoran zadnji teden voziti turbo bencinarja 1.2l prostornine in napram 2.0 dizlu je zadeva katastrofalna. Zjutraj imam nekaj opravkov, otroci vrtec, sola, trgovina... preden pridem do sihta po 20km mi s turbo bencinarjem prvih 10km poraba sploh ne pade pod 9l/100. Na koncu je dobrih 7l, dizel iste relacije vse isto tocno 5. S tem, da je pol tone tezji.
Tako, da se strinjam s sasotom.

Edina prednost turbo kosilnice je, da zacne pihati toplo po 1km, ampak jaz lahko vozim tudi s kapo in rokavicami, tako da...

Se nekaj turbo trivaljne kosilnice :huh: moj stari dizel je masaza v primerjavi s tresenjem teh j**c. Ni za stare ljudi, ker jim lahko proteza ven pade.


Glede porabe imaš čisto prav bencinar vs dizel pa še te kosilnice moraš na kolenih prosit, da se premaknejo.

Če ima dizel še el. grelec veliko prej dela gretje kot pri bencinarju
Lp
Vrni se na Kupovanje avtomobilov

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 74 gostov