Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Fnatic Če mar 29, 2018 7:33 am

DePalmo je napisal/-a:Zato sem pa že pred časom omenil da bi to imel kot tempomat. Ko rabiš oz. želiš da avto sam pelje vklopiš, drugače pelješ sam. Avta ki nima volana pa ne kupim.


+1
Ba-dum tssssssss =P
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Influenz Če mar 29, 2018 12:39 pm

Jaz pa vidim ogromno prednosti v avtonomni vožnji. Če odstraniš ljudi iz volana dobiš veliko večjo pretočnost prometa, torej je potrebno graditi manj cest, manj bi bilo nesreč, poleg tega pa bi lahko ljudje čas med vožnjo produktivno porabili.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo Če mar 29, 2018 1:06 pm

Ravnokar je dokazala peška/kolesarka da avtonomni avtomobili niso problem ...
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Influenz Če mar 29, 2018 2:28 pm

Koliko nesreč šele povzroči človek..
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Če mar 29, 2018 2:42 pm

Sicer težko razumem nekoga, ki se navdušuje nad avtonomnimi vozili, obiskuje pa avtomobilistične portale, ampak, avtonomnost bo še nekako delovala v mestu, kako pa bo na deželi?! Recimo situacija; tema, sneg, po možnosti še nesplužen. Na ozki gorski cesti se najdeta dva avtonomna vozila. V enem nosečnica, namenjena na porod, v drugem kmet, pa še z nekaj promilov, saj si lahko privošči kozarček več. Mene bi bilo pošteno strah. Tebe ne?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a danci1973 Če mar 29, 2018 3:07 pm

Dokler vlaki in podobne 'utirjene' zadeve ne bodo 100% avtonomni in 99,999% varni, se mi zdi precej neodgovorno izvajati takšne eksperimente v 'živem' prometu...
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Influenz Če mar 29, 2018 3:12 pm

Napredek gre naprej. Tudi ko so konje zamenjali avtomobili ni bilo vsem prav. Drugače pa v zgornjem primeru, v kolikor bi oba vozila avtomatika ne bi bilo nobenih težav. Tudi nesplužena cesta ne vidim kako bi predstavljala problem, v avtomobil se lahko vgradi čuda tipal, ki so veliko bolj konsistentna od kakršnegakoli človeškega občutka. Da ne omenjam machine learning algoritme, ki si zapomnijo določene problematične odseke cest (pa sploh nisi rabil ti tam voziti, dovolj da je samo en avtomobil v tej mreži tam vozil..).
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a esem Če mar 29, 2018 4:41 pm

Take tavtološke floskule in neposrečene primerjave niso primerne za nekoga, ki pozna vsaj nekaj iz te sfere. Napredek se ne meri po smeri kot se tudi avti ne primerjajo s konji po konjskih močeh, torej predvsem hitrosti, kje so šele ostali povsem neprimerljivi pogoji, od infrastrukture, navad, gužve, znanja...

Kaj pomeni "čuda senzorjev" - 100, več? Res misliš, da množica senzorjev (zaradi varnosti podvojenih, ožičenje pa početverjeno?) omogoča boljše odločitve? Ali - niti malo ne podvomiš v konsistentnost odločanja na podlagi nasprotujočih (hkrati) zaznav, do česar v primeru npr snežnega meteža (naliva, bugov, okvar, hekerjev, megle...) lahko hitro pride, predhodni podatki gor ali dol? Kako bo sistem odločal v specifičnih primerih, če npr deli sistema odpovejo ("to bom upošteval, tega pa ne")?
In tako naprej....
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Če mar 29, 2018 5:14 pm

Prepustiti stroju "odločanje" pomeni, da si mu dal dovoljenje za ubijanje, pa lahko zanikaš kolikor hočeš. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
a4
Uporabnik
 
Prispevkov: 955
Pridružen: Po feb 16, 2009 8:39 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a a4 Če mar 29, 2018 6:29 pm

dokler sem zdrav bom vozil sam, ko pa bom bolan pa bo zelo dobrodošlo če me lahko avtomobil sam odpelje kam
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo Če mar 29, 2018 9:07 pm

Influenz je napisal/-a:Koliko nesreč šele povzroči človek..

Še enkrat preberi kaj sem napisal. Napisal sem da avtonomni avti niso problem, problem so ljudje. Oz. v tem primeru tista peška s kolesom ki je meni nič, tebi nič stopila direkt pred avto brez da bi se ozrla levo ali desno. Je res, avto bi jo moral zaznati in ustaviti in zakaj se ni je še vedno uganka. Največji problem so še vedno ljudje ... In če pomisliš koliko kilometrov so ti avti že odpeljali in koliko nesreč je bilo in predvsem zaradi česa? Zaradi drugih ljudi ki so bili idioti.
Tako da avtonomni avti niso problem, problem so idioti v obliki človeka kateri misli samo nase in da bojo drugi pazili nanj. Zato pa je tudi prišlo do nesreče, ker če bi baba fuknjena pogledala desno bi videla avto (kateri je imel xenon ki se ga vidi na daleč!) in bi enostavno počakala da bo mimo in šele nato prečkala cesto.
 
kabrio
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: So feb 06, 2016 12:39 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a kabrio Če mar 29, 2018 10:22 pm

Glede na to kako gre tehnika naprej, menim, da nismo več daleč, ko bodo avtonomna vozila imela boljšo karambol statistiko na prevožen kilometer od ljudi. Sploh od butlov na cesti, nedeljskih voznikov, starih atejev in mamik,... čez 20-30 let se bomo že z droni vozili po luftu, z avtonomnimi avti pa še toliko prej.
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Fnatic Pe mar 30, 2018 10:29 am

Potem pa še nekaj let in bo tukaj Terminator :)
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Pe mar 30, 2018 2:39 pm

Zagotovo bo, na koncu ta film sploh ni tako butast. Vizionarski bi rekli. 8)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
honeybee
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Če jun 04, 2015 9:38 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a honeybee So mar 31, 2018 9:33 pm

DePalmo je napisal/-a:Glede na to da je bil Volvo, sklepam da je bil polno opremljen tudi z varnostnimi sistemi. Kako to da ti sistemi niso zaznali peške in avta ustavili? So bili izklopljeni? Odstranjeni s strani Uberja oz. tistega ki je spisal kodo za avtonomno vožnjo?

da boš razumel zakaj je prišlo do nesreče http://test-vozil.net/kaj-se-je-zgodilo ... im-izidom/
avto sicer ni zaviral... me pa zanima koliko je bilo sploh takih ki mislijo da bi to lahko sami preprečili?
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a maniaxxx So mar 31, 2018 10:55 pm

A je lahk še slabši prevod?
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo Ne apr 01, 2018 7:08 pm

darkside je napisal/-a:
DePalmo je napisal/-a:Glede na to da je bil Volvo, sklepam da je bil polno opremljen tudi z varnostnimi sistemi. Kako to da ti sistemi niso zaznali peške in avta ustavili? So bili izklopljeni? Odstranjeni s strani Uberja oz. tistega ki je spisal kodo za avtonomno vožnjo?

da boš razumel zakaj je prišlo do nesreče http://test-vozil.net/kaj-se-je-zgodilo ... im-izidom/
avto sicer ni zaviral... me pa zanima koliko je bilo sploh takih ki mislijo da bi to lahko sami preprečili?

In sem izvedel kaj? Nič. Ugibajo da je lahko programska napaka ali pa da pač senzorji ponoči ne delujejo dobro, kar se nekako da sklepati iz tega da je tista kolesarka umrla. Če je pa nekdo sprogramiral avto da lahko signal od senzorja kateri sporoča da je nekdo pred avtom ignorira, bi pa moral biti zaprt in kazensko odgovoren.

Govoriti o tem če bi lahko preprečil je težko, iz posnetka se vidi da bi lahko ... ampak, a se je isto videlo s prostimi očmi? Se pa na posnetku prav dobro vidi da voznik je videl peško trenutek pred trkom, ampak je bilo že prepozno da bi naredil karkoli.
 
Uporabniški avatar
honeybee
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Če jun 04, 2015 9:38 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a honeybee Ne apr 01, 2018 8:40 pm

senzor zazna in pošlje signal računalniku

če kodo prevedem nekako v razumljiv stavek zgleda tako

pešec na levi
potem zaviraj
drugače zavij levo/desno

to je tako poenostavljeno razložena programska koda. potem imaš pa zopet podstavke (podkode) ki so pa tako da avto ne sme polno zavirati če zazna da je zadaj še nekdo in bi s tem povzročil še kaj hujšega - zaviral, medtem bi pa ga oni zadaj nabil naprej in bi bila posledica praktično enaka ali pa bi imela hude poškodbe.

levo/desno pa tudi ne more/ne sme zaviti če bi s tem povzročil dodatno nesrečo.

sistem avtonomnih vozil mora biti takšen da nesreče ne povzroči. težava pa je ker mora sistem sam ugotoviti kaj je najbolje - zavirati (ali bo oni zadaj tudi pravi čas ustavil ali bo zaradi tega povzročil nesrečo) ali pa zavil levo/desno (in s tem se zaletel v drug avto in v primeru večpasovnice ali tistih ki se vozijo za ritjo povzročil še več nesreč).

tukaj sistem ni sploh zaznal kar je drugače.

ampak recimo da bi zaznal - ob zaviranju ima možnost iti levo/desno. in tukaj je težava - ne samo ali se bo zaletel v drugo vozilo - se sploh ne sme zaleteti!!!!!! ampak bi moral v delčku sekunde predvideti tudi recimo njen namen (v primeru da bi avto dejansko vidla) ter v delčku sekunde ugotoviti - bo šla naprej, bo počakala ali se bo umaknila nazaj......

vem da večina tukaj namena avtonomnih vozil niti ne razume... kaj šele da bi razumel programsko kodo (s katero se srečuješ povsod) zato upam da sem vsaj delno razložil situacijo

sicer pa morajo biti tudi pogoji pravilno izpolnjeni - če sonce blešči direkt v senzor je glih enako kot tebi v oči.... ti ne boš videl, on pa ne bo zaznal. tudi v navodilih piše da morajo biti pogoji izpolnjeni.

res da nekak bi bilo dobro, da takšni avti dokler niso dobro stestirani niso na cesti. ampak roko na srce - najbolje jih bodo sestirali ravno v množični uporabi na javni cesti kjer lahko ugotovijo in rešijo kar ne moreš predvidevat. predvidevanje pa je nekaj kar umetna inteligenca nima, mi ljudje pa imamo.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo Če maj 10, 2018 8:14 am

https://slo-tech.com/novice/t722708/amp

@darkside: To je tisto kar me je zanimalo, ne če ... če ... če. Je veliko če-jev.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Če maj 10, 2018 8:53 am

Koliko žrtev bo še potrebno, da dojamejo, da se igrajo z ognjem? Ko bodo prepričani, da obvladujejo zadevo, šele takrat bo prepozno in ne bo poti nazaj. Judgment day ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 31 gostov