Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo To okt 21, 2014 3:22 pm

Pri teh avtih bi mene bolj skrbeli hekerji, kot pa "big brother". Ta itak ve več o vseh nas kot pa mi sami, pa tudi če se ga izogibaš. Heker ti pa lahko preusmeri avto kadarkoli in kamorkoli. Tako da če bi imel tak avto, prvo stvar ki bi vgradil so motilci signalov. Vseh oz. čimveč njih.

Popolna avtonomna vožnja pa... jah, je dvorezen meč. Kakor vozijo nekateri, jim sploh volana nebi vgradil v tak avto. Še izbiranje cilja bi lahko nastavli samo takrat ko avto miruje. In če bi avto že dopuščal možnost da krši pravila, vrjemi da jih bo kršil bolj varno kot pa marsikateri šofer ki misli da je šumaher.
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Gosic To okt 21, 2014 3:34 pm

Meni je ideja super. Kdo pa uživa v kolonah? Zjutraj, popoldne?! Kdo dejansko uživa na +200km dolgih poteh po avtocestah? Poleg tega tukaj ne bi bil samo avtopilot, tukaj je na tisoče možnih povezav, ki bi bile izvedljive. Od povezav z avtomobili, garažnimi prostori, semaforji,trajekti, vlaki... Vse bi lahko nekoč postalo avtomatizirano.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a esem To okt 21, 2014 4:20 pm

To, da bo "vozniška izkušnja" kmalu začela izumirat, je verjetno dejstvo. Res bomo prišli na cilj bolj spočiti (in ga ne bomo falili =P ), a to ne odtehta občutja mobilnosti, ki ga imamo sedaj. Marsikomu bo ustrezalo, meni pač ne.

Kakšna bo razlika z vlakom? Greš na vlak, na cilju si sposodiš avto in je. Potem grem že raje z vlakom. Verjetno bo šlo tudi v to smer, kar kažejo tudi razne nove oblike izposoje, ki se ponekod hitro širijo.

--------------------------------------

Tudi v temi o P308 (VP str 10) je bilo v povezavi s touch screenom nekaj govora o tem, zato kopiram
esem je napisal/-a:....BTW - naj nekatere vernike v touche morda odvrnem s tem: To jahanje na trendovskih valovih tudi tam, kjer temu ni mesta, je direkten pogreb "vozniške izkušnje". Kaj mislite, kaj bo naslednja stopnja - komuniciranje z drugimi avti (kar se itak že začenja. BTW - tu nihče ne govori o škodljivosti raznih radarjev - ko jih bo imel vsak drugi avto, bodo tudi radarski valovi in njih interference postali potencialno nevarni!). In še naslednja - avto bo vozil sam (v osnovi se bo držal prednjega in prepoznave terena). In še naslednja - zaradi varnosti in tudi pretočnosti bo avtomatika vožnje obvezna, najmanj kot obvezna rezerva v sili (podobno kot sedanji ESP) ali celo kot preventiva! In to ne bo čez 50 let - zaradi interesov proizvajalcev bo ponekod uvajano že čez 10-15 let in se bo nato hitro širilo. Ne govorim o posamičnih avtih (ki so že zdaj) ampak o masovnosti, ki kmalu potegne za sabo tudi drugačna pravila igre.

"Avtomatiko vožnje" so že zdavnaj razvijali, a bi bila gradnja celotne infrastruture predraga in še vedno bi bilo nezanesljivo. S pojavom takih malih močnih rač. z mnogo funkcijami pa se temu hitro bližamo z druge strani (individualne, ne kot celoten sistem vnaprej).


Treba je vedet, da je tak razvoj v močnem interesu proizvajalcev oz njihovih delničarjev. Ko bo stvar razvita, bodo proizvodni stroški le malo večji, doplačilo pa precejšnje in s tem tudi profiti.

Je pa res, da bo to še eno kvalitetno orodje v rokah BB. Ni ravno razveseljujoče...
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Energetik81 To okt 21, 2014 5:55 pm

Pri nas bi bil dobrodošel že samo sistem za varnostno razdaljo in samodejno zaviranje v sili. Že to bi naredilo vožnjo veliko varnejšo. ČE bi to imeli vgrajeni VSI, bi se res šli lahko vlakca na AC z 1 dm varnostne...

+ sistem za zaznavo menjave voznega pasu in avtomatični popravek.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 6:01 pm

Esem,to sem želel slišat,tudi sam mislim enako.Ampak,da je to v interesu proizvajalcev,tukaj je dvorezni meč.Kaj nam potem različnega lahko ponudijo,recimo VW ali Toyota.Kakšnega pomena potem imajo vozne lastnosti nekega avta?Moč,hitrost,pospešek,saj je vseeno,vozi sam,po predpisih?!Tudi videz nima več pomena,torej tudi lastništvo.Zakaj bi ga kupil?Pokličem taxi pa je.Če hočem več udobja,plačam več.
Ali motorno kolo,kaj bo s to industrijo?Zakaj bi ga imel,da me on vozi,halo!!!Samo za na stezo?To se plača.Res me zanima,kakšne bodo prodajne številke potem.
Še nekaj let,pa ta forum ne bo več imel smisla.O čem se bomo pogovarjali?Kateri ima večji TV v avtu?Kakšne materiale v sedežih,s masažo ali brez,s jacuzzijem ali brez.? :lol: Gremo na kakšno srečanje?Srečanje predelanih vozil?Srečanje avtonomnih Alf?Kakšnega pomena bodo imele avto/moto dirke?Bljak pa takšna prihodnost :evil:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a J.McLane To okt 21, 2014 7:17 pm

Tu gor se bomo pogovarjali kako avto ne zna vozit in kako sami znamo bolje =P

Sedaj pa resno, predpogoj za avtonomno vožnjo je, da je avto avtomatik, avtomatiki obstajajo že dolgo časa, pa so nekateri tako trdi, da še tega nočejo in šaltajo sami. Sedaj si pa zamisli koliko folka bo dejansko hotelo doplačat za avtopilota v avtu? Mogoče 10%, ostali bodo še najmanj 50 let vozili sami.

- Taksi ni nadomestilo, saj ga moraš klicat in čakat (tudi če bo avtonomen brez voznika), sedaj se lahko za čisto vsako malenkost usedeš v avto in odpelješ 1 km stran na koffe
- Če je danes pomembno, da je avto lep in da ti je všeč, ne vidim razloga, da ta kriterij pade, če te vozi sam. Isto z notranjim udobjem od sedežev, klimatske naprave ...
- Neko mera zmogljivosti bo še vedno luksuz - varna prehitevanja, vključevanje na AC, suvereno na AC klancu. Res pa je da je za povprečno težak avto 130 konj dovolj ostalo bo res overkill.
- Še ena prednost - pripelješ se do vhoda hiše/bloka izstopiš, avto se pa parkira sam, isto ga pokličeš ko ga rabiš in te počaka pred vrati.

Kako avtonomno vozilo zna sodelovati z voznikom je bilo pa lepo predstavljeno že dolgo nazaj v seriji Knight Rider, now how about that turbo boost :lol:
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo To okt 21, 2014 8:14 pm

Da bi se znal pa še pogovarjat in letet, pa prec vzamem kredit :D To med vožnjo nebo nikol dolgcajt ;)
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 8:55 pm

Eni še zmeraj mešate avtonomno vožnjo na izbiro in popolno avtomatizacijo.Pri popolni avtomatizaciji pozabi na prehitevanja,klance in ne vem kaj.Takrat bo hitrost vseh v prometu enaka,glede na prometno signalizacijo,teoretično varnosna razdalja ne bo pomebna.In pri tem naj bi mi bilo pomembno kaj me vozi?Res mi je vseeno,potem me bolj zanima kakšen komfor mi ponuja.Ne bo neke potrebe po lastnem avtu,bo najbrž neka delitev lasništva,izposoja,baze enakih brezličnih aerodinamičnih škatel na klic.Dejstvo je,da bo potrebno popolnoma spremeniti pogled na avtomobilizem.Upam,čim kasneje.To bo lažje sprejet našim otrokom/unukom,ker bodo rasli s tem.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a JG2 To okt 21, 2014 9:02 pm

Čim prej naj tole sproducirajo. Že sedaj se mi ne ljubi vozit od semaforja do semaforja in nič kolikokrat pogledam v telefon, če je kakšen mail, odpisat ne morem in posledično se čaka da pridem na točko B, kjer lahko opravim nekaj kar bi lahko že pol ure prej (da o kakšnih pogovorih niti ne govorim) Popolnoma preprosto, namesto da se jezimo uro ali dve v avtomobilih na dan, bi le ti lahko vozili namesto nas, mi bi pa tačas preden bi nastopili z delom že lahko služili denar!
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo To okt 21, 2014 9:04 pm

Popolna avtomatizacija vožnje še vrsto let nebo narejena v praksi, mogoče je nebo še za obdobje za našega življenja, enkrat pa verjetno bo.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a sonic To okt 21, 2014 9:43 pm

JG2 je napisal/-a: se mi ne ljubi vozit od semaforja do semaforja in nič kolikokrat pogledam v telefon, če je kakšen mail


Tole je že obsedenost s telefonom, če se mene vpraša.


namesto da se jezimo uro ali dve v avtomobilih na dan, bi le ti lahko vozili namesto nas, mi bi pa tačas preden bi nastopili z delom že lahko služili denar

Služili denar za nekoga drugega (tako pač je za veliko večino zaposlenih)....
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 9:46 pm

JG2 je napisal/-a:Čim prej naj tole sproducirajo. Že sedaj se mi ne ljubi vozit od semaforja do semaforja in nič kolikokrat pogledam v telefon, če je kakšen mail, odpisat ne morem in posledično se čaka da pridem na točko B, kjer lahko opravim nekaj kar bi lahko že pol ure prej (da o kakšnih pogovorih niti ne govorim) Popolnoma preprosto, namesto da se jezimo uro ali dve v avtomobilih na dan, bi le ti lahko vozili namesto nas, mi bi pa tačas preden bi nastopili z delom že lahko služili denar!

Torej zagovarjaš popolno avtonomnost?Prav,ampak,zakaj si na tem forumu?Jaz predvidevam,da so tukaj tisti,ki raje vozijo,kot da jih avto sam pelje.Zato sem kar začuden nad izjavami enih,ki komaj čakajo prihodnost,razen če spet mešajo pojme avtonomnost kot izbira in popolna avtomatizacija.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
cruiser1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2681
Pridružen: Pe avg 12, 2005 5:46 pm
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a cruiser1 Sr okt 22, 2014 3:25 am

Gosic je napisal/-a:Meni je ideja super. Kdo pa uživa v kolonah? Zjutraj, popoldne?! Kdo dejansko uživa na +200km dolgih poteh po avtocestah?


Meni je roadtrip 300-500km čisto v redu, uživam v dolgih vožnjah in nikoli si nisem zaželel nekega "avtopilota". V kolonah je pa zoprno samo kadar se mi mudi, ker zamujam, takrat je stresno ampak enako bi bilo tudi, če bi avto sam vozil. Tu ne vidim čisto nobene prednosti. Da bi se pa veselil tipkanja po telefonu medtem, ko se vozim pa tudi ne razumem. Pa kaj nihče več ne zna preživeti dneva brez telefončkanja in buljenja v ekran? Verjetno res ne in samo še huje bo. Edino prednost, ki jo jaz vidim v avtopilotu je možnost vožnje kadar je človek zelo utrujen in nezmožen vožnje in pa kadar je pijan. Ampak tudi ta problem ljudje s kančkom pameti in razuma brez težav rešimo, ker v takem primeru enostavno ne vozimo ali prepustimo volan spočitemu in treznemu ali pa pokličemo taksi.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a J.McLane Sr okt 22, 2014 6:21 am

Ni treba biti preveč paranojičen, za časa našega življenja vsiljenje avtonomne vožnje ne bo, kaj bo čez 200 let je pa druga zgodba.

Sigurno bo še 50 let avtonomna vožnja za doplačilo, pozabljate da tu ne gre samo za software in eno kamerco, tu gre za naprednejše senzorje (LIDAR, 360°sonar ...), ki bodo vedno dragi.

Preprosta stvar kot je ESP, ki je bila predstavlejna že leta 1987 je obvezen del opreme avta šele 25 let kasneje, pa še vedno obstajajo avti v katerih je ta sistem izklopljiv, a ni to čudno?
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1102
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a cc09 Sr okt 22, 2014 7:45 am

Če pozabimo ali je to možno, ima avtonomna vožnja same pluse:
- povprečna hitrost se bi dvignila, ker se bi vsi vozili enako. Ja, morda bi šel nekdo počasneje, ampak bi šla pa tetka, ki se zdaj vozi 60 in dela gužvo, glih tako 90, morda pa tudi 100.
- križišča bi laufala vsaj dvakrat hitreje, ker se bi avti že med sabo dogovorili kater je na vrsti.
- nesreč bi bilo zelo zelo malo. Že danes jih bi bilo zelo malo, če ne bi folk res pretiraval s hitrostjo in/ali alkoholom.

Tvoja "pravica" da sam odločaš kako voziš pač ni nad pravico ostalih, da pridejo celi na cilj, in če bo prišlo več celih na cilj z avtonomno vožnjo, se boste ostali morali pač prilagodit. In promet, ceste, avtoceste, so namenjene temu, da čim več ljudi čim hitreje in čim varneje pride na cilj, ne pa užitkom v vožnji.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a sonic Sr okt 22, 2014 8:03 am

cruiser1 je napisal/-a:
Gosic je napisal/-a:Meni je ideja super. Kdo pa uživa v kolonah? Zjutraj, popoldne?! Kdo dejansko uživa na +200km dolgih poteh po avtocestah?


Meni je roadtrip 300-500km čisto v redu, uživam v dolgih vožnjah in nikoli si nisem zaželel nekega "avtopilota".


Ja, dolga vožnja je lahko čisto fajn zadeva, kakor jo pač vzameš. Sploh če si na dopustu ali roadtripu, ampak tudi če voziš v poslovne/službene namene, je lahko prav fajn, če nimaš kake napete časovne stiske.

Pa odvisno je tudi od avta. Cruiser je navajen ameriških avtov, ti pa so delani za udobje in za dolge poti, nekaj čisto drugega kot če se stiskaš v kakem Cliotu (neudobnim majhnim avtomobilčkom Američani rečejo "penalty boxes" :)

Včasih je fino če imaš zraven dobro družbo, ali pa dobro glasbo na avtoradiu in je potovanje prav prijetno. Ali pa še tega ne rabiš in si lepo sam s seboj in svojimi mislimi. Normalen človek (no vsaj moški, ženska psiha je malo drugačna) pravzaprav rabi vsake toliko malo biti sam s seboj; ljudje (vsaj moški) ki vsak trenutek vrtijo po rokah iphone in ne zmorejo biti pri miru in sami s seboj in svojimi mislimi, pa imajo v bistvu psihične težave (to ni žalitev, temveč opažanje).



V kolonah je pa zoprno samo kadar se mi mudi, ker zamujam, takrat je stresno ampak enako bi bilo tudi, če bi avto sam vozil. Tu ne vidim čisto nobene prednosti..


To je povsem res. Tudi če sediš v avionu, busu, na vlaku itd, in zamuja, je lahko zelo stresno. V bistvu je takrat še huje kot v avtu, saj v avtu se potencialno lahko pokaže možnost npr da iz kolone 'pobegneš' v stransko ulico in poskušaš obiti gužvo - kar ne deluje vedno, ampak je vsaj boljši občutek, ker se premikaš in ne stojiš in imaš vsaj nekoliko svojo usodo v lastnih rokah. No, to bo z avtomatskimi avti še vedno možno, dokler bo na voljo 'manualni način'.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Firediver Sr okt 22, 2014 8:39 am

Nalijmo si čistega vina in ne smetimo teme s tem, kaj komu paše.

Moj pogled je bolj stvaren in da nas plusi ne zanesejo, se dejmo zadeve lotiti z druge strani.

Mene moti:
- še bolj postanemo odvisni od delovanja nekega sistema, ki bo vsekakor podvržen napakam in okvaram, že tako je sedaj cela zmešnjava že, če crkne en sam semafor (današnja izkušnja) na cesti, kaj šele bistveno večji sistem vodenja.
- vse naravne anomalije (dež, sneg, led, plaz, jezero na cesti zaradi zamašenega odtoka (današnja izkušnja) bodo morale biti nekako senzorično sporočene, da bo avto lahko prilagodil vožnjo samo tam, kjer je treba oz. bo imel za celotno traso opozorilo "slabe razmere" in se boš vozil 30 km/h (ali manj!) po odsekih, kjer ni kritično.
- ta sistem ne more delovati samo z radarskim sistemom meritve razdalje od ovire in GPS/črtnemu sledenju poteka ceste.

No, še bi našteval..je pa zanimivo, da se človeka vedno bolj izključuje iz sodelovanja pri vseh procesih, kot da bomo imeli potem več časa..za koga??? Tudi pred časom je bila reklama za bankomate in spletne banke, pa je pisalo, da bomo tako imeli več časa za prijatelje. ČISTO OBRATNO! Ker sedaj ne gremo več na banko, ni prilike mimogrede srečati nikogar, da bi si spontano vzeli čas za kavico tako, kot je bilo prej, pa čeprav bi morali sedaj (glede na reklamo) veliko več kofetkati!

Tako da, ves prihranek pri času bo šel za posel in človek se bo spraševal, kaj ima od življenja..
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1102
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a cc09 Sr okt 22, 2014 9:17 am

Tehnične probleme bojo rešili drugi, če bojo, brez skrbi. Če bi se navaden človek začel spraševat o vseh problemih, ki jih lahko doživi letalo, ali pa navaden moped, ne bi nikoli imeli niti enega niti drugega. Te stvari rešujejo tisti, ki znajo. Če ne znajo, pa tega pač nimamo.
Zaenkrat (no, v naslednjih 20 letih) bi naredili ogromno, če bi samo ukinili lastnoročno vožnjo po avtocesti, še posebej tovornjakov in avtobusov.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Sr okt 22, 2014 9:46 am

Točno to se dogaja,živimo vedno hitreje in imamo vedno manj časa,namesto obratno,ker imamo robote,avtomate in kaj vem.WTF? :twisted:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a J.McLane Sr okt 22, 2014 9:52 am

Imamo pa več časa za viset na forumu :lol:
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 51 gostov