Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Po okt 20, 2014 4:13 pm

https://www.youtube.com/watch?v=eOYsI1cqUrw Kako je audi RS 7 brez voznika odpeljal hitri krog v Hockenheimu.OK,ampak v čem je fora?Avtonomna vožnja v vsakdanjem prometu.OK,ampak to pomeni,vožnja po predpisih in ne po tvojih željah,tebi se mogoče celo mudi.Ok,pelji me,ampak,kakšnega smisla potem ima posedovati tega A7,ali avtonomnega Ferrarija,S600,Q3 ali karkoli,Dacio?Saj je vseeno,ne moreš izkoristit te konje,končno hitrost,ker tebe vozi avto,ne ti njega.Potem si raje pokličem avtonomni taxi.Kakšnega smisla potem ima lastništvo,tudi oblika,znamka avta?Avtonomnost kot izbira,to še gre,popolna avtonomnost pomeni dvorezni meč za proizvajalce.Kot pravim,v tem primeru ne potrebujem lastni avto,ampak taxi in mi je popolnoma vseeno kako močan je,katere znamke,kakšen je od zunaj,prej me zanima kakšen komfor mi nudi interijer,saj bom imel proste roke.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Bat_zajla Po okt 20, 2014 5:01 pm

Fora je vrjetno, da bi lahko pač ko si želiš avto sam peljau, ko pa si zmatran ali pijan, te pa avto pelje. Veliko ljudi uživa v vožnji z avtomobilom, nekateriim je pa samo prevozno sredstvo. RS7 je že sam po sebi avto z večimi funkcijami. Lahko je poslovna limuzina, družinski avto ali pa športni avto za občasni obisk dirkališča. Potem pa še dodaš možnost avtonomne vožnje in je še dodana vrednost.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a J.McLane Po okt 20, 2014 5:31 pm

Ne vem sicer kako se nekateri vozite v službo, ampak ob jutranji konici je vožnja vse prej kot užitek, niti te neko neko junaštvo ne bo prej pripeljalo na cilj, kvečjemu kam drugam.

Mislim pa da je vsakomur jasno da bo "ročno" upravljanje avta in avtošport ostal še zelo, zelo, zelo, zelo, dolgo, tako kot še vedno obstajajo konjske dirke, čeprav konjev ne uporabljamo več za prevoz.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Po okt 20, 2014 5:32 pm

Stvar je v tem,da je to samo predhodnica,stopnica do popolne avtonomnosti in o tem govorim,in nam to obljubljajo zelo kmalu..Ali si res to želimo,ker to mobilnost in odnos do avtomobila,postavi v popolnoma novo situacijo?!Tukaj smo večinoma ljubitelji avtomobilizma,avto nam ne pomeni samo prevoz od točke A do B,s tem usmerjanjem k avtonomnosti zdajšnji odnos človek/avto,izgublja smisel.Alfo sem si kupil,da jo vozim,na da vozi ona mene.
Včasih se vozimo kar tako,ker v tem uživamo,potem to ne bo možno.Najbrž bodo klasični avtomobili (in motorji),samo še igrače za na dirkaško stezo,za tiste,ki si bodo to lahko privoščili.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a J.McLane Po okt 20, 2014 5:51 pm

Ne boj se, pravico da sam voziš ti ne bo noben vzel, pa čeprav boš imel na voljo "avtopilota".

Mi je pa smešno kako nekateri doživljate neke neizmerne užitke pri prevozu od A do B, sam si raje kupim slabši avto pa za razliko grem parkrat na karting.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl Po okt 20, 2014 6:52 pm

Bomo videli.Kaj je smešno?Veselje do vožnje nima neposredne zveze s močjo in hitrostjo ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a DePalmo Po okt 20, 2014 11:47 pm

Jaz bi pa takoj imel avto ki se sam pelje ampak to ne pomeni da ga jaz nikoli nebi vozil. Pustil bi mu naj pelje ko se mi res nebi dalo, ko bi bil preveč utrujen a bi rad prišel domov ali pa v gužvi, jaz bi pa kaj bolj pametnega počel.

So pa inženirji kar zaupali svojemu produktu da ga takole spustijo na stezo. 560 konjev ni malo in če bi se mu utrgalo, bi imeli kaj za videt.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a uros11 To okt 21, 2014 5:52 am

Na avtonomno vožnjo bi morali biti obsojeni in bi morala biti obvezna za vse tiste, ki niso sposobni prepeljati 1 km katerekoli ceste brez prekrška - torej kar za veliko večino.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 8:07 am

Saj pravim,avtonomnost na izbiro je dobra,koristna opcija,ampak naj bi zelo hitro prešli v popolno avtonomnost in to se mi zdi mimo.To spreminja sam koncept klasičnega avta.Ne potrebujem volana,pravzaprav nobenih komand,avto se spreminja v nadomestni dnevni prostor,oblika najbrž bo temu primerna.Ne vidim nekega pomena potem v lastništvu,voznih lastnostih,znamki,obliki...
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a sonic To okt 21, 2014 8:31 am

xxl je napisal/-a:,kakšnega smisla potem ima posedovati tega A7,ali avtonomnega Ferrarija,S600,Q3 ali karkoli,Dacio?Saj je vseeno,ne moreš izkoristit te konje,končno hitrost,ker tebe vozi avto,ne ti njega.Potem si raje pokličem avtonomni taxi.Kakšnega smisla potem ima lastništvo,tudi oblika,znamka avta?


Tu pomojem gre bolj za to, da je ta avto 'technology demonstrator' in za ciljno publiko (predvsem avtomobilistične novinarje in ljubitelje avtomobilizma), je v PR namene pač bolj zanimiva novica, če tak sistem vgradijo v top-of-the line Audija kot v osnovno Dacio.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Energetik81 To okt 21, 2014 8:35 am

xxl je napisal/-a:https://www.youtube.com/watch?v=eOYsI1cqUrw Kako je audi RS 7 brez voznika odpeljal hitri krog v Hockenheimu.OK,ampak v čem je fora?Avtonomna vožnja v vsakdanjem prometu.OK,ampak to pomeni,vožnja po predpisih in ne po tvojih željah,tebi se mogoče celo mudi.Ok,pelji me,ampak,kakšnega smisla potem ima posedovati tega A7,ali avtonomnega Ferrarija,S600,Q3 ali karkoli,Dacio?Saj je vseeno,ne moreš izkoristit te konje,končno hitrost,ker tebe vozi avto,ne ti njega.
V vsakdanjem prometu na javnih cestah se vozi po predpisih. Če se ti mudi, pojdi prej od doma.
Za vožnjo po željah boš pa vedno lahko odpeljal svojega Ferrarija na dirkališče in ga ročno vozil naokoli.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 10:03 am

Torej ti se voziš striktno po predpisih,ker elektronika bere znake veš? ;) Nikoli ne potegneš skozi rumeno?Nimaš želje po odločanju?Želiš da za to poskrbi nekdo drug,umetna inteligenca?
Torej,ti bi imel avto,ki ga ni mogoče peljat lastnoročno nikjer drugje,kot samo na dirkališču,oziroma enega za cesto,drugega za dirkališče?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Energetik81 To okt 21, 2014 10:35 am

xxl je napisal/-a:Torej ti se voziš striktno po predpisih,ker elektronika bere znake veš? ;) Nikoli ne potegneš skozi rumeno?
V 99% ja, striktno. Morda grem kdaj do 53km/h pri 50 omejitvi in do 95km/h pri 90.
30 in 40km/h cone pa se striktno držim, ker so večino postavljene logično, prav tako ne mislim prostovoljno nakazovati svojega denarja v proračun.
Skozi rumeno ne potegnem, ampak peljem skozi, takrat ko ni mogoče varno ustaviti, ko se prižge. Kar je legalno. Sicer pa če je le možno ustavim pri rumeni, ker na koncu vidim, da ne pridobiš ničesar, ko stojiš pa na naslednjem rdečem semaforju.

xxl je napisal/-a:Nimaš želje po odločanju?Želiš da za to poskrbi nekdo drug,umetna inteligenca?
Imam željo po odločanju in rad vozim, ampak če večina folka ne zmore upoštevati skupno določenih pravil na javnih cestah, sem se pripravljen temu tudi odpovedati za večjo varnost. Računalnik se pač zelo, zelo redko zmoti. Recimo tisti na avionih so potrojeni in so praktično 100% zanesljivi. Nesreče povzroča človeški faktor.

xxl je napisal/-a:Torej,ti bi imel avto,ki ga ni mogoče peljat lastnoročno nikjer drugje,kot samo na dirkališču,oziroma enega za cesto,drugega za dirkališče?
Če bi imel tak hobi, ja.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 11:14 am

Ok,jaz pa nisem pripravljen to sprejet,pa ne zaradi tega,ker nočem spoštovati predpisov,ampak,zaradi tega,ker na zadevo gledam malo globlje,dlje,širše.Kam to pelje?V popolno avtomatizacijo?Bo človeku zaradi tega kaj lažje?Tisto kar večina počne doma,bo zdaj tudi v avtu,bombardiranje s informacijami,tv,tablice,igrice,mogoče se bo kdo celo učil ali bral knjigo.Možgani na OFF,to si "veliki brat" tudi želi,mar ne?Če si bo zaželel preusmerit vaš avto,bo to tudi storil. ;) Nisi se oglasil na Dobu,hop,zakleni in usmeri :lol: .Ni možno,ne,nikakor,sem paranoičen :roll: .
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Energetik81 To okt 21, 2014 11:23 am

Preveč si paranoičen. Avtopilot bi moral biti lokalen, v vsakem avtu. Avti med sabo bi si izmenjavali morda le podatke o semaforjih (oz. jih ne bi rabili) in poziciji, da bi bi vse skupaj lepo teklo.

Ne vem, če bi se jaz moral vsak dan voziti v službo in nazaj z avtom (na srečo se mi ni treba), bi se z veseljem zleknil v tak avto in si pogledal tačas kak film ali pa pobrskal po spletu (prebral knjigo, fotografiral, itd..)
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
Jerch_
Uporabnik
 
Prispevkov: 1464
Pridružen: So jan 26, 2008 5:23 pm
Kraj: še neustaljen :D

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a Jerch_ To okt 21, 2014 11:34 am

popolnoma avtonomne vožnje na cesti nikoli ne bo.
razlog je zakonodaja.
če bi bilo možno bi imel že 30 let nazaj avtonomne vlake, tramvaje, podzemne železnice itd... pa jih nimam. veste zakaj? ker se potem zavarovalnice ne bi mogle dogovoriti ob nesrečah. zato. večina ladij, vlakov bi že zdavnja lahko bili avtonomni pa niso.. tako da tudi avti nikoli ne bodo avtonomni. vedno bo moral nekdo "kontrolirati" vožnjo, pa je to pilot, voznik vlaka med dvema postajama ali pa krmar ladje ki pluje v kanalu od 300m..
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 12:03 pm

Velika razlika je med popolno avtomatizacijo,za kar se eni zavzemajo (google),ali delno,kar večinoma omenjate in se tudi sam strinjam s tem.Ampak,kaj če res gre vse v smeri popolne avtomatizacije?Meni to ni všeč,vozim avto ali ne,glejmo na to širše.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a uros11 To okt 21, 2014 12:06 pm

Avtonomna vožnja te reši jutranje ljubljanske konice, ko bi vse teklo kot namazano brez ustavljanj ne glede na količino vozil - - wi fi link med vozili. Zavarovalnice postanejo nepotrebne za zavarovanje vozil ali pa se premija bistveno zmanjša. Manjše število poškodb ljudi v prometkah. Manj ogrožanj ljudi od neadertalcev za volanom. Jaz vidim samo pluse te ideje.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a xxl To okt 21, 2014 1:14 pm

Ok,Uroš,to so plusi,ampak ali to pomeni,da tebe avto kot tak,kot ga imaš zdaj v bistvu sploh ne zanima?Jemlješ ga kot nujno zlo?Vseeno ti je koliko konjev ima,kakšne so njegove vozne lastnosti,oblika ti tudi nič ne pomeni,tudi ali je tvoja last ali je sposojen? Namreč,vse to,po mojem mnenju,nima več pomena.To si želiš?Jaz ne.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: avtonomna vožnja prihodnosti

Napisal/-a uros11 To okt 21, 2014 1:25 pm

xxl je napisal/-a:Jemlješ ga kot nujno zlo?Vseeno ti je koliko konjev ima,kakšne so njegove vozne lastnosti,oblika ti tudi nič ne pomeni,tudi ali je tvoja last ali je sposojen? Namreč,vse to,po mojem mnenju,nima več pomena.To si želiš?Jaz ne.
Ja, meni je v bistvu vseeno, kakšen pleh vozim, dokler pelje. Ko pa neha, bi rad, da bi za čim manj denarja dobil eno srednjo reč. Nujno zlo, žal, pri vseh stroških mi ne predstavlja več kot zla in stroška. Kar pa ne pomeni, da nimaš prav, mene me je pač minilo in mi je škoda denar zabivat v makine. Kolikor je nujno, da delajo, več pa nočem, čeprav včasih moram in takrat vseeno pogledam, da je dovolj močno, prave oblike, kaj več pa ne. Vozne lastnosti so mi pomembne le toliko, da malo ublaži naše razsute ceste, kako pa gre okrog ovinkov, me ne zanima.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov