Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
vodar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Pe jan 09, 2009 7:58 am
Kraj: Ljubljana

Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a vodar Pe jun 12, 2015 7:49 am

Zanima me, kako je prav: avtomatska klima: ali se zapre dovod zunanjega zraka ali ne? Potekajo debate na to temo, pa vsak trdi svoje. Jaz pravim, da se vklopi samo notranje kroženje zraka, itak potem sam uravnava dovod zunanjega zrak. Če pa imaš vklopljen dovod zunanjega toplega zraka, pa ne vem, no... To mi je isto kot če bi v flatu odprl okna in prižgal klimatsko napravo? Kaj menite vi?
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a uros11 Pe jun 12, 2015 8:13 am

Od kje ti dovaja zunanji zrak, če odpreš samo notranje kroženje, kar pomeni, da si zaprl zunanji zrak?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4341
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a Firediver Pe jun 12, 2015 8:13 am

vodar je napisal/-a:Zanima me, kako je prav: avtomatska klima: ali se zapre dovod zunanjega zraka ali ne? Potekajo debate na to temo, pa vsak trdi svoje. Jaz pravim, da se vklopi samo notranje kroženje zraka, itak potem sam uravnava dovod zunanjega zrak. Če pa imaš vklopljen dovod zunanjega toplega zraka, pa ne vem, no... To mi je isto kot če bi v flatu odprl okna in prižgal klimatsko napravo? Kaj menite vi?


No, poskusi to, kar sam zagovarjaš in boš videl, da bo sčasoma vedno manj kisika v zraku in ti bo vedno bolj slabo, ker dihaš isti zrak, ki si ga že "predelal", ker dovoda svežega od zunaj ni. (Nekaj podobnega je, da imaš avto vžgen v zaprti garaži in se kmalu ne zbudiš več..)

Potem boš ugotovil, da dovod zunanjega zraka mora vedno bit in da tisto "koženje notranjega zraka" pride v poštev samo kratkotrajno v primeru, da voziš za "smrdljivcem" ali pa da želiš na začetku čimbolj hitro shladit kabino. Potem pa nujno preklopit na zunanji zrak.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a Nikola_Tesla Pe jun 12, 2015 8:24 am

Brez zraka dokler ne pride do kapi in posledično do nepojasnjene nesreče.
 
wavemaker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 543
Pridružen: Pe jan 30, 2004 5:10 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a wavemaker Pe jun 12, 2015 8:41 am

Pri razkuhanem avtu najprej odprem šipe, se peljem 500 m, da se fajn prelufta, nato šele vklopim klimo in zaprem šipe. Pri klimi pa počasi nižam temperaturo, ker drugače avtomatska klima premočno piha. Notranje kroženje vklopim le če kje kaj gori ali če vozim za traktorjem z gnojnico...
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a nebivedu Pe jun 12, 2015 8:58 am

Sam imam še šibedah na avtu in to zelo velik, tako da je prva stvar odpreti vse šipe in šibedah, da se prezrači, potem vklopim klimo in se vozim z odprtimi šipami, dokler ne začne pihat hladno, potem pa počasi zapiram šipe in šibedah. Malo pred koncem vožnje izklopim klimo in odprem šipe ter šibedah in se pripeljem na cilj.

Notranjega kroženja zraka ne uporabljam, ampak vedno dovajam nov svež zrak v kabino.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4341
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a Firediver Pe jun 12, 2015 9:33 am

No, jaz prakticiram notranje kroženje samo za hitro hlajenje kabine (seveda je treba prej pregret zrak izpustit ven) poleti in tudi hitro ogrevanje kabine pozimi, Vse skupaj pa v vsakem primeru samo največ 5 minut.

Se mi dozdeva, da je avtor teme mulec, ki še ni sprobal notranjega kroženja zraka dlje časa zato, ker pač starši, ki vozijo, ne dovolijo..in sedaj rabi izkušnje, da se bo postavljal pred vrstniki..
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a danci1973 Pe jun 12, 2015 9:47 am

nebivedu je napisal/-a:Sam imam še šibedah na avtu in to zelo velik, tako da je prva stvar odpreti vse šipe in šibedah, da se prezrači, potem vklopim klimo in se vozim z odprtimi šipami, dokler ne začne pihat hladno, potem pa počasi zapiram šipe in šibedah. Malo pred koncem vožnje izklopim klimo in odprem šipe ter šibedah in se pripeljem na cilj.

Notranjega kroženja zraka ne uporabljam, ampak vedno dovajam nov svež zrak v kabino.

Kako dolgo pa traja, da začne pihat hladno? Pri meni je to nekje v 4-5 sekundah po zagonu motorja... Notranje kroženje avtomatika sama vklopi, ko je v avtu zelo vroče in sama izklopi, ko se dovolj ohladi.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a RedBaron Pe jun 12, 2015 9:53 am

Kot so ti že napisali, nikakor NE z notranjim kroženjem. In avtomatska klima ne preklaplja sama med notranjim kroženjem in zunanjim. Če boš dal notranje, bo tako ostalo (izjema so klime, ki imajo senzor kakovosti zraka). Notranje kroženje se uporablja kratkotrajno, če res ne želiš vdora zunanjegaa zraka (smrad ipd).


Kar se pa tiče ohlajanje razgretega avta, je najboljše avto "preluftat", da tisti najbolj vroč zrak uide iz avta (za to je super odpiranje oken z daljincem). Nato pa nastaviš ne prenizko temperaturo, zrak usmeriš na zgornje reže in jih obrneš stran od telesa (če je ročna klima, avtomatika pa itak sama naredi to - razen usmerjanja zračnikov).

Je pa odvisno od avta kako zadeva deluje, recimo S-max nima neke hudo močne klime, tudi kabina je velika in posledično se nekoliko počasneje ohladi, iz rež piha hladen zrak, nikoli leden, kar meni osebno zelo odgovarja.


Pri nekaterih avtih pa začne avtomatika hladit zelo intenzivno, kar se mogoče na prvi pogled zdi super, ampak za telo je sigurno boljša počasnejša sprememba temperature.
Pred koncem vožnje, pa je dobro izklopit kompresor, da temperatura v avtu počasi naraste in ni prevelik šok, ko odpremo vrata. Pa še uparjalnik se osuši in je manj možnosti za nastanek plesni ipd.


Jaz osebno imam v osnovi AC OFF, razen če je potreba (vroče) vklopim kompresor, temperatura pa nastavljena tako, da ne čutim mraza.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a Energetik81 Pe jun 12, 2015 10:27 am

Takole je, notranje kroženje zmanjšuje obremenitev in porabo zaradi klime, saj klima samo dohlajuje že ohlajen in razvlažen zrak. Sam se tega poslužujem v vročih in soparnih dnevih (torej recimo če je zunaj nad 25° in rosišče nad 15°), vsake 10min malce odprem zunanje kroženje, da se zrak zamenja. Tako imam lahko nastavljeno tudi višjo temperaturo, ker je zrak v kabini bolj suh. V hudi vročini imam nastavljeno celo na 26-27°C + notranje kroženje, pa je občutek povsem OK. In pa raje ročno nastavim klimo na višjo temperaturo in višjo stopnjo ventilatorja, kot pa pustim avtomatiko, ki preferira nizko temperaturo in čim manj ventilatorja.

Sicer pa vsak nastavlja, kot mu paše, ampak dejstvo je da se kompresor manj matra pri notranjem kroženju (vzporednica s hišno klimo odprta/zaprta okna).

In pa jasno, po parkiranju posušim uparjalnik z delovanjem ventilatorja brez klime, da se ne zaredijo razne gobice... Predvsem v primeru če vem, avta ne bom rabil nekaj naslednjih dni.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a nebivedu Pe jun 12, 2015 10:36 am

danci1973 je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a:Sam imam še šibedah na avtu in to zelo velik, tako da je prva stvar odpreti vse šipe in šibedah, da se prezrači, potem vklopim klimo in se vozim z odprtimi šipami, dokler ne začne pihat hladno, potem pa počasi zapiram šipe in šibedah. Malo pred koncem vožnje izklopim klimo in odprem šipe ter šibedah in se pripeljem na cilj.

Notranjega kroženja zraka ne uporabljam, ampak vedno dovajam nov svež zrak v kabino.

Kako dolgo pa traja, da začne pihat hladno? Pri meni je to nekje v 4-5 sekundah po zagonu motorja... Notranje kroženje avtomatika sama vklopi, ko je v avtu zelo vroče in sama izklopi, ko se dovolj ohladi.



Ja, to je enako, takoj začne pihat hladno, vendar je v avtu še vroče in da se začne zrak ohlajat še nekaj časa traja.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Scorp84
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne nov 26, 2006 1:25 am

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a Scorp84 Pe jun 12, 2015 10:39 am

Tako kot energetik se tudi sam posluzujem. Vcasih pozabim tudi po dve uri odpret ventilacijo da zunaj vlece zrak, pa sem se vedno ziv.
Drugace avto ni ne vem kako zatesnjen in kisik pride na razlicnih mestih, tako da do padca kisika ne pride ali nabirana co2. Tukaj nekaj malega pomaga se mikrofilter.
Sem 1x prakticiral na sebi z oksimetrom in v manjsi sobi z wcjem, celo vrata zatesnil, in bil skoraj cel dan, pa mi raven kisika ni padel. Bom 1x se zdaj med poletjem izvedel test v avtu.
 
Uporabniški avatar
honeybee
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Če jun 04, 2015 9:38 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a honeybee Pe jun 12, 2015 3:32 pm

Še dobro, da si z Ljubljane in upam, da se ne voziš v naše konce ker kot so rekli lahko pride do pomanjkanja kisika in na koncu tudi kapi.

Kroženje notranjega zraka se uporablja samo v primeru, da se voziš za traktorjem, ki vozi kako smrdljivo snov, za nekom, ki se mu iz izpuha močno kadi in posledično smrdi, se pelješ mimo nekje kjer nekaj gori ali pa preko travnika oz. polja, kjer so ravnokar kaj gnojili.

Da bi se vedno vozil s kroženjem notranjega zraka? Od kje bi pa naj prihajal sveži zrak? Človek za dihanje potrebuje kisik in izdihuje ogljikov dioksid. Ne vem, če je kakšen človek, ki diha na ogljikov dioksid.

lp
darkside
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a matejxx Pe jun 12, 2015 5:17 pm

Sam nikoli ne kompliciram s klimo. Vedno se usedem v avto in prižgem klimo. Brez odpiranja šip, ker mrzim, da imam potem v avto polno prahu. Avto se z klimo tako zelo hitro ohladi, tako da ni težav. Vedno imam klimo nastavljeno na 22 stopinj in jo nikoli ne spreminjam. Je pa res, da vročine res nima rad. Imam pa tudi srečo, da se res zelo malo kdaj prehladim, tako da nimam nobene težave izstopit iz avta pri 22C na 30 ali več.
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a tha_man Pe jun 12, 2015 5:23 pm

No, z uporabo notranjenga kroženja se zrak v kabini hitreje ohladi, kar je uporabno v zelo vročih dnevih na začetku poti, ko je kabina še zelo razgreta (seveda jo je treba najprej preluftat, ampak kadar je zunaj vročina bo še vedno vroče tudi noter). Potem pa seveda pustit svežemu zraku, da pride noter, zapreš pač kadar zunaj smrdi itd.

Drugače pa nekatere klime same uravnavajo notranje kroženje. Ravno zadjič sem bil na testni vožnji s Fiatom 500x, kjer sem imel pravo borbo s klimo, ki je vztrajno zapirala dovod zunanjega zraka, jaz pa sem ga odpiral :) Po kateri logiki je to počela nisem čisto prepričan, mogoče je bil razlog ravno ta, ki sem ga navedel na začetku, čeprav v kabini ni bilo več tako vroče da bi se mi zdelo potrebno zapirat. Avtomatika... :roll:
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a pskoda Pe jun 12, 2015 5:50 pm

Tisti, ki sami radi tipkate prestavljate notranje kroženje zraka, povečate moč ventilatorja oz znižate, spreminjate smer pihanja ker jo sam ne zna vam priporočam, da naslednjič ne kupite auto klimo boste več privarčevali, kot bi na AC vozili 110km/h ;)

Auto klima je vrhunska. Osebno samo nastavim na želeno temperaturo (ponavadi jo imam 21,5 oz 22 stopinj) in imam pihanje zraka obrnjene stran da ne piha vame, vsako leto menjam filter kabine in to je to

ps.: fiat je imel že leta 2007 ko je prišel bravo samodejno zapiranje oz odpiranje lopute za dovod zraka. Dobro je bilo, ko si prišel v tunel ali je spredaj vozil kakšen smrdliivec je samodejno zaprl dovod zunanjega zraka. Slabost tega je bilo, da je prepozno zaprl in je smrdelo v avtu ne vem pa kako ima zdaj to rešeno
Lp
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a Energetik81 So jun 13, 2015 11:03 pm

pskoda je napisal/-a:Auto klima je vrhunska. Osebno samo nastavim na želeno temperaturo (ponavadi jo imam 21,5 oz 22 stopinj) in imam pihanje zraka obrnjene stran da ne piha vame, vsako leto menjam filter kabine in to je to
Ja auto klima je super. Ampak še vedno ste mi zanimivi tisti, ki imate vedno na isti temperaturi. A se vedno enako počutite, vedno enako oblečeni itd?
Jaz spreminjam od vožnje do vožnje, od 20 pa do 26°. Ko sem živčen, mi je bolj vroče, ko sem umirjen mi je hladno, enkrat sije sonce name drugič ne, itd. Da bi vedno imel na isti temperaturi? :?
Nastavim vsakič na toliko, kot mi točno takrat paše.
Kar se tiče notranjega kroženja - v kabini vseeno ni tako malo zraka in ne boš kar ponucal kisika v 10min. Sicer pa vsaj pri mestni vožnji ves čas kaj smrdi, ko je toliko dizlov na cesti. Ne hvala, bom raje imel vklopljeno takrat notranje kroženje.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
kamal
Novinec
 
Prispevkov: 292
Pridružen: So maj 12, 2007 5:08 pm

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a kamal So jun 13, 2015 11:53 pm

Jaz imam v avtu klimo, ki na auto funkciji vedno prižge notranje kroženje zraka, ki se izklopi(do 30 stopinj), ko se kabina ohladi. V zelo vročih dnevih čez (30) se notranje kroženje na auto funkciji ne izklopi, kljub temu da je v avtu že zelo hladno. Zato ima klima še eno tipko (fresh mode), ki jo moraš pa večinoma sam vklopiti. Potem pa klima dovaja svež zrak in sama po potrebi vklaplja in izklaplja notranje kroženje zraka. V tem režimu je zrak in počutje najboljše pa tudi temperaturo imaš lahko na 24 ali 25 in zelo dobro hladi. Vedno lahko tudi sam izbiraš načine, ali samo notranje kroženje zraka, ali samo zunanji zrak, ali pa oboje (fresh mode).
Se vidmo ko se zagledamo.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a DePalmo Ne jun 14, 2015 7:59 am

Sem enkrat testiral (po občutku, nisem imel termometra) ali se prej shladi z kroženjem notranjega zraka in se mi zdi lari fari oz. je bolj za občutek, kot pa za dejanski učinek. Imate prav, če se pomisli je logično in tudi celoten sistem manj trpi ker mora shlajevati manj zraka, ampak po občutku se je avto prej shladil ko je uporabljal zrak od zunaj.

Tako da, jaz tega kroženja notranjega zraka ne uporabljam razen če zunaj fajn smrdi. Ampak ko zavohaš je itak že prepozno, pa ponavadi ga pozabim ugasnit in se nato sprašujem zakaj se mi rosijo vsa okna :) Sicer pa imam klimo skoraj ves čas ugasnjeno, laufam jo ko je dež, sneg ali pa ko je fajn vroče, drugače imam raje odprt oken.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Kako se res pravilno uporablja klima?

Napisal/-a ~toMmy~ Ne jun 14, 2015 2:03 pm

Jaz opažam, da ko po kakšnem daljšem tunelu pozabim odpret dotok zunanjega zraka, postane postopoma bolj toplo oz. je zrak občutno slabši, pri različnih kombijih 100%, pa tudi pri avtih, tako da res ne razumem, zakaj bi imel zaprtega... Avtomatske klime itak večinoma same zelo dobro uravnavajo, tako da ne vem, zakaj bi si dajal dodatno delo poleg nastavljanja temperature, pritiska tipke za odrosit šipe in za zapret dotok v tunelih in ob smradu. Že pri Golfu 5 se samodejno zapira dotok zraka (neopazno), ko npr. voziš v rikverc ali pereš šipo.

Če je avto razgret, štartam z zalaufano klimo in odprtimi šipami, pa pač (postopoma) zaprem šipe, ko se ohladi.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 88 gostov