Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
uporabnik205
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Ne dec 18, 2016 1:51 am

Najtišji avtomobil

Napisal/-a uporabnik205 Ne dec 18, 2016 2:32 am

Morda malo nenavadna tema, a me vseeno zanima, kako je z glasnostjo v avtomobilih. Hrup kot vemo prihaja od vetra, motorja ter podlage. Glede na to, da za manjše denarje še ni moč kupiti hibridov, kaj šele električnih vozil, me zanima kako je s tem pri "navadnih" avtomobilih? Pri nekaterih avtomobilih je zvočna izolacija vgrajena že serijsko. Tu gre predvsem za dražje primerke.

Kaj pa recimo najtišji manjši ali srednje velik avtomobil v trenutni vrednosti do 2000 €? Kakšna oblika, tip motorja, znamka...?
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a wildbliw Ne dec 18, 2016 3:00 am

Najtišji avto nižjega cenovnega razreda v 90-tih letih je bil Nissan Sunny, morda tudi Mitsubishi Colt.

Danes pa morda kak VW ali pa Toyota. Naj da kdo kak realen test gor.

p.s.: Mislim, da med najhrupnejše sodi kak Seat Exeo aki pa morda kaka Dacia, ki pa mu verjetno v hrupu še ne parira.
 
muc396
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 59
Pridružen: Ne nov 02, 2014 12:59 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a muc396 Ne dec 18, 2016 9:36 am

Tu je nekaj podatkov. Videti je, da so kar ažurirani: http://www.auto-decibel-db.com/index_kmh.html

Jaz sem z mojim Meganom 1.2 TCE zelo zadovoljen. Brat ima BMW3 in 5, se samo čudi.
LP, M
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a wildbliw Ne dec 18, 2016 4:07 pm

No, kot sem pogledal padeta Passat in Audi A8 v isti rang hrupnosti, pa čeprav ju loči dobrih 70 tisočakov.

Tam sta tudi BMW 5 in 6, Lexus ES jih pa vse nabriše še za dober decibel.

Vse sem gledal pri 140 km/h!
 
Andraz3d
Novinec
 
Prispevkov: 280
Pridružen: Če sep 06, 2007 8:40 am

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a Andraz3d Ne dec 18, 2016 4:37 pm

Sam sem izredno obcutljiv na hrup v avtih, vozil sem jih dosti, je pa res, da razen premium znamk takorekoc res ni dobrih avtov na tem podrocju. No, vseeno:

1. rabljena lancia thesis. Znotraj odlicno tih avto
2. chyrsler 300, 2014+ letnik. Vozil nekajkrat (rentacar), odlicno izoliran in cenen (torej, to ni premium avto)
3. suzuki kizashi (vozil v sloveniji, redek kot maserati). Odlicen za nek srednji razred
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a Gosic Ne dec 18, 2016 4:54 pm

Najtišji pa Kia Sorento V6 v vseh kategorijah, v kolikor sem na hitro pregledal.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a esem Ne dec 18, 2016 5:45 pm

Če je kdo pozabil - 60 decibelov (db) je 2x tako glasno kot 50 db, 70 db je 2x tako glasno kot 60 db itd, skratka 10 db več je 2x glasneje (50/70 = 4x, 50/80 = 8x).

Ni pa vse v hrupu oz številu decibelov. Določene frekvence in predvsem kombinacije le-teh so lahko ob isti jakosti (db) precej bolj moteče od drugih. In tudi to je delno subjektivno, tako da ni absolutnega merila.

Razvojni oddelki tovarn imajo velike vrhunsko opremljene laboratorije samo za hrup (npr Citroen).

Zanimivo, da je najtišji "dostopen" avto Citroen 2.0 HDI. Edino BMW 1 2.0 D Coupe je tu nekje, poleg "velikega" Sorija ter "nemnožičnih" Tesle, par Lexusov, Lincolna in še katerega spregledanega (?). C4 2.0 HDI je od nekatere konkurence celo 2x tišji.

Nasploh so dizli precej tihi - verjetno ker morajo biti (kljub debelejšim blokom) precej bolj izolirani od bencinarjev, ta izolacija pa poleg motornega hrupa dodatno (v primerjavi z bencinarji) poreže še ostale zvoke, poleg že naštetega v prvem postu še pozabljene gume, prenos ipd..
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a Blinder Ne dec 18, 2016 6:55 pm

Na minimumu so diesli glasnejsi.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
uporabnik205
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Ne dec 18, 2016 1:51 am

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a uporabnik205 Ne dec 18, 2016 9:15 pm

Tista preglednica je (po moje) le prikaz vrednosti laboratorijskih testov. Torej testov v vetrovniku, kjer na kabinski hrup vpliva zvok motorja in upor zraka, ne pa tudi hrup prenešen iz podlage. Slednje pa je na slovenskih cestah precej pomembno. Lahko da se motim, a vseeno C5 naj bi pri 140 km/h dosegel vrednost 70 dB, kar je precej malo. Podobno velja za npr. Seat Ibizo.

Vem, da so prestižnejši avtomobili tišji, a kaj mi to pomaga. A6, Lexus, BMW 5, Kia Sorento itd. Najbolj ljudska od omenjenih sta le Lancia Thesis in Citroen C5, pa tudi to sta veliki ladji. Citroen C4 2.0 HDi, če je verjeti tem testom....

Opažam pa že nekaj časa, da imajo nekateri neverjetno glasne avtomobile. Ne govorim o kakšnih športnih izvedbah, temveč o navadnih, družinskih avtomobilih. Zastopil bi, da je avto star, tudi kak nov se najde. No, morda je kabina bolje izolirana, in ta hrup ostane zunaj.

Bolj kot ne, pa so bolj zvočno izolirani večji (in s tem prestižnejši avtomobili v dani seriji). Enako velja za starost. Novejši naj bi bili praviloma bolj pogosto zvočno izolirani. Morda res kakšen Megane TCe ali pa na splošno Renault. Pomembno je, da nima avto ravno 60 KM. Zakaj pa bi med tišje spadal VW, po drugi strani pa njemu precej podoben avtomobil Seat spada med glasnejše?
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a uros11 Ne dec 18, 2016 9:18 pm

uporabnik205 je napisal/-a:Zakaj pa bi med tišje spadal VW, po drugi strani pa njemu precej podoben avtomobil Seat spada med glasnejše?
Kako misliš, da pozicionirajo cene znotraj koncerna? Tisti, ki je cenejši, ima manj, ne pa več. Cene so take (višje, manjše) z razlogom in ne na pamet. Golf, Rapid, Octavia, oprema, motor, itd. sto stvari dela ceno in ne se bat, da so se kaj zmotili in da boš za manj denarja dobil več.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a pskoda Ne dec 18, 2016 10:12 pm

Tole kupi pa bo vsak avto tih. Tudi tisti za 200€
Priponke
3m_ear_classic_2_ohrstoepsel_1_paar_pp01200-300x300.jpg
3m_ear_classic_2_ohrstoepsel_1_paar_pp01200-300x300.jpg (11.13 KiB) Videno 2372 krat
Lp
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a hahehihoh Sr dec 21, 2016 1:06 am

C4 je res za moje pojme najtišji v razredu. Sicer je moj 1.6 HDI, ki ima malo bolj izrazit mlinčkast zvok ok 2.0.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a Firediver Sr dec 21, 2016 6:12 am

Da je avtomobil najtišji (v smislu prenosa motornega hrupa v kabino - laboratorijska meritev) sploh ni uporabna lastnost, ker se v resničnem svetu dosti bolj slišijo gume, groba vozna podlaga, trdo vzmetenje na udarnih jamah itd. in ta resnični hrup, ki ga med vožnjo slišiš v kabini, sploh ni izmerljiv na način, da bi kasneje primerjal z drugimi vozili. Razen če imaš vsa vozila na voljo, pisto z grbinami in da namensko delaš primerjalne meritve.

Laboratorijsko najtišjega lahko najdeš po podatkih (simpl, a ne), kateri pa je dejansko najtišji med vožnjo, pa moraš preizkusiti z vožnjo po svojih poteh...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a esem Sr dec 21, 2016 1:03 pm

Primerjal sem (iste modele) s temi rezultati merjenja hrupa, ki so gotovo izmerjeni na cesti in niso bistvene razlike (različna podlaga, gume...), so pa v plus in v minus. Torej so tudi tiste z gornjega linka cestne in ne laboratorijske
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1935
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a Polo78 Sr dec 21, 2016 1:57 pm

Kot so nekateri že ugotovili, ni vse v decibelih. Predvsem so moteči zvoki, ki se pojavljajo pri določenih frekvencah in te ni možno izmeriti z dB.

Nadalje je dosti odvisno od gum, ki so lahko tišje ali glasnejše. Velja, da širša kot je guma, bolj je glasna - kadar seveda primerjamo isto znamko, enak model, a različne dimenzije. Seveda so lahko precejšnje razlike med proizvajalci tako, da to pravilo, da je širša guma znamke "A" glasnejša od ožje gume znamke "B", vedno ne velja. Zato so nove gume tudi označene z indeksom glasnosti. Tudi avtomobili imajo lahko precej različno izolacijo podvozja, tako, da je dosti odvisno tudi od tega. Nenazadnje je nekaj odvisno tudi od asfalta - tisti, ki se kdaj vozite po na novo asfaltiranem odseku štajerske avtoceste med Šempetrom in Žalcem, veste o čem govorim. Tam tudi hrupnejši avti nenadoma niso več tako hrupni. :D

Potem je tu še piš vetra pri AC hitrostih, zaradi katerega morajo biti križanci (s slabšo aerodinamiko) praviloma bolje zvočno izolirani, da dosežejo enako stopnjo zvočne zatesnjenosti kot običajni avtomobili. Iz lastnih izkušenj vem, da temu dostikrat ni tako. Podobno velja tudi za enoprostorce, ki pa vendarle niso toliko na slabšem.

Dejansko bi lahko rekli, da imajo na koncu tudi vsaka ušesa vsaj malo svojega "malarja" in da smo nekateri bolj dovzetni za hrup oz. določene zvoke in frekvence, nekateri pa manj. In pa kot je nekdo omenil, dosti je tudi odvisno od tega kje se vozimo. ;)
Antiznačkar po prepričanju
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a Fnatic Sr dec 21, 2016 2:40 pm

Moj Megane dci je izredno tih. Tako, da se lahko po AC brez problema normalno pogovarjaš kot na mestu. Morda je pa res, da nisem tega vajen, saj sem imel prej bencinarja, straight pipe, še nekaj izolacije bilo stran pobrane in že tako predelan. Tisti je pa že na mestu kar ornk presegal meje normalnega pogovora. Po AC pa skoraj ni imelo smisla govorit. Sem se pač navadil.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Najtišji avtomobil

Napisal/-a Firediver Sr dec 21, 2016 3:21 pm

@esem: Škoda, ker ni(mamo) povsod takih cest, kot so jih imeli na testu. Zakaj? Ker niso preizkušali različnih variacij asfalta in udarnih jam, ki jih imamo v Sloveniji. Zato sem izpostavil, da real-life trest ni mogoč, ker ima vsak od nas različne poti in različne podlage, hitrosti itd.

Ampak v redu, komur se gre za decibele, bo test iz tvojega posta dovolj dober.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 39 gostov