Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
novinec1980
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 62
Pridružen: Ne jan 22, 2017 7:07 pm

elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a novinec1980 So apr 08, 2017 9:59 pm

Pozdravljeni,

Kupujem novega Megana z Intens opremo, ki ima še "klasično ročno zavoro". Za elektronsko je potrebno doplačati 190 EUR. Zanima, koliko je kaj zanesljiva elektronska samodejna ročna zavora? So popravila draga? Je za pričakovati kakšne težave pozimi?

LP
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a danci1973 So apr 08, 2017 10:28 pm

Jaz osebno, če je na izbiro, bi izbral 'ročno' ročno zavoro.

Elektronska je zagotovo manj zanesljiva kot 'ročna', popravila so zagotovo dražja in težave slej ko prej bodo (ne nujno samo pozimi).
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a sonic So apr 08, 2017 10:45 pm

Iz lastnih izkušenj (probaval enkrat cel teden v testnem Tiguanu, naš Touran ima k sreči klasično ročno) lahko mirno rečem, da je elektronska ročna delo samega satana.
Mogoče je pri Renaultu kaj bolje, ampak dvomim...
Težko bi se odločil ali bolj sovražim elektronsko ročno ali start&stop sistem (tudi slednjega sprobal, totalni kretenizem).

In ročna je celo cenejša za 190 EUR? Ne vem ali je še kje boljši način za prišparat 190 evrčkov...
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a Firediver Ne apr 09, 2017 4:56 am

Zanimivo brati, kako je električna ročna zavora tak problem za nekatere.
Jaz jo imam in sem zadovoljen. Seveda z vklopljeno avtomatsko zategnitvijo ob ugašanju motorja. Simpl on (parkiraš in ugasneš motor), simpl off ( spelješ takoj), edino pri speljevanju v breg jo s pritiskom na gumb "spustim", za samo speljevanje si pomagam s hill holderjem.
Voila, toliko simpl, ampak nekateri bodo potrebovali celo svoje življenje časa, da bodo to sprejeli..Pa še veliko forumskih tem bo o tem bavbavu, ker se ga je res toliko za bati...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a matejxx Ne apr 09, 2017 6:31 am

Imam elektronsko zavoro in z njo nimam popolnoma nobene težave. Deluje odlično. Se sama zategne ko avto ugasnem in odtegne, ko želim speljati. Seveda, so popravila takšne zavore dražja, kot klasične, toda ne verjamem, da se bo ta zavora pokvarila. Pozimi ni nobenih težav, je pa res, da v primeru, da imam avto v ravnini, zavore ne zategnem,

Ali bi še enkrat kupil avto s tako zavoro?
Vsekakor NE. Zato bi na tvojem mestu teh 190€ zapravil za kakšno drugo stvar. Saj stvar deluje, toda klasična zavora ti da boljši občutek. Nasploh pozimi, ko se lahko z avtom malo poigraš. Samo smo ljudje različni. Sam nimam rad te navlake v avtu in nisem ljubitelj teh novodobnih stvari v avtu, kot so radarski tempomat, avtomatski menjalnik (no to ni ravno novodobno), avtonomna vožnja... Kot je že omenil sonic. Start-stop sistem je popolnoma neuporabna stvar. Vedno je prva stvar, ko prižgem avto, pritisk tipke za izklop start-stop sistema. In poznam ogromno ljudi, ki počenejo isto. Toda proizvajalci še vedno vsiljujejo s tem sistemom. Tako, da sam bom dal ta sistem trajno izklopiti.

Firediver: kakšno znamko avta, pa imaš, da v speljavanju v klanec izklopiš ročno zavoro in si pomagaš s hill holderjem? Ker v mojem avtu ni popolnoma nobene razlika ali speljem z ročno ali s hill holderjem. Samo spustim sklopko in pritisnem plin. V obeh primerih je isto.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a pskoda Ne apr 09, 2017 6:46 am

El. ročna ko ustaviš na hribu drži skos dokler ne spelješ hill holder pa samo 2 sekunde in spusti. To je razlika

Punca ima na tiguanu el. ročno. Ko se je avto kupil nov je bilo ok po cca 2 letih je začela zajebavat. Na servisu so menjali stikalo za ročno. Nekaj časa je bilo ok zdaj pa yebe skos. Ko avto ugasneš včasih zategne včasih ne. Osebno jo ne bi kupil nikoli + da rabiš tester za zamenjavo zadnjih zavor.
Lp
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a Firediver Ne apr 09, 2017 6:56 am

No, saj se da v hrib speljati tudi z zategnjeno električno ročno, ampak mi ni do grobega speljevanja, ker mora avto premagati ročno zavoro in takoj potem še hrib. Pač pred speljevanjem v hrib držim delovno zavoro stisnjeno in hkrati s tipko sprostim električno ročno tako, da ko nato speljujem drži samo hill holder, da avto ne zleze nazaj. In speljevanje je dosti mehkejše. Vse to samo v primeru, da speljuješ v malo bolj konkreten klanec, če se samo malo cesta dviguje itak ni blema.

Je pa res, da velika večina ljudi, ki živi na ravnini, ročne zavore niti ne uporablja (in potem zarostajo zajle). Tako da jim električna ročna samo krade zimske radosti...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Reaper85
Novinec
 
Prispevkov: 359
Pridružen: Če jul 16, 2009 9:44 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a Reaper85 Ne apr 09, 2017 7:24 am

matejxx je napisal/-a:Vedno je prva stvar, ko prižgem avto, pritisk tipke za izklop start-stop sistema. In poznam ogromno ljudi, ki počenejo isto.

To sem jest delal samo pri avtomatiku, ki se je sam izklapljal čim si se povsem ustavil. Pri ročnem menjalniku me ne bi motilo, ker da dam tako v ler kot zategnem ročno je enkrat na 5 let, pa takrat ponavadi čakam vlak, takrat sem ga pa ugašal še ko nisem imel start/stop.
Start/stop drugače niso naredili zaradi večjega zadovoljstva uporabnika, ampak zato da bi zmanjšali emisije.

Od opreme sem se pa še najbolj navadil na keyless pri Renaultu, za vstop v avto daš roko za kljuko, avto prižgeš z gumbom, zakleneš pa s pritiskom na gumb na kljuki ali prtljažnih vratih (novejši se tudi sami zaklenejo, ko greš stran od avta, ampak sam temu ne bi zaupal), tako simpl je.
Se zadnjič vsedem v Škodo in sem moral sovoznika vprašat kje se prižge avto, ker sem iskal gumb na srednji konzoli.
Tako da poleg klime in USB radia sam drugega ne rabim.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a danci1973 Ne apr 09, 2017 7:44 am

matejxx je napisal/-a:.. toda ne verjamem, da se bo ta zavora pokvarila.

:lol:
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a motom Ne apr 09, 2017 7:53 am

Imam el.rocno zavoro in bi doplacal za rocno. Žal seveda to ni bilo možno. Zalotim se, da še po 2 letih še vedno kdaj na armaturi preverim ali se je vklopila. Se pravi ena skrb več. Speljevanje je resda enostavnejše ali npr ustavljanje v koloni. V bistvu tu drži hill holder, vendar neomejeno časa dokler dela motor... motorčki se ne prožijo. Komfortna zadeva, ki me bo prej ali slej udarila po žepu.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a uros11 Ne apr 09, 2017 9:00 am

Mene je udarila pri passatu l. 2007.
320 EUR obnovitev zadnjih dveh.
Je pa sedanja verzija še boljša (l.2016), praktično pozabiš na ukvarjanje z avtomobilom po ustavitvi,
ne ukvarjaš se s tem, ali stoji, kako bo stal, kako bo speljal. Super zadeva (vw), dokler dela.
 
dejc99
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 79
Pridružen: Sr okt 01, 2008 5:11 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a dejc99 Ne apr 09, 2017 9:59 am

Pa še moja izkušnja. Ker kupuješ ravno megana, ti bo verjetno koristilo. V družini smo imeli dve laguni z električno ročno zavoro. Oče je v 11 letih imel eno težavo zaradi oksidiranega konektorja pod zadnjimi sedeži. Odprava napake je bila sicer zelo poceni, večja težava je bilo lociranje napake. Jaz pri svoji laguni nisem imel nobene težave (5 let star avto), pozimi ni bilo nobenih posebnosti. Zdaj pa se vrnimo k meganu. Imam novega megana že skoraj eno leto, kupil sem ga z "ročno" ročno zavoro, ker sem bolj ziheraš. Nima kaj crkniti sem si mislil. Vse je bilo v redu do konca letošnje zime, potem pa se mi je na ročici ročne zavore začela pojavljati zračnost, ki je prej ni bilo. Peljem na servis in ugotovijo, da blokira leva žica ročne zavore. Napaka je odpravljena, sedaj pa lahko samo upam, da je šlo za redek primer defektne žice in se ne ponovi naslednjo zimo. Če bi se sedaj ponovno odločal, bi se verjetno bolj nagibal k električni.
 
Uporabniški avatar
Renault VG
Uporabnik
 
Prispevkov: 1519
Pridružen: Če nov 11, 2010 1:21 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a Renault VG Ne apr 09, 2017 10:43 am

Na Laguni stari 9 let še ni bilo problem z njo( ves čas pri nas). Gledamo tudi Megana za menjavo in ni šanse, da bi vzeli navadno ročno, že zaradi izgleda je vredna električna teh 190 €. Ko ugasneš zategne, ko hočeš speljat spusti, ampak če se ne motim pa nimajo vsi avtomobili tega, nova Astra ima menda električno, kjer jo moreš, ko avto ugasneš vseeno zategnit, baje, nisem prepričan.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne apr 09, 2017 11:20 am

Glede na to, da ne bodo več delali avtomobilov na "ročno" ročno zavoro, bi jaz vzel električno. Vsi avtomobili bodo to imeli.

Če gledaš tako, da je še ena stvar ki se lahko pokvari, te lahko tudi jutri zbije avtobus na cesti (upam da ne).
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
renault_dti
Novinec
 
Prispevkov: 163
Pridružen: To maj 10, 2011 5:28 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a renault_dti Ne apr 09, 2017 11:46 am

Vsa novodobna pomagala naj bi olajšala "rokovanje" z avti, vsak pa zase ve, koliko to potrebuje. Veliko ljudi ima težave z uporabo ročne zavore, s speljevanjem v klanec, pozabijo zategnit oz. odtegnit ročno pri parkiranju.....zato je vse to zelo koristno za njih. Za tiste ,ki teh težav nimajo in radi narišejo kak krog na parkingu pozimi, je ročna zavora zagotovo priročnejša.

Kar se tiče pokvarljivosti, ....no, nič ni večno. Ročna zavora se raztegne zajla, izrabijo se ploščice in je potrebno popravilo. Pri električni se izrabi navitje ali ne zategne/odtegne zajle enakomerno itd.... in je ravno tako potrebno popravilo.
Razlika je kot marsikater drug del v avtu, če si vsaj malo mehanika si navadno ročno sam zategneš, podmažeš, menjaš ploščice skoraj zastonj, električno pa pooblaščenci seveda kar menjajo (visoka cena), se pa da obnovit za prijaznejšo ceno, pa vendar je obisk mehanika nujen.

Osebno mi je vsa elektronska navlaka odveč, zato 200 eur rajši kupim skoraj komplet gum ali jih zapijem :)
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a pskoda Ne apr 09, 2017 11:50 am

Iz ljudi oz vas delajo bike, trote,.... Ni čudno, da bodo kmalu še avtomobili sami vozili.

Če je človek vsaj malo ljubitelj avtomobilov in se vozi z užitkom so mu razne el. ročno, automatik in podobno brezvezne stvari in prav bi bilo, da te stvari ostanejo ne pa da noter sediš kot bi bil umsko omejen
Lp
 
izotrop
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: So avg 13, 2016 2:16 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a izotrop Ne apr 09, 2017 12:20 pm

To si pa zdaj napisal, kot da ti v vsak ovinek greš z ročno ("noter sediš kot bi bil umsko omejen") :lol: Realno povej, kako pogosto uporabiš ročno zavoro med vožnjo? Sklepam, da ob parkiranju, pa še to verjetno ne vedno. In zdaj me zanima, kak užitek ti lahko nudi ročna zavora, ko jo zategneš na parkingu? Oziroma, zakaj je ne bi zamenjal za elektronsko? Si mogoče ljubitelj tistega škrtajočega zvoka? Al ti ta ročka pač da občutek, da nisi "umsko omejen" :D

Za na pisto pa so drugi avti z drugimi pravili, ne Megane Intens :)

Tud kroge po parkiriščih se da risat z el. ročno, če sta avto in šofer taprava :)
 
Tommaazz
Novinec
 
Prispevkov: 233
Pridružen: Sr maj 18, 2011 9:13 am

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a Tommaazz Ne apr 09, 2017 12:26 pm

Da še jaz podam svoje mnenje...prvič sem imel avtomatsko ročno na peugeotu 508 in mi je bilares super. V skoraj 6 letih kar sem imel avto nisem imel nobenih težav z njo. Jaz osebno bi vzel samo še z avtomatsko ročno...super je še, da se tudi sama zategne (kar ni pri vseh proizvajalcih tako), ko ugasneš avtomobil, tako sem imel sedaj na peugeotu, na mazdi, ki pa jo vsak čas dobim jo je pa potrebno sam zategnit preden ugasneš avtomobil, se bom že navadil...jaz dam plus za avtomatsko, zame je bolj priročna pa še avtomobil v notranjosti dosti lepše izgleda :D
2002 (2007-2008) VW Polo 1.4MPI; 2008 (2008-2011) Renault Megane Grandtour 1.6 16V; 2011 (2011-2017) Peugeot 508 SW 1.6 THP; 2017 (2017-2021) Mazda 3 G120; 2021 Mazda CX-30 G150;...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne apr 09, 2017 1:07 pm

Veste kaj pa najbolj sovražim, da si nekdo izmisli da električna ročna same ne spusti ko spelješ .

Pri BMW-ju so tako pametni, imajo svoj prav. NE, pri njih moraš ročno sam sprostiti na pritisk, če 3/4 proizvajalcev dela avte kjer automatika sprosti ročno sama, pri njih ne, to me je tako motilo za znoret, ko sem vozil testne BMWje.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
novinec1980
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 62
Pridružen: Ne jan 22, 2017 7:07 pm

Re: elektronska ročna zavora da ali ne

Napisal/-a novinec1980 Po apr 10, 2017 6:20 am

Zdravo,

kakor kaže bo verjetno kar "ročna" ročna zavora. Kolikor berem mal po interentu imajo ljudje kar težave s tem. Bom raje porabil za kaj drugega ta denar.

LP
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 82 gostov