Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a xxl Po apr 16, 2018 8:05 am

Meni se razlika v porabi bencin vs dizel, vedno giblje pri cca 1,5 litra. Bom videl kako bo pri ta novem.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a xxl Če apr 19, 2018 9:11 am

Zanimivo branje iz debate na avtomanija.com na članek , tudi Mazda verjame v dizle ;
Gospoda sparta in shark911, kje sta pa vidva uspela prebrati toliko trivialnih člankov?!? Vajino pisanje in kognitivno razmišljanje pa je resnično iz trte zvito in nima realne podlage - očitno je vajina podlaga za razmišljanje nekaj, kar so spisali neuki - pomehkuženi novinarji, kateri razumejo tehniko in tehnologijo toliko kolikor razume filozof strojništvo. Njihova podlaga so bile smernice EU, ki so napačno interpretirane, ker pač novinar določenih faktov ne razume, in mora s pompozno novico pridobit gledalce ali bralce. Jaz bi tako pisanje sankcioniral s kaznijo. Torej: Cel svet ne gre na elektriko, če gledamo EEA na elektriko bi realno lahko šla za 1x samo v prvi vrsti Islandija in pogojno tudi Norveška, povsod drugod v EU v povprečju prevladuje v 42% proizvodnja elektrike iz ogljičnih virov kar pomeni, da imamo dvojno pretvarjanje brez ko-generacijske rabe energije (pozimi se grejemo na odpadno toploto v vozilu - to pa razen TE-TOL, termo elektrarne spuščajo v ozračje -> torej dodatni minus). Če mislita, da sem si to izmislil, vam bo enako povedal dr. znanosti s področja energetike z inštituta Jožef Štefan. Za povrh pa nimamo zadostnih virov el. energije in jih še lep čas ne bomo imeli. Bencin: bencin nima takih izkoristkov kot jih ima dizel, deluje v nižjem kompresijskem razmerju in proizvede zajetni del več CO2, četudi ima boljše razmerje C-H kot ga ima dizel. Torej CO2 filter ne obstaja, mi pa moramo strmeti k temu, da smo nizkooglična družba. Bencinar ravno tako proizvaja trdne delce - če ne verjamete, pojdite s prstom v izpušno cev in bo prst črn (ref. 1.0 VW Up, 1.1 R5...) Dizel: proizvede več NOx, a jih lahko kataliziramo, imamo katalizator za to, proizvede več trdnih delcev, jih lahko polovimo - imamo filter trdih delcev, greš v izpušno cev s prstom in če filter deluje, ostane prst čist, tudi pri 200.000 prevoženih kilometrih (ref. Audi 3.0) TDI) in kar je najpomembnejše -> proizvede manj CO2 in posledično porabi manj neobnovljivih virov. Če bi uporabljali GTL dizel (Metan v tekoča goriva) bi pri proizvodnji porabili manj energije za pretvorbo kot pa potrebujemo za oktane. Plin metan - zemeljski plin: neprijetno je, ko se voziš s posodami pod visokim tlakom torej 200 Bar oz. 20 MPa! Ima pa sicer najboljše razmerje C-H, kar pomeni, da bomo s kurjenjem ene molekule CH4 dobili eno molekulo CO2 in dve molekuli H2O, pri ostalih pa je razmerje skoraj da 1:1. Torej metan lahko vozimo v kombiniranem vozilu oz motorju dizel-metan ali metan-dizel ali zemeljski plin-dizel, tam bo radi visokih tlakov najvišji izkoristek in skupaj z NOx katalizatorjem odličen izpust a se moramo soočit z dvema dodatnima vprašanjema okoli varnost (trk) in omejitve (podzemne in zaprte garaže)... Zaključek: na tržišču naj bodo hibridi, naj bodo bencinarji, naj bodo dizli z ročnim menjalnikom - vsak si bo izbral tako vozilo, katero mu bo najbolj ustrezalo glede na način vožnje. Torej, če ni primernega javnega prevoza in, če se gre gospoda si bo za vožnjo Ig-Ljubljana izbral Polo ali C3 dizel, nekdo, kateri je iz Trzina v Ljubljano in živi v bloku si bo izbral bencinarja, nekdo na enaki razdalji, kateri ima hišo, si bo izbral Hibrida... Bistvo politike je, da se doseže pruralnost in to je trenutno "cilj" politike, da bi zmanjšala odvisnost od Arabske nafte, fakti izbire vozila pa so bili popolnoma narobe predstavljeni. Kapo dol Mazdi, zame osebno je vedno veljala za odlično Japonsko znamko! In tako kot Aichi pravi, sta me tudi lepo nasmejala za dobro jutro. To vama pa piše bodoči doktor znanosti s področja prav tako energetike in s predhodnim znanjem iz petrokemije. Skratka elektrika bo prišla, ko bodo rešili težave z gorenjem, bo prišla, ko bo več vetrnic, izkoriščena vsa hidro energija in več nuklearne energije (fisije in težko pričakovane fuzije), solarni paneli pa niso več preveč zaželeni ker povečujejo sevalni prispevek (radiative forcing - zaradi česa, delno, je verjetno tudi politika zmanjšala sofinanciranje)...
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a ban Če apr 19, 2018 9:20 am

pskoda je napisal/-a:Dobro si se odločil. Tdi je zelo dober motor sploh, če ima 190hp ali še bolje bitdi z 240hp, ker avto je zelo težak.
Jaz bi v leonu (pred 4 leti) takoj izbral 240hp, ampak je bil na voljo samo 184hp. Pri starosti 2 leti je šel na čipanje (rsr), ampak sem se z 6.5l na 100km vozil ko grof. Zdaj z 2.0tsi pa izpod 11l skoraj ne gre. Evo še dokaz na +500km.
Avto ima zdaj cca 1500km in poraba se vrti krepko čez 10l sicer kar vredu glede na to, da sem imel še pred leonom corso opc z 1.6t +200hp povprečno 10.7l

ps.: dizel je zakon, če ne bi bil rad non stop na črpalki. Saj jaz imam tsi in je razumljivo, če nisi non stop na dvigalki si pa na non stop na črpalki

Povprečno hitrost maš pa jako visoko, a to se sam po mestu cjazš :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a DePalmo Če apr 19, 2018 9:52 am

xxl je napisal/-a:... solarni paneli pa niso več preveč zaželeni ker povečujejo sevalni prispevek (radiative forcing - zaradi česa, delno, je verjetno tudi politika zmanjšala sofinanciranje)...

Pa tok so jih hvalil par let nazaj kok so on in sploh in da si moram to vsi dat na strehe hiš, garaž, štal in kozolcev. No, sklepam da bo isto z elektriko oz. nafto, trenutno je pač modni trend da se nafto kritizira, elektriko pa kuje v nebo, ko bojo pa pogruntal da ne morejo proizvesti dovolj elektrike za vse, bo pa spet nafta dobra.

In še vedno trdim da bojo NOVI dizli ponovno prevladali na trgu, bojo pač imeli EURO10 normo z 10 filtri.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a DePalmo Če apr 19, 2018 10:19 am

https://www.petrolprices.com/news/numbe ... rs-record/

Sklepam da je v članku napaka kjer pravijo da bolj obdavčijo nove avte z manj CO2 izpusta in bi moralo pisat ravno obratno. Če pa ni napaka, se pa potem sploh ni za čudit zakaj je do tega prišlo. In ja, očitno se vlade ne zavedajo da ljudje enostavno nimajo denarja za nov avto, že tako marsikdo težko shaja iz meseca v mesec, nato naj bi pa kupil nov avto vsakih par let ko se to vladi sprdne oz. ko pride ven nov trend.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a pskoda Če apr 19, 2018 10:55 am

ban je napisal/-a:Povprečno hitrost maš pa jako visoko, a to se sam po mestu cjazš :mrgreen:


90% mestna vožnja pa motor je priporočljivo prvih 1.5kkm bolj v izi vozit
Lp
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a titanius Pe apr 20, 2018 7:14 pm

Če pa tista Cupra res pije 3.52 sem jaz papež.

Lepo, da imate eni veliko denarja in lahko kupite 2018 bencinarja in 2018 dizla :D Dizli ne bodo izumrli še lep čas. Morda je pač bilo tako leto in je veliko ljudi dobilo službo bližje domu ter posledično raje kupilo novega bencinarja. Zato tudi padec prodaje dizlov.
HDi mi pije 6l kombinirane, 5.6 relacijske, 7l pozimi. Kateri bencinar lahko to doseže? Tudi naslednji avto bo dizel, verjetno samo novejši letnik C5.
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 651
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a alexwell Pe apr 20, 2018 8:51 pm

upam, da bo še manj vozil na cestah na dizelski pogon , ker bo to povzročilo manjše povpraševanje po dizlu in s tem nižjo ceno tega goriva...tako, da se bomo počasi vozili še ceneje.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a xxl Pe apr 20, 2018 10:26 pm

Dokler število tovornjakov narašča, se dizel ne bo kaj dosti pocenil. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a nered So apr 21, 2018 10:38 am

Poraba nima nobene veze z ceno. Imeli smo ze padec in narast pa je cena se vedno ista oz. skoraj nespremenjena. OPEC doloca ceno glede na svoje potrebe.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Influenz So apr 21, 2018 1:02 pm

Poglejte za zacetek ceno dizla v zda
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a xxl So apr 21, 2018 1:12 pm

Kartelni dogovori so prepovedani, razen če si OPEC in podobni.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a corus Ne apr 22, 2018 11:10 pm

V nekaterih državah je dizel že sedaj dražji od bencina in tako bi moralo biti tudi pri nas in povsod kjer so prepoznali onesnaževanje, ki ga dizel povzroča, toda zadaj je še vedno politika in seveda tovornjakarski lobiji, ki bi bili s tem prizadeti , čeprav se to lahko reši z dodatnimi subvencijami za njih, da pa bi cena samo za dizla še občutneje padla pa ne verjamem, za to bo pa OPEC še pravočasno poskrbel .
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Influenz Po apr 23, 2018 6:39 am

Dizel drugje je dražji, zato ker je osnovna surovina dražja. V Sloveniji (in še nekaj EU držav) pa je dizel manj "obdavčen" in je zato tudi cenejši.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a titanius Po apr 23, 2018 8:01 am

Vec onesnazevanja naredijo mlincki bencinarji,ki jih moras pognat do rdecega polja obratov ce se hoces kam premaknit. Pri dizlu hitro dobis zeljeno hitrost
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Janezek65 Pe maj 04, 2018 8:20 pm

Že nekaj časa spremljam to temo. Bencinarji naj bi prevladali v Evropi?
In poleg afere VW zaradi dizlov sem mislil, da bo tudi VW začel prodajati bencinarje.

No stvar je v tem, da sem se "segrel" za nakup novega Volkswagna Touran. Ima ga kolega in je zelo zadovoljen z njim, tudi za probo sem ga vozil in mi je čisto ok. Vozi sicer dizla 2.0 z DSG menjalnikom. Ker je avto tudi meni všeč in uporaben in imam male otroke se odločam za nakup.
A delam malo kilometrov cca 10-15k na leto, zato sem bil odločen kupiti bencinarja 1.5 kot ga ponujajo v Golfu, mogoče tudi z DSG menjalnikom.
A na moje presenečenje v Sloveniji ni v ponudbi nobenega bencinarja za Tourana!?
Pa me zanima, kdo zdaj koga?
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a kseb Pe maj 04, 2018 10:56 pm

Enaka situacija pri VW/Seat/Škoda je, če rabiš karavana in štirikolesni pogon.
 
Uporabniški avatar
Galaxy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 88
Pridružen: Če maj 14, 2015 5:48 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Galaxy So maj 05, 2018 7:04 am

Če pogledaš zalogo vozil pri Porscheju, imajo na zalogi skupno 201 Passatov, Arteonov, Tiguanov, Touranov, od tega je 4 bencinarjev... :roll:
Če iščeš bencinarja v večjem avtu VW ni pravi naslov...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a xxl So maj 05, 2018 7:34 am

Forsirajo zaloge dizlov, razumljivo, v Magni so že skoraj ustavili izvedenke vozil na dizel.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a pskoda So maj 05, 2018 7:39 am

Na zalogi imajo tisto kar narod kupuje. Malo poglejte koliko pasatov z bencinskim motorjem se vozi mogoče 10% 90% pa dizlov
Lp
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 80 gostov