Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Ne okt 28, 2018 9:17 pm

Po zadnjih podatkih , ki so meni poznani EV ne dosega 1% glede na ostale pogone, kako pa bo pa se bo videlo, mene pač trenutno sploh ne zanima in to predvsem zaradi dometa, časa polnjenja in cene glede na udobje in velikost. Zanimiv bi mi bil samo kot drugi avto za vožnjo po mestu , toda za to imam raje kolo.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2351
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a DePalmo Po okt 29, 2018 3:37 pm

Ko sva s punco kupovala nov avto, sva seveda pogledala tudi električne. Prvi problem je itak, cena. Drugi, domet. Sicer za vsak dan v službo in nazaj bi bil odličen, se bi pa zataknilo ko bi hotela it na kakšen izlet ali poleti na morje. Tako da ko bom naslednjič kupoval nov avto (čez. cca 10 let?), bojo verjetno električni bolj na dosegu in bolj zanimivi, sedaj pa pač niso bili.

Pogojno bi bil meni osebno trenutno zanimiv kakšen hibrid ... Ampak so pa spet cene servisov in da ne omenjam da imaš notri dva agregata ... torej večja teža in večja poraba da vse to vlačiš s sabo.

In kot sem rekel, električni avti imajo prihodnost in v to sem prepričan. Ampak ne kakršni so trenutni, bo potrebno še kakšen preboj v razvoju. Trenutni so bolj kot ne modna muha. Si pač "kul" če imaš električni avto, tako kot so eni "kul" če imajo novega iPhona.
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Locher Po okt 29, 2018 4:40 pm

Trenutno elektrika še ni smiselna za povprečnega slovenskega reveža. DePalmo, če imaš novega iPhona nisi kul, imaš samo preveč denarja. :)
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Locher Po okt 29, 2018 4:41 pm

lin je napisal/-a:Ta primerjava ne pije vode , glede telefonov se je takoj vedelo , da je to prodajni hit, ki bo nadomestil pc, glede avtomobilov pa je drugače, sicer pa ne trdim , da imam prav , tako pač jaz mislim in me EV trenutno sploh ne zanima , četudi bi imel doseg podoben fosilnemu ostaja konfort , udobnost in velikost avtomobila glede na ceno povsem nepremirljiva in kot sem že večkrat napisal ne vem zakaj se bi morali voziti v mini škatljicah samo zato , da bodo na el. saj je večji in udobnejši EV cenovno za večino nedosegljiv. Seveda pa so in bodo še naprej tisti, ki si brez problema kupijo Teslo, so pa primerjalno v veliki manjšini. Kaj pa bo, pa kot pravim se bo videlo, jaz pač raznim predvidevanjem raznih napovedovalcev prihodnosti ne verjamem kaj veliko.


Telefoni ne bodo nikoli zamenjali PC.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Po okt 29, 2018 6:24 pm

Se strinjam , nisem ravno tako dobesedno mislil , so pa za marsikoga trenutna zamenjava za pc predvsem na terenu.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Ne nov 18, 2018 6:18 pm

https://siol.net/avtomoto/novice/nemcij ... sti-483224

Že več kot pred letom, ko so naši novinarji še v nebo povzdigovali dizle sem to napovedoval , seveda so se mi vsi smejali in me imeli za neumnega. Tudi sedaj napovedujem , da je z dizli konec, obstali bodo še samo v velikih težjih avtomobilih.
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a kseb Ne nov 18, 2018 7:09 pm

Dejstvo je, da se prodaja novih dizlov zmanjšuje. Vendar stara vozila ostajajo na cestah.
Še danes vozijo po cestah stari Tamiči in podobna 40 let stara j***a, ali pa bencinarji, ki ob speljevanju naredijo bel oblak.
Vsi ti zelo onesnažujejo okolje. Bolj kot novi dizli z EURO 6. Nemci imajo to rešeno tako, da plačujejo okoljske takse. Večji onesnaževalci imajo višje letne takse.

Drugače so sedaj zelo moderna električna vozila. Vendar je vprašanje, koliko čistejša so, kot npr. dizli.
Elektriko v Sloveniji pridobivamo v TEŠ, v bloku št. 6, ki je v letu 2017 je proizvedel cca. 3100 GWh električne energije (http://www.te-sostanj.si/si/novice/2018 ... IMI-NACRTI), kar ob upoštevanju, da ena kWh izpusti 0,85 kg CO2 v zrak (http://www.te-sostanj.si/si/odgovornost ... okolje/211) pomeni, da je TEŠ 6 v letu 2017 onesnažil zrak s CO2 in sicer z dobre 2,6 mio ton CO2 letno. Torej konkretno onesnaževanje.

Hkrati izračunavajo tudi ogljični odtis avtomobila za celotno življensko dobo avtomobila, od proizvodnje do konca predvidene življenjske dobe. Pri takem preračunu so električni avtomobili veliki proizvajalci CO2, čeprav so predstavljeni kot zelo čisti (predvsem to tangira na proizvodnjo in razgradnjo baterij). Seveda ekološko usmerjenih zelenih uporabnikov električnih vozil ne zanima proizvodnja in izpusti, ki nastanejo pri tem, vendar so del tega, pa če njihovi uporabniki to vedo ali pa ne.
Torej kdo je sedaj bolj čist: nek dizel z EURO 6 normo ali EURO6d normo ali pa električni avtomobil, "kao" brez izpustov. Tale sličica je zelo dobra:
https://www.google.si/search?q=dirty+di ... bV4bANFH4M:

Hočem poudariti, da zadeve niso enostavne in je včasih potrebno pogledati tudi nekoliko širšo sliko.
Kaj bo prevladalo in kdaj, pa bo odločil trg oz. potrošniki.
lp
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a chad Ne nov 18, 2018 7:15 pm

Najnovejši euro6 dizli imajo enak ali manjši izpust od novih bencinarjev, kar je bilo tudi lepo razloženo v oddaji avtomobilnost ta teden. Avomobilizem je minimalni onesnaževalec na svetu, o industriji medtem noben niti sanja ne. Ampak moderno ljudstvo sveta je kratkovidno kot kokoš, skoraj vsi v glavnem razmišljajo samo po mainstream navodilih, ki jih dobijo v raznih medijih. Tudi nasploh se mi zdi, da človek še nikoli v zgodovini ni bil tako neumen kot je zdaj, kar se bo pokazalo ob prvi vojni, katastrofi, ko ljudje zaradi odsotnosti zaslonov in drugih strežniških aranžmajev ne bojo sposobni osnovnega preživetja.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Ne nov 18, 2018 8:37 pm

Se strinjam , da avtomobili ne predstavljajo največji problem pri onesnaževanju, toda sedaj se pogovarjamo pač o dizlih in njihovem onesnaževanju in tema so avtomobili in vse več prepovedi za dizle, zato vsa ostala nakladanja in dokazovanja pač ne bodo spremenila dejstva , ki se dogaja v realnosti in to so prepovedi za dizle. Tudi o čistosti E6 dizlov , ki se ga trenutno tako povdarja imam pač lahko svoje mnenje in ne verjamem ravno kaj veliko, sigurno so čistejši od starejših, toda njihov izpust trdih delcev in Nox ostaja in to je največji problem , predvsem pa kot sem napisal , že davno sem napovedal , da se bodo dizli počasi poslovili s podobnim navdušenjem kot so prišli in to se zelo hitro uresničuje. V oddaji avtomobilnost so še pred letom povzdigovali dizla in govorili kako sploh ni problematičem itd... , zaenkrat se povsod prepoveduje dizla , ne poznam mesta kjer bi prepovedali bencinarja, dizla pa ne, zato po moje to vse pove, kar bi lahko počasi spoznali tudi pri avtomobilnosti.
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 648
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a J.McLane Ne nov 18, 2018 9:24 pm

Pri novih dizlih ne vidim toliko problema glede prepovedi, bolj vidim problem pri vzdrževanju takih vozil. Za nekoga ki dela veliko km v večjem avtu je to še vedno dobra izbira, ker se morebitni dodatni stroški pač obrnejo skozi nižjo porabo.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a cc09 Ne nov 18, 2018 9:39 pm

Tako je. Nekdo, ki dela 50 ali pa 70,000 km letno splih ni sporen, ampak takih je malo. Ni pa normalno, da vsak stari stric vozi dizla, ki ima avto za do gostilne in nazaj, in ni neumen, da se bo sekiral za dpf in take bedarije. To se mora nekako postimat, potem lahko dizel na nekem nivoju tudi ostane, v nekih 5 procentih avtov.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Ne nov 18, 2018 10:42 pm

Saj v 5% bo pa dizel še dolgo vozil po vaseh in hribih, samo v mesta pa ne bo smel več.

Zanimivo kako se pri Hrvaškem Avtoklubu veselijo Nemških omejitev za dizle in posledično kako bodo lahko Hrvati poceni kupovali Nemške stare dizle in jih ne zanima zakaj jih Nemci prepovedujejo , kot kaže mislijo, da živijo na nekem svojem planetu. Kako so že Hrvati uspeli priti v EU, aja predvsem zaradi morja , ki ga imajo, to pač zelo privablja EU politike in se mu ne morejo upreti.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Influenz Po nov 19, 2018 7:41 am

kseb je napisal/-a:Dejstvo je, da se prodaja novih dizlov zmanjšuje. Vendar stara vozila ostajajo na cestah.
Še danes vozijo po cestah stari Tamiči in podobna 40 let stara j***a, ali pa bencinarji, ki ob speljevanju naredijo bel oblak.
Vsi ti zelo onesnažujejo okolje. Bolj kot novi dizli z EURO 6. Nemci imajo to rešeno tako, da plačujejo okoljske takse. Večji onesnaževalci imajo višje letne takse.

Drugače so sedaj zelo moderna električna vozila. Vendar je vprašanje, koliko čistejša so, kot npr. dizli.
Elektriko v Sloveniji pridobivamo v TEŠ, v bloku št. 6, ki je v letu 2017 je proizvedel cca. 3100 GWh električne energije (http://www.te-sostanj.si/si/novice/2018 ... IMI-NACRTI), kar ob upoštevanju, da ena kWh izpusti 0,85 kg CO2 v zrak (http://www.te-sostanj.si/si/odgovornost ... okolje/211) pomeni, da je TEŠ 6 v letu 2017 onesnažil zrak s CO2 in sicer z dobre 2,6 mio ton CO2 letno. Torej konkretno onesnaževanje.

Hkrati izračunavajo tudi ogljični odtis avtomobila za celotno življensko dobo avtomobila, od proizvodnje do konca predvidene življenjske dobe. Pri takem preračunu so električni avtomobili veliki proizvajalci CO2, čeprav so predstavljeni kot zelo čisti (predvsem to tangira na proizvodnjo in razgradnjo baterij). Seveda ekološko usmerjenih zelenih uporabnikov električnih vozil ne zanima proizvodnja in izpusti, ki nastanejo pri tem, vendar so del tega, pa če njihovi uporabniki to vedo ali pa ne.
Torej kdo je sedaj bolj čist: nek dizel z EURO 6 normo ali EURO6d normo ali pa električni avtomobil, "kao" brez izpustov. Tale sličica je zelo dobra:
https://www.google.si/search?q=dirty+di ... bV4bANFH4M:

Hočem poudariti, da zadeve niso enostavne in je včasih potrebno pogledati tudi nekoliko širšo sliko.
Kaj bo prevladalo in kdaj, pa bo odločil trg oz. potrošniki.
lp


Ta sličica je za otroke do 3 let starosti. Za normalno inteligentnega človeka spodnja sličica pove več.
https://www.google.si/search?biw=1920&b ... 5B9inqULgM:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Firediver Po nov 19, 2018 7:57 am

A vam še ni kapnilo, da se gonja proti dizlom in gonja za EV izvaja samo zaradi dobičkov?

Ne iščite objektivne in logične podlage za ali proti, vse se dogaja zaradi dobička! In kjer se konča logika, tam se začne politika. V politiki pa je vse možno, manj ko je zdravega razuma bolje je...

In kaj bi radi s temi slikcami povedali? Boste s tem premaknili kaj na bolje? Itak bosta politika in dobički zavili svojo pot, zato prilagodi se in uživaj. Simpl!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Influenz Po nov 19, 2018 8:01 am

Dejstvo je, da so hibridni in električni avtomobili prihodnost..
 
Uporabniški avatar
frgo
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 550
Pridružen: So sep 18, 2004 5:11 pm
Kraj: Trebnje

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a frgo Po nov 19, 2018 8:07 am

Influenz je napisal/-a:Dejstvo je, da so hibridni in električni avtomobili prihodnost..


Zelo me skrbi za naš planet, če je to prihodnost
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1789
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a emozul Po nov 19, 2018 8:39 am

Firediver je napisal/-a:A vam še ni kapnilo, da se gonja proti dizlom in gonja za EV izvaja samo zaradi dobičkov?

Ne iščite objektivne in logične podlage za ali proti, vse se dogaja zaradi dobička! In kjer se konča logika, tam se začne politika. V politiki pa je vse možno, manj ko je zdravega razuma bolje je...

In kaj bi radi s temi slikcami povedali? Boste s tem premaknili kaj na bolje? Itak bosta politika in dobički zavili svojo pot, zato prilagodi se in uživaj. Simpl!



Točno tako, tukaj je samo dobiček.
Najlažje je malega človeka štrafat, pa služit na njegov račun.
Prav je, da se bo šlo na elektriko, ker dizel onesnažuje, vendar bi mogli prej reagirati, na drugih področjih, ki veliko bolj onesnažujejo.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a cc09 Po nov 19, 2018 9:33 am

frgo je napisal/-a:
Influenz je napisal/-a:Dejstvo je, da so hibridni in električni avtomobili prihodnost..


Zelo me skrbi za naš planet, če je to prihodnost

Hvala bogu za zasrkbljene dizel fahrerje, drugače bi se vsi zastrupili z elektriko. Oni nas bojo spravli k pameti in pokazali kaj je zdravo za nas.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a J.McLane Po nov 19, 2018 10:57 am

frgo je napisal/-a:
Influenz je napisal/-a:Dejstvo je, da so hibridni in električni avtomobili prihodnost..


Zelo me skrbi za naš planet, če je to prihodnost


Definiraj kaj je za tebe "planet"?

Planet bo preživel, ljudje smo pa sami sebi nevarnost da se iztrebimo, torej v bistvu gre za prihodnost človeštva ne pa planeta.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov