Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a nebivedu Sr okt 04, 2017 1:05 pm

Boš videl kako bo to šlo, ko bodo uvajali. Uvajali pa to bodo. Ko bo zapufani jožek kupil diozelskega cliota, potem pa mu bodo vsako leto dali plačat 1000 evrov ekološke takse, bo hitro prodal dizla in kupil 1.2 cliota, ker mu drugega ne bo preostalo.

Lahko bodo pa dajali subvencije. Pa bo jožek dobil 2000 evrov subvencije pri novem elektro vozilu in bo skakal od veselja, ker bo dobil za dizelskega cliota 1000 evrov in 2000 evrov subvencije, kredit se mu bo povečal pa za dodatnih 20k evrov.
Old subarus never die, they just get faster!
 
jony
Novinec
 
Prispevkov: 441
Pridružen: Po sep 20, 2004 9:04 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a jony Sr okt 04, 2017 7:46 pm

Vi ne boste umrli od NoX - a, ampak od sekiranja ter obremenjevanja z dizelaši. :eyes :eyes
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a limas Sr okt 04, 2017 8:04 pm

Verjetno so zadnji ugodni časi za nakup dizla.
Naša hlapčevska birokracija se bo držala raznih direktiv iz Bruslja in primerov omejitev za dizle. Torej lahko v prihodnje pričakujemo višje davke pri zavarovanju/registraciji in omejitev vožnje v centih večjih mest (koliko pa jih imamo?).
Ne bo šlo čez noč, ampak postopoma. Čez kakšnih 5 let pa se zna zgoditi prenehanje proizvodnje dizlov v EU.
Največ negodovanja bo na ruralnih področjih kjer ima vsaka druga hiša folcvagna tdi različnih letnikov.

Tako nekako.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a nebivedu Če okt 05, 2017 5:15 am

jony je napisal/-a:Vi ne boste umrli od NoX - a, ampak od sekiranja ter obremenjevanja z dizelaši. :eyes :eyes


Kdo pa pravi, da gre za umiranje?
Za vsak ekstremni šport je potrebno dodatno zavarovanje, ker je zdravljenje po nesreči dražje. Pa naj še vsak lastnik dizla plačuje večje zavarovanje in ekološke takse, ker bo zaradi dizelskih izpuhov več ljudi na zdravljenju pljuč.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Firediver Če okt 05, 2017 6:04 am

Tudi bencinski izpuh ni blagodejen za pljuča..

Folk se bo itak ravnal po liniji najmanjšega stroška in če bo elektromobil najcenejši, bo pač to v vzponu.

Dejmo počakati, kaj se bo zgodilo, do takrat pa uporabljajmo, kar pač že imamo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a nebivedu Če okt 05, 2017 6:18 am

Vseeno je bencinski izpuh manj škodljiv kot izpuh dizla. Sploh tistih, ki so filtre blindiral.

Se zavzemam za to, da tisti z blindiranimi filtri niso tehnično izpravni in da se jih odstrani s cest.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a xxl Če okt 05, 2017 8:02 am

Ne razumem zakaj se ne forsira LPG in CNG?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Firediver Če okt 05, 2017 8:50 am

Najbrž ni interesa, ker je že elektro tu..tudi gorivne celice, pa vodik je bil v preteklosti na tapeti, pa je vse skupaj poniknilo.

Interes za plin je samo v mestih, kjer se je najprej inštaliral. Pred časom je bil en promo članek o Petrolovih LPG pumpah, pa od takrat ni npr. na trasi Keltike nič novega. Edina LPG pumpa je v Kobaridu, naslednja je že na počivališču Lom na avtocesti. Vmes (Tolmin, Cerkno, Idrija, Godovič, Logatec) nič!

S takim tempom LPG ne bo čisto nič hitreje uveden, še elektrika ga bo zagotovo prehitela.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a nered Če okt 05, 2017 9:13 am

Lahko bi bilo bolje glede LPG crpalk ampak spet ni tko hudo: https://www.plinske-crpalke.si/zemljevid

Mene je tudi presenetilo, da LPG izgublja proti EV (ceprav pocasi). Kajti logicno vsaj trenutno je najboljsa izbira, EV je tukaj ampak predno je splosno uporabna in dostopna za vse bo vsaj se 10 let (se to vprasljivo) razen ce nekdo v tem casu naredi res masiven preskok v tehnologiji baterij in polnjenju. Medtem, ko plin je tukaj in na voljo vsem za veliko vecino potreb, se ga lahko vgradi v vecino vozil v prometu, ne predstavlja enakih tezav kot EV in dobesedno naredi nekaj za okolje in to danes ne jutri ali cez 20-30 let.

Plin sicer ima svoje probleme ampak ti so bolj v ponudbi, kot sami tehnologiji.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a INFINITI Če okt 05, 2017 9:38 am

Lobiji pač - nič se ne zgodi po naključju.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a corus Če okt 05, 2017 10:15 am

Zakaj proizvajalci vozil ne razvijajo vozil na plin, meni že ves čas ni jasno, za to ne bi potrebovali velikih stroškov, plina je na zemlji ogromno, pa se vseeno vse vrti okrog elektrike in kaj se bi zgodilo če bi nenadoma vse šlo na elektriko. Saj je ne bi bilo dovolj na zemlji, če pa že to ne se bi takoj zelo, zelo podražila, pa še baterije v konči fazi spet onesnažujejo okolje, res ne vem zakaj se ne preusmerijo na plin, verjetno je zadaj politika, plina ima največ Rusija kar pa ZDA in Eu ne paše.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a xxl Če okt 05, 2017 11:56 am

Celo v hibride ne vgradijo plina. :roll: Jaz bom premislil o plinu pri nakupu novega vozila, že vgrajenega v tovarni, recimo pri FCA 1,4 TB 120 KM, ali mogoče pri VAG CNG, ampak, pokritost polnilnic je zelo slaba.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a corus Če okt 05, 2017 1:11 pm

Če bi v nove avtomobile masovno začeli ugrajevati plin, bi bila pokritost takoj popolna, saj to za petrol in ostale sploh ne predstavlja neki problem. Je pa tovarniška vgradnja plina verjetno povsem nekaj drugega kot naknadna s katero imajo potem kot se piše nekateri veliko težav.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a tomzzi Če okt 05, 2017 3:05 pm

Meni pa to ni nič čudno.
Prihodnost je definitivno v EV in ne LPG. EV se hitro razvija. Baterije so vse zmogljivejše.
Eden problemov EV trenutno je polnjenje in pa domet. Recimo stanovalci v blokih. Kje boš polnil avto? Če imaš bajto ni problem. Če je pa ni je pa jasno problem.
Bo sigurno preteklo še kar nekaj časa preden bo EV razširjen vendar kot pravim je to sigurno prihodnost.
Baterije so sigurno škodljive okolju. Vendar... To vseeno ni enako kot imamo sedaj.

LPG me pa v bistvu nikoli ni zanimal. Niti malo.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a nered Če okt 05, 2017 4:36 pm

Pozabljas na to da ni dosti naravnih virov za proizvodnjo baterij za globalni trg. Cela EV prihodnost je odvisna od tega, da nekdo nekje naredi naslednji korak v tehnologiji baterij in polnjenju.

Da ne govorimo o zmanjsanju stroska proizvidnje baterije v nekaj splosno dostopnega. Baterija je prihodnost ampak lahko, da bo 10 lahko 30 lahko 100 let. Z trenutnimi naravnimi viri, eletricnim omrezjem, kapaciteto baterij in hitrostjo polnjenja EV ne kaze tko dobro kot to oglasujejo eco-jehovci in mediji.

Da investicije v proizvodnjo elektrike sploh ne omenjam. LPG je tu danes, cenovno ugodnejsa in realnejsa opcija.

EV bo se dolgo casa ostal ekskluziv. Vecina vlad je pripravila nerealne zakone leta do 30-45 nic vec bencinarjev, dizlov brez kakersnega koli realnega plana. Enostavno nabiranje politicnih tock za nekaj kar nebo treba njim resevati cez 10-20 let. Ce spremljas malo razvoje v tehnologiji baterij, hitro dibis sliko zakaj EV se niso niti priblizno blizu.

Polega tega pa je tu kopica drugih neresenih problemov.
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a corus Če okt 05, 2017 5:04 pm

EV se trenutno najbolj razvija mislim pa , da še dolgo ne bo zamenjala bencina in dizla, čas polnjena , domet itd. so in še vedno bodo ovire, poleg tega pa kot sem že napisal se bi z masovnim prehodom na EV cena elektrika zelo , zelo povečala , zato še vedno mislim , da bi bil plin boljša rešitev, kar pa ne mislijo tisti , ki o tem odločajo, bomo pa še dolgo vozili bencinarje, tudi hybride vse več in manj verjetno dizle v to sem prepričan in vsa ta politika z nekimi prepovedmi čez 10-20- 30 let, je mešanje megle
 
Uporabniški avatar
masko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 77
Pridružen: Ne jan 10, 2010 3:49 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a masko Pe okt 06, 2017 7:44 am

corus je napisal/-a:Proizvajalci vozil že opuščajo določene modele na dizel, nekateri napovedujejo, da dizlov sploh ne bodo več delali, razvijati dizla pa skoraj nobeden več nima v planu, ker bi bil razvoj bolj čistega predrag in posledično bi imel avto previsoko ceno, kar ne bi bilo več zanimivo za kupca, torej bodo počasi ostali še samo stari dizli z vse več prepovedmi vstopanja v mesta in podobnimi omejitvami. Se bo pa zgodilo , da bomo med tistimi , ki bodo poceni pokupili stare nemške dizle in postali smetišče za njih.

Da še jaz pristavim svoj lonček. Pred enim mesecem sem nabavil nov avtomobil (BMW X1) in ne boste verjeli, kupil sem DIESEL. In to brez slabe vesti. Sem razmišljal tudi o električnem ali hibridu, ampak zame sedaj še ne pridejo v poštev. Pa bi cenovno prišel ceneje skozi z alternativnimi vozili, vendar ker delam 30k in več letno... Razne debate o škodljivosti in obremenitvi okolja pa so že nekaj časa samo modrovanje v prazno. Dokler bomo imeli tovornjake, avtobuse, ladje, letala na diesel je moj "prispevek" k obremenitvi okolja nano promil tako da ...
Pa še to. Prejšnji teden je vodja razvoja pri BMW-ju potrdil, da intenzivno razvijajo nov diesel motor. Tako, da zgoraj napisano ne drži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Firediver Pe okt 06, 2017 9:12 am

Glede tega (konec prodaje dizlov) je itak cela zmešnjava.

Pred časom, ko se je Dieselgate razpasel, je VAG vehementno objavil, da bo razvijal samo še elektro mobile. Kasnejša novica je bila, da za leto 202x (ne vem več točne letnice) napoveduje veliko različnih elektičnih modelov. Proizvodnja dizlov veselo dalje, pa razvoj dizlov tudi!
Potem pa sem pred dnevi bral novico, da je kitajska vlada sprva mislila dovoliti prodajo izključno elektromobilov na svojem tržišču, pa je pod pritiski uvedbo tega preložila za 1 leto. Najglasnejši izmed dveh proizvajalcev vozil proti taki omejitvi je bil ravno VAG.

Ne glede na vse, sedaj so zadnji časi za nakup dizla v smislu lastništva 5-10 let..bo pa zanimivo, kako ničvredni bodo v trenutku postali, ko se uvedejo kakšne visoke eko dajatve za dizle...in potem se ga za normalno ceno ne rešiš več!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a corus Pe okt 06, 2017 9:40 am

masko je napisal/-a:
corus je napisal/-a:Proizvajalci vozil že opuščajo določene modele na dizel, nekateri napovedujejo, da dizlov sploh ne bodo več delali, razvijati dizla pa skoraj nobeden več nima v planu, ker bi bil razvoj bolj čistega predrag in posledično bi imel avto previsoko ceno, kar ne bi bilo več zanimivo za kupca, torej bodo počasi ostali še samo stari dizli z vse več prepovedmi vstopanja v mesta in podobnimi omejitvami. Se bo pa zgodilo , da bomo med tistimi , ki bodo poceni pokupili stare nemške dizle in postali smetišče za njih.

Da še jaz pristavim svoj lonček. Pred enim mesecem sem nabavil nov avtomobil (BMW X1) in ne boste verjeli, kupil sem DIESEL. In to brez slabe vesti. Sem razmišljal tudi o električnem ali hibridu, ampak zame sedaj še ne pridejo v poštev. Pa bi cenovno prišel ceneje skozi z alternativnimi vozili, vendar ker delam 30k in več letno... Razne debate o škodljivosti in obremenitvi okolja pa so že nekaj časa samo modrovanje v prazno. Dokler bomo imeli tovornjake, avtobuse, ladje, letala na diesel je moj "prispevek" k obremenitvi okolja nano promil tako da ...
Pa še to. Prejšnji teden je vodja razvoja pri BMW-ju potrdil, da intenzivno razvijajo nov diesel motor. Tako, da zgoraj napisano ne drži.


Volvo, VAG, Renault, Tojoto, Mazda itd...vsi izjavljajo, da ne bodo več razvijali dizlov. Se pa bodo dizli še prodajali o tem ni dvoma, vendar kot se že kaže vse manj , saj je in bo vse več prepovedi zanje, imel sem tri dizle in sem bil zadovoljen z njimi , zadnjega sem pred dvemi leti zamenjal za bencinarja enake znamke in modela in sem zadovoljen z njim ,še bolj kot z dizliom , je tišji, lepše se pelje, porabim manj kot 1l več goriva, je pa res , da ne divjam, tudi AC ne uporabljam skoraj nič, če pa bi moral veliko voziti po AC in delati preko 30 000km letno bi verjetno še imel dizla, novega nikakor ne bi kupil rabljenega ali pa bi pogledal za hybridom. Nikoli pa ne bi kupil rabljenega dizla pripeljanega iz tujine, to pa nikakor , ker vem kako je s tem in kaj dobiš, predvsem na zunaj še lep avto z ogromno kilometri, ki so seveda prevrteni nazaj , iz izpuha pa bruhaš potem veliko strupa.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 560
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a AssKicker Pe okt 06, 2017 10:51 am

"iz izpuha pa potem bruhaš veliko strupov"
Pa kaj je z vami ljudje božji? Do sedaj je bilo vse dobro, vsi ste hvalili razne vagove dizle, vsi ste iz bencinarjev šli na dizla, ker je blo to moderno, zdej pa nazaj na bencinarja, ker so pojebal vag grupo, in to avtomatsko zdej pomeni, da bomo vsi umrli zaradi dizla. No, pa se pejmo eko. Zaradi poplave električnih vozil bodo morali zgraditi še nekaj elektrarn. Še več baterij. Elektrika se bo dražila.. Pa recimo da gremo še v drugo skrajnost. Zakaj nebi prepovedali kajenja? Vsi vemo koliko ljudi dnevno umre zaradi kajenja. Koliko je še pasivnih kadilcev, ki ravno tako vdihavajo dim? Jaz ne kadim, pa mi gre bolj na bruhanje, ko sedim zravn enega strastnega kadilca, kot kadar se mimo pelje kakšen star golf z zanič intercoolerjem, EGR ventilom, itd.. Zakaj nebi kmetovalcem dali še zakon, da mora vsaka krava nositi katalizator nataknjen v njeno rit. nekaj let nazaj so bile objavljene raziskave, da neka večja kravja farma proizvede več škodljivih plinov kot pa komplet BMW tovarna.
Ni treba zdej tako močno pljuvati po dizlih, ker tudi vaši bencinarji ne izvajajo fotosinteze.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov