Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Janezek65 So maj 05, 2018 12:04 pm

Ja, saj tudi Pasata ne moreš pri nas kupit bencinarja.
 
blaze11
Novinec
 
Prispevkov: 128
Pridružen: Ne okt 24, 2010 8:23 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a blaze11 So maj 05, 2018 12:46 pm

je pa zanimivo da imajo težave z homologacijo bencinski motorji in ne dizli. Mogoče pa le niso dizli tak problem.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin So maj 05, 2018 12:55 pm

Passata bencinarja in še nekaterih vozil C in višje kategorije na bencin, pri nas ne moreš kupiti zato, ker ni dovolj zanimanja zanje in jih uvoznik ne naroča, ko in če se bo miselnost ljudi spremenila , kot se to dogaja drugod po EU kjer vse bolj izganjajo dizle iz mest, bodo tudi naši uvozniki spremenili pogodbe . Vse je odvisno od prodaje in povpraševanja kupcev.
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a plinaš Ne maj 06, 2018 12:52 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Največji onesnažitelj so še vedno največje kontejnerske ladje.


današnja sodobna kontejnerska ladja ima zmogljivost cca 18 000-20 000 TEU - mali kontejner s cca 18t nosilnosti. na kamion in prikolico gresta 2kom - posledično bi rabil za eno ladjo 9000 prikoličarjev - če je povprečna kamionska poraba 30l/100km to pomeni za cca.14000km pot po kopnem = 4200l na kamion x 9000 kamionov = 37.800 000 l nafte(pri 20 000TEU je poraba 42 000 000l za to pot) - in seveda enaka količina eurov če vzamemo za ceno 1.0e/l

poraba ladje na dan je 164 ton goriva na dan( brez dizelskega goriva) kar z dizelskim gorivom lahko zaokrožimo na 200 000l /dan.. pot šanghaj - koper traja 24 dni - to pomeni 200 000l x 24 =4 800 000 l za celo pot..

poraba kamiona = 100%

poraba ladje = 12.7%

živiš v veliki zmoti..ali utvari ..
plin je cnej k bencin
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Janezek65 Ne maj 06, 2018 1:08 pm

Pa ti res misliš, da te ladje "kurijo" dizl? Tvoj izračun mogoče drži procentualno, a daj se malo pozanimaj kaj te ladje tankajo (dizla ziher ne), pa potem potrdi svojo trditev.

lp
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Influenz Ne maj 06, 2018 1:17 pm

To kar ladje kurijo ima podobno kurilnost kot navaden diesel.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Ne maj 06, 2018 2:02 pm

Koliko jaz razumem smo na avomobilizen.com , torej se razpravlja o avtomobilih, ne pa o ladjah , letalih vlakih itd... pojdite o tem nakladat na temu primerne net strani.
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Janezek65 Ne maj 06, 2018 2:43 pm

V kolikor jaz razumem, se pogovarjamo v "splošni debati" in je tema "dizli izgubili prevlado v Evropi".
Ker tudi sam rad kaj novega izvem in komentiram nazaj s svojim znanjem/neznanjem, tudi sprejmem kritike.

In plinašu sem zato odgovoril na njegov izračun porabe goriva. Kajti kot sem mu odgovoril, je izračun res točen in ladja sigurno porabi manj goriva. A pred kratkim sem prebral članek, ki govori o porabi goriv čezoceanskih ladij in o peščici ljudi, ki nadzirajo celotno mednarodno logistiko,..... torej poanta je v tem, da ladje povečini tankajo odpadna olja oz. ostanke ki nastanejo ob predelavi nafte, olj ipd. In poleg tega NE uporabljajo kakih posebnih katalizatorjev ali filtrov, temveč to odpadno "nesnago" dobesedno kurijo v teh velikih ladjah. In v zrak gre veliko več nevarnih snovi kot to predstavlja njihova poraba. Zato sem se pač pridružil mnenju mrtwelvetrees-a, ki je zapisal da so kontejnerske ladje največji onesnaževalec zraka.

Kot pa star pregovor pravi: "Če nimaš kaj pametnega za povedati, je mogoče bolje biti tiho."

Pa LP.
 
Uporabniški avatar
Tattoo-
Uporabnik
 
Prispevkov: 1318
Pridružen: Če dec 16, 2004 10:33 pm
Kraj: Circuit de la Sarthe

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Tattoo- Ne maj 06, 2018 2:52 pm

@plinaš: pa veselo branje! :huh:

15 of the world's biggest ships may now emit as much pollution as all the world's 760m cars

In international waters ship emissions remains one of the least regulated parts of our global transportation system. The fuel used in ships is waste oil, basically what is left over after the crude oil refining process. It is the same as asphalt and is so thick that when cold it can be walked upon . It's the cheapest and most polluting fuel available and the world's 90,000 ships chew through an astonishing 7.29 million barrels of it each day, or more than 84% of all exported oil production from Saudi Arabia, the worlds largest oil exporter.

Shipping is by far the biggest transport polluter in the world. There are 760 million cars in the world today emitting approx 78,599 tons of Sulphur Oxides (SOx) annually. The world's 90,000 vessels burn approx 370 million tons of fuel per year emitting 20 million tons of Sulphur Oxides. That equates to 260 times more Sulphur Oxides being emitted by ships than the worlds entire car fleet. One large ship alone can generate approx 5,200 tonnes of sulphur oxide pollution in a year, meaning that 15 of the largest ships now emit as much SOx as the worlds 760 million cars.


Big polluters: one massive container ship equals 50 million cars
There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games! - Ernest Hemingway
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Ne maj 06, 2018 3:29 pm

Janezek65 je napisal/-a:V kolikor jaz razumem, se pogovarjamo v "splošni debati" in je tema "dizli izgubili prevlado v Evropi".
Ker tudi sam rad kaj novega izvem in komentiram nazaj s svojim znanjem/neznanjem, tudi sprejmem kritike.

In plinašu sem zato odgovoril na njegov izračun porabe goriva. Kajti kot sem mu odgovoril, je izračun res točen in ladja sigurno porabi manj goriva. A pred kratkim sem prebral članek, ki govori o porabi goriv čezoceanskih ladij in o peščici ljudi, ki nadzirajo celotno mednarodno logistiko,..... torej poanta je v tem, da ladje povečini tankajo odpadna olja oz. ostanke ki nastanejo ob predelavi nafte, olj ipd. In poleg tega NE uporabljajo kakih posebnih katalizatorjev ali filtrov, temveč to odpadno "nesnago" dobesedno kurijo v teh velikih ladjah. In v zrak gre veliko več nevarnih snovi kot to predstavlja njihova poraba. Zato sem se pač pridružil mnenju mrtwelvetrees-a, ki je zapisal da so kontejnerske ladje največji onesnaževalec zraka.

Kot pa star pregovor pravi: "Če nimaš kaj pametnega za povedati, je mogoče bolje biti tiho."



Pa LP.




Res je , da lahko piše vsakdo kar želi, toda mislim , da neke osnovne teme pa se lahko držimo in ne zahajamo na popolnoma druga področja, to je pač avtomobilistična stran in tema je kako se zmanjšuje prodaja dizlov avtomobilov itd.. in kot si napisal ti ,če na to temo nimaš kaj povedat je bolje da si tiho, nesmiselno pa je spreminjat in mešat vse povprek z povsem drugimi stvarmi , saj lahko vsak odpre novo temo, tudi recimo koliko in kaj pokurijo ladje , toda po moje to res nima veze z avtomobili.
Pa LP !
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a plinaš Ne maj 06, 2018 8:16 pm

Janezek65 je napisal/-a:Pa ti res misliš, da te ladje "kurijo" dizl? Tvoj izračun mogoče drži procentualno, a daj se malo pozanimaj kaj te ladje tankajo (dizla ziher ne), pa potem potrdi svojo trditev.

lp

Tattoo- je napisal/-a:@plinaš: pa veselo branje! :huh:

15 of the world's biggest ships may now emit as much pollution as all the world's 760m cars

In international waters ship emissions remains one of the least regulated parts of our global transportation system. The fuel used in ships is waste oil, basically what is left over after the crude oil refining process. It is the same as asphalt and is so thick that when cold it can be walked upon . It's the cheapest and most polluting fuel available and the world's 90,000 ships chew through an astonishing 7.29 million barrels of it each day, or more than 84% of all exported oil production from Saudi Arabia, the worlds largest oil exporter.

Shipping is by far the biggest transport polluter in the world. There are 760 million cars in the world today emitting approx 78,599 tons of Sulphur Oxides (SOx) annually. The world's 90,000 vessels burn approx 370 million tons of fuel per year emitting 20 million tons of Sulphur Oxides. That equates to 260 times more Sulphur Oxides being emitted by ships than the worlds entire car fleet. One large ship alone can generate approx 5,200 tonnes of sulphur oxide pollution in a year, meaning that 15 of the largest ships now emit as much SOx as the worlds 760 million cars.


Big polluters: one massive container ship equals 50 million cars

ta članek je star 9 let .. April 24th, 2009

sodobna ladja ima specifično porabo 168g/kwh .. https://sl.wikipedia.org/wiki/Maersk_Trojni_E_razred
Golf 5 TSI Standardna izvedba + 80kg voznik + 20kg gorivo poraba 233 g/kWh.
Audi A3 1.9 TDI PD AWX motor 201 g/kwh
kopirano od drugod..
zanimivo , da je ladja bolj učinkovita kot kamion ..

v čem je finta? v tem , da avti porabijo 90 do 95 % za svoje premikanje in peljejo med 5 in 10% tovora od skupne teže..

če koga zanima si lahko prebere napredek .. https://www.maersk.com/explore/fleet/tr ... hard-facts
cca 35% manjši izpust CO2 ..

pa še tole : Triple-E vessels will travel 184 kilometres using 1 kWh of energy per ton of cargo, whereas a jumbo jet travels half a kilometre using the same amount of energy per ton.
pa se noben ne obregne ob letala..

torej - dizel je za ladje in mogoče vlake.. v vsem ostalem je nateg..
plin je cnej k bencin
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a J.McLane Po maj 07, 2018 11:23 am

Janezek65 je napisal/-a:Že nekaj časa spremljam to temo. Bencinarji naj bi prevladali v Evropi?
In poleg afere VW zaradi dizlov sem mislil, da bo tudi VW začel prodajati bencinarje.

No stvar je v tem, da sem se "segrel" za nakup novega Volkswagna Touran. Ima ga kolega in je zelo zadovoljen z njim, tudi za probo sem ga vozil in mi je čisto ok. Vozi sicer dizla 2.0 z DSG menjalnikom. Ker je avto tudi meni všeč in uporaben in imam male otroke se odločam za nakup.
A delam malo kilometrov cca 10-15k na leto, zato sem bil odločen kupiti bencinarja 1.5 kot ga ponujajo v Golfu, mogoče tudi z DSG menjalnikom.
A na moje presenečenje v Sloveniji ni v ponudbi nobenega bencinarja za Tourana!?
Pa me zanima, kdo zdaj koga?


To da dizli izgubljajo prevlado v EU pomeni zgolj to, da je njihov delež pri novo prodanih vozilih padel pod 50%. Nihče ni rekel, da bo iz danes na jutri prodaja dizla 0%. Če VW noče prodati bencinarja v Touranu pa poglej za kakšno drugo znamko, zanimivo je samo da mobile.de dobim preko 3.000 zadetkov, če iščem Tourana bencin od 2017 dalje, tako da nekdo jih sigurno kupije in VW jih sigurno prodaja... Samo med Slovence očitno to pride z zamikom, tako da ne obupaj.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 651
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a alexwell Po maj 07, 2018 8:48 pm

glede na trenutne cene bencina in napovedjo, da se bodo cene še višale je človek prisiljen kupit dizla.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Po maj 07, 2018 10:01 pm

Prodaj novih dizlov pada, to je pač dejstvo in to potrjujejo podatki o prodaji po EU in to padanje prodaje se bo še nadaljevalo, saj vse več mest po EU prepoveduje vstop dizlom v mesta in še več jih bo , bodo pa se dizli še prodajali to pa sigurno , toda v vse manjših količinah.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a lin Po maj 21, 2018 10:40 pm

Avtomanija poroča med drugim:

Nemško vrhovno sodišče je v petek potrdilo, da je zakon, ki mestom omogoča takojšnjo prepoved dizelskih vozil, ustrezen.
Medtem so iz Hamburga, drugega največjega mesta v Nemčiji, sporočili, da že postavljajo table, ki v mestno središče dizlom več ne dovolijo.
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Fnatic To maj 22, 2018 6:30 am

Ja pa ne kar za vse. Kot je bilo že večkrat rečeno, problem je najprej pri starejših dizlih. Je pa ravno avtomanija delala test ne tako dolgo nazaj glede pogonskih goriv. In so sami dejali, da je dizel za ''trgovske potnike'' oz.daljše ture še vedno top in mu ne prideš blizu.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a pskoda To maj 22, 2018 6:38 am

Kolikot jaz vem EURO4 in manj se ne smejo vozit EURO5 in več se pa lahko vozijo po mestih
Lp
 
novinec1980
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 62
Pridružen: Ne jan 22, 2017 7:07 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a novinec1980 To maj 22, 2018 6:59 am

Točno tako. Prepoved velja za dizel vozila pod EURO 5!

Jst mislim da EURO 6 še zelo doooolg ne bo problem. Jst mam Megana dci 110. Ko bodo naredli tazga bencinarja, da mi bo tolk mal pil, ga bom takoj kupil. Turbo bencinar je razmeroma ok dokler se cjaziš, ko ga malo bolj prtiskaš pa gre poraba v višave.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a pskoda To maj 22, 2018 9:31 am

Točno je res in v mojem primeru je razlika cca 4l med dizlom in bencinarjem istega ranga z podobno vožnjo
Lp
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Dizli izgubili prevlado v Evropi

Napisal/-a Fnatic To maj 22, 2018 9:46 am

+1
Ba-dum tssssssss =P
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov