Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
DA86
Novinec
 
Prispevkov: 171
Pridružen: Sr jan 16, 2008 4:49 pm

Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a DA86 Po okt 23, 2017 12:12 pm

Pozdravljeni!

Zanima me ali je dovoljeno odstapanje ET vrednosti glede na zahtevano ali pa mora biti točno tako kot je v homologaciji? Konkretno iščem alu platišča za megane 3 ki ima v homologaciji napisano 6.5 x 16 ET47. Zanima me ali lahko dam gor ET45 . oz koliko se potem ta vrednost spremeni, če je širina platišča 7J. Tako da nebi bila platišča preveč ven ali preveč not pa da nebo pol težav s policijo oz. z zavarovalnico ob morebitni nezgodi.


Hvala
Lp
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a xxl Po okt 23, 2017 12:53 pm

Seveda lahko imaš ET,, recimo 38, kar premakne platišče skoraj 1 cm navzven, potem 7J pomeni še 1,27 cm širše platišče, kar pomeni še 0,62 cm na vsako stran. Tukaj lahko vidiš katera platišča lahko namestiš na svoje vozilo, primer; https://www.liderpnevmatik.si/alu-plati ... ?car=12568
Jaz imam na Kadjaru ET 35, namesto 40, kar se ne pozna bistveno na videzu, zato imam 8,5 J, namesto orig. 7J, kar nanese cirka 2 cm na vsako stran, je pa slabša stran tega, težje platišče, posledično malce slabši pospešek in višja poraba.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a Firediver Po okt 23, 2017 1:18 pm

Da imaš ET 45 namesto 47 pomeni, da boš imel platišče za 2 mm bolj ven, kar ni opazno.

Če pa boš dal gor 7Jx45 namesto 6,5Jx47, bo tako platišče na vsako stran šriše za 6,35 mm, zaradi ET-ja pa bo zunanju rob platišča bližje zunanjemu robu blatnika za 8,35 mm, notranji rob pa bo proti vozilu štrlel za 4,35 mm.

Da ne boš imel kakršnihkoli težav moraš tako ali tako homologirati in če v papirjih od platišč piše, da so te platišča za tvoj avto, potem nimaš nobenih skrbi več..
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
DA86
Novinec
 
Prispevkov: 171
Pridružen: Sr jan 16, 2008 4:49 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a DA86 Po okt 23, 2017 8:15 pm

[quote="Firediver"]
Da ne boš imel kakršnihkoli težav moraš tako ali tako homologirati in če v papirjih od platišč piše, da so te platišča za tvoj avto, potem nimaš nobenih skrbi več..[/quote]

Torej če mi v papirjih od platišč piše da so primerne za moj avto jih bom brez problema homologiral ali jih sploh ne rabim homologirat, čeprav ta širina platišč ni napisana v homologaciji avtomobila?

LP
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a esem To okt 24, 2017 12:16 am

moraš homologirat, cena cca 35
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a Firediver To okt 24, 2017 12:22 am

Še enkrat: homologacija ti ne uide!
Na podlagi papirjev od platišč, v katerih je ta dimenzija predvidena za tvoj avto, opraviš homologacijo in s tem vpis nove dimenzije platišč k obstoječim dovoljenim v tvoji homologaciji. Pri tem moraš imeti platišča že montirana na vozilu, da preglednik preveri in poslika zadeve, čez nekaj dni dobiš dopolnjeno homologacijo in to je to.
Če papirji ne navajajo primernosti platišča za tvoje vozilo, homologacije ne moreš opraviti!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
DA86
Novinec
 
Prispevkov: 171
Pridružen: Sr jan 16, 2008 4:49 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a DA86 To okt 24, 2017 5:22 am

Najlepše hvala za info ;)


LP
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a xxl To okt 24, 2017 7:44 am

Pri nobenem avtu mi še nobeden ni preverjal širino platišč. Cole in širino pnevmatik pa ja. Če bi štrlele pa itak vidiš in bi potem sigurno ukrepali.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a Firediver To okt 24, 2017 10:07 am

Jaz sem imel na tehničnem pred 12 leti "problem" ravno z širino platišč. Ampak je bilo najbrž zato, ker so bila aftermarket lita platišča na sorazmerno starem vozilu (Fiat Tipo) in se je obesil na 6J*14 namesto na originalnih 5,5J*14 s tem, da je bila dimenzija pnevmatik prava.

Pa me je takrat spustil z ustnim opozorilom, naj to porihtam.

Kako je sedaj s tem ne vem, najbrž pa bo vedno držala zimzelena "ko ima hudič mlade, jih ima veliko..."
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a Kohec To okt 24, 2017 12:24 pm

Na homologacijskem kartonu so navedene dimenzije gum, ki jih dovoljuje proizvajalec avtomobila. Širina platišč ni označena. Če pa hočeš dati na avto drugo dimenzijo gum, ki niso navedena v kartončku, pa jih moraš homologirati - takrat ti pa vpišejo tudi dimenzijo platišč.
Ne vem kako je lahko imel prejšnji pisec probleme na tehničnem zaradi tega, če pa to nikjer ne piše.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a Firediver To okt 24, 2017 12:39 pm

Je šel gledat v tabele kakšna platišča so serijsko na mojem vozilu, ravno zaradi tega, ker homologacijski kartonček tega ne vsebuje in je bilo evidentno, da platišča niso serijska.
In ja, če te želijo zajebat, bodo dobili kaj za težit. Jim je najbrž šlo malce v nos, da je bil tak spenedan avto pisan name in ne na starše.

Lahko pa živite še naprej v strahu...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a danci1973 To okt 24, 2017 8:49 pm

Kohec je napisal/-a:Na homologacijskem kartonu so navedene dimenzije gum, ki jih dovoljuje proizvajalec avtomobila. Širina platišč ni označena. Če pa hočeš dati na avto drugo dimenzijo gum, ki niso navedena v kartončku, pa jih moraš homologirati - takrat ti pa vpišejo tudi dimenzijo platišč.
Ne vem kako je lahko imel prejšnji pisec probleme na tehničnem zaradi tega, če pa to nikjer ne piše.

V mojem 'potrdilu o skladnosti' so zapisane tudi dimenzije platišč - 18x7JJ in 17x6JJ, ni pa zapisan ET.

Ampak v originalnem vprašanju je avtor eksplicitno zapisal, da je v homologaciji zapisana točna dimenzija platišč - tudi ET (6.5 x 16 ET47).
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a xxl To okt 24, 2017 11:37 pm

Komplicirate. Kdo se boji, naj homologira vsako p...., ostali, kako vam paše. :roll:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Alu platišča odstopanje ET

Napisal/-a Firediver Sr okt 25, 2017 5:06 am

Načeloma moramo na forumu objavljati prave informacije..potem pa lahko vsak dela po svoje.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 136 gostov