Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Dnevne luči

Napisal/-a Janezek65 To dec 26, 2017 9:47 pm

Danes čez dan sem bil na izletu po Štajerski avtocesti, relacija Ljubljana - Murska Sobota. Vreme je bilo oblačno, megleno občasno tudi dež. Skratka slaba vidljivost.
In ko se tako vozim, vidim predvsem novejše avte, ki se vozijo brez zadnjih luči (tudi v predorih). Ko jih prehitevam ugotovim, da jim brezhibno svetijo prednje LEDice - zadaj pa tema. In takih je na cesti veliko.
Zanima me vaše mnenje o novodobnim dnevnih lučeh. Sam menim, da bi bi bilo bolje če bi svetile luči tudi zadaj, predvsem zaradi takih voznikov, ki ne vejo, da si morajo v megli, dežju oz. v slabem vremenu prižgati redne luči, da bodo vidni tudi z zadnje strani, predvsem zaradi svoje varnosti in varnosti drugih.

lp
 
matko46gti
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Če avg 17, 2017 8:22 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a matko46gti To dec 26, 2017 10:10 pm

Sam bi jih takoj prepovedal. Sem že nekajkrat na avtocesti, v slabem vremenu (dež, megla), naletel na voznike, ki so vozili z dnevnimi lučmi in s tem močno ogrožali varnost sebe in drugih udeležencev v prometu. Sam sploh ne razumem, kaj je fora teh dnevnih luči, da svetijo samo spredaj, zadaj pa ne. Rad bi slišal argumente tistih, ki so si to izmislili.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Dnevne luči

Napisal/-a nejc1 To dec 26, 2017 10:30 pm

Dnevne luči so pač za podnevi, za po soncu, takoj ko se malo stemni je potrebno vžgat normalne zasenčene, ampak ljudje so pač opice in dokler ni trde teme jih mnogo vozi z dnevnimi... Jaz bi jih dovolil samo pod pogojem, da je vgrajen senzor svetlobe in se avtomatsko takoj ko svetloba malo pade vklopijo zasenčene luči(in da jih potem tudi ročno ni možno nazaj preklopit)...
 
Uporabniški avatar
Gregamax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 525
Pridružen: Po jun 05, 2006 9:12 pm
Kraj: Metlika

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Gregamax To dec 26, 2017 10:33 pm

To tudi jaz opažam, da ljudje v slabem vremenu ali pa že ko se stemni in v tunelih enostavno ne prižge luči, ampak vozi z dnevnimi, katere svetijo samo spredaj. Jaz pravim, da če ima avto dnevne luči, bi moral imeti tudi obvezno senzor za svetlobo, kakor tudi senzor za dež, da bi potem avtomatsko prižgalo kratke luči, kakor tudi luči zadaj.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Mazda2 Sr dec 27, 2017 12:42 am

To sem tudi jaz kakšen mesec nazaj videl okoli 4h popoldan, v dežju, sprefaj svetile, zadaj tema. Ni mi jasno, da proizvajalci niso na to pomislili, na pozabljivost in nevednost voznikov in res niso vgradili kakšnega senzorja. Sicer mislim, da je fora dnevnih luči, oz., da morajo biti sprednje obvezno prìžgane ravno zaradi tega, da kdo ne spregleda avta na prednostni cesti, ko se vključuje, ali zaradi prehitevanj, da nasproti vozečega ne spregledaš.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dnevne luči

Napisal/-a pskoda Sr dec 27, 2017 7:57 am

Če pa avto full kul dobr izgleda z dnevnimi, ker tiste halogenske luči uničijo izgled avta in ni tako šponski kot z full kul dobrimi ledicami.


Jaz sem videl, da imajo tudi ponoči prižgane dnevne led luči in meglenke zamenjane z plavimi ledicami. To se najbolj dogaja med vikendi oz petek, sobota ponoči.


ps.:pri nas se tudi vozi golf 2 z dnevnimi led lučmi je full kul za kozlat
Lp
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr dec 27, 2017 11:23 am

Jaz takšnim blendam za njimi in pred njimi z mojimi zadnjimi meglenkami, ampak folk ne razume kaj hočem... sploh ženske ne.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Dnevne luči

Napisal/-a DX5050 Sr dec 27, 2017 11:43 am

3/4 ljudi itak ne zna uporabljat svojih avtomobilov...Znajo prižgat radio, pa drkat po touch screenih, potem se pa počas neha. Sploh pa jih moje večina itak ne ve, da jim zadaj ne gorijo luči, ker pač nikoli ne grejo okrog svojega avtomobila... oops oops oops
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
pezo308
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 59
Pridružen: To dec 01, 2015 10:45 am

Re: Dnevne luči

Napisal/-a pezo308 Sr dec 27, 2017 12:11 pm

Na mojem P3008 imam ves čas na auto, ker tudi samo pri prednjih dnevnih gorijo tudi zadnje led luči. To se mi zdi dobr, da so tako zvezal. Prav tako ko pada dež se takoj prižgejo prednje luči. Skratka mislim, da bodo to vsi počas prakticiral.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Dnevne luči

Napisal/-a RedBaron Sr dec 27, 2017 2:39 pm

Novejši AUDI-ji imajo tako, da ob dnevnih (prednjih) gorijo tudi zadnje pozicijske. Renaulti imajo pa samo dnevne spredaj, brez zadnjih pozicijskih... kar načeloma ni narobe, je pa malo nerodno, če avto nima senzorja, voznik pa ne obvlada osnovnih zadev...

Moje mišljenje je namreč tako, da kot voznik bi MORAL poznati osnove svojega avta, se pravi vsaj to, da veš čemu služi kateri "knof"... ampak tudi jaz opažam, da je precej takih, ki tega (očitno) ne vedo...

Mi je pa zanimiva rešitev pri škodi. Avto brez senzorja za luči, ampak z dnevnimi lučmi in ob ugasnjenih lučeh gorijo samo dnevne (brez zadnje pozicije). Če pa "pozabiš" prižgati luči, ko se stemni (avto očitno ima nek senzor svetlobe), začne osvetlitev števcev utripati in te na tak način opozori, da bi bilo pametno prižgati luči.
Podobno je, če podnevi voziš z dolgimi lučmi, takrat pa kontrolna lučka dolgih luči sveti precej močneje kot ponoči.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr dec 27, 2017 3:18 pm

Pri novem Meganu in Sceniku so zadnje luči prižgane (ob sprednjih LED)

Pri VW, Škodi, Seatu pa lahko preko računalnika nastaviš da ti gorijo tudi zadnje luči ( ne vem ali je pogoj senzor za svetlobo)
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a matejxx Sr dec 27, 2017 4:37 pm

Težava je, da so se ljudje odvadili prižigati luči. Včasih si stopil v avto in si moral prižgati luči. Nato so začeli delati avti, pri katerih so luči vedno svetile. Sedaj ti jih pa avto prižge sam, toda samo dnevne luči (če nimaš senzorjev). In potem se je težko navaditi, da moraš zopet prižigati luči. Sam sem si pri avtu nastavil, da mi luči prižge zelo hitro, ker mi je res moteče, ko koga v dežju vidim brez luči, nasploh na avtocesti. Razmišljam pa, da si bom vklopil funkcijo, da so zadnje luči vedno prižgane, kar omogočajo pri VW. Ne razumem zakaj to ne morejo imeti že kot osnovno možnost za vklopiti, kar preko ekrana.
 
Uporabniški avatar
whitee
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 784
Pridružen: Pe nov 22, 2013 8:25 pm
Kraj: Kozje

Re: Dnevne luči

Napisal/-a whitee Sr dec 27, 2017 5:28 pm

Jaz pa sem ravno včeraj videl novega Megana, ko je voznica z njim zapeljala po temi iz bencinske, spredaj gorele dnevne, zadaj nič. In tudi drugače vidim, da večina Renaulti imajo ta problem, pri vag in nekaterih drugih proizvajalcih se lepo vidi, da se ob zmanjšani svetlobi prižgejo še zadnje.
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Janezek65 Sr dec 27, 2017 5:44 pm

Res opažam, da je tudi veliko Renaultov med takimi, ki nimajo prižganih zadnjih luči. A pri novem Meganu to ne bo držalo. Vsaj pri mojem ne; če imam vklopljeno "auto" vedno svetijo prednje in zadnje LED luči. Ko pa senzor zazna temo, se poleg prednjih LED luči vklopijo še navadne - halogenke. Zadnje pa svetijo enako.
Zadnjič spremenil Janezek65, dne Sr dec 27, 2017 6:12 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr dec 27, 2017 5:55 pm

Ja pol pa ne vem, na servisu Renault mi je razlagal da imajo novi megani in sceniki tako, da zadnje luči svetijo....
na cesti srečujem kar dosti novih meganov in jim spredaj (led) in zadaj svetijo

Mimogrede, meganove zadnje luči so zelo moteče, skoraj čez cel del sveti ta rdeča... mene moti, kako so to naredili.

Sam tudi vozim renoja in sem vezal 12+ napajanje iz cigaretnega priključka v prtljažniku na obe luči.... poceni in enostavna rešitev.
Ko pa mi senzor zazna temo pa vklopi xenon.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dnevne luči

Napisal/-a pskoda Sr dec 27, 2017 6:26 pm

Priklopiš na tester in lahko delaš z lučmi kar hočeš
Lp
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Ivan36 Sr dec 27, 2017 6:34 pm

Imel že Sharan vklopljene dnevne luči vse prednnje in zadnje letnik 2001 in sedaj Espace letnik 2003 ima serjisko Xenon vezano na zagon motorja in tudi zadaj svetijo obe luči, je pa potrebno ponoči zavrteti gumb za luči drugače ne moreš dajati dolgih luči lahko samo blendaš 8) Enako je bilo na Sharanu in še + pri Sharan je, da ni svetila plošča s števci :idea: 8) si moral obvezno prižgati luči v slabi vidljivosti! Na Espace vse sveti :evil:
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr dec 27, 2017 6:54 pm

pskoda je napisal/-a:Priklopiš na tester in lahko delaš z lučmi kar hočeš


Na Renaultu lahko s testerjem samo vklopiš/izklopiš sprednje led luči, ne moreš pa zadnje nastavit.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dnevne luči

Napisal/-a pskoda Sr dec 27, 2017 7:22 pm

Potem je pa res vw bolj napreden od ostalih
Lp
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a tomzzi Sr dec 27, 2017 7:53 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Ja pol pa ne vem, na servisu Renault mi je razlagal da imajo novi megani in sceniki tako, da zadnje luči svetijo....
na cesti srečujem kar dosti novih meganov in jim spredaj (led) in zadaj svetijo

Mimogrede, meganove zadnje luči so zelo moteče, skoraj čez cel del sveti ta rdeča... mene moti, kako so to naredili.

Sam tudi vozim renoja in sem vezal 12+ napajanje iz cigaretnega priključka v prtljažniku na obe luči.... poceni in enostavna rešitev.
Ko pa mi senzor zazna temo pa vklopi xenon.


To! To tudi mene zelo moti!
Pa še lepo ni. Zakaj taka odločitev renoja... Ajde pa vizualno še ni krize...

Enostavno premoteče je! Premočno in preveč na dolgo raztegnjeno.

Sicer pa tudi jaz opažam veliko avtomobilov kateri imajo že praktično v mraku/ponoči samo dnevne led vklopljene skozi mesto.
Največ starejših renojev (clio, twingo, megane). Novi megane ima to že rešeno.

Jaz jih itak po potrebi sam vklopim če avto ne preklopi na zasenčene pravi čas.
Razmišljam pa, da bi dal iz auto na on. Saj jih itak avto sam izklopi ob ko ugasnem/zaklenem.

Me pa moti, da pri astri ne delajo zadnje LED luči v vsakem primeru. Saj so itak ledice...
To bi morali nazaj dat, da delajo tudi zadnje nonstop.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 33 gostov